Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Articole si tutoriale

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
acestea sunt link-uri catre articole si/sau tutoriale sau alte resurse legate de subiectul acestui sub-forum.

Database Tools
Documentatii asp/sql server 2000
Am nevoie de un tutorial de Visual FoxPro in limba romana
Câte ceva despre inner join, left join, right join

Getting Started with MySQL

Edited by dani.user, 10 September 2009 - 17:42.
update


#2
laura_2009

laura_2009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 05.05.2009
Un site nou cu exemple pe parte de tehnologii Oracle:
http://www.oracle-home.ro


Iar pe parte de baze de date Oracle:

http://www.oracle-ho...Oracle-DBA.html

#3
EmanuelSerban

EmanuelSerban

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 21.04.2011
Un Tutorial Video pentru incepatori despre Proiectarea Bazelor de Date Relationale: Tabele si Relatii

#4
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostEmanuelSerban, on 21st April 2011, 08:55, said:

Un Tutorial Video pentru incepatori despre Proiectarea Bazelor de Date Relationale: Tabele si Relatii
Îmi place că încerci să o iei așa ușor și sistematic, e făcut cu cap, nu ca alte "tutoriale video" (al căror fan nu sunt de obicei).

Totuși ai câteva scăpări:
1. [4:30] "În tabela T2 se va repeta fiecare înregistrare din tabela T1" - nope, cred că voiai să spui: "în tabela T1 pot apare pe diferite rânduri ale aceleiași coloane același foreign key care face referire la rânduri din tabela T2". Deci: va trebui să vorbești mai întâi despre FKs și PKs.

2. [4:55] "date redundante [...] îngreunează baza de date" - nu, nu d-asta normalizezi o DB, ci pentru că există o matematică întreagă în spate pe baza căreia poți strânge informații empirice apoi și decide pe numere (nu după ureche) unde se merită să denormalizezi.

3. [6:20] "nu este întotdeuna cea mai bună abordare" - deci te-ai abătut de la ce ai spus inițial "nu vom discuta în acest tutorial despre normalizare" - și te apuci să pui ștampile pe lucruri pe care nu le-ai explicat.  :nonobad:

4. [6:50] "T3 conține și înregistrările din T1 și din T2" - aici iar m-ai indus în eroare. Păi parcă tot spuneai ceva despre "avem grijă să nu apară redundanță". Eu știu la ce te referi, dar novicele nu va ști. Chiar trebuie să explici mai întâi cum e cu tabelele ăstea, imaginea completă:
a. modul de adresare (o structură de date bidimensională: coloane și rânduri - aici îți petreci vreo 90 secunde de parcă ar fi cine știe ce - tratează-ți totuși telespectatorii ca pe niște oameni inteligenți)
b. domenii (ca "tipuri de date" cel puțin)
c. PKs și FKs

5. [11:00] "tocmai acesta fiind scopul de a nu se repeta" - din nou, matematica te aleargă. Nu e scopul, e consecința acelei algebre relaționale  :rolleyes: AM ÎNȚELES tu faci un tutorial practic, dar măcar menționează și tu lucrurile ăstea. Chiar nu mai avem nevoie de incompetenți în domeniu, avem destui, e saturație!

6. [11:15] aaah cheie primară. În sfârșit. Am scris deja mai sus ce aveam de scris, nu voi mai șterge. Sfatul meu de bază rămâne același: atenție la ordinea în care prezinți noțiunile, mai întâi o descriere mai completă a tabelurilor (punctul 4.) și apoi relațiile

7. [12:00] "fie coduri, fie numere generate". Din nou, matematica te ia la trântă :P Acea "denumire" se potrivește perfect ca PK. Știu, știu, în practică calculatoarele lucrează mai eficient cu numere blabla. Pot spune că:
a. aici faci design-ul bazei de date, nu optimizarea sa (mai ales că o faci pe hârtie, nu cu un engine anume)
b. ar trebui să te ții de promisiunea din primele minute și să vorbești atât despre teorie, cât și despre practică

8. [15:00] aici te cam bâlbâi, nici eu nu mai înțeleg, one-to-many, many-to-one. Ai putea explica mai clar. Nu ar strica dacă ai scrie mai întâi un transcript pe care să îl citești aproape mot-a-mot în timpul prezentării.

9. [17:00] "voi încerca să fiu mai rapid, pentru că [...]" iar eu voi reveni mai târziu, pentru că ideea ai prins-o :P

Per total m-a edificat tutorialul tău până acum. Dar se poate să îl mai șlefuiești. Vezi că și unele cuvinte le mai greșești pe ici pe colo. Spui mai întâi corect, apoi spui greșit, permițându-ți trivialisme :nonobad:  . Fără trivialisme cu  începătorii (și eu am o experiență practică cu începători, i-am privit în timp ce îi formam, deci știu despre ce vorbesc)  :peacefingers:

Edited by OriginalCopy, 21 April 2011 - 10:01.


#5
EmanuelSerban

EmanuelSerban

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 21.04.2011

View PostOriginalCopy, on 21st April 2011, 10:54, said:

Îmi place că încerci să o iei așa ușor și sistematic, e făcut cu cap, nu ca alte "tutoriale video" (al căror fan nu sunt de obicei).

Totuși ai câteva scăpări:

[...]

Per total m-a edificat tutorialul tău până acum. Dar se poate să îl mai șlefuiești. Vezi că și unele cuvinte le mai greșești pe ici pe colo. Spui mai întâi corect, apoi spui greșit, permițându-ți trivialisme :nonobad:  . Fără trivialisme cu  începătorii (și eu am o experiență practică cu începători, i-am privit în timp ce îi formam, deci știu despre ce vorbesc)  :peacefingers:

În primul rând mulțumesc foarte mult pentru feedback.  :thumbup:  Este genul de critică constructivă pe care chiar o apreciez și o să încerc să mi-o și însușesc.

Aceste tutoriale pe care le fac, doresc să fie orientate foarte mult către partea practică, explicând noțiunile teoretice doar acolo unde este imperios necesar, fără să detaliez foarte mult (în primul rând pentru că plictisește auditoriul iar în al doilea rând că este plin internetul de resurse teoretice, numai cine nu vrea să caute nu găsește).

Încerc să inovez abordarea în astfel de tutoriale prin folosirea tabletei grafice și explicarea termenilor în timp real. Acest lucru se pare că este mult mai dificil decât am crezut inițial, mai ales că așa cum ai spus este de evitat limbajul trivial (pentru că nu sunt în ședințe cu colegii) iar coerența explicării ideilor (și a parantezelor care trebuiesc făcute) în timp ce desenez este momentan greoaie. Cu timpul, cu acumularea de experiență, voi fi cu siguranță mai natural și mi se va părea mult mai ușor vorbitul și desenatul pe tabletă simultan.

Ar fi fost mult mai ușor să-mi pregătesc niște slide-uri și să citesc un script, dar nu aduceam nimic nou în realizarea de astfel de prezentări.

Îți mulțumesc din nou și aștept feedback și la partea a doua dacă mai ai timp să o urmărești.

Toate cele bune.

#6
EmanuelSerban

EmanuelSerban

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 21.04.2011
Un nou Tutorial Video despre Interogarea Tabelelor Relaționate (SQL JOINS) pe înțelesul tuturor

#7
EmanuelSerban

EmanuelSerban

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 21.04.2011
Despre scrierea frazelor SELECT (Old Style vs. ANSI style)

Edited by EmanuelSerban, 15 July 2011 - 09:43.


#8
heroes3

heroes3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.09.2012
Tutorial SQL (foarte bun pentru incepatori dar si pt. cei mai avansati un pic :) ):

http://www.w3schools...sql/default.asp

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate