Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Imputernicire leasing pt strainatate

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
decenuela

decenuela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 06.03.2008
Am mai citit pe forum dar nu m-am lamurit. Plec in Grecia. Masina este in leasing pe o firma care nu este a mea. Cei de la leasing au trimis o imputernicire in care se specifica ca imputerniceste firma x..( cea pe care e masina) sa iasa in strainatate. OK. Intrebarea mea este, ma trage cineva la raspundere daac ma opreste si vede acel act, dar eu n-am nicio treaba cu firma pe numele caruia e masina? Mai trebuie sa fac ceva? Multumesc.

#2
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
Mai fa doua imputerniciri (una in romana, si alta engleza) fix la fel ca cele primite de la firma de leasing. In astealalte doua scrii ca firma X imputerniceste persoana y (adica tu) sa iesi din tara cu masina in perioada  bla bla.

#3
lg

lg

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,743
  • Înscris: 20.08.2004
doar proprietarul poate sa imputerniceasca pe cineva. iar proprietarul e firma de leasing.

#4
decenuela

decenuela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 06.03.2008

View Postlg, on Jun 26 2008, 18:24, said:

doar proprietarul poate sa imputerniceasca pe cineva. iar proprietarul e firma de leasing.
Pai da...firma de leasing a imputernicit firma X sa iasa cu masina in strainatate, e o formulare tipizata. Insa daca ma opreste cineva sau mai stiu eu ce se intampla de unde stiu ca nu zic aia ca am furat masina avand in vedere ca n-am nicio treaba cu firma X. Oare trebuie sa merg cu patronul firmei x la notariat  sa ma imputerniceasca pe mine sa ies cu masina firmei din tara? Sau e suficient ce a trimis leasingul? N-as vrea sa am prb, dar nici sa-l innebunesc pe patronul firmei, desi masina e ca si a mea, urmand sa preiau leasingul.

#5
lg

lg

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,743
  • Înscris: 20.08.2004
cel mai usor este ca firma de leasing sa scrie ca autorizeaza firma X si soferul Y (adica tu) sa iasa cu masina din tara. atunci nu te mai complici cu firma/patronul.

#6
adrian1956

adrian1956

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 16.03.2007

View Postlg, on Jun 29 2008, 12:07, said:

cel mai usor este ca firma de leasing sa scrie ca autorizeaza firma X si soferul Y (adica tu) sa iasa cu masina din tara. atunci nu te mai complici cu firma/patronul.
Parerea mea ca nu trebuie imputernicire deoarece circulatia este libera.(Ma refer la U.E.) PENTRU TURCIA E ALTFEL.

#7
lsniculescu

lsniculescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 01.08.2007
Imputernicirea de la firma utilizatoare este necesara, deoarece trebuie sa dovedesti ca ei ti-au dat voie sa iesi cu masina din tara (doar ei platesc ratele...). In imputernicirea pe care am primit-o de la firma de leasing scrie, intr-adevar, ca eu sunt soferul pentru autorizarea iesirii din tara. Dar este posibil ca vamesii sa te intrebe de acordul firmei utilizatoare... chiar si pe teritoriul Romaniei.

#8
mischa

mischa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 15.06.2006
Are idee cineva cam cat dureaza ca firma de leasing(in cazul meu, Tiriac Leasing) sa emita respectiva imputernicire? Sunt in criza de timp si n-am stiut ca e necesar si acest document...
In alta ordine de idei, ce risti daca iesi din tara cu masina de firma, actele ei si cartea verde doar?
Multumesc anticipat.

#9
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
dureaza o zi-doua de obicei.
Eu am depus cererea marti dimineata (Iasi), ei au trimis-o la Bucuresti, s-a intors miercuri, si m-am dus sa o iau joi dimineata

Daca esti din bucuresti, cred ca si mai rapid. Unele societati ofera si posibilitatea eliberarii online

#10
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
La Porsche leasing se elibereaza pe loc :). Din cate am inteles e posibil sa ti-o trimita si prin fax.

#11
mateuta2005

mateuta2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.04.2008
Stiti cumva daca este necesara o procura notariala in cazul in care plec in Bulgaria cu masina altei persoane (fizice)? Merci!

#12
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,193
  • Înscris: 13.07.2005
Pentru leasing - am doua masini in leasing si am iesit din tara cu ambele de 2 orin in utlimii doi ani.
Imputernicirea de la firma (firmele de fapt - UniCredit Tiriac si Porsche Leasing) de leasing am primit-o in copie, prin e-mail in aceeasi zi in care am transmis cererea. Originalele mi-au venit prin posta in cateva zile ( de la Porsche, ca de la Tiriac nu au venit nici pana in ziua de azi hartiile originale ...).
Am facut si o hartie (de fapt doua) in romana si engleza prin care firma utilizatoare XXYY ma imputernicea pe mine, sotia, socrul etc. sa conduca masina in tara si strainatate in perioada X.

PS: Nu mi-a cerut nimeni, niciodata in granita aceste acte. Si masinile au ambele numere de leasing.
Dar e mai bine sa fie decat sa lipseasca ...

Daca este masina altei persoane fizice, din cate stiu eu, este nevoie de procura autentificata la notar.

#13
diana01

diana01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 05.05.2008
Birou de traduceri din Bucuresti, va poate ajuta prin facilitarea tuturor formalitatilor necesare pentru calatorie in Turcia cu autoturismul care nu este proprietate personala.

Posibilitate de preluare a comenzilor din Bucuresti prin curierul nostru angajat, si din provincie prin curierat rapid.

Pentru Imputernicirea / Procura / Contractul dvs. facilitam urmatoarele, conform cerintei oficiale a Ministerului Afacerilor Externe:
- dare de data certa la notariat pe imputernicire
- aplicarea apostilei pe actul original
- traducere autorizata in limba turca
- legalizare notariala a traducerii
- supralegalizare prin apostilare la Tribunal

Cost total: 193 RON
Predare in 3 zile lucratoare.

La cerere, ne deplasam la Consulatul Turciei pentru aplicarea stampilei pe traducere. In acest caz costul si termenul de predare sunt altele, in functie de optiunea clientului. ( Ex: traducere + stampila de la Consulat - 148 RON )

Oferim garantia profesionalismului, seriozitatii si experientei acumulate prin rezolvarea a mii de imputerniciri in anii 2007-2008-2009.

Pentru orice detalii, ne puteti contacta telefonic.

0722.174.311
Diana Hudubet

www.acte-masina-turcia.ro

#14
A_Ionut

A_Ionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 05.08.2007
Am iesit din tara de 4 ori atat cu masina pe leasing cat si masina in proprietatea altei persoane.
Nu am fost niciodata intrebat de alte documente.
Pentru leasing totusi mi-am facut imputernicire de la leasing catre firma mamei si apoi imputernicire de la firma catre mine.
Dar nu mi-au folosit niciodata.
In cazul in care masina e a altei persoane nu e nevoie de nimic. Se presupune ca daca ai furat masina pana sa ajungi la granita masina e deja data in urmarire.

#15
bobox1

bobox1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 23.06.2009
Daca masina e inscrisa pe numele de d-soara a sorei mele,si vreau sa intru cu masina in Bulgaria , imi trebuie procura legalizata?Si daca da in cate limbi?
Va multumesc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate