Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

nikon d80 probleme

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#37
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005

View Posttata_lu_mitica, on 8th June 2009, 20:47, said:

Senzorul de pe D80 (pe care il detin cu mandrie) este acelasi senzor ca si cel de pe D60, cu mentiunea ca ii lipseste filtrul ala vibrant. Acest senzor este inferior senzorului de pe d40 (are 10mpx fata de 6, da nu-l ajuta prea mult). Deci nu trebuie sa va asteptati la rezultate stralucite in comparatie cu D40. Eu inainte de D80 am avut D60, si am facut schimbarea pt body-ul mai profesional (daca se poate spune asa), dar calitatea pozelor a ramas aceeasi, respectiv un pic mai slaba fata de calitatea pozelor obtinute de un prieten posesor de D40.

Tu clona cui mai esti?

#38
sarpe_ro

sarpe_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 20.05.2007
S-a gandit cineva sa reduca pozele de 10mp la 6mp si dupa sa le compare? Este logic ca o poza de 10mp sa se vada mai rau la 100% decat una de 6mp fiindca senzorul de 10mp scoate in evidenta si mai mult limitele/defectele obiectivelor. Cu cat cresti in megapixeli trebuie sa cresti si in calitatea obiectivelor daca vrei sa ai aceeasi calitate.
Este problema actuala a tehnicii fotografice, obiectivele actuale nu mai pot tine pasul cu marimea si rezolutia senzorilor care vin pe banda rulanta.
Numai bine!

Edited by sarpe_ro, 15 June 2009 - 19:36.


#39
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Mi-a venit azi 50 1,8 si cu aceasta ocazie am descoperit ca d80-ul n-ar avea probleme de focus. Sau are?

La text, am focalizat pe "Participa". La floricele- pe aia "din fund" :)).

Attached Files



#40
OCTAV31

OCTAV31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.06.2008

View PostLucian_M, on 18th June 2009, 13:53, said:

Mi-a venit azi 50 1,8 si cu aceasta ocazie am descoperit ca d80-ul n-ar avea probleme de focus. Sau are?

La text, am focalizat pe "Participa". La floricele- pe aia "din fund" :)).

Eu zic ca n-are! De altfel in sensul asta a fost interventia mea dinainte cu cateva pagini, cand v-am dat
citatul din Hogan. Ideea era ca D80 scoate in evidenta micile defecte ale unor obiective, care nu se vad
pe aparate mai "performante" gen King D40 si D60 ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate