Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

nikon d80 probleme

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
nicoleta_80

nicoleta_80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.06.2008
Mi-am cumparat un Nikon D80. In ianuarie. Am plecat din Bucuresti si, pentr ca am uitat cutia cu obiectivul acasa, nu am folosit aparatul. Noroc ca am avut altul "de rezerva".
Sambata am ajuns acasa si, nerabdatoare, am vrut sa ies cu Nikon-ul "in targ". Am incarcat acumulatorul, dar, surpriza neplacuta:
1) Cand il deschid, in modul AUTO, in "panoul de control' (cum e numit in manual) nu imi apar decat cateva informatii, cum ar fi: 'Auto" 'Raw" etc si mai ales "clipoceste" icon-ul baterie si "clock". Dupa cateva secunde, aceasta "clipoceala" inceteaza.
Am cautat pe Internet si, conform sugestiilor gasite, am lasat camera inchisa, cu acumulatorul incarcat. De vina ar fi fost bateria ceasului, care era descarcata.
Am asteptat pana astazi, dar cand am deschis aparatul, situatia era aceeasi.

2)Cam apas pe MENU, nu se intampla nimic altceva decat cretina aceea de 'clipoceala" -ceas si baterie.

3) Am incercat si pe Manual si pe alte moduri, dar situatia este aceeasi.

4) Am folosit un card, am tras cateva cadre, dar cand am verificat cardul intr-un alt aparat, pe card nu se inregistrase nici un cadru.

5) Am sunat la magazin si cei de acolo mi-au spus ca aparatul ar trebui sa fie dus la service. Din pacate, am aflat ca in tara nu exista decat un service autorizat. Am sunat si acolo si am aflat ca numai "diagnosticarea" dureaza "cel putin 72 de ore".

Ma ajutati sa imi "vindec" aparatul?
Multumesc!

#2
alexis4tm

alexis4tm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 21.02.2007

View Postnicoleta_80, on Jun 24 2008, 18:02, said:

Mi-am cumparat un Nikon D80. In ianuarie. Am plecat din Bucuresti si, pentr ca am uitat cutia cu obiectivul acasa, nu am folosit aparatul. Noroc ca am avut altul "de rezerva".
Sambata am ajuns acasa si, nerabdatoare, am vrut sa ies cu Nikon-ul "in targ". Am incarcat acumulatorul, dar, surpriza neplacuta:
1) Cand il deschid, in modul AUTO, in "panoul de control' (cum e numit in manual) nu imi apar decat cateva informatii, cum ar fi: 'Auto" 'Raw" etc si mai ales "clipoceste" icon-ul baterie si "clock". Dupa cateva secunde, aceasta "clipoceala" inceteaza.
Am cautat pe Internet si, conform sugestiilor gasite, am lasat camera inchisa, cu acumulatorul incarcat. De vina ar fi fost bateria ceasului, care era descarcata.
Am asteptat pana astazi, dar cand am deschis aparatul, situatia era aceeasi.

2)Cam apas pe MENU, nu se intampla nimic altceva decat cretina aceea de 'clipoceala" -ceas si baterie.

3) Am incercat si pe Manual si pe alte moduri, dar situatia este aceeasi.

4) Am folosit un card, am tras cateva cadre, dar cand am verificat cardul intr-un alt aparat, pe card nu se inregistrase nici un cadru.

5) Am sunat la magazin si cei de acolo mi-au spus ca aparatul ar trebui sa fie dus la service. Din pacate, am aflat ca in tara nu exista decat un service autorizat. Am sunat si acolo si am aflat ca numai "diagnosticarea" dureaza "cel putin 72 de ore".

Ma ajutati sa imi "vindec" aparatul?
Multumesc!


Mesaje si indicatoarede eroare ale aparatuliu:
CLOCK (palpaie) ceasul aparatului foto nu este setat--->Setati ceasul aparatului foto,  pagina 103 in manualul aparatului NIKON D80.

#3
shteck2k6

shteck2k6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,566
  • Înscris: 19.10.2006
Daca vrei poti sa mi-l dai mie la schimb... am un D40 dar merge perfect... nu clipoceste nimic... ce zici? :rolleyes:  :smoke:

#4
NGphotographer

NGphotographer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 02.07.2008
) Am folosit un card, am tras cateva cadre, dar cand am verificat cardul intr-un alt aparat, pe card nu se inregistrase nici un cadru.

e normal! chiar daca e sd si la celalalt aparat daca faci poze cu un d80 nu vor fi afisate pe alt aparat. probabil trebuie resetat. iti dau pm cu nr meu de tel sau cauta-ma la [email protected] te ajut cu placere daca dai o inghetata :P  vad ca postul e vechi ..sper ca ai rezolvat problema..

#5
Tom32Tom

Tom32Tom

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.12.2008
Buna, uite am patit si eu acelasi lucru ca si tine, sunt curios ce ai facut pana la urma cu aparatul tau foto daca l-ai reparat, poate imi dai si mie o mana de ajutor cu aparatul meu.

#6
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Mi-a venit si mie azi d80-ul si am observat o problema: fotografiile nu ies sharp. Adica folosesc acelasi obiectiv pe care l-am avut pe d40 (si cu care am scos niste poze destul de ok) si totusi rezultatele, in loc sa fie mai bune, sunt mai slabe. Un prieten mi-e zis ca e ceva legat de back focus. Incerc sa atasez cateva imagini. Am incercat si cu cele doua seturi de lumini, rezultatele nu-s imbucuratoare. Mi s-a sugerat sa-l trimit la skin, sa-l calibreze (body-ul, ca obiectivul e stas).

Am uitat sa precizez: body-ul este sh, insa are garantie in ro inca 14 luni, pana in prezent 17k de cadre.

Attached Files


Edited by Lucian_M, 22 May 2009 - 16:11.


#7
Ixtl

Ixtl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 27.04.2006

View PostLucian_M, on May 22 2009, 17:09, said:

Mi-a venit si mie azi d80-ul si am observat o problema: fotografiile nu ies sharp. Adica folosesc acelasi obiectiv pe care l-am avut pe d40 (si cu care am scos niste poze destul de ok) si totusi rezultatele, in loc sa fie mai bune, sunt mai slabe. Un prieten mi-e zis ca e ceva legat de back focus. Incerc sa atasez cateva imagini. Am incercat si cu cele doua seturi de lumini, rezultatele nu-s imbucuratoare. Mi s-a sugerat sa-l trimit la skin, sa-l calibreze (body-ul, ca obiectivul e stas).

Am uitat sa precizez: body-ul este sh, insa are garantie in ro inca 14 luni, pana in prezent 17k de cadre.
Daca nu pui si un cadru comparativ identic facut cu un D40 cam greu de dat un verdict.
Mie mi se par OK. Gandeste-te ca e o crestere cu 30% in pixeli pe fiecare latura.
Si incepi sa observi ca obiectivul ala 'sharp' nu prea e atat de sharp pe cat credeai :)
In plus e posibil ca filtrul IR/AA de pe senzor da fie diferit in ceea ce priveste anti-aliasingul.
Mai e posibil in situatia in care NU ai tras RAW si mai apoi sa fi prelucrat imaginile identic - ca si setarile pentru prelucrarea jpeg in camera sa fie diferite la ambele camere.

Edited by Ixtl, 22 May 2009 - 16:24.


#8
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Stai ca pun si o mostra cu d40.
Oricum voi lua si un 50 f1,8. Insa ma asteptam la mai mult. Sincer, d40 era putin peste d80 la calitatea imaginii. Sper sa ma insel si sa-i dau de capat.

Attached Files



#9
FlorinManea

FlorinManea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 26.07.2005
Pai nu cred ca te-ai inselat. Acelasi lucru l-am observat si eu raportat la d40.
Scoate mai sharp decat d80.
Testat cu: sigma 30, sigma 20, nikon 50mm.
Concluzia: d40 era mai sharp.

Edited by FlorinManea, 22 May 2009 - 16:33.


#10
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Deci sa-mi frec una- am dat-o-n bara cu d80-ul?! Nu stiu cum sa zic, dar parca am o unda de regret.

Care cumperi un d80?


Lasand gluma la o parte, deci nu e cazul sa trimit la garantie aparatul. Am facut cateva poze cu un d80 al unui verisor si 50-ul 1,8 atasat si m-a dat pe spate- poze supermisto. Poate sunt eu in prima zi si nu ma descurc, voi aprofunda manualul (maine am o excursie cu scoala si vreau sa fac niste cadre frumoase).

Si colegul nostru Vicktor17 mi-a trimis niste poze beton cu d80-ul sau, efectiv in perioada aia m-am hotarat eu sa trec la d80.
Ce imi place la d80:
- vizorul imens (raportat la d40)
- multitudinea de butoane multifunctionale
- VITEZA DE REACTIE - impresionant, efectiv m-a dat pe spate
- informatile de pe ecranul mic- incep sa ma indragostesc :D
- felul in care se simte in mana (am si un grip, insa e oleaca bulit- nu mai are ace rotita care, in momentul in care invarti discul ala de insurubat- tine surubica aia de intra in gaurica body-ului (ce benga exprimarea :)) ).
- mai sunt si altele, insa nu e locul aici.

Edited by Lucian_M, 22 May 2009 - 16:50.


#11
FlorinManea

FlorinManea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 26.07.2005
Sau avem amandoi aceeasi problema cu d80-ul.
Eu m-am gandit ca e din cauza celor 10mpx (vs 6 mpx), dar daca zici ca ai vazut poze sharp inseamna ca... facem o vizita la skin?  :D
O mai fi trecut careva prin problema asta?

#12
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Eu i-am sugerat sa printeze un focus chart si sa incerce cu ala, pe o suprafata mai mare.In wide nu-ti poti da prea bine seama, insa se pare ca aparatul(su obiectivul) are putin back focus.Daca pe d40 ieseau bine, ramane ca vinovat body-ul.
Totusi, merita incercat si cu un alt obiectiv(daca-l poti imprumuta pe cel al prietenului), dar cred ca necesita putina calibrare.

In poza cu papitoiul albastru, daca ai facut focus pe ochi, atunci, dupa cum se vede acesta e undeva mai in spate, pe urechea din stanga....


Ai putea sa incerci si focus manual, vezi daca obtii rezultate mai bune asa -  atunci e clar.

Edited by florinel, 22 May 2009 - 16:52.


#13
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Da, Florinel e cel care mi-a deschis ochii si a lamurit problema.
Din pacate print pe A3 nu am pe ce face. Ramane sa iau trepiedul si sa incerc cu focus M si A.
Mostra cu baietelul de mai sus e edificatoare- obiectivul e ok.

LE: Florin Manea- am un eveniment saptamana viitoare, dar dupa aia cred ca-l dau un pic la baietii de la skin.

Edited by Lucian_M, 22 May 2009 - 16:54.


#14
FlorinManea

FlorinManea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 26.07.2005
Pai testele le-am facut cu doua aparate (al meu si al prietenului) si toate obiectivele pe care le aveam amandoi.
Dar, acum vad sugestia ta, nu le-am testat pe manual focus ci doar pe automat.
D40-ul lui a iesit tot timpul sharp.

Hmm
Sa vad ce mai face prietenul meu de la skin  :D . O sa-i dau un telefon.

#15
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Ma tii la curent, te rog.

Si o mostra cu ceva mai mare, mod M,1/160, f5,6, 135mm, iso 100, totul pe centru, usor incadrat in sus. Ce e drept, e de foarte aproape, ramane sa vad ce si cum daca ma duc afara un pic, cu trepiedul (sa fiu sigur ca nu tremur eu de emotie).

Attached Files


Edited by Lucian_M, 22 May 2009 - 17:30.


#16
FlorinManea

FlorinManea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 26.07.2005
Sigur.

Vad ca amicul nu raspunde la telefon. Mai incerc...

#17
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Am vorbit astazi la telefon cu d-l Adrian Olteanu de la SKIN. Foarte amabil, a promis ca se ocupa de problema mea, a zis ca e ok sa trimit si obiectivul. Din cate am inteles, garantia n-ar fi chiar transmisibila, insa "nu cauta nod in papura".
Acuma, nu stiu ce sa fac- pe 30 am un eveniment si nu stiu daca mi se rezolva pana atunci problema. Nu e ceva grav, insa oarecum deranjant sa vezi ca nu ies pozele chiar clar. Ramane sa ma decid daca il trimit astazi sau saptamana viitoare...

Florin- tu ai mai rezolvat ceva?

#18
FlorinManea

FlorinManea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 26.07.2005
Lucian, deocamdata nu am facut aproape nimic.
Am trimis azi la ei un email si astept raspunsul in scris, ca sa fiu sigur ca face obiectul garantiei.
Daca da, ma reped pana la ei cu aparatul sa vad daca or rezolva ceva.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate