Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Pilula pt avort

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
Ossiriss

Ossiriss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,274
  • Înscris: 26.02.2005

Quote

Poate sa fie gravida ?

Tu crezi ca noi suntem ovarele ei sau spermatozoizii tai. De unde vrei sa stim daca e insarcinata!
Asta iti pot spune mai multe teste de sarcina (cunoscatorii stiu), sau un control la ginecolog. Nu mai pune intrebari dinastea stupide!

Quote

Ok, daca tot ati inviat topicul, mai multe informatii gasiti aici.Eu unul m-am cam... cutremurat...  

Nu va omorati copiii...

Eu m-am innegrit la fata si nu imi mai simt picioarele  :crybaby: Daca mai aud vreodata de un avort il/o arunc de pe bloc  :crying: Doamne ce poate scrie acolo!

PS:Cei care vor sa avorteze sa nu cititi acolo!!!
Acum o sa ma uit si la film. Poate o sa fac infarct!

Edited by Ossiriss, 22 August 2006 - 10:39.


#38
qqnqqch

qqnqqch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 01.12.2006
Salut! Sunt foarte disperata si imi cer scuze daca mai exista undeva dar imi este si f rau si nu mai am putere sa caut(tremur toata). Va implor nu incepei cu critici! Daca sarcina nu are o luna exista alta metode de avort fara operatie(fara spital), o pastila ceva mai functioneaza?Sora mea se pare ca ar avea 20 de zile dar nu stiu sigur am gasit di intamplare o discutie(abia implineste 16 intr-o sapt) si chiar nu stiu ce sa fac.Un sfat ceva parintii nu pot afla pentru ca mama a facut deja un preinfarct acum 2 luni si ar insemna sa o omor iat tata ne-ar arunca pe toate in strada. Chiar am nevoe de ajutorul vostru va implor

#39
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006

 qqnqqch, on Jan 1 2008, 12:39, said:

Salut! Sunt foarte disperata si imi cer scuze daca mai exista undeva dar imi este si f rau si nu mai am putere sa caut(tremur toata). Va implor nu incepei cu critici! Daca sarcina nu are o luna exista alta metode de avort fara operatie(fara spital), o pastila ceva mai functioneaza?Sora mea se pare ca ar avea 20 de zile dar nu stiu sigur am gasit di intamplare o discutie(abia implineste 16 intr-o sapt) si chiar nu stiu ce sa fac.Un sfat ceva parintii nu pot afla pentru ca mama a facut deja un preinfarct acum 2 luni si ar insemna sa o omor iat tata ne-ar arunca pe toate in strada. Chiar am nevoe de ajutorul vostru va implor
Chiar daca ar exista o metoda cu vreo pastila minune pe la romanica, pe la medic tot ar trebui sa treaca surioara ta, deci s-ar incadra legal & stuff cam in aceeasi oala - intrerupere de sarcina la o minora, bani tot ar costa, si un doctor tot s-ar uita intre picioarele ei.
Intrucat intuiesc ca ultima parte nu ii surade, nu pot in ruptul capului sa inteleg cum te poti f**e dar sa iti fie jena/frica/orice altceva de ginecolog.

Edited by adadoi, 02 January 2008 - 13:41.


#40
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
nu exista "pastila minune". Unele medicamente au ca efect secundar avortul, dar nu cred ca la o tipa sanatoasa de 16 ani, si oricum sunt foarte periculoase, mult mai periculoase decat un avort chirurgical. Asa ca terminati cu prostiile, vorbeste cu parintii si mergeti la medic, eventual roaga o matusa, diriginta sau un adult sa vina cu voi si sa se declare mama (s-ar putea sa nu-i ceara nimeni actele). Si bagati la cap prin ce treceti acum, ca sa nu se mai intample.

#41
qqnqqch

qqnqqch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 01.12.2006
Se pare ca nu are de gand sa faca avort. Oricum va multumesc de raspunsuri si sper sa fie invatatura de minte la toti. Apropo e normal sa se simta rau chiar din primele zile?Ea zicea ca ar avea 19 zile azi. Parintii inca nu stiu si ma int daca lesinurile si greata o sa apara in cursul saptamanii urmatoare sau mai tarziu. Am citit ca la varsta asta se poate muri la nastere, cat de des si ce riscuri sunt? Dar pentru copil? Imi cer scuze pentru atatea intrebari dar cand nu treci prin asa ceva consideri ca stii cate ceva dar sa te afli in asemenea situatie nu mai stii nimic, nu se poate judeca limpede, sincer e ceva groaznic pentru mine ca sora mai mare. Ma scuzati si multumesc pentru ajutor. O zi buna!!

#42
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
esti sigura ca e gravida? Din cate am inteles eu, sora ta e o adevarata "bucurie" la casa, n-ar fi posibil sa spuna ca-i gravida doar ca sa-l streseze pe individ (ca parca nici ala nu era cu toate rotitele acasa)? In locul tau as pune-o sa faca in fata mea un test, inainte sa incep sa ma agit. Iti spun asta pentru ca se intampla destul de rar, mai ales la 16 ani, sa aiba greturi si senzatii de lesin din a treia saptamana de sarcina, de-aia o cam banuiesc :D . In principiu, riscurile sa pateasca ceva sunt destul de mici, si pentru copil la fel, repet, daca e sanatoasa si nu face prostii (alcool, tigari, efort etc).

Nu e treaba mea dar pentru sanatatea ta mintala iti recomand sa nu mai pui la suflet toate prostiile ei. Nu esti responsabila pentru ea, si in nici un caz nu trebuie sa-ti ceri scuze.

#43
Jonica76

Jonica76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 28.04.2007

 adadoi, on Jan 2 2008, 11:40, said:

nu exista "pastila minune". Unele medicamente au ca efect secundar avortul, dar nu cred ca la o tipa sanatoasa de 16 ani, si oricum sunt foarte periculoase, mult mai periculoase decat un avort chirurgical. Asa ca terminati cu prostiile, vorbeste cu parintii si mergeti la medic, eventual roaga o matusa, diriginta sau un adult sa vina cu voi si sa se declare mama (s-ar putea sa nu-i ceara nimeni actele). Si bagati la cap prin ce treceti acum, ca sa nu se mai intample.
Te contrazic. Exista "pastila minune" si in Romania, dar se utilizeaza doar in spital si sub supraveghere medicala - mie mi s-a intamplat asta, dar era vorba de o sarcina oprita din evolutie la 17 saptamani cand nu se mai poate face avort normal. Este o pastila care ti se pune in vagin si dupa un anumit timp - ore, ti se declanseaza avortul medical (altfel spus, o nastere. Daca mai vrea cineva detalii (desi sper sa nu), sa intrebe doar.

#44
aaalexandraaa

aaalexandraaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 14.04.2008
Daca ar exista in romania o astfel de pastila, ar exista un numar PREA MARE de oameni neavizati care ar folosi-o in mod necorespunzator. Precum a mai spus cineva, indiferent cata educatie incerci sa faci, tot exista oameni care nu inteleg si pace. Cum nu inteleg despre prezervativ, ar putea sa nu inteleaga cum sa foloseasca o astfel de pastila si sa faca ceva gresit, indiferent car le-ar explica doctorul care le-ar prescrie pastila.

In plus, o pastila cu astfel de riscuri ar trebui folosita doar sub supraveghere medicala. Este mai putin stresant pentru pacienta decat un avort clasic (banuiesc), dar asta nu mai valoreaza nimic daca intr-un final mori, nu?

#45
Daria_Andreea

Daria_Andreea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.05.2008
Buna tuturor! Ma numesc Daria, am 23 de ani, sunt din Bucuresti si am intrat pe acest forum in speranta de a gasi raspunsuri la mai multe intrebari.
In primul rand as dori sa va informez k exista si la noi in tara anumite pastile care provoaca avortul. Problema este ca nu-mi mai amintesc numele lor. Asta ar fi primul lucru cu care as dori sa ma ajutati. Nu-mi amintesc decat faptul ca primele pastile erau rotunde, rosii, intr-o cutie rotunda de plastic, cu capac transparent, cu zilele saptamanii inscriptionate pe margine. Am inteles ulterior ca aveau rolul de a induce organismul in eroare, pentru a face posibile ovulatia si sangerarea menstruala, asadar eliminarea mucoasei uterine, impreuna cu placenta si fat. Insa in salonul in care am stat a venit o fata de 14 ani careia i-au fost administrate aceleasi pastile, dar pentru reglarea sangerarilor abundente din timpul mentruatiei. Celelalte pastile, albe si paralelipipedice, provoaca contractii care duc la eliminarea placentei, rezultand o nastere provocata.
Pana la urma, care e numele lor? Daca stie cineva, va rog mult, am nevoie de un raspuns.

M-am gandit mult daca sa povestesc aceasta experienta pe un forum, dar cred ca va veni in ajutorul multora, chit ca au trecut sau nu prin asa ceva.
Asadar, am fost internata pentru o saptamna, in noiembrie 2007, la Spitalul Municipal. Aveam o sarcina de 16 saptamani, fara alte complicatii, facusem mai multe ecografii, fatul era sanatos, organismul intr-o forma buna (in anul acela mersesem pe munte cel putin de 2 ori pe luna, luasem vitamine si mancasem bine). Decizia de a face acel act criminal mi-a apartinut in totalitate, m-am luptat 3 luni cu mine, mi-era frica, nu aveam curaj sa le spun alor mei, dar pana la urma am apelat la fratele meu si m-au dus ai mei la spital.
Timp de 4 zile am luat, la recomandarea medicului aceste 2 tipuri de pastile, odata la 6 ore. Efectele s-au facut simtite inca de la prima administrare: contractii si dureri usoare. Incepand cu a doua serie nu am mai simtit aceeasi durere, dar in a 3-a noapte contractiile au devenit puternice, nu mai puteam dormi, m-am dus la asistenta, m-a tinut de vorba in timp ce a chemat medicul de garda. Am simtit o scurgere identica cu cea menstruala si m-am dus la toaleta. M-am intors speriata la asistenta dar ea m-a linistit, fiind o femeie in varsta stia ce are de facut si cum sa se poarte. Travaliul se declansase. M-a ajutat sa ma urc pe masa (cea mai oribila inventie dpdv al intimitatii unei femei), iar dupa cateva minute (pierdusem notiunea timpului, pentru ca mi-a injectat un calmant) s-a spart punga amiotica iar medicul a incercat sa scoata fatul, da nu a reusit din primele incercari. Senzatiile sunt imposibil de descris in cuvinte. M-am mai chinuit putin dupa care m-a curatat, iar asistenta mi-a injectat glucoza. Intre timp a venit si mama. M-am linistit si m-am culcat. A doua zi dimineata m-am trezit cu frati-miu langa mine. Am crezut pentru un moment ca a fost doar un vis urat, dar durerea din suflet m-a coplesit imediat. Am incercat sa incep o viata noua, dar golul din suflet a ramas si va ramane mereu.


As vrea daca se poate sa-mi raspundeti si mie la intrebarea legata de denumirea pastilelor. Multumesc.

#46
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
draga mea, chiar presupunand ca cineva stie cum se numesc pastilele alea, dupa o descriere atat de vaga, ele pot fi folosite numai si numai sub supraveghere medicala. Ca urmare n-o sa permit afisarea denumirii pe acest forum, ca sa nu-i vina vreunei pustoaice de 16 ani idei crete.

#47
Daria_Andreea

Daria_Andreea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.05.2008
Bine, nici o problema, inteleg riscul. Va rog, daca se poate, sa stergeti post-ul meu. Multumesc

#48
caine_13666

caine_13666

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.11.2008
buna. am si o problema cu prietena mea ... daca ei i s-a terminat ciclul acum o saptamana si noi in ultima zi am intretinut relatii sexuale (si s-a spart prezervativul)... si week-endul asta i-a venit din nou exista probabilitatea sa fie insarcinata? va multumesc mult de tot

#49
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

 caine_13666, on Nov 13 2008, 13:28, said:

buna. am si o problema cu prietena mea ... daca ei i s-a terminat ciclul acum o saptamana si noi in ultima zi am intretinut relatii sexuale (si s-a spart prezervativul)... si week-endul asta i-a venit din nou exista probabilitatea sa fie insarcinata? va multumesc mult de tot

I-a venit ciclul la doar o saptamana dupa incheierea celui anterior? :huh: e sigura ca e menstruatie? cam ciudat
a facut vreun test?

#50
coco243

coco243

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 24.04.2007
Stie careva intervalul maxim in care se poate lua postinor 2, nu de alta da am facut o prostie la cumpana dintre ani :D si nu gasesc farmacii deschise.

#51
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

 Jonica76, on Jan 3 2008, 20:19, said:

Te contrazic. Exista "pastila minune" si in Romania, dar se utilizeaza doar in spital si sub supraveghere medicala - mie mi s-a intamplat asta, dar era vorba de o sarcina oprita din evolutie la 17 saptamani cand nu se mai poate face avort normal. Este o pastila care ti se pune in vagin si dupa un anumit timp - ore, ti se declanseaza avortul medical (altfel spus, o nastere. Daca mai vrea cineva detalii (desi sper sa nu), sa intrebe doar.


Desi postarea are aproape un an m-am gandit sa raspund. Nu e pastila (ovul) pentru avort, nu e rara procedura ci absolut obisnuita. Declanseaza contractiile uterine si dilatarea colului uterin. Asa se procedeaza la sarcinile oprite in evolutie, se mai face tot asa si la femeile ce urmeaza sa nasca natural (un fel de nastere programata).
Pastila pentru avort in principiu ar trebui sa omoare produsul de conceptie, nu sa ii grabeasca "iesirea".

Coco243 cauta pe net sau in pagini aurii programul farmaciilor in perioada sarbatorilor, imposibil sa nu fie o farmacie de garda. Si mai stiu ca azi sunt deschise si Carrefour, Kaufland, sunt farmacii inauntru. Pana acum ai 24+14=38 ore, nu ar fi prea tarziu, nu?

#52
coco243

coco243

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 24.04.2007

 maltese, on Jan 2 2009, 15:17, said:

Desi postarea are aproape un an m-am gandit sa raspund. Nu e pastila (ovul) pentru avort, nu e rara procedura ci absolut obisnuita. Declanseaza contractiile uterine si dilatarea colului uterin. Asa se procedeaza la sarcinile oprite in evolutie, se mai face tot asa si la femeile ce urmeaza sa nasca natural (un fel de nastere programata).
Pastila pentru avort in principiu ar trebui sa omoare produsul de conceptie, nu sa ii grabeasca "iesirea".

Coco243 cauta pe net sau in pagini aurii programul farmaciilor in perioada sarbatorilor, imposibil sa nu fie o farmacie de garda. Si mai stiu ca azi sunt deschise si Carrefour, Kaufland, sunt farmacii inauntru. Pana acum ai 24+14=38 ore, nu ar fi prea tarziu, nu?

Pai nu stiu 48 de ore sau 72 de ore e intervalul maxim?

#53
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

 coco243, on Jan 2 2009, 15:44, said:

Pai nu stiu 48 de ore sau 72 de ore e intervalul maxim?

cat mai repede. fugi la farmacie.

daca-ti ajunge eficienta de 5% poti sta si 71 de ore jumate pe forum, abia apoi cautand o farmacie deschisa.

ps: carrefouru' parca-i inchis si azi :) restu-s deschise.

#54
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
e sensiblu deschis in plazza sigur, acu am venit de acolo. si era un sensiblu pe ion mihalache deschis in noaptea de Rev, asta a fost una din farmaciile de garda.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate