Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Pilula pt avort

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,908
  • Înscris: 24.06.2002
Am aflat cu stupoare ca multe fete in RO nu stiu ca exista si un "easy way out" cind e vorba de avort. In plus multe il confunda cu Postinor 2 :nonobad:  Intrebarea mea e daca acest tip de medicament e aprobat in RO, e scump/necesita prescriptie. In USA medicamentul a fost aprobat relativ recent si e o alternativa viabila la avortul clasic, eficient pina in luna a 2 a de sarcina daca nu ma insel.
  Are cineva idee/more info despre acest subiect pt RO?

Edited by Masterboy, 21 November 2004 - 00:23.


#2
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003
A 4 luna?? Sa fim seriosi. NU stiu, nu cunosc, nu vreau sa cunosc, am cunoscut alternativa, nu multumesc, fuck ze nigas, ze germans too. "Stupid, shit god damn, mother fucker!! "

:peacefingers:

#3
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,908
  • Înscris: 24.06.2002
Nu, sorry,, pina in luna a 2 a de sarcina(up to 8 weeks). Eu zic ca este cea mai buna alternativa, pt early abortion. Fara internare, surgery(vacuum :death: )...
   Iata mai multe informatii:

"   The Abortion Pill
Mifepristone and Misoprostol for Early Abortion

What is the Abortion Pill?

The Abortion Pill (brand name Mifeprex) is a form of early abortion caused by the combination of two medications, mifepristone and misoprostol. Also known as RU486, mifepristone has been used safely in Europe for many years. The Abortion Pill is an early abortion option for women who are 8 weeks pregnant or less. During the first appointment at the clinic you receive the mifepristone pill to take orally. Then 24 to 72 hours later, in the privacy of your own home, you insert small tablets of misoprostol into your vagina, which causes contractions resulting in a miscarriage. When used in combination, mifepristone and misoprostol are 95-97% effective within two weeks. Mifepristone and misoprostol are FDA approved."

http://www.fwhc.org/.../medical-ab.htm

Asadar, se poate procura, e aprobata in Romania?

Edited by Masterboy, 21 November 2004 - 00:30.


#4
Relativ

Relativ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 02.10.2004
nu e. am intrebat eu la multe farmacii.

iar pastila asta se da numai cu acordul medicului. nu o poti cumpara de nebun din farmacie. si tratamentul consta in 2 faze. prima consult + pilula iar dupa cateva zile ti se da alt medicament. problema e ca unele femei nu elimina placenta complet si fac soc antiseptic. adica trec in lumea cealalta.

a fost recent un scandal in USA ca FDA s-a grabit sa aprobe pilula asta si deja au fost cateva decese.

http://www.mirror.co...-name_page.html
http://news.google.c...tnG=Search News

#5
leeroy

leeroy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 06.09.2004

Relativ, on Nov 21 2004, 09:36, said:

nu e. am intrebat eu la multe farmacii.

iar pastila asta se da numai cu acordul medicului. nu o poti cumpara de nebun din farmacie. si tratamentul consta in 2 faze. prima consult + pilula iar dupa cateva zile ti se da alt medicament. problema e ca unele femei nu elimina placenta complet si fac soc antiseptic. adica trec in lumea cealalta.

a fost recent un scandal in USA ca FDA s-a grabit sa aprobe pilula asta si deja au fost cateva decese.

http://www.mirror.co...-name_page.html
http://news.google.c...tnG=Search News

<{POST_SNAPBACK}>



perfect deacord cu tine. este foarte foarte riscant. ajungi la spital in soc septic si pana afla aia ce ai "dai coltul"

#6
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,908
  • Înscris: 24.06.2002

Bogdan Parfene, on Nov 21 2004, 12:15, said:

perfect deacord cu tine. este foarte foarte riscant. ajungi la spital in soc septic si pana afla aia ce ai "dai coltul"

<{POST_SNAPBACK}>

Daca a ajuns la americani pe piata si a trecut de FDA, care sint f drastici cind vine vorba de risk-uri,
atunci cred ca e OK. Nu exista avort 100% safe, fara complicatii. Indiferent de metoda.
   Dar cum de medicamentul e aprobat in Europa si la noi in tara nu?

Edited by Masterboy, 21 November 2004 - 23:17.


#7
Relativ

Relativ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 02.10.2004
pentru ca la noi in tara avorturile se fac la coltul strazii pe banda rulanta. e mai usor asa decat cu doua pastile si consultatii repetate la un cabinet specializat

#8
Eminem

Eminem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 11.01.2004
salut
oameni buni .. am dat-o in bara  :cursing: .. din pacate prietena mea a ramas "grea" saptamana trecuta :newblush: .. ce sa fac? sunt disperat.. si eu si ea .. e prima oara pt amandoi.. nu stim unde sa apelam.. bine ea a mai intrebat prietene..dar nici alea nu au idee.. ce trebuie sa fac? in special ca sa nu ajung la ginecolog si spitale... exista vreo pastila ceva care sa rezolve totul.. vreun tratament cu pastile ce rezolva sarcina ? plzzzz am nevoie de ajutor.. habar nu am ce inseamna aceste pastile.. va rog explicati-mi si ajutati-ma  :ciocan:

#9
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,908
  • Înscris: 24.06.2002

Eminem, on Dec 1 2004, 09:42, said:

salut
oameni buni .. am dat-o in bara  :cursing: .. din pacate prietena mea a ramas "grea" saptamana trecuta :newblush: .. ce sa fac? sunt disperat.. si eu si ea .. e prima oara pt amandoi.. nu stim unde sa apelam.. bine ea a mai intrebat prietene..dar nici alea nu au idee.. ce trebuie sa fac? in special ca sa nu ajung la ginecolog si spitale... exista vreo pastila ceva care sa rezolve totul.. vreun tratament cu pastile ce rezolva sarcina ? plzzzz am nevoie de ajutor.. habar nu am ce inseamna aceste pastile.. va rog explicati-mi si ajutati-ma  :ciocan:

<{POST_SNAPBACK}>


Din pacate, aceste pastile se gasesc doar in State si nu se gasesc in RO. Sfatul meu e sa mergeti la un ginecolog impreuna pt a va da el mai multe amanunte. Eventual intreaba si de "pilula pt avort" sa vezi ce-ti spune.
  Shit happens all the time. Acum nu trebuie sa disperati pt ca nu e sfirsitul lumii, iar avortul clasic
este o operatie banala. The sooner the better. De multe ori e same day surgery. Se interneaza dimineata iar seara se poate duce acasa.

#10
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
din fericire pentru tine, ginecologul si spitalul sunt cea mai buna solutie. nu dureaza asa de mult...

in primul rand, programeaz-o la o consultatie la un ginecolog. ai grija sa fie un medic bun si un om la fel de bun (am auzit de ginecologi care se iau - pe buna dreptate, de altfel -, de "parinti"; chestia asta nu cred ca i-ar face bine partenerei tale). ginecologul o va consulta si ii va spune care sunt cele mai bune solutii... nu uita,. omul cu asta se ocupa, este cel mai in masura sa dea sfaturi; nu cauta solutii pe internet sau in alte parti.

succes.

#11
Eminem

Eminem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 11.01.2004
va multumesc baieti.. sper sa se rezolve cu bine.. Doamne Ajuta !
dar aveti idee cam cat costa un avort ?  :cursing:

#12
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004
Parca am fi ca si tigancile care bat la use cu un "bebe" in brate cum ca nu au ce manca.
Ce e ase de complicat sa se utilizeze un condom? Cat de simplu e .. In plus salveaza de SIDA, de ginecologi, de copii nedoriti etc.
Sau poate nu ati auzit de existenta lui? :D

#13
illidan

illidan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 18.10.2004
Trebuie sa ai mare grija ce doctor alegi! Este cel mai important lucru! Daca greseste ceva se poate lasa cu lucruri grave de tot, deoarece doctorul nu poate sa vada ce face. Astfel, doctorul trebuie sa fie experimentat sa lucreze bine. Nu vreau sa va speriu dar trebuie sa luati problema in seama cat se poate de serios. Pilulele nu sunt pe deplin studiate asa ca nu sunt recomandate. Anunta-ne ce s-a intamplat!
p.s. nu e nici o cale sa pastrati copilul?

#14
DirtyX

DirtyX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 06.08.2004

Eminem, on Dec 1 2004, 15:14, said:

va multumesc baieti.. sper sa se rezolve cu bine.. Doamne Ajuta !
dar aveti idee cam cat costa un avort ?  :cursing:

<{POST_SNAPBACK}>


:huh:  Omul are probleme si voi va apucatzi cu poveshti inutile.
Cat mama dracului costa un avort.
Hai, cu curaj ...cei care stiu !   :mellow:

#15
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
E pana intr-un milion jumate un avort... insa probabil, coform datelor posturilor, avortul a fost facut demult... asta daca nu s-au hotarat sa pastreze babayul...

Cum ai rezolvat Eminem, cum a fost?

#16
Ddf_eu

Ddf_eu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 18.11.2004
Eminem frate cam de kkt situatia ta mah...asta e ce sa faci...ce sa zic si io am ceva emotii acum (intarzieri de 4-5 zile)!! :wallbash: Sa ne ti la curent...

Cat despre pilula de avort cam miroase treaba...eu unul nu as mai avea incredere in vreo pastila dupa folosirea careia sa rezulte un deces... :death: unde sa mai pun ca din folosirea pilulei de avort au rezultat mai multe decese... :cursing:

As fi curios sa vad parerea unei fete despre treaba asta...daca ar fi de acord sa o foloseasca...cand zic fata ma refer la o romanca...

#17
sir.roko

sir.roko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 20.09.2004
A... puteti mentiona ce metode contraceptive ati fol? Eminem si Ddf_eu... nu de alta da' sa vad daca tre sa iau masuri in plus :)

#18
papucius

papucius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.01.2005
Dragii mei,
Inainte de toate vreau sa imi cer scuze vizavi de persoanele care se vor simti jignite de ceea ce am eu de spus

Mai intai asupra subiectului cu pilula....O fi la mama lor in state sau pe unde vor ei sa faca experimente...in Romania daca ii pomeneshti unui doctor de pilula de avort te si bate(vb din experientza si n-am patzit-o numa cu un doctor ci cu toti la care am fost)
Ideea e ca avortul propriu zis il faci fara ajutor!!!!!(decat un pic pentru ca ti-l provoaca....iti provoaca o "miscarring")
Insa CHIURETAJUL pune problemele....in primul rand se numeshte chiuretaj de la instrumentul folosit care se cheama chiureta si cu care doctorul curata peretele uterului care se ingroasha ca sa adaposteasca "puiul", perete care daca nu esti insarcinata se elimina prin ciclul menstrual.....ma rog si lectia poate continua dar se gaseshte mai amanuntit pe net..

Sfaturi pentru fete:
1 : Vorbiti cu mama!!!! Eu nu mai am mamica si tocmai am patzit-o am ramas...bine ca am fost langa multe prietene, langa sora mea...si am vazut multe!!!! ca altfel nu stiu ce ma faceam!!! Mama stie INTOTDEAUNA unde sa va duca si fiti sigure ca si ea are cateva avorturi la activ! Asha ca curaj fetelor ca mamicile nu parasc la tatici.
2 : Nu va duceti oricine numai pentru ca scrie doctor pe usha lui. e preferabil, daca va duce buzunaru sa mergeti la o clinica particulara, pentru ca acolo sunt conditii mult mai bune decat la spital....dar la spital sunt doctori mai experimentati si tarife mai mici....
ORICUM trebe sa va placa intai locul si uneltele ca sa nu aveti cosmaruri dupaia, si dupaia daca doctoru are si recomandare si mai bine!

Sfaturi pentru baietzi:

1 : Ista NU e momentul sa va certati pe tema "al cui e copilu ca nu-i al meu", aveti destul timp dupaia... acum fetele au nevoie de voi chiar daca dupaia nu mai vreti sa fiti cu ele...
Oricum voi sunteti iia care trebuia sa le protejati ca desi in basme zice ca fetele stiu de metode contraceptive, defapt le e jena sa va ceara sa folositi un prezervativ sau sa nu terminati in ele sau le e frica de anticonceptionale  pentru ca multe dintre ele au efecte secundare foarte neplacute
2 : Ista ESTE momentul in care dovediti ca sunteti in stare sa aveti o prietena si la nevoie...ca doar a fost bine impreuna....deci aveti initiativa si ajutatile!SI MERGETI CU ELE CAND FAC AVORTU!!!!! CONTEAZA ENORM!!!!!

Regula principala!!!!
NU VA LUATI DUPA PRIETENI!!!!! Mai ales daca sunt de aceeasi varsta cu voi!
Daca va e jena sa apelati la parinti mai bine intrebati pe cineva mai mare!!!
Nu e cazul pentru cei care au trecut prin experientze similare, ci pentru "incepatori"

Oricum astept intrebari.
Andreea

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate