Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

UMF Tg.Mures

- - - - -
  • Please log in to reply
320 replies to this topic

#37
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005
@rox. la noi nu se pot da mariri daca ai avut restanta (chiar daca ai luat-o). daca e asa nasol la bucuresti nu inteleg cum 4-5 colegi/an care nu fac fata la noi pleaca la bucuresti si le e f bine. cat despre concurenta... hahaha sa vezi aici cat fight, plans la examene pt 9, eu nu stiu cum nu e concurenta. sincer eu nu pricep de unde scoti tu impresia asta ca ca noi stim doar chestii practice. eu propun in sabii sa ne luptam sau in lupta ca-i mai dreapta :P, daca tot faci remarci dinastea ca suntem slab pregatiti teoretic. pe langa faptul ca ma enerveaza, putem face si comparatii statistice daca vrei pe baza celor care vin vara la cursuri smurd. si iti garantez ca bucuresti nu e fruntas.... (la teorie). concurenta facuta de rahatul ala de taxa e doar intre cei mai slabi la buget, si cei mai buni de la taxa. primii de la buget, acolo raman.... si ultimii de la taxa nu se chinuie sa intre la buget. si ar mai fi dar nu mai are rost...  exista concurenta peste tot, nu numai la bucuresti. vezi doamne... ca bucurestiul are taxa. asa si? constanta are locuri la buget la buget si taxa, si craiova are locuri la buget si taxa ,si sibiul are locuri la buget  si taxa si brasov are locuri la buget si taxa, pana si oradea are locuri la buget si taxa. concurenta intotdeauna e data de orgolii. cat despre nivelul de cunostinte depinde de invatator si de invatacel. n-au treaba una cu alta...

@lukitos: cartile exista la litografie la facultate.

@ivanna: nu am ridicat elogiul muresului, si nu cred ca o sa se intreaca cu universitatil enumerate de tine,eu ma gandeam la facultatile romanesti cu pretentii occidentale, dar imi place cum gandesti :P.
timisorenii au stat :D pana s-a construit la noi noua facultate de stoma, anul acesta universitar a fost inaugurata.

#38
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 negotzel00, on 29th January 2010, 15:46, said:

@rox. la noi nu se pot da mariri daca ai avut restanta (chiar daca ai luat-o). daca e asa nasol la bucuresti nu inteleg cum 4-5 colegi/an care nu fac fata la noi pleaca la bucuresti si le e f bine. cat despre concurenta... hahaha sa vezi aici cat fight, plans la examene pt 9, eu nu stiu cum nu e concurenta. sincer eu nu pricep de unde scoti tu impresia asta ca ca noi stim doar chestii practice. eu propun in sabii sa ne luptam sau in lupta ca-i mai dreapta :P, daca tot faci remarci dinastea ca suntem slab pregatiti teoretic. pe langa faptul ca ma enerveaza, putem face si comparatii statistice daca vrei pe baza celor care vin vara la cursuri smurd. si iti garantez ca bucuresti nu e fruntas.... (la teorie). concurenta facuta de rahatul ala de taxa e doar intre cei mai slabi la buget, si cei mai buni de la taxa. primii de la buget, acolo raman.... si ultimii de la taxa nu se chinuie sa intre la buget. si ar mai fi dar nu mai are rost...  exista concurenta peste tot, nu numai la bucuresti. vezi doamne... ca bucurestiul are taxa. asa si? constanta are locuri la buget la buget si taxa, si craiova are locuri la buget si taxa ,si sibiul are locuri la buget  si taxa si brasov are locuri la buget si taxa, pana si oradea are locuri la buget si taxa. concurenta intotdeauna e data de orgolii. cat despre nivelul de cunostinte depinde de invatator si de invatacel. n-au treaba una cu alta...

@lukitos: cartile exista la litografie la facultate.

@ivanna: nu am ridicat elogiul muresului, si nu cred ca o sa se intreaca cu universitatil enumerate de tine,eu ma gandeam la facultatile romanesti cu pretentii occidentale, dar imi place cum gandesti :P.
timisorenii au stat :D pana s-a construit la noi noua facultate de stoma, anul acesta universitar a fost inaugurata.
eu am intrat la taxa, si nu printre primii, si am ajuns in primii 100 de la buget. deci nush ce vorbesti tu acolo voinice despre cum nu se schimba locurile si orgoliile...
la smurd da, sunteti buni, n-am zis nu, dar sa fim seriosi, " diferenta" aia uriasa de care zici tu ca se vede vara la cursuri fata de cei din bucuresti si restul provine in foarte mare parte din faptul ca la bucuresti, spre deosebire de umftgm si de umfiasi si de restul, medicina de urgenta e stagiu de anul SASE, la fel si ATI. iar aia care vin la smurd nu sunt in nici un caz cei care au avut cat de cat contact cu asa ceva. la bucuresti lumea face practica in general pe sectiile pe care le vizeaza pe viitor, nu la UPU, de aici " uriasa diferenta".
partea cu taxa aia n-ai inteles-o, asa ca nu-mi mai bat capul sa explic, hai s-o lasam asa. una e totusi sa ai 400 de locuri la buget si 800 de studenti, si alta e sa ai 200 de locuri bugetate sau cate aveti voi si 201 studenti... got it? de aici decurge firesc urmatoarea chestie la care faci referire, si anume " de ce vine lumea la bucuresti si nu are probleme": pentru ca astia de la bucuresti sunt atat de hapsani dupa bani incat cu cat mai multi, cu atat mai bine, taxa creste, noi platim, toata lumea e fericita.
nici la noi nu se pot da mariri daca ai restanta, indiferent daca ai luat-o sau nu. daca te numesti streinu-cercel sau mai stiu eu cum am certitudinea ca regulile se pot schimba, totusi. :) din nefericire...

ok, o fi facultatea de la mures "grea", dar am convingerea, pe care cu greu poti sa mi-o schimbi, ca nu e asa odioasa si ingrozitoare cum o faci sa para. medicina e aceeasi peste tot, pana la urma, si peste tot tre' sa inveti si sa-ti bati capul. nu doar la mures te calca profii in picioare, ci peste tot. din fericire, lucrurile se schimba. s-au schimbat la iasi, s-au schimbat la noi, o sa inceapa sa se miste si la voi acolo. cat despre smurd... am fost acolo si am vazut cum e. dar am vazut de asemenea si cum vad aia de pa partea "cealalta" a baricadei ( adica din spital) smurdul. si nu mi-a placut, sincera sa fiu...

#39
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005
mama draga tu incepi cu comparatii. eu nu sunt in competitie cu nimeni, tu ridici slavi bucurestiului. eu mi-am exprimat parerea despre mures. am pus si partile bune,ce sa fac sunt pesimist convins. de cand ma stiu pun raul in fata ... asta e, oricum tu nu ai de unde sa stii cum e aici, cum si mie putin imi pasa cum e la bucuresti(in general pana dau de unii ca tine).  aici nu era loc de dat cu parerea? topicul cu davila e mai incolo... din cate stiu :D
cat despre practica spre informarea ta... in upu sunt general colegii mai mici , care invata chestiile astea simple o injectie , un bandaj, o perfuzie, instrumente, sa ia o tensiune ca sa nu se faca de ras cand termina facultatea si nu stiu sa aseze tensiometru. in rest lumea sa stii ca merge la chirurgie(de exemplu eu, sunt mai mult la chirurgie decat in upu) sau orto, sau ccv sau fiecare ce-o mai vrea sa faca. aaa si la  stagii se merge. nu suntem toti niste mici arafati, si ne dam toata ziua cu ambulanta, nu ca ar fi asta un lucru rau. umf tg mures nu inseamna OSMU, nu inseamna upu smurd, sunt chestii diferite utile , dar diferite. acuma daca ai ramas complexata ca unul de anu 2 poate sa puna o perfuzie si tu nu... asta e, dar nu tot umf-ul trece prin upu. si la noi sunti unii care vor sa faca morfo pat cand temina. cat despre diferenta cine a zis ca e o diferenta am zis ca umf buc nu e pe primul loc... ceea ce s-ar putea traduce sa nu exista nici o diferenta intre unii studenti de la bcuuresti si alti studenti de la iasi de exemplu. statistic vorbind
mama tu chiar ai impresia ca eu dau 2 lei pe vreo facultate in tara asta, sau ca-mi pasa de cei de la bucuresti. mi se rupe in ultimul hal.

#40
lukitos

lukitos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 05.11.2009
bine ma si unde e litografia aia?la parter sau unde?

#41
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 negotzel00, on 29th January 2010, 19:57, said:

mama draga tu incepi cu comparatii. eu nu sunt in competitie cu nimeni, tu ridici slavi bucurestiului. eu mi-am exprimat parerea despre mures. am pus si partile bune,ce sa fac sunt pesimist convins. de cand ma stiu pun raul in fata ... asta e, oricum tu nu ai de unde sa stii cum e aici, cum si mie putin imi pasa cum e la bucuresti(in general pana dau de unii ca tine).  aici nu era loc de dat cu parerea? topicul cu davila e mai incolo... din cate stiu :D
cat despre practica spre informarea ta... in upu sunt general colegii mai mici , care invata chestiile astea simple o injectie , un bandaj, o perfuzie, instrumente, sa ia o tensiune ca sa nu se faca de ras cand termina facultatea si nu stiu sa aseze tensiometru. in rest lumea sa stii ca merge la chirurgie(de exemplu eu, sunt mai mult la chirurgie decat in upu) sau orto, sau ccv sau fiecare ce-o mai vrea sa faca. aaa si la  stagii se merge. nu suntem toti niste mici arafati, si ne dam toata ziua cu ambulanta, nu ca ar fi asta un lucru rau. umf tg mures nu inseamna OSMU, nu inseamna upu smurd, sunt chestii diferite utile , dar diferite. acuma daca ai ramas complexata ca unul de anu 2 poate sa puna o perfuzie si tu nu... asta e, dar nu tot umf-ul trece prin upu. si la noi sunti unii care vor sa faca morfo pat cand temina. cat despre diferenta cine a zis ca e o diferenta am zis ca umf buc nu e pe primul loc... ceea ce s-ar putea traduce sa nu exista nici o diferenta intre unii studenti de la bcuuresti si alti studenti de la iasi de exemplu. statistic vorbind
mama tu chiar ai impresia ca eu dau 2 lei pe vreo facultate in tara asta, sau ca-mi pasa de cei de la bucuresti. mi se rupe in ultimul hal.

eu zic sa iei o pauza; eu ti-am vorbit civilizat si nu cred ca ai de unde sa stii despre mine ce stiu sa fac si ce nu. daca pentru tine facultatea de medicina e o asa mare corvoada, de ce nu te lasi de ea, daca e asa grea?  nu te mai vaita pe forumuri ce naspa e la umf tg mures, ce greu e, ce va desconsidera profesorii, ce nedrepti sunt, ca lasi copiilor care poate vor sa dea acolo o impresie proasta si nu e cazul.  e o facultate de medicina la fel ca restul, cu bune si rele. orice facultate de medicina e grea

#42
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Va dau cateva sfaturi:
- nu mai citati inutil mesajul anterior (in intregime);
- folositi majuscule la inceput de propozitie;
- nu va mai "alintati";
- folositi limbaj adecvat sau la stric joaca.

Ma uitla un film si primul care mai da report si ma intrerupe si-o fura. La fel,  de aici incolo daca mai vad zeflemea sau apelative de genul "mama draga",  ma supar si devin eu un tata naspa. Nu tin pe nimeni in brate, insa vreau sa vad ca va intelegeti. Aveti o varsta, purtati-va ca atare.

#43
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005
@rox: nu ma plang, mie personal chiar imi place, frustrarea ma face sa gandesc. la mine esti pe ignore de acum incolo.

@lukitos: litografia e in curtea facultati in cladirea cu chioscul undeva in lateral, si chioscul e undeva in spatele cladirii principale a universitatii in drum spre sala de sport. programul e de la 8-12. luni vineri fara sarbatori legale

#44
lukitos

lukitos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 05.11.2009
mersi

#45
sorana2

sorana2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 07.06.2009
Sunt studenta anul II la Medicina Militara la Targu-Mures.Din punctul meu de vedere ,aceasta facultate este cotata impreuna cu UMF-Cluj,la capitolul transparenta cu 4 stele maximum posibil la noi in tara.Admiterea este foarte usoara in comparatie cu ceea ce urmeaza.Profesorii sunt foarte exigenti.Unele cursuri eu,personal nu le-am inteles si nici timp de aprofundare nu este.Materia este multa,stufoasa;comparatie cu alte facultati nu pot sa fac decat din ceea ce am auzit sau am citit.Fiind insa in anul II eu  m-am obisnuit.Personal,eu nu am putut copia niciodata iar prezenta la cursuri este obligatorie.Conditiile din camin sunt excelente facand comparatie cu colegii mei din liceu care sunt studenti la Timisoara, la alte facultati.
Aprofundez putin:unii profesori care sunt mai tineri au mai multa rabdare dar altii care vin din sala de chirurgie sunt mai nerabdatori si uneori chiar nervosi.
Unele cursuri le-am inteles foarte bine ,ex.cursul de anato,info,etc iar altele ca biochimia de semestrul II sau fiziologia, le inteleg mai greu sau chiar deloc Poate problema este la mine asta nu as sti sa va spun.
In general,eu sunt multumita de facultatea pe care am ales-o si cred ca ma reprezinta foarte bine.Daca mai aveti intrebari puteti sa le puneti pe forum si in limit posibilitatilor   va voi raspunde.
Cartile din care trebuie invatat pentru admitere sunt Ioana Arinis, nu stiu editura dar exista doar la una singura ,mi-am comandat-o pe net si Teodorescu-Exarcu,carte care o mai au parintii nostrii deoarece autorul ei,a decedat in anul 1997.Culegerea de teste exista la secretariatul facultatii incepand cu luna ianuarie
@negotzel in ce an esti, daca vrei sa-mi spui bineinteles si cu cine faci anato?
Nu trebuie sa disperati daca invatati,va garantez ca nu o sa aveti nici o problema.La Medicina Militara nu conteaza notele ci doar nota de la rezidentiat

#46
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005
sunt in anul 4 :D
am facut cu bau bau anato adica cu nicolescu, la curs era klara. biochimia 2 nu o intelege aproape nimeni stai linistita , la fel si fiziologia. eu am fost aproape la toate cursurile si sincer sa fiu dobreanu e nebun. vorbeste 3x50 de minute pe ceas fara sa se repete fara sa se intrerupa si fara sa-i pese de ce se intampla. la noi la curs s-a intamplat sa lesine cate cineva si singura chestie care a zis-o dobreanu , daca ii e rau sa iasa afara, si a continuat :))
bafta la examene. ai dat dobreanu?

#47
lukitos

lukitos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 05.11.2009
Si daca invat din alt manual de biologie,ce are?

#48
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005
pai are ca nu e acelasi lucru, deloc.  cartea de teste formularile sunt exact din cartea respectiva. s-ar putea sa ai surprize... dar ma rog daca esti baiat inteligent te descurci.
oricum e cea mai buna carte respectiva... ca si continut

#49
lukitos

lukitos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 05.11.2009
inteleg,si manualul de ioana arinis,editia 2006 sau care?

#50
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005
manualul de la editura didactica, cel care exista inainte sa apara manualele alternative. 199X nush care era

#51
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

 negotzel00, on 31st January 2010, 13:52, said:

manualul de la editura didactica, cel care exista inainte sa apara manualele alternative. 199X nush care era
Mare lucru ca se da din vechile manuale. Felicitari celor ce au hotarat asta! Manualele alternative sunt in mare parte niste jeguri. S-au apucat toti derbedeii sa scrie manuale colorate. :notangel:

 negotzel00, on 29th January 2010, 14:46, said:

timisorenii au stat :D pana s-a construit la noi noua facultate de stoma, anul acesta universitar a fost inaugurata.
Ehhh, cica n-au stat nici ei... cica "au pus mana" pe 2 microscoape endo. Parca e singurul UMF din tara unde exista ora de microscopie. Unituri noi si-au pus si oradenii anul asta si nu cred sa rezolve mare branza. :notangel:

Edited by Ivanna, 31 January 2010 - 15:13.


#52
lukitos

lukitos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 05.11.2009
nu mai inteleg nimic,altii zic ca ed.didactica si pedagogica 1995 si ioana arinis,sigma 2002,altii ca sigma 2006,altii nu stiu ce.eu astept sa-mi vina manualul de dan cristescu,editura corint,ce e dat pentru admitere la cluj.de primele manuale nu stiu de unde sa fac rost,pe net nu gasesc deloc.nu stiti cine are de vanzare sau imprumut?

de ce fiecare cere alte manuale? dunno.nu tot aceleasi organe sunt?nu tot aceleasi functii au acele organe?mai bine era un singur manual pentru toata lumea si gata,nu 100 de manuale de toate felurile :nonobad:

#53
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005
deci: la mures admiterea se da dupa manualul unic , ce era in vremea manualului unic. daca o sa citesti manualul si o sa citesti testele o sa recunosti formularile. e acelasi lucru in principiu dar problema ca intrebarile sunt de detaliu. na ma rog nu-mi bat eu capul, daca o sa intri la medicina o sa vezi ca fiecare autor e cu valorile , si fixurile lui, fiecare pensa care surubul pus 1 cm ma incolo sau 2 dinti in plus sau minus are alt nume. asta e, fiecare vrea sa ajunga in istorie. si majoritatea care invata pt admitere la o facultate daca aleg varianta de rezerva acolo dau chix. eu n-am dat dar am avut colegi care au dat la cluj sau bucuresti. si la cluj a luat 9 la mures 5 sau invers la mures 9 cluj 5. fiecare dupa ce sa pregatit. oricum eu recomand tututor care dau admitere la mures sa invete si sa din chimie , caci in anul 1 chimia va fi piatra de moara, si sursa tuturor neimplinilor.
cu biologia care o inveti te poti spala pe cap... daca ai intrat la faculta. chimia te mai ajuta

#54
lukitos

lukitos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 05.11.2009
pai si de unde vrei sa scot eu manualul unic,daca nu gasesc nicaieri,inseamna ca cine nu are acel manual nu are rost sa dea la umf sau ce vrei sa zici? <_<

tu cu ce medie ai intrat?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate