Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

UMF Tg.Mures

- - - - -
  • Please log in to reply
320 replies to this topic

#19
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005
intrebarea e stupida din capul locului. dar e o opinie personala.
corect ar fi mures sau cluj. asta da inteleg ca e alegerea grea.
depinde f mult ce vrei sa faci in faculta, daca vrei sa lucrezi in spital sa participi la actul medical iti recomand mures sau cluj,
daca vrei sa inveti nimic in faculta du-te la bucuresti(sorry rox).
eu iti vorbesc din experienta de 3 ani cu studentii din bucuresti, si ca stundent la tirgu mures. si ca pregatire sincer sa fiu inclusiv cei din iasi par a fi peste
in schimb clujul e altceva , parerea mea e ca acolo e crema invatamantului medical.... unde se vede competitia unde se vede profesionalismul. muresul are profesionalism fara comeptitie , bucurestiul are competitie fara profesionalism.

dar ca sa fiu si on topic: clar tirgu mures
de timisoara nu stiu multe
salut sorana2. in ce an esti? ;;) o sa presupun ca anul 1

#20
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View Postnegotzel00, on 8th June 2009, 01:24, said:

intrebarea e stupida din capul locului. dar e o opinie personala.
corect ar fi mures sau cluj. asta da inteleg ca e alegerea grea.
depinde f mult ce vrei sa faci in faculta, daca vrei sa lucrezi in spital sa participi la actul medical iti recomand mures sau cluj,
daca vrei sa inveti nimic in faculta du-te la bucuresti(sorry rox).
eu iti vorbesc din experienta de 3 ani cu studentii din bucuresti, si ca stundent la tirgu mures. si ca pregatire sincer sa fiu inclusiv cei din iasi par a fi peste
in schimb clujul e altceva , parerea mea e ca acolo e crema invatamantului medical.... unde se vede competitia unde se vede profesionalismul. muresul are profesionalism fara comeptitie , bucurestiul are competitie fara profesionalism.
nici o problema, asta e realitatea si mie nu mi se pare atit de proasta.
la buc nu prea ai treaba cu tot ce fac colegii de la mures, adica voluntariat, garzi, ambulanta, urgenta, etc ( exista si aici asa ceva, dar tot ce faci acolo e sa pui sonde nazogastrice si eventual linii venoase :) ). la noi medicina inseamna carti si cam atit, pacientul il "atingi" in 2 ipostaze potentiale: la stagiu cind faci anamneze/ex ob sau la sala cind esti mina a tspea si te tii de instrumente. cam atit. in rest, nimeni nu e dispus sa isi asume raspunderea pentru tine si sa te lase sa faci ceva ( gen manevre invazive) si adevarul e ca la cite nereusite am vazut chiar la profii nostri, nici daca m-ar obliga nu m-as baga.  -_-  iar partea de "nursing" e treaba asistentelor si pentru asta isi iau spaga zilnica, asa ca nu te astepta sa te lase cineva sa faci ceva in sensul asta ( nu ca ar fi foarte mare solicitare la schimbat de pansamente sau pus perfuzii...)

in legatura cu colegii de la cluj...pina sa ma duc anul asta acolo aveam o parere FOARTE buna. care a devenit BRUSC foarte proasta. in mintea mea ei chiar aveau acolo un super nivel la care faceau invatamint medical, si cind am ajuns acolo am avut un soc: la ei e o mare fatada pe care au grija sa o intretina corespunzator, si restul e praf si pulbere. am fost foarte dezamagita, probabil ca partea aplicata e foarte "beton" la ei, dar la teorie stau foarte prost... mi-a placut foarte mult ca sunt extrem de implicati in partea de cercetare, da' nu inteleg cum dumnezeu poti sa faci cercetare la nivel profi international cind tu nu esti capabil sa vorbesti si sa intelegi engleza?!? ce "elita", ce "crema invatamintului medical"? vai... o experienta dezamagitoare asta cu clujul, din nefericire...

revenind la bucuresti, imi dau seama ca prin comparatie cu colegii de la mures suntem undeva foarte jos.... asta pentru ca avem obiective oarecum diferite, din cauza sistemelor de invatamint foarte diferite. la noi se pune accent 80% pe partea teoretica. ai ocazia sa citesti, sa afli, sa ti se arate, sa vezi, si una din vorbele de baza e " voi tre' sa stiti ca exista, atita tot. restul e mai incolo". la ei toata partea asta e cumva pe fast-forward, ca sa ajunga la bolnav si sa se ocupe de el, nu tre' sa stii ca exista ci tre' sa stii sa faci. ceea ce mi se pare foarte tare, pina la urma.
prin spitale am ocazia sa dau de tot felul de rezidenti....aia mari sunt ok, dar se vede faptul ca au fost scoliti in clinica respectiva si de acolo stiu tot ce stiu. nu de alta, dar aia de an 1 sau 2 sunt de cele mai multe ori mai prastie decit mine student de anul 4.... cum frate sa vii sa inveti zgomotele pulmonare si interpretarea ekg ca rezident de anul DOI, in oricare specialitate ai fi tu? asa ca...uitindu-ma la oamenii din jur nu ma mai simt asa prost. ba chiar imi dau sperante; daca astia sunt rezidentii de azi, daca astia au fost in stare sa ia kktul ala de examen si sa termine o facultate de medicina generala si au nivelul asta de cunostinte, atunci si eu pot. cu atit mai mult cu cit eu nu intentionez nici sa dau rezidentiatul, nici sa am de-a face cu pacienti pe viitor....:)

#21
cdr

cdr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 29.04.2007
rox...doar de curiozitate,dar ce vrei pentru viitor?:D adica, tinand cont ca ai facut MG....cum sa nu ai contact cu pacientii?nu e o intrebare ironica sau ceva:P pur si simplu..curiozitate:">

rox...doar de curiozitate,dar ce vrei pentru viitor?:D adica, tinand cont ca ai facut MG....cum sa nu ai contact cu pacientii?nu e o intrebare ironica sau ceva:P pur si simplu..curiozitate:">

#22
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005
rox nu ai dreptate. e f important sa stii partea de nursing intr-un sistem care cat de curand sa ajunga la pragul mult peste critic in ce priveste cadrele.
in plus o sa vezi cand o sa lucrezi in spital ca esti bataia de joc a tuturor daca nu cunosti munca asistentului, din simplul motiv ca o sa fii absolut depedenta de acel asistent. si la noi se invata si inca f mult, chestia e ca daca vrem sa mergem in spital si sa facem treaba avem unde.
oricum cred ca viitorul in romania aici va fi , pregatirea studentilor din anul I ca sa devina inlocuitorii lipsei de persoanal. si nu cred ca ar fi un lucru rau...
oricum teoria ca teoria dar practica ne omoara.
tipul cu viata in spital spunea ca n-o sa vezi genii din medicina la 10 ani  tocmai pt ca medicina nu se invata din carti ci din multi ani de  experienta.
oricum la noi se simte lipsa concurentei ... nu se omoara nimeni cu cartea decat sa treaca, ca oricum nu-i ia nimeni locul la buget :D

#23
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View Postnegotzel00, on 8th June 2009, 18:08, said:

rox nu ai dreptate. e f important sa stii partea de nursing intr-un sistem care cat de curand sa ajunga la pragul mult peste critic in ce priveste cadrele.
in plus o sa vezi cand o sa lucrezi in spital ca esti bataia de joc a tuturor daca nu cunosti munca asistentului, din simplul motiv ca o sa fii absolut depedenta de acel asistent. si la noi se invata si inca f mult, chestia e ca daca vrem sa mergem in spital si sa facem treaba avem unde.
oricum cred ca viitorul in romania aici va fi , pregatirea studentilor din anul I ca sa devina inlocuitorii lipsei de persoanal. si nu cred ca ar fi un lucru rau...
oricum teoria ca teoria dar practica ne omoara.
tipul cu viata in spital spunea ca n-o sa vezi genii din medicina la 10 ani  tocmai pt ca medicina nu se invata din carti ci din multi ani de  experienta.
oricum la noi se simte lipsa concurentei ... nu se omoara nimeni cu cartea decat sa treaca, ca oricum nu-i ia nimeni locul la buget :D
la bucuresti cel putin, tocmai pe asta se mizeaza: " nu-ti arat nimic/ nu te las sa faci nimic ca sa fii dependent de mine si sa imi iasa si mie o paine" ( cind am vazut asistentele facind fite in fata doctorilor " nu-ti dau ata de 4", " hai inchideo data ca eu vreau sa plec acasa" mi-a cazut fata). si sincera sa fiu, nu stiu citi ( eu una nu) sunt dispusi sa-si foloseasca pilele/cunostintele/relatiile ca sa ajunga pe linga vreo asistenta sa invete partea de nursing. in conditiile in care, daca tot esti nevoit sa te folosesti de partea asta, poti sa o faci pentru a sta pe linga vreun doctor care sa te invete partea clinica, sa te lase sa-i torturezi pacientii sa-ti formezi urechea, sa vezi investigatii, etc sau, daca te intereseaza chirurgia, sa te ia cu el la sala si sa te si lase sa faci ceva.
la noi cel putin exista facultatea de asistenta medicala, asa ca fiecare cu treaba lui, intr-un fel.
aici concurenta exista, partea proasta e ca toata lumea ia numai note mari si atunci diferentierile ajung sa se faca intre zeci de sutimi....

View Postcdr, on 8th June 2009, 15:45, said:

rox...doar de curiozitate,dar ce vrei pentru viitor?:D adica, tinand cont ca ai facut MG....cum sa nu ai contact cu pacientii?nu e o intrebare ironica sau ceva:P pur si simplu..curiozitate:">
un ceva care in tarile civilizate intra in "clinical laboratory", anatopat.

Edited by rox, 08 June 2009 - 18:15.


#24
sorana2

sorana2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 07.06.2009

View Postnegotzel00, on 8th June 2009, 01:24, said:

intrebarea e stupida din capul locului. dar e o opinie personala.
corect ar fi mures sau cluj. asta da inteleg ca e alegerea grea.
depinde f mult ce vrei sa faci in faculta, daca vrei sa lucrezi in spital sa participi la actul medical iti recomand mures sau cluj,
daca vrei sa inveti nimic in faculta du-te la bucuresti(sorry rox).
eu iti vorbesc din experienta de 3 ani cu studentii din bucuresti, si ca stundent la tirgu mures. si ca pregatire sincer sa fiu inclusiv cei din iasi par a fi peste
in schimb clujul e altceva , parerea mea e ca acolo e crema invatamantului medical.... unde se vede competitia unde se vede profesionalismul. muresul are profesionalism fara comeptitie , bucurestiul are competitie fara profesionalism.

dar ca sa fiu si on topic: clar tirgu mures
de timisoara nu stiu multe
salut sorana2. in ce an esti? ;;) o sa presupun ca anul 1


Ai dreptate sunt in anul I si acum suntem in febra sesiunii.Ceea ce mai voiam sa adaug este faptul ca la Tg-Mures,toti studentii romani care doresc, au locuri foarte decente asigurate in camin.Camerele sunt destul de mari si sunt doar 3 studenti intr-o camera.Profii sunt foarte exigenti si aici chiar se invata pe rupte.

#25
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005
ce parere buna are sorana :)) sigur nu esti de la PR UMF?

#26
sorana2

sorana2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 07.06.2009

View PostFr0sty, on 21st June 2008, 12:13, said:

Am cateva intrebari legate de admitere daca imi poate raspunde cineva..


Am fost la umf pt cartea cu teste la bio si e doar din 2003?

Si din ce carte e cel mai bine sa inveti? editura,anul,autori etc.

And some tips :) daca e cineva la umf


aa..da. si inca ceva.. am vazut ca de anul acesta este medicina in lb. engleza.. e doar cu taxa?


Se foloseste cartea de Ioana Arinis precum si din cartea de biologie din 1987 de Teodorescu-Exarcu,probabil ca parintii tai isi mai aduc aminte de ea.Culegerea din 2003,este foarte buna de pe aceea am dat eu examen  examen anul trecut

View PostFr0sty, on 21st June 2008, 12:13, said:

Am cateva intrebari legate de admitere daca imi poate raspunde cineva..


Am fost la umf pt cartea cu teste la bio si e doar din 2003?

Si din ce carte e cel mai bine sa inveti? editura,anul,autori etc.

And some tips :) daca e cineva la umf


aa..da. si inca ceva.. am vazut ca de anul acesta este medicina in lb. engleza.. e doar cu taxa?


View PostFr0sty, on 21st June 2008, 12:13, said:

Am cateva intrebari legate de admitere daca imi poate raspunde cineva..


Am fost la umf pt cartea cu teste la bio si e doar din 2003?

Si din ce carte e cel mai bine sa inveti? editura,anul,autori etc.

And some tips :) daca e cineva la umf


aa..da. si inca ceva.. am vazut ca de anul acesta este medicina in lb. engleza.. e doar cu taxa?


#27
tzaca182

tzaca182

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.01.2010
buna ,intentionez sa dau la MG tg mures anul acesta ,dar as dori sa aflu mai multe informatii despre admitere,examene,profesori ..Amiterea stiu ca se da doar la o materie,la alegere dintre :biologie,fizica sau chimie .Cum fizica si chimie nu am facut decat 2 ani in liceu (profil uman )  voi alege biologia.
@negotzel00 parca a scris ca este cea mai grea facultate de medicina (daca este gresit ,imi cer scuze )

Daca sunt studenti la aceasta facultate si pot da mai multe detalii despre facultate (examene,profesori ,cursuri),va multumesc anticipat.


o zi buna

#28
lukitos

lukitos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 05.11.2009
e printre cele mai bune universitati din tara cea de la mures :thumbup: .si eu vreau sa dau admitere anul acesta.ce editura recomandati pentru biologie?care e mai buna?  :)

Edited by lukitos, 22 January 2010 - 15:14.


#29
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005
eu cand am dat admitere era cartea cea veche de prin 91-92 pt admitere.
cat despre faptul ca e grea faculta, e f f grea. de la noi lumea se transfera la iasi, bucuresti, cluj, sibiu. si toti spun ca e mult mai bine...
si eu sunt de acord cu faptul ca degeaba e grea, daca nu e cea mai buna.
profii sunt naspa in cea mai mare parte , f naspa, o sa te obisnuiesti sa fii umilit si altele. partea buna e ca atunci cand termini n-o sa te loveasca viata-n piept , si te inveti din facultate cu realitatea. in rest ce sa zic... anul trecut cea mai mare nota de la rezi s-a luat din mures, in primele locuri au fost din mures. spitale bune avem, de la cine sa inveti.... este. conditii bune in camine, incet incet devine o universitate occidentala, dar cu exigente f ridicate.
oricum e rupere cu invatatul.... si avem tot felul de cazuri ... ma rog cand ajungi aici afli de ele.
cea mai buna descriere prafrazand o vorba celebra: intra cine vrea termina cine poate.
noi am fost 180 la sectia romana... acum suntem aproape 120 (cu tot cei care repeta din anii anteriori) si suntem cel mai numeros an... de vreo 10 ani incoace. anul asta o sa ramanem si mai putini sunt multi care au trecut anul cu aprobare speciala...
din punctul asta de vedere life sucks rau de tot. dar e palpitant .... ce nu te omoara te face mai puternic.
spor

#30
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View Postnegotzel00, on 27th January 2010, 02:38, said:

eu cand am dat admitere era cartea cea veche de prin 91-92 pt admitere.
cat despre faptul ca e grea faculta, e f f grea. de la noi lumea se transfera la iasi, bucuresti, cluj, sibiu. si toti spun ca e mult mai bine...
si eu sunt de acord cu faptul ca degeaba e grea, daca nu e cea mai buna.
profii sunt naspa in cea mai mare parte , f naspa, o sa te obisnuiesti sa fii umilit si altele. partea buna e ca atunci cand termini n-o sa te loveasca viata-n piept , si te inveti din facultate cu realitatea. in rest ce sa zic... anul trecut cea mai mare nota de la rezi s-a luat din mures, in primele locuri au fost din mures. spitale bune avem, de la cine sa inveti.... este. conditii bune in camine, incet incet devine o universitate occidentala, dar cu exigente f ridicate.
oricum e rupere cu invatatul.... si avem tot felul de cazuri ... ma rog cand ajungi aici afli de ele.
cea mai buna descriere prafrazand o vorba celebra: intra cine vrea termina cine poate.
noi am fost 180 la sectia romana... acum suntem aproape 120 (cu tot cei care repeta din anii anteriori) si suntem cel mai numeros an... de vreo 10 ani incoace. anul asta o sa ramanem si mai putini sunt multi care au trecut anul cu aprobare speciala...
din punctul asta de vedere life sucks rau de tot. dar e palpitant .... ce nu te omoara te face mai puternic.
spor
de fapt nu e asa rupere cu invatatul si greutatea, doar ca n-aveti voi concurenta deloc si d-aia nu aveti motivatie sa invatati. ia sa vezi cand te pandesc 60 de milioane sau cat o fi taxa aia ce repede iti vine cheful...

#31
lukitos

lukitos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 05.11.2009
wow...dupa descrierea ta negotzel umftgm ar fi ceva de groaza.)vrei sa sperii lumea,sa nu mai dea la umf?in ce sens vrei sa zici ca te umilesc profesorii?

Edited by lukitos, 28 January 2010 - 01:00.


#32
deyutzy

deyutzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 22.10.2008
Nu e "de groaza"... dar va asigur ca nici usoara nu e.

Vorba aia ... daca ar fi totul usor, toti am fi doctori :)

#33
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005
@rox. chestia e noasla ca n-avem oameni la taxa, pt ca statul plateste mai putin decat studentul. asa ca toata lumea are interesul sa repeti anii ca sa platesti si taxa, se castiga banii gramada din restante. si sa fim sinceri, daca tu ai fi consultant financiar, ai avea tot interesul ca studentii care iti plaesc sa o duca bine sa plateasca si la anul, altfel pot veni oricand la mures si dupa un an de zile sunt la buget garantat. pe cand de la mures no way jose sa ti se aprobe vreun transfer...  aaa si situatia financiara e motiv de transfer(bucuresti mures). sunt convins ca sunt o gramada de oameni care sunt la taxa si care nu se bat pe locurile bugetate si o trec ca rata prin apa prin facultate, pt ca nimeni nu ar vrea ca ei sa se supere si sa plece altundeva. la noi rata de promovare la examenele din sesiune e de max 30%. integralisti sunt cam 10-15-20 oameni pe an... f tare nu? ;;) om fi noi prosti dar nici chiar asa. noi n-avem restante dupa sesiune, ca sa ne dam restantele de 10 ori pe an. pana in toamna sunteti toti integralisti ca dati examene pana in aprilie. a si inca o chestie noi avem sesiuni pana anul 6. la noi ai dreptul la marire doar daca esti integralist - adica iei examenle din prima, toate fara sa absentezi niciunul(ala e restanta). aaa si avem destui studenti la taxa care trag pt locurile bugetate la celelate facultati(ex: stoma)

@lukito. sa stii ca nu e usor. aaa bine la partea de descriere nasoala... da e nasol. dar e mai bine sa n-ai asteptari decat sa te astepti la lapte si miere si sa o iei peste bot. sunt si lucruri bune, nu ne calcam in picioare in spital ca suntem putini, daca vrem sa invatam extra avem unde si avem cu cine, spitalele si caminele si facultatea sunt destul de apropiate(10 minute pe jos pana la majoritatea spitalelor), orasul e dragut curat, oamenii sunt in general de treaba, te mai obisnuiesti cu strainii ca avem o multime de unguri. la stoma avem cea mai tare facultate ca dotari din romania la ora actuala.
carti se gasesc destul de usor la biblioteca si la litografie nu trebuie sa te omori cu nimeni pe carti, locuri in camin in general sunt(se mai fac si aranjamente,dar mai putine). cat despre activitati pe langa facultate(daca mai ai timp):
avem echipa de volei campioana nationala, avem terenuri de tenis in curtea facultatii(bune), avem terenuri de fotbal sintetice. ma rog sunt si lucruri  si avem weekend(se zice vichend) care e un complex de agrement.  si vara pt iubitorii de rock si nu numai avem peninsula www.peninsula.ro aaa si budapesta e la fel de aproape ca bucurestiul(70 km mai aproape buc) pt cine are chef sa faca excursii :D.
e sovata aproape, pt cine n-a fost merita... arata chiar f bine vara... iarna la schi.

umilinte... as da cateva exemple personale, dar s-ar putea sa fiu recunoscut, si inca n-am terminat facultatea :D
eu personal daca ar fi sa aleg inca o data as alege prima data cluj, si pe locul 2 tot mures ar fi. in rest din ce-am cunoscut oameni si am vb cu lumea... e mai bine la noi ca macar cand termini ramai cu ceva.

PS: daca am greseli exprimare/ortografie sa mi le iertati am dormit 3 ore azi noapte, am incercat sa le corectez dar nu le vad.

Edited by negotzel00, 29 January 2010 - 01:58.


#34
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View Postnegotzel00, on 29th January 2010, 01:48, said:

@rox. chestia e noasla ca n-avem oameni la taxa, pt ca statul plateste mai putin decat studentul. asa ca toata lumea are interesul sa repeti anii ca sa platesti si taxa, se castiga banii gramada din restante. si sa fim sinceri, daca tu ai fi consultant financiar, ai avea tot interesul ca studentii care iti plaesc sa o duca bine sa plateasca si la anul, altfel pot veni oricand la mures si dupa un an de zile sunt la buget garantat. pe cand de la mures no way jose sa ti se aprobe vreun transfer...  aaa si situatia financiara e motiv de transfer(bucuresti mures). sunt convins ca sunt o gramada de oameni care sunt la taxa si care nu se bat pe locurile bugetate si o trec ca rata prin apa prin facultate, pt ca nimeni nu ar vrea ca ei sa se supere si sa plece altundeva. la noi rata de promovare la examenele din sesiune e de max 30%. integralisti sunt cam 10-15-20 oameni pe an... f tare nu? ;;) om fi noi prosti dar nici chiar asa. noi n-avem restante dupa sesiune, ca sa ne dam restantele de 10 ori pe an. pana in toamna sunteti toti integralisti ca dati examene pana in aprilie. a si inca o chestie noi avem sesiuni pana anul 6. la noi ai dreptul la marire doar daca esti integralist - adica iei examenle din prima, toate fara sa absentezi niciunul(ala e restanta). aaa si avem destui studenti la taxa care trag pt locurile bugetate la celelate facultati(ex: stoma)
io nu-nteleg chestia asta.
la noi cine nu are examenele din anul care s-a incheiat la 2x iulie pana la 1 octombrie e repartizat la taxa automat. si de repetat anul se repeta, stai linistit. examenul la care nu te-ai dus e "absenta" si poti sa-l dai in toamna in sesiunea de "absente" care e de obicei comuna cu aia de "restanta". sesiunea de "restante" e de obicei cu 1-2 zile inainte de aia de mariri. Cateodata unele catedre fac sesiunea de absente candva in ultima saptamana din an, in general alea la care nu se rea pica si care nu vor sa isi bata capul in toamna, interesul lor fiind sa scape repede de studenti. Daca ai o absenta sau o restanta in cursul anului nu poti da nici o marire. Daca pana la 1 octombrie nu ai luat o restanta, ai trecut la taxa si ai sansa sa mai dai examenul in sesiune prelungita care e pana in decembrie din ce stiu eu, nu pana in aprilie. Daca nu l-ai luat pana atunci esti repetent.
Noi avem sesiune doar pana in anul 3, si uneori asta e aspect negativ, nu pozitiv. E cam nasol sa ai stagii de 1 sau de 3 saptamani si sa ai examen... mereu. :)

In rest nu stiu despre ce vorbesti acolo, mie mi se pare ca asta e problema voastra cea mai mare, nu aveti concurenta si nu sunteti motivati de nimic, nici macar de frica. degeaba stii garla de chestii practice la materia x, facultatea are x+n materii...

#35
lukitos

lukitos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 05.11.2009
Salz.glumeam doar,nici nu ma astept sa fie usor la medicina. E logic ca e mult de invatat si alte chestii,la orice facultate e de invatat,dar mai ales la umf.sa inteleg ca daca ramai cu restante esti repartizat la taxa sau doar daca ramai repetent?cunosc targu muresul negotzel si la sovata am fost,e frumoasa statiunea.care sunteti la umftgm va rog sa-mi spuneti unde gasesc cartea cu teste de biologie?si actele necesare pentru inscriere la admitere se vor afisa pe site sau doar la facultate?sunt aceleasi de anul trecut? Negotzel...tu esti la medicina generala sau la dentara? :)

Edited by lukitos, 29 January 2010 - 14:28.


#36
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

View Postnegotzel00, on 27th January 2010, 01:38, said:

incet incet devine o universitate occidentala, dar cu exigente f ridicate.
Chiar asa... sa le fie rusine facultatilor de medicina de  pe la Imperial College, UvA, Copenhagen University, sau restul din Europa ca nu sunt la fel de exigenti ca cei de la  UMF Tg mures :P
Sper ca va pensioneaza de boala dupa ce va luati licenta, nu? :notangel:

View Postnegotzel00, on 29th January 2010, 00:48, said:

la stoma avem cea mai tare facultate ca dotari din romania la ora actuala.
Umbla vorba-n targ ca timisorenii stau oleaca mai bine  ;)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate