Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

UMF Tg.Mures

- - - - -
  • Please log in to reply
320 replies to this topic

#1
Fr0sty

Fr0sty

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.06.2008
Am cateva intrebari legate de admitere daca imi poate raspunde cineva..


Am fost la umf pt cartea cu teste la bio si e doar din 2003?

Si din ce carte e cel mai bine sa inveti? editura,anul,autori etc.

And some tips :) daca e cineva la umf


aa..da. si inca ceva.. am vazut ca de anul acesta este medicina in lb. engleza.. e doar cu taxa?

Edited by Fr0sty, 21 June 2008 - 11:16.


#2
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

 Fr0sty, on Jun 21 2008, 12:13, said:

am vazut ca de anul acesta este medicina in lb. engleza.. e doar cu taxa?
Da, asa scrie pe site-ul universitatii.

#3
med1234

med1234

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.04.2009
Ce parere aveti despre aceasta facultate? Se merita sa alegi UMF Targu-Mures in detrimentul facultatii de la Iasi sau Bucuresti?

#4
grozavu07

grozavu07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 21.10.2007

 med1234, on Apr 20 2009, 16:58, said:

Ce parere aveti despre aceasta facultate? Se merita sa alegi UMF Targu-Mures in detrimentul facultatii de la Iasi sau Bucuresti?


In detrimentul celei de la Bucuresti,cu siguranta nu iti recomand
Despre Iasi,aici intervin mai multi factori

Edited by grozavu07, 20 April 2009 - 17:57.


#5
med1234

med1234

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.04.2009

 grozavu07, on Apr 20 2009, 18:56, said:

In detrimentul celei de la Bucuresti,cu siguranta nu iti recomand
Despre Iasi,aici intervin mai multi factori
Cum ar fi....?

#6
grozavu07

grozavu07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 21.10.2007
Nu sunt foarte bine informat,dar iti spun din cate am auzit.
Cele mai prestigioase univ. de medicina din Romania sunt in ordine:
Bucuresti,Cluj(poate chiar  Cluj,Bucuresti) si urmatoarea ar if Iasi sau Tg.Mures
Depinde de orasul in care vrei sa fii,de cat de departe e.Pentru ca,ca educatie profesionala,Iasi si Tg Mures sunt cam apropiate.
Restul depinde d tine

#7
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 grozavu07, on Apr 20 2009, 22:18, said:

Depinde de orasul in care vrei sa fii,de cat de departe e.Pentru ca,ca educatie profesionala,Iasi si Tg Mures sunt cam apropiate.
Restul depinde d tine
eu cred ca intre iasi si mures e diferenta foarte mare, dpdv al educatiei medicale.

#8
med1234

med1234

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.04.2009

 rox, on Apr 21 2009, 20:54, said:

eu cred ca intre iasi si mures e diferenta foarte mare, dpdv al educatiei medicale.
Eu personal am auzit mai multe lucruri bune despre Tg.Mures decat despre Iasi...

#9
gr!ng0

gr!ng0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 08.06.2007
Si yo vreau sa merg la medicina si nu stiu ce sa aleg, Timisoara sau Tg Mures... oricum pentru Timisoara am inceput de ceva timp sa ma pregatesc iar acum am inceput sa ma interesez si de Tg Mures. Totusi ce nu (prea) inteleg este asta: "Proba la alegere între: Biologie(cl.a XI-a); Chimie organică (clasele X-XI, filiera teoretică-profil real); Fizică (*)", sa inteleg ca trebuie sa aleg doar una din cele 3 (stiam ca aici se da chimia impreuna cu biologia)???

PS: este vreun manual cu intrebarile care vor fi la admitere??? si ce ziceti sa ale intre Timisoara si Tg Mures??? mc anticipat  ^_^

#10
LauraPalmer

LauraPalmer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 31.07.2008
Din punct de vedere strict al  calitatii invatamantului la Mg , dintre cele doua -->Tg Mures  .... cel mai mare punctaj la rezidentiat in 2008 l-a realizat o absolventa Tg Mures , nu am auzit in ultimii 10-12 ani de vre'un absolvent Tm care sa fi realizat o asemenea performanta .

#11
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Ceva clasament oficial a situat UMF Târgu-Mureș pe primul loc la cea mai puțin coruptă univesitate din țară. Pe locul 2 era UMF Cluj. UMF București era pe ultimele locuri (în top erau majoritatea universităților din țară, nu doar UMF).
http://student.hotne...n-bucuresti.htm

Edited by m3th0dman, 01 May 2009 - 23:07.


#12
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
psst, psst, UMF Bucuresti era pe ultimul loc pentru ca nu a participat la clasament, si a fost "cotata" de autori cu 0 puncte.. a existat un ditamai scandalul legat de topul ala , buna dimineata

#13
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

 m3th0dman, on May 2 2009, 00:06, said:

Ceva clasament oficial a situat UMF Târgu-Mureș pe primul loc la cea mai puțin coruptă univesitate din țară. Pe locul 2 era UMF Cluj.
Pe locul 2 Clujul?!  :huh:
Mira-m-aș! La câte văd p'aici mi-a ajuns până peste cap. Dacă în primul ciclu închideam ochii și continuam să trag tare în ultimul ciclu am ajuns complet scârbit de sistem. Iar dacă într-adevăr e pe 2, nu vreau să-mi imaginez cum e la Iași...unde știu de la foști colegi ce învârteli sunt. Cu Bucureștiul nu mă pronunț chiar dacă majoritatea colegilor mei de liceu sunt acolo sunt la UMF, a fost unul din motivele pt care nu m-am aruncat acolo.

#14
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 rox, on May 2 2009, 08:47, said:

psst, psst, UMF Bucuresti era pe ultimul loc pentru ca nu a participat la clasament, si a fost "cotata" de autori cu 0 puncte.. a existat un ditamai scandalul legat de topul ala , buna dimineata
În acel caz n-ar fi fost trecută în top, cum nu sunt trecute alte universități. Oricum, nici eu nu prea cred că este obiectiv topul, dar are cât de cât o relevanță.

#15
Electryc

Electryc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 10.02.2008
Suntem in Romania, manarii sunt peste tot. Topurile alea sunt facute asa de ochii lumii, cred.

#16
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 m3th0dman, on May 2 2009, 11:24, said:

În acel caz n-ar fi fost trecută în top, cum nu sunt trecute alte universități.
...Si cu toate astea uite ca a fost, fara mentiunea ca universitatea a refuzat sa ofere informatii si sa participe la top, asta ca sa iti dai seama de obiectivitatea lui si de corectitudinea celor care l-au facut... Nu e UMFCD raiul pe pamint, ba din contra, minarii si mincatorii exista multe, da' nu e nici chiar "cel mai prost din curtea scolii".
Si btw, vezi ca e o mentiune undeva cu litere mici sa treaca neobservata, in care sespecifica faptul ca studiul se refera la Facultatea de Farmacie din cadrul UMFCD. Nu-i nimic, important e sa inteleaga poporu' ca la UMF e prost, nu conteaza unde...

Edited by rox, 02 May 2009 - 12:05.


#17
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 rox, on May 2 2009, 12:03, said:

Nu-i nimic, important e sa inteleaga poporu' ca la UMF e prost, nu conteaza unde...
Ar fi culmea să creadă poporu' că cea mai mare și mai veche (cu tradiție) universitate din domeniu îi cea mai "proastă".

#18
sorana2

sorana2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 07.06.2009

 gr!ng0, on 25th April 2009, 21:06, said:

Si yo vreau sa merg la medicina si nu stiu ce sa aleg, Timisoara sau Tg Mures... oricum pentru Timisoara am inceput de ceva timp sa ma pregatesc iar acum am inceput sa ma interesez si de Tg Mures. Totusi ce nu (prea) inteleg este asta: "Proba la alegere între: Biologie(cl.a XI-a); Chimie organică (clasele X-XI, filiera teoretică-profil real); Fizică (*)", sa inteleg ca trebuie sa aleg doar una din cele 3 (stiam ca aici se da chimia impreuna cu biologia)???

PS: este vreun manual cu intrebarile care vor fi la admitere??? si ce ziceti sa ale intre Timisoara si Tg Mures??? mc anticipat  ^_^


Sunt studenta la Tg.Mures si examenul de admitere se da la alegere intre biologie clasa a XI-a sau fizica sau chimie.Deci dintr-o singura materie exact ca la UMF Timisoara ; la Cluj si la Bucuresti examenul de admitere se da din doua materii biologie obligatoriu si fizica sau chimie la alegere.Dupa parerea mea la Tg.Mures au o baza materiala destul de buna .Daca inveti profesorii nu te dezavantajeaza in nici un fel.Profesorul nostru de biochimie are reputatia de "cel mai corect profesor"deoarece chiar nu accepta nici un fel de foloase, mergand pe principiul "doar daca stii treci"Ne vorbeste folosind cuvantul "colega".Insa medicina este o facultate foarte grea unde se invata materii la kilogram adica materiile sunt foarte stufoase cu extrem de multe denumiri si cifre ceea ce inseamna uneori si toceala.Ca si o concluzie facultatea este foarte buna si daca inveti poti deveni medic bun.Facultatea dispune de Culegerea de teste la toate cele 3 discipline pentru care optezi se gaseste la secretariatul facultatii si se poate cumpara contra unei sume de 30 RON

Edited by sorana2, 08 June 2009 - 00:02.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate