Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Asociere intre persoane juridice

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
BOYSAN

BOYSAN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 03.12.2007
Suntem 2 S..r.l cu cate 2 asociati/srl  cu diferite domenii de activitate care vrem sa ne asociem pentru a desfasura o activitate de prestari servicii.Acesta activitate vrem sa ramana independenta de ceea ce facem noi acum.
Cineva ne-a recomnadat "asocierea in participatiune".Va rog,daca poate cineva sa-mi ofere mai multe detalii sau daca exista cineva pe aici care este asociat sub aceasta forma...As vrea sa stiu exact ce implica.
Va multumesc anticipat!

#2
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Contractul de asociere in participatiune, reglementat de Codul Comercial presupune urmatoarele:

Asociatiunea in participatiune constituita prin contract are ca temei legal art. 251-256 din Codul comercial, L 15/1990 si intreaga legislatie romaneasca in vioare, este o asociatie independenta, fara personalitate juridica.

Asociatiunea se constituie pe baza hotararii asociatilor si isi desfasoara activitatea potrivit urmatoarelor principii:
-  principiul independentei juridice a asociatilor,
- principiul reciprocitatii asistentei juridice, de marketing si management si comerciale (deci, presupune incredere intre asociati),
-  principiul acordarii prioritatii in prestarea de servicii pentru realizarea scopului asociatiunii.
In primul rand, trebuie sa fie doua fie societati distincte, cu personalitate juridica proprie.

In al doilea rand, asociatia rezultata nu are personalitate juridica proprie, cu toate consecintele juridice: nu are firma, sediu, patrimoniu propriu care ar putea constitui gajul eventualilor creditori sociali. La infiintare, asociatii nu sunt tinuti de nici o obligatie formala, in afara de aceea de a incheia in scris contractul.

Cheltuielile si veniturile ce rezulta din operatiunile asociatiilor in participatie se contabilizeaza distinct de catre unul dintre asociati conform prevederilor contractuale. La sfarsitul perioadei de raportare, cheltuielile si veniturile inregistrate pe naturi se transmit pe baza de decont fiecarui asociat in vederea inregistrarii in contabilitate (conf. art. 101 Legea nr. 82/1991).

Asociatiunea in participatiune este definita in art. 251 din Codul Comercial ca fiind "atunci cand un comerciant sau o societate comerciala acorda uneia sau mai multor persoane ori societati o participatiune in beneficiile si pierderile uneia sau mai multor operatiuni, sau chiar asupra intregului comert".

Codul comercial este lacunar in ceea ce priveste acest tip de asociere, scopul legiuitorului fiind acela de a acorda libertate maxima comerciantilor si necomerciantilor.

Flexibilitatea juridica fiind maxima, partile trebuie sa prevada clauze minimale privind contractul de asociere in participatiune pentru ca respectivul care contract sa poata functiona.

De fiecare data cand legea comericla nu dispune, aceasta este completata cu cu dispozitiile Codului civil. (art.1 alin.2 C.com), adica dispozitiile Codului civil privind contractul de societate (art. 1491 si urm.).

Elementar, asocierea trebuie sa aiba un obiect: este nevoie sa fie descrise cu precizie operatiunile comerciale ce vor fi desfasurate in cadrul asocierii in scopul impartirii beneficiilor si a pierderilor.

Contractul trebuie sa prevada aportul fiecarui asociat. Dat fiind ca legea nu dispune vreo limita in acest sens, este permis orice tip de aport, inclusiv in munca.


Asupra dreptului de proprietate, art. 254 al.1 C.com. dispune: „Participantii nu au nici un drept de proprietate asupra lucrurilor puse in asociatiune, chiar daca au fost procurate de dansii.”  Este controversat, pentru ca asocierea in participatiune nu creaza o noua persoana juridica, persoana care ar urma sa exercite dreptul de proprietate asupra bunurilor aduse ca aport. Logic, bunurile raman in proprietatea asociatilor, care insa nu mai dispun in mod liber de bunurile aduse in asociatie. Asupra acestor bunuri decid persoanele imputernicite cu dreptul de exercita dreptul de dispozitie, conform contractului. In ceea ce priveste bunurile imobile, este necesara inscrierea dreptului in cartea funciara pentru ca asocierea in partcipatiune sa produca efecte juridice fata de terti.

Clauzele contractuale trebuie sa descrie cum anume vor fi impartite beneficiile si pierderile. Clauza prin care un asociat isi rezerva totalitatea cistigurilor sau este scutit in a suporta pierderile (art.1513 C.civ.), denumita "clauza leonina", este nula de drept. In lipsa unei clauze privind modul de impartire a beneficiilor si a pierderilor, acestea vor fi socotite proportional cu contributia fiecarui asociat (1511 C.civ.).

De asemenea, sunt necesare clauze privind administrarea societatii, cine va avea dreptul sa incheie contracte cu alte persoane, sa disouna asupra bunurilor sociatetii si altele.

In lipsa unor prevederi speciale, la incetarea societatii in participatiune patrimoniul acesteia se imparte conform regulilor partajului intre mostenitori (art. 1530 C. civ.). In contract, asociatii pot stipula clauze prin care un anumit bun sa intre in stapanirea celui care l-a adus ca aport social.

Edited by clara_spiele, 15 June 2008 - 18:06.


#3
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
In alta ordine de idei, raspunderea juridica este nelimitata, in eventualitatea necesitatii recuperarii unei creante, creditorul putandu-se indrepta impotriva oricarui dintre asociati pt intreaga creanta.
SFAT: Constituie un S.R.L., te protejezi mult mai bine, legislatia e mult mai precisa, exista precedente pentru majoritate situatiilor nefaste ce pot aparea, lucru care te ajuta enorm atunci cand ai mai multe cai pe care poti s-o apuci.

#4
BOYSAN

BOYSAN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 03.12.2007
Va multumesc in primul rand pentru raspunsuri.Imi sunteti de foarte mare ajutor.
In primul rand...si noi am  vrut initial o alta firma dar am optat pentru o asociere intre firme pentru a nu fi nevoiti sa investim bani din buzunarul nostru ci sa investim banii deja existenti in firma fiecaruia.
Mai am cateva intrebari.In cazul in care fiecare asociat "din participatiune" vin doar cu bani,fara imobile,masini..etc,cum se procedeaza?
                                  Contabilitatea,angajati...tot ce tine de acest domeniu de activitate...se tine doar de catre o firma(registru de casa nou,separat de cel existent)si la sfarsit de luna se da spre decontare catre firma asociata?Asta trebuie specificat undeva in acte sau doar trebuie instiintata contabila sa stie ea ca trebuie facut separat?

Inca o data multumesc pentru ajutor....nu stiu ce m-as face fara voi :rolleyes:

Aaaaaaa...era sa uit!M-ar ajuta foarte mult un model de contract de asociere in participatiune completat.

#5
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View PostBOYSAN, on Jun 17 2008, 17:52, said:

Va multumesc in primul rand pentru raspunsuri.Imi sunteti de foarte mare ajutor.
In primul rand...si noi am  vrut initial o alta firma dar am optat pentru o asociere intre firme pentru a nu fi nevoiti sa investim bani din buzunarul nostru ci sa investim banii deja existenti in firma fiecaruia.
Mai am cateva intrebari.In cazul in care fiecare asociat "din participatiune" vin doar cu bani,fara imobile,masini..etc,cum se procedeaza?
                                  Contabilitatea,angajati...tot ce tine de acest domeniu de activitate...se tine doar de catre o firma(registru de casa nou,separat de cel existent)si la sfarsit de luna se da spre decontare catre firma asociata?Asta trebuie specificat undeva in acte sau doar trebuie instiintata contabila sa stie ea ca trebuie facut separat?

Inca o data multumesc pentru ajutor....nu stiu ce m-as face fara voi :rolleyes:

Aaaaaaa...era sa uit!M-ar ajuta foarte mult un model de contract de asociere in participatiune completat.
Clara a zis mai mult decat e nevoie :D
Cat despre contract, cum adica completat?

#6
BOYSAN

BOYSAN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 03.12.2007
Am recitit cele scrise pe forum si ma inteles(in mare parte)cum sta treaba cu asocierea in participatiune.
Cat despre contract,eu am gasit cateva modele pe net dar in toate la obiectul contractului,la aport, fac referire la un imobil.La noi nu e vb de nici un imobil,e vb doar de bani si implicare in masura egala in activitatea ce o vom desfasura.Mai pe larg....vrem sa ne asociem pt a desfasura o activitate de curierat.Cheltuelile pt inceput sunt foarte mici,avand in vedere ca mijloacele de transport necesare desfasurarii acestei activitati le achizitionam in sistem leasing pe una dintre firme si vom suporta rata aferenta lesingului in egala masura/luna.
La aport,sa trecem suma necesara pt inceput(avans leasing,salarii pt o luna,documente necesare,etc)impartita la doi?

Inca o intrebare:referitor la coduri CAEN,amandoua societatile trebuie sa aiba activat codul caen corespunzator activitatii desfasurate in asociatie?
Inca o data,multumesc.

#7
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Logic, nu se pot semna acte in numele unei societati care exced obiectului sau de activitate. Eventual se poate modifica fara formalitati si costuri mari obiectul de activitate al SRL - urilor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate