Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Cel mai bun browser in materie de securitate?

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#37
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Folosesc numai Internet Explorer 7

Si eu la fel. Pe 40 de calculatoare am 38 cu IE si 2 cu Mozilla. Am 2 colegi care nu vor sa foloseasca IE. Pe nici un calculator din cele 38 nu am avut virusi anul trecut. Pe cele 2 cu Mozilla am avut cam 3-4 infectii pe fiecare. Toate calculatoarele updatate la zi si protejate cu NIS2008.

#38
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

 eiffel, on Jan 8 2009, 07:41, said:

Si eu la fel. Pe 40 de calculatoare am 38 cu IE si 2 cu Mozilla. Am 2 colegi care nu vor sa foloseasca IE. Pe nici un calculator din cele 38 nu am avut virusi anul trecut. Pe cele 2 cu Mozilla am avut cam 3-4 infectii pe fiecare. Toate calculatoarele updatate la zi si protejate cu NIS2008.


pai... asta spune mult... daca nu totul despre subiectul topicului :D
nu conteaza ca IE este cel mai atacat browser (fiind utilizat de 96%din useri :P ) practica dovedeste ca e cel mai sigur browser
si e firesc sa fie asa... absolut toate programele free le folosesti "pe riscul tau"

#39
nightfever

nightfever

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 09.01.2007
am auzit si eu povesti de astea cu zane, unde IE era cel mai tare browser
revenind insa cu picioarele pe pamant, IE e jalnic si toata lumea stie de ce
nu cred ca astia de la mozilla sau opera lucreaza pe moca, dar de multe ori un program gratuit, open source, facut din pasiune sau placere, bate la fund orice program facut pe bani
IE daca n-ar veni odata cu windowsul, n-ar fi folosit aproape de nimeni

eu folosesc si Firefox si opera, pentru ca se completeaza: opera are wand tool (firefox nu prea), sincronizarea bookmarks-urilor (in firefox trebuie instalat foxmarks), are insa si ceva probleme cu unele site-uri/scripturi, se mai si blocheaza cateodata
de aceea le folosesc in paralel

#40
PReYMOde

PReYMOde

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 11.01.2008

 nightfever, on Jan 10 2009, 11:26, said:

IE daca n-ar veni odata cu windowsul, n-ar fi folosit aproape de nimeni.
mia placut asta tre sa recunosc.
eu folosesc Firefox cu block ad si alte plugin instalate.
nu am avut probleme pana acuma.
ca antivirus am Avast pro si la orice pagina cu risc ma avertizeaza atat firefox cat si avast.
i'm happy :D
singuru virus dintun kkt de memory stick X( ...

#41
danielrusu

danielrusu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 06.02.2008
Doar ce-am instalat si eu No Script si imi blocheaza cam multe. Trebuie sa dau la fiecare site Allow? :)

#42
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
In primul rand, nu exista cel mai bun browser in materie de securitate. Toate sunt bune si proaste in acelasi timp.
Poti sa ai cel mai sigur sistem, daca interfata dintre scaun si tastatura e proasta se va virusa in 5 min :D

#43
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
in situatia in care... hmmm faci online banking, tranzactii la bursa, comert online, platesti facturi sau efectuezi diverse alte plati si operatiuni prin browser... iti sunt necesare cateva certitudini referitoare la securitate... asta incercam sa subliniez de la inceput
pentru userii care fac surf... pericolul nu e atat de mare si nevoia de securitate nu e atat de evidenta... practic nu prea li se poate intampla nimic dar se simt obligati sa-si dea cu parerea in necunostinta de cauza :D

#44
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,731
  • Înscris: 28.12.2008
folosesc Firefox cu A d b l o c k + si NoScript si chiar n-am mai dat de vreun balaur pe net :D

Edited by driftking91, 25 March 2009 - 21:11.


#45
Kakashi-Hatake

Kakashi-Hatake

    I am from New York. I will kill to get what I need!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,703
  • Înscris: 16.09.2008
Mozilla Firefox clar.

#46
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,685
  • Înscris: 20.09.2006
IE sucks! clar. mi se pare o mizerie de browser care mai mereu tre sa-l inchid din task manager. ar trebui ca Microsoftu sa nu introduca IE automat cu instalarea Windowsului, si sa lase la atitudinea userului daca vrea sa instaleze sau nu. de fapt la cate amenzi isi ia pe tema asta... no comment
folosesc Mozilla, si numai Mozilla.

Edited by Talkabout, 25 March 2009 - 21:58.


#47
Kakashi-Hatake

Kakashi-Hatake

    I am from New York. I will kill to get what I need!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,703
  • Înscris: 16.09.2008

 Talkabout, on Mar 25 2009, 21:58, said:

IE sucks! clar. mi se pare o mizerie de browser care mai mereu tre sa-l inchid din task manager. ar trebui ca Microsoftu sa nu introduca IE automat cu instalarea Windowsului, si sa lase la atitudinea userului daca vrea sa instaleze sau nu. de fapt la cate amenzi isi ia pe tema asta... no comment
folosesc Mozilla, si numai Mozilla.
Bine ca in Windows 7 avem posibilitatea de a-l dezactiva.
Apropo de securitate, nici Opera sau Safari nu se descurca rau.

#48
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005
E super utila discutia asta, "firefox rulz", "ie sucks" , ai ce invata nu gluma  :lol: . Topicul asta e absolut inutil, mai lipsesc interjectiile si e complet.

#49
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,296
  • Înscris: 02.02.2006

 SE7EN, on Mar 25 2009, 22:15, said:

E super utila discutia asta, "firefox rulz", "ie sucks" , ai ce invata nu gluma  :lol: . Topicul asta e absolut inutil, mai lipsesc interjectiile si e complet.
Corect. :P

Ar mai fi de adăugat o chestie... IE e întradevăr (părerea mea) mai slab ca celelalte browsere, cel puțin la feature-urile oferite. Cât despre securitate, situația s-ar putea să stea puțin altfel...


Însă în final, degeaba spun unii că Windows nu ar trebui să vină cu IE. Păi cu ați vrea să vină, oameni buni, cu Firefox? Să fie dați în judecată că vând produse open-source? Sau, mai rău, să nu vină cu niciun fel de browser? În cazul ăsta, după un reinstall de Windows cu ce mai navighezi pe net? Cu Notepad? Sau din Command Prompt? :lol:
Cât o fi e de praștie (deși, totuși nu-i chiar așa...o fi limitat, dar e și el bun la ceva. Măcar pt update la Windows, și tot e bun :P), tot e ceva necesar. Arătați-mi un SO care vine fără absolut niciun browser de web, și atunci o să fiu de acord cu voi. :P

#50
pykko

pykko

    I love, therefore I am

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,228
  • Înscris: 10.02.2006
NSS Labs a realizat un test pentru a evidentia securitatea browsere-lor existente. Detalii aici: http://www.faravirus...-sigur-browser/

Testul evalueaza doar posibilitatea de a bloca site-urile suspecte si viteza de reactie in adaugarea acestora plus alte cateva mici aspecte.

Edited by pykko, 26 March 2009 - 13:15.


#51
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Mda, se confirma ce am mai scris intr-un post anterior. Iar am avut un virus in firma. "Culmea" - nu a afectat nici un calculator pe care era setat IE ca default. Doar pe cel cu Firefox...

#52
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,794
  • Înscris: 19.06.2005
Se pare ca prin testul asta s-a mai inchis gura celor care raman doar la "IE sucks ff rulz" cine stie poate o fi invers mai incolo  :lol:

#53
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Daca Firefox avea extensiile lui: Ad.Block si No Script rupea tot :)

#54
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

 crysty2k5, on Mar 26 2009, 21:11, said:

Daca Firefox avea extensiile lui: Ad.Block si No Script rupea tot :)
Voiai sa zici...daca IE8, nu? :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate