Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

ampicilina

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Yenko

Yenko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 12.07.2006
Salutare ! tocmai am fost diagosticat cu pneumonie si trebuie sa iau 15 injectii ... ampicilina 500mg si..poate suna prostesc intrebarea dar imi e frica :)) doare injectia ?:D am luat penicilina la viata mea si stiu ca doare ingrozitor..dar ampicilina ?:D

#2
XZY

XZY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,527
  • Înscris: 02.09.2007

 Yenko, on Jun 10 2008, 18:05, said:

Salutare ! tocmai am fost diagosticat cu pneumonie si trebuie sa iau 15 injectii ... ampicilina 500mg si..poate suna prostesc intrebarea dar imi e frica :)) doare injectia ?:D am luat penicilina la viata mea si stiu ca doare ingrozitor..dar ampicilina ?:D


Daca se administreaza prin injectii intramusculare, doare. Mai exista varianta administrarii prin injectii intravenoase. Totul depinde de indicatia medicului si de cineva disponibil sa ti le faca. In cazul administrarii intravenoase, lucrurile pot sta mult mai simplu prin montarea unei branule ( cu riscurile pe care le presupune ea: flebita de cateter, etc). Deci... depinde de indicatia medicului.

#3
Yenko

Yenko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 12.07.2006
e administratie intramusculara :-s doare tare? ingrozitor? :|

#4
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 Yenko, on Jun 10 2008, 22:24, said:

e administratie intramusculara :-s doare tare? ingrozitor? :|

administratia e la bloc, aci e administrare.

da; nu.

#5
Yenko

Yenko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 12.07.2006
si inca o intrebare...cat se poate fuma ? sau deloc? dauneaza mult?

#6
polyana

polyana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 22.02.2008
ampicilina nu doare la fel de tare ca penicilina. in legatura cu a doua intrebare, chiar mori daca nu fumezi o perioada? stii si tu ca dauneaza, ce astepti sa ti se raspunda "fumeaza linistit, pneumonia vegheaza pentru tine?"

#7
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 Yenko, on Jun 11 2008, 15:03, said:

si inca o intrebare...cat se poate fuma ? sau deloc? dauneaza mult?
si daca-ti zic ca nu se poate si ca dauneaza mult, te lasi de fumat? daca da, lasa-te si gata.
doare sau nu, ti s-a prescris ampicilina, fa-o, daca vrei sa scapi de pneumonie.

Edited by adadoi, 11 June 2008 - 14:16.


#8
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Ma, penicilina doare, e adevarat, dar nu sa mori. Adica daca tu la ampicilina iti faci probleme, atunci la moldamin ce sa mai zic? Rezista ei, copiii, si te inmoi tu?

#9
Yenko

Yenko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 12.07.2006
Am luat si eu moldamin :P de fapt am luat injectii in fiecare an de fiecare data pentru altceva
in legatura cu fumatul nu o sa fumez o vreme :) eram curios daca doare ampicilina tare :D multumesc

Edited by mianna, 11 June 2008 - 16:55.
fara "..." cand nu e cazul


#10
Yenko

Yenko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 12.07.2006
inca ceva : cam dupa cate zile simti ca ai luat injectiile ?:) adica dupa cate zile simti ca te faci mai bine :D

#11
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Cine Dzeu mai prescrie Ampicilina injectabil cand sunt o tona de antibiotice orale de noua generatie cu administrare 1 data pe zi ? :)

#12
Yenko

Yenko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 12.07.2006
au trecut 3 zile si abia mai rezist fara tigara :| mai am 8/15 injectii de luat :(

#13
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 Yenko, on Jun 13 2008, 12:54, said:

au trecut 3 zile si abia mai rezist fara tigara :| mai am 8/15 injectii de luat :(
Pastreaza textele astea pentru nefumatori. Daca ai rezistat trei zile fara sa fumezi, de-aici incolo e floare la ureche, poti considera ca te-ai lasat de fumat.

#14
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005

 gamezcdr, on Jun 12 2008, 20:32, said:

Cine Dzeu mai prescrie Ampicilina injectabil cand sunt o tona de antibiotice orale de noua generatie cu administrare 1 data pe zi ? :)

pai acei medici carora inca le pasa daca bacteriile fac sau nu rezistenta la antibioticele noi. pt ca in momentul in care o sa ai rezistenta la ultima generatie de antiobiotice o sa vina unu ca mine si o sa te intrebe : acum ce ii dai?
eu in anu` 2 asa am invatat: cantitatea minima eficienta din antiobiticul cel mai vechi cu putinta.

#15
Yenko

Yenko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 12.07.2006
bun am terminat injectiile ieri ! Am fost azi la doctor si mi-a spus ca nu se mai aud trepidatii deci nu mai e pneumonie si mi-a scris in continuare pastile + un sirop am luat nurofen , Enhancin ( amoxicilina/acid clavulanic) si un sirop Rhinalthiol 5% si de vreo 2 ore simt ca ma arde pieptul de ce oare? e normal ? :| sau s-a agravat treaba?

Edited by mianna, 16 June 2008 - 20:27.


#16
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Ia-le dupa mancare pe toate. In loc de Enhancin mai bine luai Augmentin 1 g nu prostii indiene facute pe malul Gangelui.
Ampicilina o fi fost buna la vremea ei nu contest dar acuma a ajuns o fosta vedeta trista ptr ca tot poporul baga ampicilina in el (germeni rezistenti) si mai ales se da fara reteta la foarte muuulte farmacii. Plus ca daca folositi medicamente de astea jenibil de ieftine dati peste cap targeturile industriei farmaceutice. :(

#17
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 Yenko, on Jun 16 2008, 17:22, said:

Am fost azi la doctor si mi-a spus ca nu se mai aud trepidatii

crepitatii.

#18
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 negotzel00, on Jun 15 2008, 13:31, said:

pai acei medici carora inca le pasa daca bacteriile fac sau nu rezistenta la antibioticele noi. pt ca in momentul in care o sa ai rezistenta la ultima generatie de antiobiotice o sa vina unu ca mine si o sa te intrebe : acum ce ii dai?
eu in anu` 2 asa am invatat: cantitatea minima eficienta din antiobiticul cel mai vechi cu putinta.

    Mai , nu stiu unde ai facut scoala , dar sigur regula aia a ta nu este buna deloc .
    Antibioticul se alege in asa fel incat sa existe o eficienta maxima , adica sa fie indicat pentru infectia respectiva , sa fie eficient (sa vindece rapid si sigur ), sa  aiba cat mai putine efecte adverse si sa aiba un pret accesibil .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate