Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Telefonie VoIP de la Romtelecom

- - - - -
  • Please log in to reply
527 replies to this topic

#37
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
Inca nu au rezolvat problema de inregistrare, sa vedem cand ma suna sa incerc din nou :D

#38
lauredd

lauredd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 06.12.2001
Am testat serviciul si functioneaza foarte OK ; m-a surprins placut cat de repede se apeleaza numerele . Din pacate tarifele sunt mari iar oferta se va adresa direct celor care isi doresc servicii mai speciale sms , mesagerie vocala mai usor de folosit si configurat de pe un calculator.

Edited by lauredd, 10 June 2008 - 22:41.


#39
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,873
  • Înscris: 10.06.2008
Stiti ce ar fi interesant? Sa se poata abona un utilizator care nu are o linie RTC, eventual o cartela preplatita.

#40
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,910
  • Înscris: 06.04.2005
Si eu sant de parere ca serviciul nu e lansat oficial ci doar in teste, avand in vedere ca acest serviciu pe pagina clicknet trebuie sa il cauti ca sa il gasesti deci nu apare pe prima pagina nu sare in ochi, apoi nu au lansat un comunicat de presa ceva nimic, si inca un lucru cei care vati activat acest serviciu ia logativa in acea aplicatie si mergeti la sectiunea "Rutare" acolo sant 2 subcategori "Rutare" si "Mesaje vocale inregistrate", intrebarea e dece nu e si a treia optiune "Setari"? precum scrie in acel manual. Bada se gaseste si acele "Setari dar mai trebe facut ceva...".
In fine io raman la parerea mea ca inca nu e lansat oficial ci doar in teste.

#41
kid0ro

kid0ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 12.12.2006
Serviciul e in teste, lansarea oficiala fiind luni 16.06.Ceilalti operatori de telefonie fixa si mobila au fost anuntati de noile numere de apel VoIP dar intarzie cu interconectarea numerelor, se fac presiuni pentru a grabi procesul.
Avantajele sunt tarifele pe international dar nici acelea cat timp sunagratis.ro functioneaza.

Edited by kid0ro, 11 June 2008 - 18:36.


#42
vaduvaciprian

vaduvaciprian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 03.04.2007
De pe Romtelecom daca suni pe voip este gratuit?

#43
telecomro

telecomro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.04.2008
daca ai nelimitat da. se considera apel in retea.

#44
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
Am reusit sa ma inregistrez acum cateva minute. In prima faza, merge super, site-ul foarte intuitiv, aplicatiile se configureaza usor, am avut putine probleme cu Xlite la apelurile primite, dar am gasit si tunelarea si acum merge.
Ma gandesc sa iau un linksys PAP2T, adaptori VOIP si sa il folosesc cu contul de VOIP + contul de zapp global free. :)

#45
xandu

xandu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 29.06.2004

 roșu, on Jun 9 2008, 12:09, said:

Totuși e bine, dacă un client RTLC nu se află în locație poate totuși folosi serviciul. De auzit se aude bine, din nefericire numărul nu poate fi apelat (număr nealocat). Nu am încercat a-l apela de pe RTC pentru că nu am aici RTC.

De pe RTC poți apela direct numărul VOIP. Am încercat și de pe Orange, dar momentan nu îl recunoaște ca un număr valid.

Am făcut niște teste și eu, și uite ce pot să spun:

- calitatea e acceptabilă, dar ecoul vocii proprii pe care îl auzi la telefonul fix este cam deranjant
- o posibilă utilitate: dacă ești în afara țării, cu softphone instalat pe PDA, poți vorbi în țară la tarife locale (?)
- datorită facilității de a trimite SMS la numere multiple, va lua o felie din ciosvârta SMS-urilor de sărbători (eu cred că îl voi folosi, sper să nu se blocheze de sărbători ca rețelele de telefonie mobilă :))
- e un plus pentru RTC - e un produs nou, care va putea fi combinat cu diverse alte produse în cadrul promoțiilor



Just my 2 cents...

#46
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005
Totusi, ce avantaje teoretice are comparat cu SmartCal ? Eu vad la avantaje plata pe factura RTL si la dezavantaje plaja de numere cu 03 in loc de 02.
Puteau de exemplu sa prevada forwarding gratuit a nr de fix pe voip si atunci era altceva ...

#47
roșu

roșu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 622
  • Înscris: 29.12.2006
:lol: Pe unii îi interesează plaja de numere. Doamne :o
Dap, acesta e singurul avantaj, se poate plăti odată cu factura Romtelecom. și care e problema? Din sute de mii de abonați clicknet tot se găsesc câteva mii care să îl folosească, așa cum e, dezavantajos.
PS: Și la smartcall tot cu 03 ai, că doar am și eu vreo 10 numere de smartcall.

Edited by roșu, 13 June 2008 - 01:19.


#48
roșu

roșu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 622
  • Înscris: 29.12.2006
Obișnuiți-vă cu ideea că nu doar RTC are 02 și că RTC mai are și 03. Asta e..

Întrebare: Tarifarea e la secundă sau la minut?
Că dacă e la secundă, abonamentul de 2€ nu e așa de rău, e comparabil cu alte oferte.

Edited by roșu, 13 June 2008 - 01:53.


#49
orthodoxis

orthodoxis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 28.05.2008
Salve!
Voip Romtelecom e un inceput super!
Ma gandesc ca serviciul voip poate fi folosit de cei care au rude in strainatate.
Daca x are in Romania numar fix de la Romtelecom atunci y isi va seta in strainatate pe calculator softul voip si va putea vorbi non stop cu prietenii din romanica care au romtelecom cu abonamentul nelimitat. Si totul gratuit!
Mai frumos daca y in strainatate i-si ia un adaptor sip, il conecteaza la net, practic nu se mai sinchiseste sa foloseasca calculatorul, si e super tare pentru neinitiati in tainele calculatoarelor.
Mai marfa y daca are net in strainatate, de obicei are si un router, care poate fi chiar wi-fi, si simplu fara adaptor sip daca are un telefon gsm cu wifi, sau simplu wifi face setarile sip si primeste apeluri pe mobil.
Mai marfa in strainatate sunt retele ce au planuri de date foarte cool, deci userul y poate avea pe mobil setarile sip si traficul de date online si vorbeste binemersi de oriunde are semnal 3g. Evident totul depinde de tipul telefonului , de retea (semnal3g) si planul de date ieftin!
In Europa skype in colaborare cu 3 a pus de mult in parctica voip pe mobil!
La 3 italia ai un telefon mobil compatibil cu softwareul de la skype, si un abonament in care traficul date, voce si mesaje catre skype e free!    
A incercat cineva un test de genul acesta?
Daca da va rog sa postati experienta dvs.

Edited by orthodoxis, 13 June 2008 - 10:38.


#50
horia.popescu

horia.popescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 21.06.2005
Am incercat eu cu un Nokia E51 si nu merge... Nu stiu daca am facut setarile bine sau nu, campurile din meniul Nokia sunt cu totul altele si mai multe decat datele pe care ti le dau cei de la clicknet. Le-am trimis totusi un mail sa-i intreb daca serviciul e compatibil cu Nokia E51 si ce setari trebuie facute. Nu mi-au raspuns inca.

#51
wfnse

wfnse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 12.06.2007

 horia.popescu, on Jun 13 2008, 18:33, said:

Am incercat eu cu un Nokia E51 si nu merge... Nu stiu daca am facut setarile bine sau nu, campurile din meniul Nokia sunt cu totul altele si mai multe decat datele pe care ti le dau cei de la clicknet. Le-am trimis totusi un mail sa-i intreb daca serviciul e compatibil cu Nokia E51 si ce setari trebuie facute. Nu mi-au raspuns inca.
Si eu am incercat cu E51. Din pacate nu am reusit nimic pana la aceasta ora  :mellow:
Tu cum ai pus setarile ?

#52
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Romtelecom, cel mai mare operator de telefonie fixa, a lansat serviciul de telefonie prin internet (VoIP), compania postand, deja, pe site-ul sau o oferta de numai doi euro pentru 100 de minute lunar, in orice retea de telefonie fixa din Romania si in alte 30 de tari.

Telefonia VoIP este disponibila in asociere cu serviciul de internet ClickNet de la operator.Romtelecom concureaza, astfel, pe acest segment, cu RCS&RDS, Euroweb, DialTelecom si alti operatori telecom alternativi. ?Serviciul este disponibil, in varianta pilot, in acest moment serviciul de telefonie VoIP permite apelarea in orice retea, insa apeluri nu pot fi primite, deocamdata, decat din reteaua Romtelecom?, a declarat pentru Business Standard un reprezentant al companiei.

Operatorul trebuie sa isi extinda gama de servicii, pentru a-si pastra portofoliul de clienti, pentru ca, in primul trimestru, a pierdut 13.500 de abonati, adica 0,4% din totalul celor trei milioane de linii telefonice, inregistrate la sfarsitul anului trecut. In lunile urmatoare, va fi activata si posibilitatea primirii de apeluri din orice retea pentru numerele tip VoIP. Reprezentantul companiei a precizat ca serviciul a fost lansat in aceasta formula si pentru a testa piata, pentru a oferi cat mai rapid aceasta noua facilitate clientilor de internet de banda larga.

Telefonia VoIP inseamna posibilitatea de a efectua apeluri in orice retea de telefonie fixa sau mobila, de pe un telefon obisnuit, cu conditia sa existe o conexiune internet. Avantajul VoIP este ca permite, simultan, atat convorbiri telefonice, cat si accesarea internetului. Romtelecom este detinut, in proportie de 54%, de catre OTE, principalul operator telecom.

Detalii pe site

* Tarifarea se face la minut, conform tarifelor Romtelecom in vigoare, fara a se percepe abonament lunar;

Daca nu ai abonamentul cu min incluse nu se merita sa folosesti telefonia voip la tarife de telefonie clasica.


** Abonamentul lunar de 2 Euro include 100 de minute gratuite pentru convorbiri catre retelele fixe nationale si catre retelele fixe din aproape 30 de tari din UE, SUA si Canada. Dupa terminarea minutelor gratuite, tarifarea se face la minut, conform tarifelor Romtelecom in vigoare.

Sunt binevenite destinatiile internationale, practic cu 2 euro poti vb 100 de min internationale pe fix. Aici se vede cat de ieftin e voip-ul.

Edited by danutz1, 18 June 2008 - 13:09.


#53
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,873
  • Înscris: 10.06.2008
Din cate vad, este foarte interesant ce spuneti voi. Acum, si mai interesant ar fi daca serviciul ar deveni disponibil pentru orice alt utilizatror, si cred ca asta vor si face!
Cu care u am clicknet as putea sa platesc un abonament sau sa imi iau o cartela si sa ma distrez un pic cu el. Asteptam. Oricum, ii gasesc o utilitate, citind decrierile voastre doar daca ai rude afara!

#54
ionutbr

ionutbr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 06.05.2008

 AirBoy, on Jun 11 2008, 23:37, said:

Am reusit sa ma inregistrez acum cateva minute. In prima faza, merge super, site-ul foarte intuitiv, aplicatiile se configureaza usor, am avut putine probleme cu Xlite la apelurile primite, dar am gasit si tunelarea si acum merge.
Ma gandesc sa iau un linksys PAP2T, adaptori VOIP si sa il folosesc cu contul de VOIP + contul de zapp global free. :)

Nu reusesc sa primesc apeluri ca si tine. am un st 456v6. m-am uitat si pe portforward. in afara de setarile din ghid ce ai facut?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate