Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

HTTP Meta Tag

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
e-XisTenZ

e-XisTenZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 30.07.2006
Citeam aseară câteva lucruri legate de (X)HTML și HTML, care m-au cam pus pe gânduri. Până acum nu m-am prea zbătut ca să-mi validez paginile, însă acum încerc, și mă lovesc de o configurarea greșită a server-ului... cred. Poate mă lămuriți voi.

Am următoarea pagină (doar de test):

<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN"
"http://www.w3.org/TR/html4/loose.dtd">

<html>
	<head>
		<title>Titlu</title>
		<link rel="stylesheet" type="text/css" href="style.css">
		<meta name="keywords" content="cc,gfd,g,re">
		<meta name="description" content="Incercare">
		<meta name="author" content="Autor">
		<meta name="copyright" content="Copyright (c)  2008">
		<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8">
	</head>
	
	<body>
		<h1>Ceva text</h1>
	</body>
</html>

Aș vrea să validez pagina așa, în primă instanță. Dar ce se întâmplă. Această pagină, pusă pe server-ul de la XHOST, unde țin site-ul, este validată (aproximativ), în ideea că validatorul de la W3C vede declarația DOCTYPE. Însă la mine pe server, local, nu vede această declarație. Nu vede nici măcar CONTENT-TYPE. Acest lucru mă duce cu gândul că Apache la mine nu știe să trimită HTTP Meta, lucru care l-am mai citit pe anumite site-uri, dar pentru care nu am găsit vreo soluție clară.

Aveți vreo idee ce aș putea să fac în acest caz?

#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
uploadeaza acest document xhtml valid pe xhost, apoi deschide-l cu browserul din locatia la care se gaseste pe web. uita-te la sursa lui din browser si vei constata ca serverul xhost ti-a adaugat niste lucruri in document. nu poti face nimic in privinta asta, decat sa schimbi host-ul.

#3
e-XisTenZ

e-XisTenZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 30.07.2006

View PostOriginalCopy, on Jun 8 2008, 17:48, said:

uploadeaza acest document xhtml valid pe xhost, apoi deschide-l cu browserul din locatia la care se gaseste pe web. uita-te la sursa lui din browser si vei constata ca serverul xhost ti-a adaugat niste lucruri in document. nu poti face nimic in privinta asta, decat sa schimbi host-ul.

Da, știu că adaugă, practic îmi pune acel banner deasupra. Dar problema este la server-ul local, pe care îl am instalat eu pe calculator.

Este un Apache 2.0.58 care rulează sub Windows XP. Eu vreau să validez pagina de mai sus ca și HTML 4.01 Transitional. Pe XHOST, chiar dacă nu validează, fiindcă acel banner are elemente de (X)HTML în el, totuși, validatorul vede declarația DOCTYPE, vede că eu îi trimit un presupus fișier HTML 4.01, și vede că la CONTENT-TYPE am zis că este text/html. Astea toate pe XHOST.

Dar la mine pe calculator, dacă dau calea în validator către IP-ul server-ului meu, și implicit către acest fișier, nu că nu validează, nici măcar nu vede declarația DOCTYPE. Și nici CONTENT-TYPE. Îmi spune că nu sunt specificiate.

De asta întrebam de vreo posibilă configurare pe care să o fac la server-ul meu, ca să trimită corect header-ele, ca să îmi pot valida site-ul mai apoi local, și nu pe XHOST, unde întradevăr, nu am cum...  :huh:

#4
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
doctype-ul nu are absolut nicio treaba cu headerele. e un simplu element [impropriu spus element] care este folosit de catre browser pentru a randa pagina.

un exemplu live se poate? altfel nu prea avem cum sa ne dam seama.

#5
e-XisTenZ

e-XisTenZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 30.07.2006

View Postxnoise, on Jun 8 2008, 22:01, said:

doctype-ul nu are absolut nicio treaba cu headerele. e un simplu element [impropriu spus element] care este folosit de catre browser pentru a randa pagina.

un exemplu live se poate? altfel nu prea avem cum sa ne dam seama.

Sigur că da:

Attached File  untitled4.JPG   50.82K   16 downloads

De asemenea, dacă încerc cu exact aceleași fișier pe XHOST, se poate observa:

Attached File  untitled3.JPG   54.64K   10 downloads

Poți încerca la link-urile din imagini...

Fișierul este cel din primul post. Pe XHOST nu validează, fiindcă banner-ul pus de ei, are elemente (X)HTML. Însă vede declarația de DOCTYPE și la fel și CONTENT-TYPE.  <_<

EDIT:
Erorile date de validator, atunci când încerc să validez de la mine de pe server, sunt următoarele:

1. No Character Encoding Found! Falling back to UTF-8.
2. Unable to Determine Parse Mode!

Edited by e-XisTenZ, 08 June 2008 - 21:17.


#6
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
that's a bit weird. daca intru cu un browser, e totul ok. Daca incerc un wget sau un file_get_contents, imi intoarce fix 0. Sigur nu faci vreun browser detection? sau sigur nu face apache asa ceva? Pt ca ar fi cam singura optiune. Aparent orice nu e browser nu primeste nimic.

Re: Aparent problema era de undeva din meta-urile tale. Am observat ca le-ai scos si pare functional si merge. File_get_contents imi intoarce documentul acum.

Edited by xnoise, 08 June 2008 - 22:55.


#7
e-XisTenZ

e-XisTenZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 30.07.2006

View Postxnoise, on Jun 8 2008, 23:36, said:

that's a bit weird. daca intru cu un browser, e totul ok. Daca incerc un wget sau un file_get_contents, imi intoarce fix 0. Sigur nu faci vreun browser detection? sau sigur nu face apache asa ceva? Pt ca ar fi cam singura optiune. Aparent orice nu e browser nu primeste nimic.

Știu, și ca să nu mai zic, că am încercat tot felul de combinații. Și uite, dacă scot toate META-urile din HEAD, și las doar TITLE, validează perfect:

<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN"
"http://www.w3.org/TR/html4/loose.dtd">

<html>
	<head>
		<title>Titlu</title>
	</head>
	
	<body>
		<h1>Ceva text</h1>
	</body>
</html>

Așa, la mine pe server, vede perfect DOCTYPE:

This Page Is Tentatively Valid HTML 4.01 Transitional, dar cum era și normal: No Character Encoding Found! Falling back to UTF-8.

Acum, sincer nu mai știu ce să zic. Ori am configurat eu server-ul aiurea, ori motorul de validare are ceva...  :deadtongue:


EDIT:
Nu văzusem editarea dinainte... dar și așa, tot nu înțeleg ce are cu acele META-uri...

Edited by e-XisTenZ, 08 June 2008 - 22:57.


#8
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
cred ca ai o problema cu serverul tau si cum e el configurat. la mine merge perfect si validarea si totul. Config: apache 2.28, php 5, mysql 5 (ultimele 2 neimportante).

#9
e-XisTenZ

e-XisTenZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 30.07.2006

View Postxnoise, on Jun 9 2008, 00:09, said:

cred ca ai o problema cu serverul tau si cum e el configurat. la mine merge perfect si validarea si totul. Config: apache 2.28, php 5, mysql 5 (ultimele 2 neimportante).

Ok... am pus ultimele versiuni. Am acum Apache 2.0.63 și PHP 5.2.6

Din păcate problema persistă.

Apache 2.2.8 nu am reușit să-l pun. Am instalat, dar nu îmi vede nici cum modulul de PHP. Am căutat vreo 3 ore pe net, și se pare că nu eram doar eu cu problema asta. Oricum, cu Apache am revenit la 2.0.xx și se pare că nici așa nu vrea să valideze.

Eu continui să caut. Dacă știe cineva ce configurație aș putea să fac la Apache ca să trimită corect META-urile din HEAD iar validatorul să vadă și DOCTYPE-ul corect, să mă anunțe și pe mine. Dacă găsesc între timp vreo soluție, am să revin.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate