Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Oman

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
teiaia

teiaia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.10.2007
As vrea sa intreb cine a fost in OMAN , de unde se obtine viza sau ce alte lucruri stiti despre acesta tara etc.

#2
CristinaK

CristinaK

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.06.2008
buna
as vrea si eu sa merg in Oman, dar nicio agentie nu face excursii acolo. .. :( Am auzit ca-i frumos si nu-i scumpetea din Dubai.
daca afli ceva, te rog scrie si aici

#3
Capitanul Nemo

Capitanul Nemo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 13.02.2007

View PostCristinaK, on Jun 17 2008, 17:41, said:

buna
as vrea si eu sa merg in Oman, dar nicio agentie nu face excursii acolo. .. :( Am auzit ca-i frumos si nu-i scumpetea din Dubai.
daca afli ceva, te rog scrie si aici

Nu trebuie neaparat să fie o agenție din România, puteți apela la una occidentală. Omanul este o țară profund musulmană, așa că o vacanță acolo nu este similară uneia la Paralia Katerini, ci un festin cultural și natural. Dacă sunteți o fire înclinată spre descoperire și aventură, e ok.

Primul lucru la care m-am gândit, a fost Terres D'Aventures

#4
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostCristinaK, on Jun 17 2008, 18:41, said:

buna
as vrea si eu sa merg in Oman, dar nicio agentie nu face excursii acolo. .. :( Am auzit ca-i frumos si nu-i scumpetea din Dubai.
daca afli ceva, te rog scrie si aici
Am fost in viteza, dar doar in Buraimi - e un oras care imparte o oaza cu orasul Al-Ain din Emirate (emiratul Dubai). Daca Emiratele - mai ales Dubaiul se transforma din ce in ce in kitsch ultra-modern, iar populatia e majoritar straina (in special din sub-continent), Omanul pastreaza traditia araba - e un loc deosebit de vizitat - departe insa de graba specifica Emiratelor, aici totul se intampla in slow motion.
Din pacate, nu am avut timp sa stau mai mult, dar stiu ca merita vizitata capitala - Muscatul, zona de la sud de Muscat cu castele ale desertului si zona din sud - singura zona cu vegetatie luxurianta din peninsula pentru ca aici bate musonul. Poate nu exista monumente incredibile, dar in schimb traditiile arabe sunt la ele acasa. Agentii... nu stiu, nu m-am interesat niciodata. Si intr-adevar e mai ieftin decat in Dubai si mult mai autentic.

#5
CristinaK

CristinaK

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.06.2008
Primul lucru la care m-am gândit, a fost [url="http://www.terdav.com/terdav/produit/fiche.asp?codeProduit=OMA503&codeTheme="]Terres D'Aventures[/url]
[/quote]

multumesc
m-am uitat acolo si e destul de scurt voiajul , iar pretul maricel. Pe cont propriu e mult mai ieftin (stiu de la un amic iranian) si mai direct de ajuns. Poate voi gasi pe cineva sa mearga. Dar mi-am notat link-ul, just in case.

#6
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
fiind situat in Pen Arabia, in aceasta perioada (vara) e insuportabil acolo cu temperaturi ce depasesc frecevnt 45-50 C la umbra!!!! practic te arzi acolo si chiar la umbra, Omanul e o tara saraca si nu dispune de aer conditionat ca in tarile vecine extrem de bogate si mereu asaltate de turisti ca Emirate, Dubai, Qatar....

#7
CristinaK

CristinaK

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.06.2008
poate-l voi convinge pe iranian sa mearga cu mine
as merge acolo in iarna, pt. frumusetea peisajelor si a culturii.
Ce sa vezi in Dubai? constructiile super futuriste si multimea de straini ce lucreaza pt. niste bogatasi arabi ? :))
Cu cat o tara e mai saraca, cu atat gasesti cultura traditionala nealterata, mai ales in afara oraselor mari.
vreau sa vad toate tarile Golfului

#8
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostCristinaK, on Jun 21 2008, 12:12, said:

poate-l voi convinge pe iranian sa mearga cu mine
as merge acolo in iarna, pt. frumusetea peisajelor si a culturii.
Ce sa vezi in Dubai? constructiile super futuriste si multimea de straini ce lucreaza pt. niste bogatasi arabi ? :))
Cu cat o tara e mai saraca, cu atat gasesti cultura traditionala nealterata, mai ales in afara oraselor mari.
vreau sa vad toate tarile Golfului
In mod cert, Omanul este de departe peste orice Dubai sau orice alt Emirat. Si in ciuda tuturor zvonurilor, au descoperit si aerul conditionat, dar sper sa se limiteze la doar atat. Dar, e adevarat, e mult mai bine de vizitat cand nu e asa cald (adica primavara si toamna)

#9
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Si cum se poate ajunge acolo cel mai ieftin?

#10
cccbbb_2

cccbbb_2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 17.06.2007
viza : teoretic se ia din aeroport pentru tarile UE . practic e mai greu pentru ca pentru ei UE = Schengen . asa ca poti avea surpriza sa nu-ti gaseasca tara pe lista lor . eu am fost cu viza sponsorizata dar mi s-a intamplat la permisul de conducere . cand am vrut sa-l schimb cu unul local nu s-a putut deoarece nu eram pe lista lor(schengen) desi suntem in UE . lucru confirmat si de un coleg ceh , aceleasi probleme. iar la urcarea in avion spre muscat , in istanbul mi s-a cerut sa arat viza . nu stiu cum era daca n-o aveam dinainte . probabil nu ma lasau sa urc in avion .
in alta ordine de idei , daca presupunem ca ajungi pe aeroport sa iei viza de acolo , costa cam 50 E , maximum 100 , pentru o luna . dar asta teoretic vorbind , personal am avut viza dinainte .

de ajuns acolo mi s-a parut foarte convenabil cu turkish , buc-ist-muscat-return : 400 E , asta prin ianuarie , acum o fi alt pret . legatura buna la intors , mai putin buna la dus , cam 6 ore in ist , daca nu s-o fi schimbat.

necazul mare e ca n-au ambasada in romania , cel mai apropiat birou consular e in roma . cum n-am fost acolo ca turist , imi pare rau ca nu pot da mai multe detalii despre viza.
daca totusi ajungeti acolo , atunci merita , zic eu . nu e o tara primitiva , asa cum s-a sugerat , bineinteles ca au aer conditionat si nu se moare de cald pe nicaieri , doar daca insisti sa te pierzi prin desert.

nu e o tara foarte ieftina , nu comparati cu europa sau turcia , e mult mai scumpa . turistii carora li se adreseaza sunt sauditii , emirati-i si cei din (repet) schengen asa ca preturile sunt pe masura . nu sunt camere la hotel sub 100 $ , iar cele ieftine sunt vechi , dar curate . turismul nu e dezvoltat decat pe coasta(cam toata tara e pe coasta) unde au resort-uri inchise(in zona muscat si in sud - salalah) unde nu sunt preturi sub 150 E/ persoana . nu spun ca nu se poate gasi si mai ieftin , dar e greu . sunt hosteluri pentru indieni,pakistanezi, filipino, etc dar sunt cam greu de gasit , banuiesc ca taximetristii ar trebui sa stie . apropos , taxiurile n-au contor asa ca negociati pretul . e mic dar fiind straini s-ar putea sa vi se propuna ceva dublu sau triplu , care oricum vi se va parea ieftin . daca tineti la bani, puteti negocia .

benzina e f ieftina ( 0.2 E/litru) si masinile de inchiriat la fel ( cam 10 E/zi - litrajul cel mai mic) asa ca daca vreti sa calatoriti pe cont propriu merita inchiriat . merge cu permisul romanesc sau cu cel international , in schimb odata rezident e obigatoriu obtinerea permisului local . nu e cazul vostru .
nu plecati in desert fara ghid , odata iesiti de pe autostrada nu mai sunt semne si daca nu stiti zona sunt sanse mari sa va rataciti . cu ghid si cu o masina de teren merita mers ,peisajele sunt deosebite .
si pe autostrada aveti grija la cei din urma voastra . au prostul obicei sa conduca la limita posibila , de nu se vede nici placa de inmatriculare in oglinda . limita e de 120 , au camere fixe peste tot , se declanseaza la 140 . asa ca se circula cu o medie de 130 . cum eu preferam s-o tin sub 120 ( nu suport tiuitul ala enervant) eram mereu claxonat si flash-uit , dar cam la atat se reduce agresivitatea lor la volan . aveti grija la pietoni , nefiind treceri , cam traverseaza pe unde apuca si ei , in special la sensurile giratorii .

despre mancare , daca va place shawarma , acolo e locul ! si ieftina si buna . pe strada sau la orice complex de magazine veti vedea localuri mici ( coffe house sau tea shop ) care au frigaruile in functiune . cu 1-2 E se mananca pe saturate , cred. restaurantele sunt de mai multe feluri , cele mai ieftine ( indiene cele mai multe , thai , chinezesti mai putine) sunt curate , dupa standardele asiatice , mancare buna , un meniu complet 2-4 E.
cele mai scumpe ( indiene , thai ) se apropie de 10-15 E/pers .

de vazut , s-a mai spus . au coasta foarte frumoasa , la sud de muscat , pana jos la salalah . la nord , spre emirate e mai noroioasa si banala .
locuri de vazut : eu zic ca de la muscat in jos ( spre sud) . desert , coasta , plaje , scufundari . sunt excursii organizate de agentii locale care combina toate astea cam intr-o saptamana sau mai mult , cu vizite la oaze in desert , wadi-uri ( daca sunt pline , chair baie) , si din astea .
muscat-ul e interesant cam o zi , doua ca dupa aia nu prea mai e ceva de vazut , moscheia sultanului Qaboos , portul vechi , in Ruwi , nu mai stiu ce sa mai zic .
in sud n-am fost la salalah (prea departeee), am inteles ca e frumos , verde dar in nici un caz luxuriant , scufundari interesante si arbori de tamaie . de altfel tamaia e un produs de export f important chiar si acum . e ieftina in duty free .

am cam batut campii , poate totusi va foloseste la ceva .

cred ca varianta pe care o propunea cineva mai sus , cu agentie straina dar care sa includa si obtinerea vizei e cea mai buna varianta pentru romania . e trist ca inca e zona asta gri in care sunt tarile nou intrate in UE , ca nu stii peste cine dai la vama . poti avea noroc si sa treci cu viza cumparata acolo sau dimpotriva .
daca a fost cineva ca turist , poate ne ajuta cu informatii precise . am plecat in aprilie de acolo dar m-as intoarce oricand cu placere, cand oi avea timp .

a, era sa uit ce e mai important ! oamenii sunt foarte deschisi si prietenosi , cateoata cam prea , pe mine m-a luat unul in masina pentru ca mergeam pe jos si el a considerat ca e prea cald afara ca sa merg pe jos . am insistat ca asa era dorinta mea , sa merg pe jos dar n-am avut succes . si mai si blocase traficul in spatele lui.
nu sunt habotnici ca sauditii , totusi ar fi un soc vizual pentru ei sa abordati o tinuta prea turistica ( maieu, short ) plus ca nu e recomandat , la soarele care-i acolo . dar in afara de uitat lung sau chiar fixat cu privirea , nimic ostil sau neplacut .
se gaseste alcool numai in barurile din hoteluri iar pentru rezidenti sunt magazine speciale (mai ieftine) dar unde se poate cumpara numai cu cartea de rezident .

de mers acolo, daca puteti evita perioada mai-septembrie ar fi f bine . nu numai ca e cald , dar e al naibii de umed , ti se uda hainele instantaneu iar cum toate ac-urile sunt date la 16-18 grade , e o "placere" sa simti socul termic cand intri de-afara intr-un spatiu inchis sau chiar taxi .

#11
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008
"Trezeste-te dis de dimineata pentru ca ora de dinaintea rasaritului este imprumutata din paradis". Asa spune un proverb arab caruia veti ajunge sa-i dati dreptate daca popositi in Oman fie si numai 24 de ore.

Primul vis se implineste, de obicei, pe tarmurile Oceanului Indian, la o ora distanta de Mirbat, acolo unde desertul se termina cu una dintre cele mai matasoase plaje pe care le-ati vazut sau atins vreodata. Tot acolo sunt bungalouri grupate, de fapt vile cu curte interioara in care puteti lenevi sub umbrele de paie, pe perne de catifea cu ciucuri, in mireasma unei narghilele de mango.
De jur imprejur, vegetatia luxurianta se inclina in fata brizei racoroase a oceanului. Tot in curtea interioara a vilelor exista si mesele unde, la lumina lumanarii, se iau cine tarzii cu fructe de mare si vin din belsug.
Diminetile raman insa cele mai spectaculoase - un cer senin, turcoaz, un ocean lin si limpede si liniste. Liniste totala. Poate doar un delfin sau doi sa va deranjeze. Sau o broasca testoasa, dar ele sunt tacute de obicei si stau mai mult in zona de golf, acolo unde sunt si crabii impinsi la mal de valurile inspumate, care construiesc mici piramide de nisip sau chiar "mini-strazi" pentru stelele de mare. Asa ca, dupa un ceai de iasomie cu gheata si un mic dejun cu fructe exotice binemeritat, o sesiune de inot pare sa fie activitatea ideala.
Oman se afla in Orientul Mijlociu, in partea de est a Peninsulei Arabe. Frumusetea sa consta tocmai in faptul ca atat de putini au auzit de Oman incat, daca mergeti in vacanta acolo, veti intalni foarte putini turisti. Pana in 1970, perioada Sultanului Qaboos din Said, Oman a fost o regiune destul de putin dezvoltata. In ultimii 30 de ani a crescut foarte mult, iar astazi, desi nu este inca exploatata la maximum din punct de vedere turistic, zona a ajuns sa fie recunoscuta pentru plajele sale exotice si cultura cel putin interesanta.
Transportul poate fi o problema, in schimb. Mai ales pentru ca nu exista un serviciu de transport in comun. Taximetristii sunt amabili si, pentru ca localnicii au toti masini personale, taxiurile sunt folosite aproape numai de straini. Sunt si cele mai aratoase masini. Locuitorii Omanului au masini obisnuite, camionete cu care isi cara animalele sau hrana acestora. Ba chiar se considera ca este de bun augur sa iei o capra cu tine atunci cand ai de rezolvat o problema importanta pentru ca aduce noroc si e un semn de bunastare, un fel de status-simbol.
Dar, odata ajunsi intr-o zona turistica, sunt slabe sansele sa va mai deplasati in alte cartiere. Vilele de pe plaja, atmosfera zen, apusurile, rasariturile si delfinii au darul de a va "anestezia" pe sezlongurile asezate strategic la umbra palmierilor, acolo unde mancarea si cocteilurile sunt aduse de un angajat al resortului in care v-ati cazat.
Mancarea este o combinatie interesanta de bucatarie araba, indiana si libaneza. Picante si in portii imense, felurile sunt din cele mai diferite - rechin, fructe de mare, miel, asortate cu tot felul de fructe exotice si sosuri de citrice.
Cea mai buna perioada pentru o vizita in Oman este noiembrie-martie, cand temperatura la malul oceanului si la poalele muntilor nu depaseste 25 de grade Celsius. De evitat lunile iunie si septembrie, atunci cand este sezonul ploios, sau in iulie si august cand temperaturile sunt mult prea ridicate.
In noiembrie-martie, obiectivele turistice sunt deschise si suficient de libere pentru a fi vizitate pe indelete. Castelul Jabrin, de exmplu, este o cladire impresionanta care se ridica fara competitie intr-o zona de desert cu numeroase forturi. Desi poate parea dificil, urcati pe cel putin unul dintre aceste forturi. Privelistea este uimitoare.
Apoi, daca ati inchiriat o masina, vizitati Samail, un fort aflat langa cea mai veche moschee din Oman, ascuns intre plantatii. De fapt, unul dintre cele mai atragatoare aspecte este drumul pana la fort care trece prin mai multe oaze de vegetatie luxurianta. Moscheea Masjid Mazin bin Ghadouba, cu pragurile sale de lemn si ferestre din geam-oglinda, a fost recent reconstruita din blocuri de piatra. Astfel ca, pe langa detaliile traditionale de design, veti gasi inauntru si un candelabru imens, realizat in intregime din cristale Swarovski. Corpul de iluminat cantareste 5,8 tone si este cel mai mare din lume. Tot la capitolul "cel mai" se incadreaza si covorul care acopera podeaua moscheii, care este cel mai mare covor de lana lucrat manual din toata lumea.
In cele din urma, mergeti la Wadi Shab, o cascada care este, de departe, una dintre cele mai frumoase destinatii din Oman. Dincolo de intrarea care iti ia rasuflarea exista piscinele subacvatice, cascadele si plantatiile-terasa. Puteti apoi sa va intoarceti "acasa" pentru un spectacol dat de localnici, cu dansuri si bauturi specifice - cocteiluri in nuci de cocos sau ananas.
Poate ca Dubaiul a fost, pana mai ieri, una dintre cele mai captivante destinatii arabe. Dar, in curand, Omanul promite sa-l intreaca. Si are toate sansele, daca ne gandim ca, pe langa resorturi ultraluxoase, cel din urma are si o cultura si latura spirituala mult mai pregnante si mai fascinante decat vecinul sau, Dubai.
Daca taramul lui Burj Al Arab pare sa fie un fel de Las Vegas al Orientului Mijlociu, Oman se lauda ca acolo s-au nascut primii arabi din lume, "oameni carora nu le place stralucirea excesiva, spectacolul".
Cu toate acestea, si Oman pare sa se indrepte pe aceeasi cale a turismului, dupa ce a lansat mai multe resorturi de cinci stele, centre de spa, terenuri de golf, vile private, cluburi exclusiviste si plaje particulare unde se poate intra numai cu o taxa destul de ridicata.
Ceea ce pastreaza inocenta Omanului sunt, pe de o parte, formele de relief (atat munti, cat si mare), iar de pe alta parte oamenii.
In Dubai, rareori vizitatorii au ocazia sa stea de vorba cu un localnic veritabil pentru ca sunt prinsi in iuresul unei lumi de expati, pe cand in Oman (in traducere "terenul libertatii") oricine va poate povesti intreaga istorie a tinutului pentru ca acolo s-a nascut. Ba chiar s-ar putea sa va uimeasca entuziasmul localnicilor, pentru ca in putine tari povestesc cu atat de multa bucurie cat de fericiti sunt si cat de multumiti de sultanul lor.
Nu uitati nici de shopping. Daca ajungeti in Muscat, capitala Omanului, mergeti in Vechiul Oras. Acolo veti gasi suveniruri, dar si tot felul de obiecte miniaturizate, de folosit pe post de accesorii de design interior. De remarcat standurile cu bijuterii vintage - sute de coliere colorate care atarna din tavane, sunt agatate pe pereti, stau pur si simplu pe rafturi sau in vitrine sterse cu atentie. Nu refuzati vanzatorii care vor sa va faca poze. Pana la urma, nu faceti decat sa ajungeti pe "panoul de onoare" de la intrarea in magazin.

#12
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Pe langa faptul ca ai dat copy-paste la un articol publicat in 2008 in ziarul financiar fara sa indici sursa, articol care, intre noi fie vorba, vorbeste mult fara sa spuna mare lucru, mai ai si o contributie personala la chestiunea in cauza? O poza, o recomandare, un hotel, un loc de mers? Merci!

Edited by alexxxxx, 01 March 2011 - 14:41.


#13
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008
NU, absolut nici una(contributie), doar pur informativ desi e mult spus informativ mai degraba orientativ, descriptiv. Tu ai vreo contributie? Sa inteleg ca ma certzi? Si daca da, atunci esti mai off-topic decat mine ca nu e treaba ta(pe forum) sa faci asta. Sau mai rau, ti s-o fi pus "pata" pe mine si acum imi analizezi mesajele cu scopul de a-mi plati vreo politza?

E adevarat, e un articol vechi, care descrie atmosfera din Oman, cel putin sursa e credibila si responsabila. Daca am gresit rog un moderator sa stearga, daca nu sa lase aici ce am dat eu copy/paste. Alexxx asteptam pe viitor completarile tale cu noutati, informatii sau experiente personale, dar nu total off-topic ca la asta se pricepe oricine.

#14
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,321
  • Înscris: 09.09.2006
Uite aici niște poze făcute de mine.
Am stat la Crowne Plaza în Muscat, și m-a costat cam 150$ pe noapte camera dublă, fără mic dejun. Nu prea mi-a plăcut plaja, mi s-a părut insuficient amenajată, dar poate e vorba și de obișnuința cu plajele de "acasă". Iarăși, fluxul mare nu ajută, la reflux rămâne o zona mare cu un soi de nisip mai noroios, cam neplăcut la atingere. Piscina hotelului este în schimb super, măricică, cu temperatură controlată, iar șeful personalului de la leisure e(era atunci) român (cred că pot găsi cartea de vizită dacă mă chinui).
Prețurile la restaurante sunt mai mari decât în Dubai, iar oferta este sensibil mai redusă.

Edited by buntzi, 06 March 2011 - 08:43.


#15
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 03.04.2010
Regimul vizelor pentru Sultanatul Oman

Edited by raul_6776, 26 May 2013 - 12:55.


#16
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 03.04.2010

View Postcccbbb_2, on 08 iunie 2009 - 10:28, said:

--- de mers acolo, daca puteti evita perioada mai-septembrie ar fi f bine . nu numai ca e cald , dar e al naibii de umed ---
Multe multumiri pentru ce ai scris aici si fiindca este posibil sa vizitez  Sultanatul Oman in anii urmatori, prezint cate ceva pentru cei interesati de aceasta tara:
- Aterizare pe aeroportul din Muscat,
- Aeroportul din Muscat,
- Capitala Muscat ,
- Imagini din capitala,
- Plaja Qantab,
- Plaja Al Sawadi,
- Sultanatul OMAN in imagini.

Edited by raul_6776, 26 May 2013 - 14:14.


#17
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 03.04.2010
Cum este in Oman la sfarsit de an calendaristic.

Edited by raul_6776, 08 June 2013 - 14:41.


#18
coco$u

coco$u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 05.03.2007
Voi ajunge in Oman in perioada 6-9 aprilie, venind din Dubai, masina inchiriata si predata la aeroport.
Vreau sa ajung in una din zile la Nizwa, in una la Sur si una pentru Muscat.
Vreo sugestie in plus pentru itinerariu?
Multumesc

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate