Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Constructori, proiectanti si executanti in general.

- - - - -
  • Please log in to reply
142 replies to this topic

#109
VACANTAmica

VACANTAmica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 07.09.2007

View PostZECA, on Jul 20 2008, 10:02, said:

gracias.locuiesc in gava la 15km de barcelona, si am un magazin micut de amenajari interioare( parquet y rigips-pladur, bai bucatarii, etc).daca construiesc tinta nu e un profit de 50%. pot face 4 apartamente de 100mp si la parter un local comercial. de 5 ani de cand sunt aici am uitat cum e acasa si eu si sotia (spanioloaica) gandim sa vindem apartamentele ca sa scoatem investitia in constructie si sa ramanem cu localul ca beneficiu( nu e 50% ). bani pt o bucatica de teren si o casuta de 120mp avem,............
nu stii nimic despre legile romanesti. s-ar putea sa fie mai complicat decat vezi acum lucrurile dar nu inseamna ca nu e rezolvare. un prim sfat este sa scoti apartamentele de 95mp-98 :) in loc de 100 pt ca legea aici te obliga la 2 locuri de parcare/fiecare apt care depaseste 100mp; si la un asemenea teren n-o sa ai unde (desi nevoie este); in romania multe familii au 2-3 masini; daca asiguri locuri de parcare; esti mai cautat cred;
cand amesteci functiunile locuire cu magazin la parter, iti va cere aviz de pompieri care inseamna multe constrangeri; daca nu declari de la inceput magazinul,  tot nu scapi pt ca iti trebuie autorizatie de functionare cand vei da drumul la magazin si mai bine o croiesti corect de la inceput; aviz PSI (pompieri) inseamna multe! importanta este si vecinatatea, casele din jur, amplasarea lor si functiunile acestora; dar totul e fezabil cu multa grija la proiectare si depinde de localitate;

#110
ZECA

ZECA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 17.07.2008
multe multumiri pt amandoi. imediat o sa ma uit cum e cu pozele y o sa incerc. mama a lucrat la institutul de proiectari galati in ultimii ani y are o amica acolo care se intereseaza cum merg lucrurile. proiectul ne-a zis la tel ca a intrebat un arhit.4-500.000.000. mi se pare mult fata de ce citesc pe forum. stiu ca legile la noi sunt de tot maroul dar aici platesc chirii mari si daca pot sa o fac ne intoarcem=) oricum am vazut pe forum ca ai cerere de ce stiu eu sa fac ca sa-mi deschi firma.

lipseste practica. o foto de un magazin de adolfo dominguez. merge bine. acu ramane sa vad cum le vad eu inainte de a le pune. m-am decis pt mine la o casa de lemn ca cele lui astra.(guapisima). que rollo nu pot vedea poza inainte. in octombrie vin acasa sa ma interesez cum vin lucrurile.

incerc cu toate din carpeta ia ca nu stiu cares cele ce merita :console:

poate am noroc

maine mai incerc azi vad ca degetele care tin mouseul nu-s ale mele

Attached Files



#111
VACANTAmica

VACANTAmica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 07.09.2007

View PostZECA, on Jul 20 2008, 20:58, said:

multe multumiri pt amandoi....
in Romania este de lucru pe ceea ce faci tu si cred ca e o decizie buna; dar aici in Bucuresti e de lucru; in provincie e mai slab;
preturile alea nu spun nimic daca nu faci referire la ceva mai exact; pt o casa din lemn e mult, pt un blocusor e putin; depinde de multe;

PS-nu te supara dar incearca sa fii mai coerent in scriere; si eu am fost plecata 1,6 an, timp in care vorbeam rar romaneste dar n-am uitat nici o clipa limba materna; am prieteni in afara plecati de 20 ani si scriu inca perfect romaneste...; in casa nu vorbiti limba romana? Inca o data scuze pentru observatie!

sa te muti cu intrebarile pe topicul potrivit PRETURI SAU CONSTRUCTORI pentru ca pe jurnalul lui Cristian nu-si are rostul o astfel de discutie si chiar rog moderatorul sa o mute daca are timp. SUCCES!

#112
cgrosu

cgrosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 02.01.2008

View Postpunkt, on Jul 11 2008, 14:17, said:

Femeile fac treburi mai usoare, curățenie, vopsitorii, zugrăveli, barbații la lopata si betoane.

La un moment dat l-am intrebat daca-i rentabilă chestia...a zis că da. Dacă n-au neveste cică pleacă acasă la 2 saptămîni și mulți nu se mai întorc + că le plăteste si drumul dus întors...se compensează mîna de lucru ieftina, el le oferă cazare si masă + nevasta la nas care și ea la rîndul ei face diverse treburi și este plătită. Funcționeaza pe principiul de clan. Echipe de 5-8 oameni, mulți înrudiți, funcționează armonios, se cunosc între ei.

asta cu drumurile acasa, mi se intampla si mie. actualul constructor are oamenii de la botosani - si astia mai 'batrani' (35-40 de ani) tre sa mearga acasa la 2 saptamani, la neveste
ma umplu de spume cand ii aud ca trebuie sa mearga 3-4 zile acasa (daca erau in spania ce faceau?)

#113
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postcgrosu, on Jul 21 2008, 10:56, said:

asta cu drumurile acasa, mi se intampla si mie. actualul constructor are oamenii de la botosani - si astia mai 'batrani' (35-40 de ani) tre sa mearga acasa la 2 saptamani, la neveste
ma umplu de spume cand ii aud ca trebuie sa mearga 3-4 zile acasa (daca erau in spania ce faceau?)


tocmai de aia nu se duc in spania :) si apoi de cand e rau sa te duci macar la 2 saptamani acasa la nevasta ta? nu toata lumea pune pe primul si singurul loc banul, mai conteaza si familia indiferent de cat de greu muncesti. Degeaba ai bani daca nu ai familia ta. Asa ca cel putin eu nu sunt de acord cu spumele tale pe santier, plus ca mai faci si mizerie la fata locului :)

Edited by MirelaLucia, 21 July 2008 - 10:23.


#114
ZECA

ZECA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 17.07.2008
nu-i nici o suparare . aici inveti sa nu te superi atat de repede, in casa nu vorbim romaneste,doar cu mama cu care ma vad o ora pe zi, si e adevarat ca amestec cuvinte din spaniola cu romana dar asta e-cap am-minte ce-mi mai trebuie? :P . scuze cer eu pt. ca o buna bucata de vreme o sa mai gresesc scriind pe unde nu-i treaba mea( accept trageri de urechi- dar nu in stil olimpic). am ideile un pic confuze-cu intoarcerea in tara.oricum in octombrie mai vad cum e birocratia in,, eterna si fascinanta romanie,,. aici mi-am deschis- inregistrat- activitatea in 1,5 ore, iar actele pt magazin dublu. cei de la primarie sunt foarte draguti si intri inauntru doar aratand buletinul. sunt perfect constienti ca tu le platesti salariul si te trateaza ca atare, iar medicii si mai si. asta e unul din punctele in care sotia are dreptate-prima criza de nervi am facut-o la trei zile de romania( in vacanta), sonia a ramas super dezamagita de tot de politete, de civilizatie. de educatie, de vanzatoare, de cumparatoare, de trafic, de soferi, de autoritati-a ramas uimita intr-o luna doi politisti, si aici te impiedici de ei si te saluta primii cu zambetul pe buze. oricum am de lucru sa o conving ca nu-i chiar asa. cand ii voi zice ca va dura trei luni pt avize ca sa putem construi - aici sunt zece zile-si o gramajoara buna de iepurasi ca spagi ,sa vad atunci pe unde scot camasa.
multe multumiri celor ce citesc aberatiile mele. aici cateve poze si cu magazinul sa nu fiu acuzat de minciuni sfruntate :lol:

zugravelile le-am asigurat eu. un client f.multumit.

Attached Files



#115
dana3262

dana3262

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 19.10.2007
Buna seara!

Urmaresc "Jurnal de casa" si alte topicuri, si va admir mult!
Nu stiu daca o sa am vreodata o casa (stau la bloc), dar pur si simplu imi place sa va urmaresc, cum va construiti casutele, cum va ajutati cu sfaturi...
O sa pun un plan (din pacate fara dimensiuni) cu un parter (casa prietenei mele D+P+1+M), nu ma pricep la constructii (ea zice ca structura de rezistenta e astfel facuta incat sa mai poata ridica doua etaje), dar urmarind posturile voastre pot sa va spun ca o casa -ridicata de la zero- mai aiurea n-am vazut, mi-am permis sa-i spun si ei!
Mentionez ca bucataria nu este la parter, cum apare in plan, ci la demisol, ceea ce mi se pare de rasul lumii, ditamai casa, prietena casnica sta in demisol, unde deja a aparut mucegaiul la mobila de bucatarie!
Attached File  aaa.jpg   83.12K   72 downloads
I-am spus ca era bine sa aiba bucataria sus, cu iesire pe terasa.
Ea a zis ca poate fi stricat orice zid, pentru a face modificari!
M-am gandit ca ar fi bine sa o faca unde e garajul, dar a zis ca acolo nu mai poate trage gazul...
Sus, ca sa ai in continuare dormitor, baie, living + bucatarie, eu n-am nici o idee...
Va rog, pe voi, poate aveti vreo idee cum ar putea reimparti parterul, astfel incat bucataria sa aiba iesire pe terasa!
Oricum va multumesc si cred ca sunteti de acord cu mine ca e un plan aiurea!

#116
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Mai oameni buni,am vazut zidaria din jurnalul Mirelei...................sub orice critica.Aproape 50%din mesterii(zidarii)romani nu stiu cum se zideste phorotermul.
Va atasez cateva poze cu zidarie,izolare fundatie,demisol,cofrare placa,cofrage predestinate intr-un santier in germania.

Attached Files


Edited by adi_master, 11 August 2008 - 18:48.


#117
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Daca citesti prescriptiile Porothermului o sa vezi acolo ca specifica un rost de cca 12 mm. Iar acolo la zidaria aia nu prea vad nici macar 5. Deci care-s mai meseriasi? :D
"Grosimea nominalǎ a rostului orizontal de mortar se recomandă a fi
de 1,2 cm. La realizarea rostului orizontal se va avea grijă ca
mortarul să acopere toată suprafața blocurilor ceramice, până la
muchii, mortarul în exces îndepărtându-se cu mistria. La zidire,
datorită formei lor, blocurile ceramice se îmbină etanș pe rostul
vertical.
"
Las ca nici germanii nu-s chiar asa de nemti. ;)

Edited by Astra_rullz, 11 August 2008 - 19:07.


#118
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Astra,crede-me.........aproape pe toate santierele din DE se zideste asa!Ei folosesc un adeziv aproape la stadiu lichid.
Dupa fiecare rand vine baiatul cu furtunul si toarna in in gauri.Dupa uscare devine o masa compacta intre randuri.Te rog sa ma crezi ca atunci cand mergi sa faci o termoizolatie pe o astfel de zidarie..........de drag lucrii.
Nu cunosc standarde si nici nu ma bag acolo unde ma depaseste,am vrut numai sa vedeti si voi cum se lucra in DE.

#119
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Ai dreacu nemtii astia :lol:

#120
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008

View Postadi_master, on Aug 11 2008, 20:07, said:

Astra,crede-me.........aproape pe toate santierele din DE se zideste asa!Ei folosesc un adeziv aproape la stadiu lichid.
Dupa fiecare rand vine baiatul cu furtunul si toarna in in gauri.Dupa uscare devine o masa compacta intre randuri.Te rog sa ma crezi ca atunci cand mergi sa faci o termoizolatie pe o astfel de zidarie..........de drag lucrii.
Nu cunosc standarde si nici nu ma bag acolo unde ma depaseste,am vrut numai sa vedeti si voi cum se lucra in DE.
ok adi, e altceva ceea ce citesc aici spre deosebire de ceea ce am vazut in poza ,unde nu se specifica nimic despre adeziv.
de subliniat este cuvantul Adeziv.
daca doar lipeste si nu izoleaza nu mi se pare ok, adica zidaria aia are acei coficienti de izolare termica in cazul in care golurile alea raman libere sau sunt umplute tot cu un material izolat.
acum daca ma gandesc, sa si lipeasca sa si izoleze... cred ca rupe la bani.
in rom tot ar trebuii sa dai explicatii la ficare vizita a dirigintelui, inspectorului etc, si toti o sa-ti dea cu prescrierile de pe paletul de poroterm in cap. :D

Edited by septimiu80, 14 August 2008 - 09:16.


#121
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Acele goluri sunt facute sa ramina goale ca de altfel nu si'ar avea rostul.

Totusi Germania nu este zona seismica si poate d'aici si motivul pt. care zidirea se face mai "superficial", adica un strat minim de mortar.

#122
ovidiu1961

ovidiu1961

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 19.05.2008
Attached File  PICT0440.JPG   913.66K   102 downloads Nemtii in general jos palaria dar in poza asta cred ca au lucrat tot coloratii de la noi

Cred ca Punkt si Septimiu80 va referiti la goluri diferite ( fiecare gol cu functiunea lui)

Edited by ovidiu1961, 15 August 2008 - 15:50.


#123
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
La ce anume te referi? Ce anume nu-i in ordine acolo?

View Postovidiu1961, on Aug 15 2008, 15:49, said:

Nemtii in general jos palaria dar in poza asta cred ca au lucrat tot coloratii de la noi


#124
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008

View Postovidiu1961, on Aug 15 2008, 16:49, said:

Cred ca Punkt si Septimiu80 va referiti la goluri diferite ( fiecare gol cu functiunea lui)
amandoi ne refeream la golurile din caramida, alea multe de structura, goluri care, in germania dupa cum spune Adi, se umplu cu mortar. Eu am inteles ca toata caramida se umple cu mortar si astfel se creaza niste coloane de material care asigura rezistenta ansamblului adica a zidurilor alea fara rosturi orizontale de mortar.

#125
blorin

blorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 21.07.2007

View Postadi_master, on Aug 11 2008, 19:45, said:

Mai oameni buni,am vazut zidaria din jurnalul Mirelei...................sub orice critica.Aproape 50%din mesterii(zidarii)romani nu stiu cum se zideste phorotermul.
Va atasez cateva poze cu zidarie,izolare fundatie,demisol,cofrare placa,cofrage predestinate intr-un santier in germania.

Ma bag in discutie desi nu-s constructor...
In prima poza, e normal ca au gaurit hidroizolatia la elevatie pentru prinderea polistirenului???

#126
cristeamax

cristeamax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 14.06.2005
In germania sunt vreo 128 de tipuri de caramida Porotherm, in romania doar vreo 20. Daca aveti rabdare o sa vedeti ca tipurile de caramida difera foarte mult de la o tara la alta. E clar ca difera si modul de punere in practica.

offtopic am gasit niste link-uri cu modul in care se construiesc unele case in Canada... ca sa nu generalizez. Cel care a scris site-ul vroia sa argumenteze ca oricat de prost s-ar construi la noi tot e mai bine ca acolo.

http://geocities.com...ontrealHTML.htm
http://www.geocities...FireWallHTM.htm

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate