Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

insolventa

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
anamaria27

anamaria27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 06.06.2008
daca  se deschide procedura insolventei,  conform art 35 din L nr 85/2006, in  termen de 10 zile, debitorul este obligat sa depuna la dosarul cauzei , mai multe acte si informatii. Daca creditorul a ajuns la o intelegere cu debitorul pt recuperarea creantei, acesta din urma mai are obligatia de a trimite administratorului  judiciar informatiile respective? In mod normal, daca se ajunge la o intelegere care va fi si respectata, ar trebui sa se stinga si aceasta obligatie deoarece nu i-as mai vedea rostul. Nu stiu sigur daca asa e. Ma poate ajuta cineva?

#2
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View Postanamaria27, on Jun 6 2008, 13:04, said:

daca  se deschide procedura insolventei,  conform art 35 din L nr 85/2006, in  termen de 10 zile, debitorul este obligat sa depuna la dosarul cauzei , mai multe acte si informatii. Daca creditorul a ajuns la o intelegere cu debitorul pt recuperarea creantei, acesta din urma mai are obligatia de a trimite administratorului  judiciar informatiile respective? In mod normal, daca se ajunge la o intelegere care va fi si respectata, ar trebui sa se stinga si aceasta obligatie deoarece nu i-as mai vedea rostul. Nu stiu sigur daca asa e. Ma poate ajuta cineva?
Ia citeste articolul urmator.


" Art. 36. - De la data deschiderii procedurii se suspendă de drept toate acțiunile judiciare sau extrajudiciare pentru realizarea creanțelor asupra debitorului sau bunurilor sale."

Deci, tu nu mai aidreptul sa mai intreprinzi vreo actiune in scopul realizarii creantei. Nici tu nici nimeni. De fapt, dupa deschiderea proc insolventei esti un simplu spectator. Documentatia ter==rebuie depusa, eventual poti propune administrastorului aceasta cale de realizare a creantei, iar el e liber sa o accepte sau nu. Dar pt a o accepta, tre' sa se documenteze, iar asta se face doar in urma studierii respectivelor acte.

P.S.: Desigur, art 36 se coroboreaza si cu altele, nu te limita doar la prevederile lui. Am zis doar ca sa-ti faci o idee.

Edited by snipest, 06 June 2008 - 13:28.


#3
anamaria27

anamaria27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 06.06.2008

View Postsnipest, on Jun 6 2008, 14:26, said:

Ia citeste articolul urmator.


" Art. 36. - De la data deschiderii procedurii se suspendă de drept toate acțiunile judiciare sau extrajudiciare pentru realizarea creanțelor asupra debitorului sau bunurilor sale."

Deci, tu nu mai aidreptul sa mai intreprinzi vreo actiune in scopul realizarii creantei. Nici tu nici nimeni. De fapt, dupa deschiderea proc insolventei esti un simplu spectator. Documentatia ter==rebuie depusa, eventual poti propune administrastorului aceasta cale de realizare a creantei, iar el e liber sa o accepte sau nu. Dar pt a o accepta, tre' sa se documenteze, iar asta se face doar in urma studierii respectivelor acte.

P.S.: Desigur, art 36 se coroboreaza si cu altele, nu te limita doar la prevederile lui. Am zis doar ca sa-ti faci o idee.

Stiu ce spui tu....problema e ca nu am gasit nimic legat de intelegerea partilor. Adica...debitorul plateste da? Se stinge datoria, se retrage actiunea intentata. Ce creanta sa mai recupereze administratorul judiciar?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate