Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

DCF, clock radio transmis de la Mainflingen!

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
239 replies to this topic

#217
lau83

lau83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 987
  • Înscris: 14.05.2010

View Postadrian_r5, on 17 aprilie 2018 - 05:43, said:

mai baga o fisa Posted Image
Unde lungi adica lw.

#218
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In Bucuresti mai prinde cineva semnal DCF? Am luat o statie meteo cu ceas cu DCF insa nu parea sa prinda semnal, asa ca m-am dat batut pana intr-o dimineata cand m-am trezit cu ora reglata pe ora Germaniei. La o scurta verificare pe time.is era la secunda cu ceasul de acolo, deci banuiesc ca s-a sincronizat pe timpul noptii.

Stau in zona de N a Bucurestiului. Daca scot ceasul pe balconul dinspre N-V apare simbolul de semnal DCF dar niciodata nu s-a sincronizat cat am stat langa el ziua, apoi l-am mutat in casa, unde aparent a mers cel putin o data, chiar daca blocul are pereti f grosi si era in mijlocul casei, langa TV. In locul in care e acum, daca ii dau sa caute semnalul, nu 'vede' nimic.

Am inteles ca sunt anumite ore propice receptiei, in special noaptea? in specificatiile ceasului scrie ca intre 2 si 3AM cauta semnalul.

Edited by MembruAnonim, 25 November 2018 - 19:18.


#219
lau83

lau83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 987
  • Înscris: 14.05.2010

View PostMembruAnonim, on 25 noiembrie 2018 - 18:58, said:

In Bucuresti mai prinde cineva semnal DCF? Am luat o statie meteo cu ceas cu DCF insa nu parea sa prinda semnal, asa ca m-am dat batut pana intr-o dimineata cand m-am trezit cu ora reglata pe ora Germaniei. La o scurta verificare pe time.is era la secunda cu ceasul de acolo, deci banuiesc ca s-a sincronizat pe timpul noptii.

Stau in zona de N a Bucurestiului. Daca scot ceasul pe balconul dinspre N-V apare simbolul de semnal DCF dar niciodata nu s-a sincronizat cat am stat langa el ziua, apoi l-am mutat in casa, unde aparent a mers cel putin o data, chiar daca blocul are pereti f grosi si era in mijlocul casei, langa TV. In locul in care e acum, daca ii dau sa caute semnalul, nu 'vede' nimic.

Am inteles ca sunt anumite ore propice receptiei, in special noaptea? in specificatiile ceasului scrie ca intre 2 si 3AM cauta semnalul.
Se actualizează doar noaptea si de preferat de pus ceasul în zona ferestrei ,eu în Craiova am semnal maxim dar doar în zona ferestrei .Ora se actualizează în funcție de fudul orar pe care-l astazi si de preferat sa il lasi pe modul daca,actualizarea se face noaptea la câteva zile

#220
tpsjo

tpsjo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 19.11.2006
Salutare. Pasionat de acest tip de sistem radio controlat, am cumpărat un astfel de ceas. Este un produs de la Bresser. Modelul se numește BRESSER MyTime Jumbo LCD Weather Wall Clock:
https://www.bresser....Wall-Clock.html
Dincolo de faptul că a venit cu unul din cele doua firicele care leagă antena ... rupt (l-am lipit eu cu lectconul), treaba e că semnal exista, dar pe partea de nord-vest a apartamentului din Bucuresti (în dormitor). Și se prinde bine dacă îl pun pe pervazul ferestrei. Se locheaza fără probleme. Pe perete interior mai greu. Dacă îl mut pe partea de sud-est nu dă niciun semn că ar găsi semnalul. Încă o chestie ciudată, dacă îi dau cautare semnal DCF în dormitor....(N-V)...îl găsește...și dacă mă duc cu el repede în sufragerie (S-E), îl agață cumva și îl caută și acolo. Dacă îi dau direct cautare în sufragerie (S-E) nu îl mai vede. Deci cumva...o dată găsit...îl ține agățat chiar dacă mă mut pe partea în care nu se prinde aproape de loc.
Vreau să găsesc cumva o antenă de interior (indoor) de pus la fereastră...și cu fir SMB. Aș vrea sa îl adaptez cumva să poată funcționa cu antenă de cameră așezată la fereastră.
Mă întrebam totodată dacă nu ar fi cumva vreo soluție usb... vreun stick radio de înfipt în router...și să preia timpul oficial de pe net (NTP parcă) și să îl routeze...să îl arunce practic pe 77.5 Khz, un semnal slab, care să poată fi recepționat doar în casă/apartament.
Mai mult, ar fi mișto dacă routerele wireless mai capabile ar avea pe langă emisia în 2.4 si 5 Ghz wireless...să aibă și pe 77.5 Khz o emisie cu semnal pentru ceasurile controlate radio.

Edited by tpsjo, 07 December 2018 - 12:53.


#221
lau83

lau83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 987
  • Înscris: 14.05.2010

View Posttpsjo, on 07 decembrie 2018 - 12:43, said:

Salutare. Pasionat de acest tip de sistem radio controlat, am cumpărat un astfel de ceas. Este un produs de la Bresser. Modelul se numește BRESSER MyTime Jumbo LCD Weather Wall Clock:
https://www.bresser....Wall-Clock.html
Dincolo de faptul că a venit cu unul din cele doua firicele care leagă antena ... rupt (l-am lipit eu cu lectconul), treaba e că semnal exista, dar pe partea de nord-vest a apartamentului din Bucuresti (în dormitor). Și se prinde bine dacă îl pun pe pervazul ferestrei. Se locheaza fără probleme. Pe perete interior mai greu. Dacă îl mut pe partea de sud-est nu dă niciun semn că ar găsi semnalul. Încă o chestie ciudată, dacă îi dau cautare semnal DCF în dormitor....(N-V)...îl găsește...și dacă mă duc cu el repede în sufragerie (S-E), îl agață cumva și îl caută și acolo. Dacă îi dau direct cautare în sufragerie (S-E) nu îl mai vede. Deci cumva...o dată găsit...îl ține agățat chiar dacă mă mut pe partea în care nu se prinde aproape de loc.
Vreau să găsesc cumva o antenă de interior (indoor) de pus la fereastră...și cu fir SMB. Aș vrea sa îl adaptez cumva să poată funcționa cu antenă de cameră așezată la fereastră.
Mă întrebam totodată dacă nu ar fi cumva vreo soluție usb... vreun stick radio de înfipt în router...și să preia timpul oficial de pe net (NTP parcă) și să îl routeze...să îl arunce practic pe 77.5 Khz, un semnal slab, care să poată fi recepționat doar în casă/apartament.
Mai mult, ar fi mișto dacă routerele wireless mai capabile ar avea pe langă emisia în 2.4 si 5 Ghz wireless...să aibă și pe 77.5 Khz o emisie cu semnal pentru ceasurile controlate radio.
Asa din practica am observat ca routerele wireless în special din gama dual band interferează cu frecvențele din banda de unde medi, lungi si in banda de ultrascurte la începutul benzi.Am avut acum cativa un router tplink  care imi bruia emisia analogică la tv

#222
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
Eu cred că vrei prea multe.
Mai întâi se studiază problema, apoi se iau măsuri.

#223
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Salut fanilor softpedia din viitor, asta e cel mai vechi topic de pe forum. Jimi e cel mai tare :)


-mesaj postat pentru posteritate- nu stergeti

#224
BRANCA

BRANCA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 03.05.2006
Am si eu o problema cu "cucu".Ultimul tip,de perete,arata ora exacta cu +1  ora.Am facut si cadou un ceas din acesta in Buc si acelasi lucru.Cu cine se sincronizeaza ceasul?DCF-ul din Germania ar trebui sa indice ora locala de acolo,care e aceiasi cu a noastra,acum


#225
lau83

lau83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 987
  • Înscris: 14.05.2010

View PostBRANCA, on 28 noiembrie 2019 - 09:42, said:

Am si eu o problema cu "cucu".Ultimul tip,de perete,arata ora exacta cu +1  ora.Am facut si cadou un ceas din acesta in Buc si acelasi lucru.Cu cine se sincronizeaza ceasul?DCF-ul din Germania ar trebui sa indice ora locala de acolo,care e aceiasi cu a noastra,acum
Cred ca ai dstul activat.La mine este acum cu ora de iarna este identic cu ora Romaniei

#226
D.C.L.

D.C.L.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 14.10.2005
De vreo două luni nu mai pot să mă sincronizez. Am un ceas Casio Protek PRW-2500 și un ceas Lacrosse de perete, care făceau treaba asta puse în zone adecvate. Știe cineva, se mai transmite semnal de acolo? S-a diminuat cumva puterea semnalului? Eu sunt exact la limita zonei de acoperire (Slobozia, Ialomița). Mulțumesc anticipat.

#227
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
Nu s-a diminuat, eu sunt la Constanta si merge fara probleme noaptea si dimineata la 6 sau 7. Incearca sa le pui pe un perete dinspre nord-vest, biblioteca, blat de bucatarie, ce ai prin casa.

#228
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,740
  • Înscris: 30.08.2006
O aplicatie de smartphone care se pare ca functioneaza pentru sincronizarea ceasurilor radio. Pentru 77.5 Khz aplicatia se  numeste DCF77 Emulator.
Testez cand ajung acasa si va anunt daca merge.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eGasNo4zjbg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#229
florincristea

florincristea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 22.12.2008
Instalați această aplicație pe telefoanele cu Android: https://play.google....o.dcf77emulator !
La mine funcționează impecabil!

Edited by florincristea, 07 October 2020 - 20:20.


#230
dra681

dra681

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.10.2017
Va salut cu respect.
Am si eu o problema cu un ceas de perete radiocomandat TFA Dostmann. Cand l-am comandat era setat la ora 1:00, am introdus bateria de 1,5 volti, apoi am apasat pe butonul REC pentru cca 5 secunde (conform manualului de instructiuni), limbile de secundar, minutar respectiv orar au mers pana au ajuns la ora 12:00 si s-au oprit. A doua zi dimineata am constatat ca ceasul functiona corect, minut si secunda cu alt ceas digital (tot model DCF), dar era cu o ora in urma. Am incercat si setarea manuala, are un buton MSET care daca-l ti apasat merge repede inainte si daca iei mana de pe buton merge ca un ceas normal. L-am reglat la ora corecta, a mers bine toata ziua.....apoi surpriza, dimineata indica tot cu o ora in urma . Va rog sa-mi dati un sfat, cum sa-l reglez sa mearga corect.
Are doar doua butoane REC , MSET si unul de RESET mai ingropat care se apasa cu un betisor. Am incercat si RESET si la fel face, a doua zi e cu o ora in urma.

#231
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,740
  • Înscris: 30.08.2006
Il dai cu o ora inainte prin fixarea manuala a indicatorului care afiseaza ora.

#232
dra681

dra681

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.10.2017
Am incercat si varianta asta, a doua zi e tot cu o ora in urma

#233
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,740
  • Înscris: 30.08.2006
Mai exact trebuie sa scoti limba mica si sa o fixezi din nou cu o ora inainte. Mecanismul intern nu trebuie sa detecteze miscarea limbii orare. Un ceasornicar poate sa faca treaba asta fara sa indoaie acele sau sa zgarie cadranul. Poti sa incerci cu o folie de protectie si 2 lingurite,  ca pargie si sa scoti toate indicatoarele.
Il fixezi din butoane la ora 12.00 si repozitionezi acele la 1.00.

#234
dra681

dra681

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.10.2017
Multumesc mult pentru raspuns, am facut chestia asta, si astept pana maine sa vad ce se intampla...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate