Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

DCF, clock radio transmis de la Mainflingen!

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
239 replies to this topic

#1
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Din 1978 se transmite pentru public, din localitatea Mainflingen, la 25Km sud de Frankfurt, un semnal radio DCF pe 77,5khz care se constitue in autoritatea pentru timp in Germania, adica ora exacta. Timpul oficial este calculat cu ajutorul a 2 ceasuri atomice cu Cesiu apartinand Institutului de Fizica Bundesanstalt, ele fiind recunoscute in lume pentru acuratetea lor, adica au o abatere de 1 secunda la un milion de ani.

[ http://www.heret.de/funkuhr/cs3_klein.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://www.heret.de/funkuhr/cs1_klein.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Transmitter power: 50 kW
Estimated radiated power: 30 kW
Raza acestui emitator este de 1500, dupa altii 2000Km, asta depinzand de conditiile meteo, oricum stim de la scoala ca undele lungi, ma rog frecventa asta este mai jos decat gama undelor lungi, se propaga cel mai bine in atmosfera cu atenuari foarte mici.

O a doua frecventa cu acelasi rol este asa numitul semnal MSF pe 60Khz, emis de Oscilatorul cu Cesiu de la Laboratorul national de Fizica al Angliei, si are ca distanta de propagare aproximativ 1000Km, emite cu 27KW.

Per total ariile de propagare cresc noaptea!

Verificati-va ceasurile daca pe ele este unul din cele 2 coduri DCF sau MSF!

Greets,
Speedo

#2
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Odata cu sarbatorile de iarna, avand posibilitatea sa calatoresc in Nordul Moldovei am verificat si disponibilitatea utilizarii ceasurilor pe DCF si iata ce am aflat:

Incepand cu Bacaul acest semnal se prinde, indeosebi dimineata, oricum suficient pentru corectia zilnica a ceasurilor.
Mai in nord, spre Suceava, la Suceava, semnalul este prezent de seara devreme pana dimineata tarziu in orice fel de forma de relief ar fi vila dumneavoastra.

Daca vreti sa va reglati ceasurile calatoriti in Nordul tarii!

Greets,
Speedo

#3
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Cred ca intre timp lumea a si uitat de topicul asta, dar va aduc eu aminte acum...  :drac:

Ma intereseaza daca cineva prin Bucuresti a reusit intr-o zona ceva sa-si sincronizeze ceasul dupa DCF, am auzit ca in Berceni s-ar "prinde" ceva, dar n-am vorbit cu unul care sa-si fi "fixat" ceasul acolo.

Cand eram student aveam un coleg care statea in P15 si prindea "unde" de la Mainflingen, dar acum cica nu mai merge nici acolo, a verificat altul mai tanar...  

Va astept cu informatii.

Greets,
Speedo

Attached Files



#4
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Eu am un ceas de masa (cu proiectie laser pe perete :D) care in principiu se sincronizeaza RADIO (Radio Controlled) !

Scrie pe el TCM ! O fi un alt "standard" ?!

Oricum, aici in B nu reuseste sa ia ora exacta :(

E adus din Italia...

#5
tudor

tudor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 13.01.2003
am vazut multe jucarii din alea in germania, dar din cate stiu nu bat pana la noi (multi munti probabil) dar puteti merge pana in germania sa le sincronizati :drac:

#6
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Originally posted by Speedo
Odata cu sarbatorile de iarna, avand posibilitatea sa calatoresc in Nordul Moldovei am verificat si disponibilitatea utilizarii ceasurilor pe DCF si iata ce am aflat:

Incepand cu Bacaul acest semnal se prinde, indeosebi dimineata, oricum suficient pentru corectia zilnica a ceasurilor.
Mai in nord, spre Suceava, la Suceava, semnalul este prezent de seara devreme pana dimineata tarziu in orice fel de forma de relief ar fi vila dumneavoastra.

Daca vreti sa va reglati ceasurile calatoriti in Nordul tarii!

Greets,
Speedo

Iata ce spuneam mai devreme tudore, in concluzie se prinde si la noi, acum am fost informat ca si la Iasi este available semnalul de seara pana dimineata la ora 10.00, cam asa.

De asemenea in Bucuresti, in studioul de emisie al PRO FM, din blocul PRO TV, am inteles ca ceasul de studiou este radio pe DCF si cu ala dau ei ora exacta, ori asta inseamna ca la blocurile inalte din oras se poate prinde semnalul.
Ma rog, la ei cabina de emisie poate au o scula profesionala cu antena ceva, dar tot este info bun.

Monitox, TCM este marca ceasului, n-are legatura cu vreun emitator radio din Europa si nici din lume.

Greets,
Speedo

Attached Files



#7
dix

dix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 20.09.2002
Decat sa te urci pe bloc sa prinzi semnalul (mai si cazi eventual :) )
mai bine iti iei un receptor GPS; am inteles ca si satelitii GPS au tot ceasuri atomice.

#8
root

root

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 06.05.2002
Da, numai ca din pacate si cu un receptor GPS ai tot cam aceeasi problema... Antena GPS trebuie sa fie neobstructionata ca sa "vada" satelitii... Deci tot pe bloc ajungi... :drac:

#9
tudor

tudor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 13.01.2003
scuze Speedo, nu vazusem ce ai scris in acele randuri(nu stiu cum ca am citit threadul) insa stiu ca am incercat sa vad daca merge un ceas din asta prin ceva magazin din ro si nu aparea semnalul ala ca este semnal. Oricum mi se pare inutil avand in vedere ca iti poti sincroniza ceasul si prin net(nu-mi trebuie 3 zecimale pt secunda, oricum il pun 5min inainte).
In Europa de V am vazut alta treaba care mi-a placut si mai mult:
Statii meteo(ieftine) care iti dau toate informatiile pe care le vrei despre vreme controlate tot prin radio.
Eu imi reglez ceasul dupa cel al providerului gsm/romtelecom. prin sms-ul de la 415 sau cu ceasul care se regleaza singur cu caller-id-ul.

Sper ca nu sunt prea off-topic dar mi se pare mie ca daca nu iti merge in dormitor semnalul radio degeaba iti merge din varful blocului(daca nu ai unele obiceiuri matinale ;) )

#10
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Ideea e ca ceasul meu o ia cam 1 minut la 2 luni razna si mi-ar fi placut sa stiu unde pot sa-l reglez, mai ales ca nu accepta modificarea de an din "mana", asa ca daca vreau sa-i schimb bateriile va trebui sa merg iar in Moldova...kidding. :D

Si XP are ceas atomic, si RTC, dar nu incerca sa-ti sincronizezi ceasul dupa SMS-urile de la Connex pentru ca e in urma cu 2 minute, ala de la Orange nu stiu.

Nu duc lipsa de surse reliable de timp, dar totusi, daca tot am ceasul.  :P

Ceasul RTC vine de la circuitele de sincronizare SDH, care au o sursa atomica de back-up, si sursa primara GPS, dar n-am "fix", deci iese din calcul.
Orange cu SDH-ul lor ar trebui sunt de acelasi "calibru" ca exactitate, asemenea si RDS pentru ca si ei au un ceas cu Cesiu pentru inelul lor.

Greets,
Speedo

#11
tudor

tudor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 13.01.2003
De unde naiba ai tu atatea informatii Speedo?!?  :thinking:

#12
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Originally posted by tudor
De unde naiba ai tu atatea informatii Speedo?!?  :thinking:

Moderatorii sunt trimisi la programe de TRAINING  :Jump:

#13
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Copii, HIP-HIP-URAA, am prins ceasul de la Mainflingen duminica dimineata, cand m-am trezit la 7.40 era acolo afisat semnalul cu o iconita, iar apoi la ora 10.30 cand m-am trezit din nou, INCA mai era. A disparut undeva la 11.00!

Since that day, nothing!

Naiba stie ce conditii atmosferice au fost, oricum prielnice!   :D

Greets,
Speedo

#14
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,136
  • Înscris: 05.05.2003
Speedo,
In Brasov se sincronizeaza numai dimineata!
Chestie interesanta... semnalul este uneori chiar foarte bun (pe statie imi apare semnal maxim, de 4 liniute)
Oare nu merge cuplata o antena exterioara?

#15
FireEyes

FireEyes

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 02.12.2002
am si eu un ceas....si orice ora as pune pe el....se sincronizeaza dupa ora  exacta a germaniei :-)

ceasu e cumparat de acolo.

se sincronizeaza in maxim 1-2 ore dupa ce am pus aiurea ora :-)

sunt in tg-jiu

#16
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,136
  • Înscris: 05.05.2003
Exact!
Sincronizarea se face dupa ora Europei de Vest.
Eu am o statie meteo, care are un astfel de ceas.
Se sincronizeaza automat la fiecare 6 ore.
Sunt si zile cand nu am semnal...
Intr-o alta locatie, mergea numai daca o puneam langa coloanele care alimentaza caloliferele!

#17
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,136
  • Înscris: 05.05.2003
O harta de acoperire mai clara si un superb ceas de mana, controlat prin radio si alimentat de baterii solare!

www.junghans.de - primul producator de ceasuri radiocontrolate (pentru marele public) din Europa.
Pe site (la Funkzeit) este un ceas atomic in functiune!

Si cateva solutii la: www.leunig.de/en/produkte/netzwerk/funkuhr/index.shtml
.

#18
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,136
  • Înscris: 05.05.2003
Iata harta si ceasul de care vorbeam mai sus.

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate