Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

ASA NU !

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#1
msniper

msniper

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 24.07.2007
Am facut topicul asta pentru cei care se bat cu pumnul in piept ca sunt constructori adevarati....in realitate isi bat joc de oameni.
O sa incerc sa postez cat mai multe fotografii  facute pe santierele noastre.
Daca aveti si voi ceva foto..va rog sa le postati.
Topic recomandat si pentru viitorii proprietari de case care nu se pricep la constructia ei...dar sa le dea vant la constructori care realizeaza asa ceva.

Imaginea arata nelegarea centurii cu samburele de beton, care dupa spusele constructorului e un " secret " de-al lor...sa pozitioneze mai bine cosoroaba.

Attached Files


Edited by msniper, 31 May 2008 - 00:28.


#2
germi

germi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 16.04.2008
[quote name='msniper' date='May 31 2008, 01:26' post='4659555']
Am facut topicul asta pentru cei care se bat cu pumnul in piept ca sunt constructori adevarati....in realitate isi bat joc de oameni.
O sa incerc sa postez cat mai multe fotografii  facute pe santierele noastre.
Daca aveti si voi ceva foto..va rog sa le postati.
Topic recomandat si pentru viitorii proprietari de case care nu se pricep la constructia ei...dar sa le dea vant la constructori care realizeaza asa ceva.

Imaginea arata nelegarea centurii cu samburele de beton, care dupa spusele constructorului e un " secret " de-al lor...sa pozitioneze mai bine cosoroaba.
[/quote


..........doamne dumnezeule! dar de fapt care-i aici simburele de beton? cel din stinga imaginii cu capul tesit, inclinat? si are sectiune dreptunghiulara cumva?
mi se pare buna, buna ideea acestui topic, pentru ca intr-adevar sint multi...da... foarte multi constructori! in orice caz atit de multa ignoranta in ce priveste disciplina in constructii nu se intilneste nicaieri, poate doar in bangladesh. Ignoranta din partea viitorilor proprietari! ca executantul, avand la baza sloganul ~merge si asa~ ii da inainte, mult si prost. Dar proprietarul care se complace in situatia de a locui in viitor intr-o asemenea casa este de neinteles.
In loc sa dea o caruta de bani pe lucru prost, mai bine si-ar angaja si plati un diriginte care sa faca controlul de calitate in locul lui, daca el nu se pricepe.
Din pacate se considera bani aruncati cei pe diriginte, desi legea obliga. Eu astept cu interes alte ~capodopere~ postate aici

#3
_TCornel_

_TCornel_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 14.12.2006
ca sa intelegem mai bine ar fi bine sa pui si o poza cu executia corecta

merci

#4
bluetobo

bluetobo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.03.2008
ideea e ca centura de beton trebuia sa continue in locul celei de lem si deasupra ei sa se puna lemnul

#5
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
E criminal ce s-a intamplat acolo. Inca odata este de bun augur sa iti faci casa cu o firma de constructii si cu un diriginte de santier.

Sau in cel mai rau caz un inginer cosntructor care sa stea cu biciul pe sleahta de "meseriasi" astfel incat sa nu le lase loc nenorocitilor sa isi aplice "secretele lor".

Edited by Dragon Warrior, 04 June 2008 - 11:00.


#6
_TCornel_

_TCornel_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 14.12.2006

 bluetobo, on Jun 4 2008, 11:54, said:

ideea e ca centura de beton trebuia sa continue in locul celei de lem si deasupra ei sa se puna lemnul

adica asa ?

Attached Files



#7
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Nu. Grinda aia inclinata trebuia sa fie monolit cu grinda de centura ale carei mustati de armatura le vedeti in poza expusa. Probabil ca meseriasul a fost sincer. Spera sa fie secretul lui. Adica sa nu afle nimeni ce a facut el acolo.

Edited by Dragon Warrior, 04 June 2008 - 14:06.


#8
_TCornel_

_TCornel_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 14.12.2006
gata m-am prins, am observat si mustatiile din prima poza, deci acoperisul e cam in aer  :rolleyes:

#9
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Nu stiu daca postez bine, dar pun si eu 2 poze facute azi prin Bucurestii Noi unde se face un P+2 sau P+2+M cu cate 2 apartamente de 2 camere pe etaj. Am fost si inauntru sa vad apartamentele (la care se lucreaza la finisaje cate ceva..) dar din pacate nu am putut sta sa fac poze...
Mie unul nu mi se pare deloc inspirata combinatia: zidarie portanta + caramida + BCA. Nu stiu de ce peretele de la calcan s-a facut din BCA in primul rand. Apoi etajul 2 este in intregime din BCA si nu din caramida, constructorul nu prea mai are bani cred eu :).
Inca niste info sigure, sa va faceti idee cam cum se construieste pentru vanzare pe la noi:
- fundatia e cam bataie de joc, vazuta la turnare de catre socrul meu...
- nu s-a respectat proiectul peste tot :)
- rosturi foarte mari la caramida
- apartamentul meu de 2 camere de 52mp va spun sincer..am aflat azi ca este foarteeee mare :eek: . Acestea nu au nici 50mp cred...compartimentarea este..naspa rau, intri pe usa diresc in "living" (care nu cred ca e mai mare decat sufrageria mea de 18mp!). Tot in fata este bucataria, max 5mp..apoi din living, prin drepta un hol de aprox 4mp..in fata baia de 3-4mp si in stanga (in spatele bucatariei) un dormitor de 12mp max. Deci...nedecomandat in primul rand, camerele foarte mici pt ceva nou...mai ales livingul...daca gol mi s-a parut micut...dar cu ceva mobila in el. Avantajul va fi probabil la pret..ca iese mai micut...de-ar sti insa potentialii cumparatori cum s-a facut cladirea...vai de capul lor saracii...
Cine se pricepe poate comenta cate ceva, daca e cazul.. :)

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   72.21K   1311 downloads
  • Attached File  2.jpg   73.03K   1628 downloads

Edited by CristiALF, 04 June 2008 - 22:43.


#10
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Pai hai sa comentez eu:

In primul rand structura respectiva este pe cadre deci zdaria nu are nici un fel de rol de rezistenta. Probabil ca la unul dintre apartamente un proprietar a cerul in mod expres sa i se puna caramida poroterm. Dorinta lui. BCA oricum a fost si este un material revolutionar cu caracteristici termice exceptionale, eu voi folosi asa ceva cand imi voi construi casa.

In al doilea rand compartimentarea tine de arhitectura si de dorinta beneficiarului si este subiectiva. Nu cred ca e oportun sa se comenteze pe threadul asta.

In al treilea rand nu poti sa vii pe un forum de discutii tehnice cu astfel de afirmatii

Quote

- fundatia e cam bataie de joc, vazuta la turnare de catre socrul meu...
- nu s-a respectat proiectul peste tot
- rosturi foarte mari la caramida


fara sa detaliezi.

#11
udo

udo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.03.2007
BCA-ul are proprietati termice mult mai bune decat orice caramida, implicit si porotherm, problema lui este insa ca nu este portant,de aceea se foloseste doar ca material de umplutura la costructiile pe cadre. Din pozele expuse se pare ca muncitorii au construit casele gresit, folosind metoda clasica aplicata la casele din caramida cu stalpisori de beton:ei au zidit peretii din BCA apoi au betonat stalpisorii si grinzile peste BCA, pe cand la o structura pe cadre trebuie intai sa betonezi structura de rezistenta urmand ca apoi sa faci zidaria de umplutura intre cadrele de beton.

#12
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Plus ca la o structura pe cadre betonul armat trebuie sa fie accesibil pentru inspectie vizuala dupa decofrare. Daca il torni intre doi pereti ai doua laturi ascunse.

Asta este si motivul pentru care sfatuiesc pe toata lumea sa se fereasca de cofrajele termo-izolante. Mi se par tampenia secolului. Efectiv torni betonul dar nu stii ce ai turnat.

#13
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 Dragon Warrior, on Jun 5 2008, 08:23, said:

Plus ca la o structura pe cadre betonul armat trebuie sa fie accesibil pentru inspectie vizuala dupa decofrare. Daca il torni intre doi pereti ai doua laturi ascunse.

Asta este si motivul pentru care sfatuiesc pe toata lumea sa se fereasca de cofrajele termo-izolante. Mi se par tampenia secolului. Efectiv torni betonul dar nu stii ce ai turnat.

Stai sa inteleg si eu ca nu-s de meserie. Astia au ridicat intai peretii si dupa aia au turnat stalpii?

#14
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Ce cadre visati mai baieti?? Unde vedeti voi cadre acolo?! E zidarie portanta! Am trecut des pe acolo, stiu cum s-a construit: cu stalpisori, in sistem traditional, portant! Cadre e cum a facut Conu. Ia mergeti pe topicul lui si vedeti...seamana ceva? Udo a zis foarte bine.
Drept urmare BCA-ul nu are nici o treaba cu portanta. Si nici nu e alegerea cumparatorilor, va spun eu sigur, nu cred ca a vandut nimic pana acum, probabil ca acesta este motivul pentru care sus a operat cu BCA (si muncitorii spuneau ca nu prea mai avea bani...)
Ce vrei sa detaliez la ce am spus mai Dragon?
- fundatia e varza, cateva bare de fier si dancime foarte mica
- nu s-a respectat proiectul (stiu de la muncitori!) in totalitate - nu stiu mai multe detalii, dar stiu ca nu e de bine...
- rosturile....ce sa-ti detaliez..nu le vezi??
N-am mai pus la socoteala cat fier a "disparut" de pe santier (care banuiesc ca isi avea locul lui pe la niste stalpisori, fundatie, ceva ..:) )...

Edited by CristiALF, 05 June 2008 - 09:13.


#15
Bismarck

Bismarck

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 27.03.2007

 udo, on Jun 5 2008, 08:00, said:

.... Din pozele expuse se pare ca muncitorii au construit casele gresit, folosind metoda clasica aplicata la casele din caramida cu stalpisori de beton:ei au zidit peretii din BCA apoi au betonat stalpisorii si grinzile peste BCA, pe cand la o structura pe cadre trebuie intai sa betonezi structura de rezistenta urmand ca apoi sa faci zidaria de umplutura intre cadrele de beton.

da-mi voie sa te contrazic ... aia numai stalpisori nu sunt din poze ... in realitate un stalpisor sau sambure din beton armat la o structura cu pereti portanti este mult mai mic ca dimensiuni fata de ce vad eu in poze si in plus zidaria peretelui respectiv nu se termina brusc la fata  stalpisorului ci se "țese" .
nu cred ca exista o regula scrisa cum ca la orice structura in cadre mai intai executi cadrele (fundatii, stalpi, grinzi) si apoi zidaria sau umplutura ... exista totusi o regula care iti spune dimensiunile minime a unor stalpi respectiv grinzi si unde trebuiesc facute rosturile de turnare pentru ca structura sa lucreze in cadre ... din ce vad eu in poze peretele executat inaintea turnarii stalpului sau a grinzii foloseste drept cofraj pe una sau doua laturi ... nimic mai mult ... tot cadrele daca sunt bine executate o sa lucreze !!! nu peretele !!!
*si din ce vad in poze si zidaria de caramida este tot material de umplutura ... deci toata structura este facuta sa lucreze pe cadre ... probabil la ultimul etaj a folosit BCA si datorita faptului ca acesta reduce mult din greutatea cladirii ~ respectiv incarcari !!!

si ce conteaza cel mai mult la o structura in cadre este calitatea betonului (clasa folosita, modul de turnare .. intr-un final rezistenta acestuia) si nu in ultimul rand armatura !!!

Edited by Bismarck, 05 June 2008 - 10:18.


#16
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Deci...e pe cadre sau nu este? Mie unul mi s-a parut a fi portant..

#17
Bismarck

Bismarck

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 27.03.2007

 CristiALF, on Jun 5 2008, 11:39, said:

Deci...e pe cadre sau nu este? Mie unul mi s-a parut a fi portant..
eu dupa poze iti spun ca este clar pe cadre ~ inclusiv zidaria de caramida este material de umplutura in cazul de fata !!!
se vede si din mustatile de armatura lasate pentru legatura ca aia numai stalpisori nu sunt !!!  :lol:

Edited by Bismarck, 05 June 2008 - 11:01.


#18
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
DACA este pe cadre, da, deja ce este intre ele este irelevant. Dar eu iti spun ca stalpisorii de pe partea stanga (cei care nu se vad in poze) mi s-au parut..stalpisori. :) ...iar felul in care s-a construit - credeam ca e portant. Eu credeam ca la cadre faci cadrele mai intai...conu asa a facut, blocurile de locuinte asa sunt facute...Deci sa inteleg ca se poate construi in cadre si fara a turna cadrele prima data?

Edited by CristiALF, 05 June 2008 - 11:03.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate