Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

zidire balustrada balcon

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
archomage

archomage

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.12.2007
Salutare,

La balcon am pe post de balustrada geam prins in niste profile de metal.
As vrea sa zidesc partea asta astfel incat sa pot monta pe exteriorul balconului un aer conditionat.

Ma puteti ajuta cu niste sfaturi cum sa fac treaba asta? Marturisesc experienta zero, dar in general ma prind repede :)

Multumesc,

#2
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Daca ai putea sa faci o poza la ''balustrada'' poti sa primesti solutii coerente.
Asa nu ne putem da seama ce ai tu acolo!!

#3
archomage

archomage

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.12.2007
ai dreaptate, imi cer scuze.
Pana ajung acasa sa fac poza am facut o mica schita.
Geamul este prins pe un schelet lung de 10 metri din cornier, impartit in "bucati" de cate 2 metri.
Cornierul se tine pe o bucata de beton de vreo 5 cm.
Daca scot geamul, in locul ramas ar intra cred un BCA de 5.
revin maine cu poze concrete.Attached File  poza_balcon.jpg   40.47K   214 downloads

View Postadi_master, on May 28 2008, 11:52, said:

Daca ai putea sa faci o poza la ''balustrada'' poti sa primesti solutii coerente.
Asa nu ne putem da seama ce ai tu acolo!!


#4
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
ok acum stiu despre ce e vb!!!
Acum spune-ne care din cele 2 poze atasate ti se potriveste sa putem sa-ti dam o solutie coerenta.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   106.62K   144 downloads
  • Attached File  2.jpg   122.95K   140 downloads


#5
archomage

archomage

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.12.2007
Salutare,

Revin cu poze.
Ca si solutie cred ca "balustrada" imbracata in profile de metal ar fi mai ok decat imbracata in beton. Adica varianta 2 a lui adi.

Multumesc

Attached Files



#6
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
ok!!,
In primul rand trebuie demontata/taiata structura metalica,apoi zidit cu BCA la latimea corespunzatoare centurii de beton de pe podea.
Recomandat ar fii sa execute un meserias !!!!caci daca ai experienta zero+inaltimea la care se afla balconul=risc de a cadea.
vezi atasament!.
:peacefingers:

Attached Files


Edited by adi_master, 29 May 2008 - 09:24.


#7
archomage

archomage

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.12.2007

View Postadi_master, on May 29 2008, 10:23, said:

ok!!,
In primul rand trebuie demontata/taiata structura metalica,apoi zidit cu BCA la latimea corespunzatoare centurii de beton de pe podea.
Recomandat ar fii sa execute un meserias !!!!caci daca ai experienta zero+inaltimea la care se afla balconul=risc de a cadea.
vezi atasament!.
:peacefingers:

nu merge sa zidesc direct pe structura existenta?

#8
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Pe structura metalica!? :huh: nu.........trebuie indepartata.

#9
archomage

archomage

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.12.2007

View Postadi_master, on May 29 2008, 12:04, said:

Pe structura metalica!? :huh: nu.........trebuie indepartata.

inca ma mai gandesc daca angajez pe cineva sau ma apuc eu de treaba..

3 intrebari...
- baumit mortar adeziv ptr bca.. l-am gasit pe la hornbach.. este bun ptr treaba asta?  trebuie sa ii mai adaug apa..mai imi trebuie ceva?
- primul rand trebuie sa il prind cu boltari de podea? daca da, dau gauri in beton, am cu ce..dar cu ce le prind?
- boltarul ala de 200 mm (20 cm) va trece prin toata inaltimea bca-ului?

ca si recapitulare..eu am inteles asa..
- trebuie sa dau jos cornierul
- ca sa aiba treaba rezistenta, fiecare rand de bca trebuie ancorat la capate, 1 data de perete si apoi de randul de mai sus
- trebuie sa pun caramizile alternativ, adica nu aliniate una peste alta, banuiesc ca tot pentru rezistenta


multumesc

#10
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Se pare ca faci o confuzie!!de la boltz pana la boltar e cale lunga!!!
Acele bolturi se pun pt a face legatura cu extremitatile!!!
Ancorarea se face numai la capete!!!nu si intre randuri!!!
Citeste cu atentie ce am scris pe imagine.Oare nu-i destul de explicita imaginea!!!De acea apelez la imagini sa intelegi exact despre ce vb.

View Postarchomage, on May 29 2008, 11:45, said:

ca si recapitulare..eu am inteles asa..
- trebuie sa dau jos cornierul
- ca sa aiba treaba rezistenta, fiecare rand de bca trebuie ancorat la capate, 1 data de perete si apoi de randul de mai sus
- trebuie sa pun caramizile alternativ, adica nu aliniate una peste alta, banuiesc ca tot pentru rezistenta


multumesc
Ai inteles bine mai putin al 2 lea punct!!ancorarea se face la capeta si nu intre randuri.

Edited by adi_master, 29 May 2008 - 12:00.


#11
archomage

archomage

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.12.2007

View Postadi_master, on May 29 2008, 13:02, said:

Se pare ca faci o confuzie!!de la boltz pana la boltar e cale lunga!!!
Acele bolturi se pun pt a face legatura cu extremitatile!!!
Ancorarea se face numai la capete!!!nu si intre randuri!!!
Citeste cu atentie ce am scris pe imagine.Oare nu-i destul de explicita imaginea!!!De acea apelez la imagini sa intelegi exact despre ce vb.


Ai inteles bine mai putin al 2 lea punct!!ancorarea se face la capeta si nu intre randuri.
imaginea a fost de un real folos.. multumesc.

pe-acolo scria in zid si intre randurile de bca. am citit eu gresit.. imi cer scuze

#12
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
Am si eu 2 foi de geam care pe lungime inseamna aproape juma de balcon (total 6m), dar de puturos ce m-am facut am lipit polistirenul direct pe geam, am placat asa pe toata lungimea balconului, am finisat, si acum se cheama ca ' inauntru-i vopsit gardul', pe afara... tre sa chem leopardul (citeste alpinistul, ca stau la et 9), si m-am felicitat singur cu toata sticla de bere ce smeker am putut fi. Treaba asta am facut-o anul trecut, dar nu spun cate sapt mi-am stors creierii cum sa lipesc polistirenul direct pe geam...

#13
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

View Postarchomage, on May 29 2008, 12:22, said:

imaginea a fost de un real folos.. multumesc.

pe-acolo scria in zid si intre randurile de bca. am citit eu gresit.. imi cer scuze
Inca o data....Ai grija cum lucrezi sa nu pici de acolo...eventual leaga-te cu o coarda.''nu elastica''

#14
archomage

archomage

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.12.2007

View Postadi_master, on May 30 2008, 00:45, said:

Inca o data....Ai grija cum lucrezi sa nu pici de acolo...eventual leaga-te cu o coarda.''nu elastica''

de cazut nu cred sa cad eu..stau bine cu echilibrul.
la 100 de kg pe care o am prietenii glumesc ca in mod sigur orbiteaza ceva in jurul meu :)

mai degraba mai frica mi-ar fi sa nu tina zidaria rezultata. dar..daca lucrez cu atentie, respect ce am citit pe-aci si ce scrie pe instructiunile de preparare ptr componente, sper sa fie ok.

@mutulica_41
polistirenul ala e bun ca izolator. Mai mergea si cu vata + rigips. La mine din pacate nu prea e rentabila solutia ptr ca vreau sa-mi pun un aer conditionat pe exterior.

multumesc

#15
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

View Postarchomage, on May 30 2008, 06:05, said:

sper sa fie ok.
O sa fie!!!daca tii cont de sfaturi...o sa fie ok!
Daca intampini probleme,intreaba!
:peacefingers:

#16
bluetobo

bluetobo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.03.2008
salut, pentru chestia asta nu se ia autorizatie ? stiu pe cineva care a renuntat sa faca o astfel de modificare din cauza asta ...

#17
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008

View Postbluetobo, on Jun 4 2008, 12:54, said:

salut, pentru chestia asta nu se ia autorizatie ? stiu pe cineva care a renuntat sa faca o astfel de modificare din cauza asta ...
Numai daca ti-e frica de praduitori, la noi in bloc si-au facut o gramada, nu s-a obosit nimeni cu autorizatia, depinde ce vecini ai

#18
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007

View Postarchomage, on May 30 2008, 07:05, said:

La mine din pacate nu prea e rentabila solutia ptr ca vreau sa-mi pun un aer conditionat pe exterior.
Cred ca nu vrei sa prizi unitatea exterioara pe parapetul de bca al balconului, asta dupa ce ai eliminat cadrul ce sustinea geamul.
Eu unul nu as taia cadrul de metal. As gasi o solutie sa zidesc pe langa el. Acesta armeaza la randul lui. Bineinteles as avea grija la puntile termine ce s-ar putea forma.
Nu in ultimul rand m-as gandi la greutatea finala (inclusiv cu geamurile termopan, eventual o sapa de egalizare, mobilier, etc.) ce ar apasa pe planseul balconului. Eu zic ca ar trebui sa se tina seama. Placa aceea de beton nu tine o greutate infinita.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate