Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Browser-ul preferat pe Mac?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

Poll: Care este browser-ul vostru favorit pt Mac? (10 member(s) have cast votes)

Care este browser-ul vostru favorit pt Mac?

  1. Internet Explorer (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  2. Safari (6 votes [60.00%])

    Percentage of vote: 60.00%

  3. Firefox (1 votes [10.00%])

    Percentage of vote: 10.00%

  4. Camino (1 votes [10.00%])

    Percentage of vote: 10.00%

  5. Altul(care?) (2 votes [20.00%])

    Percentage of vote: 20.00%

Vote Guests cannot vote

#1
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,909
  • Înscris: 24.06.2002
In opinia voastra care browser vi se pare cel mai rapid, stabil, plin de features... in alte cuvinte
care browser il preferati/vi se pare the best pe Mac?
  Alegerea mea este Safari pt rapiditatea cu care afiseaza paginile desi nu prea are f multe fetures si nu prea il pot "customize". Sau se poate?
  So va rog postati impresiile voastre aici.

PS Foloseste cineva Camino? Cum se comporta?

#2
nevrozel

nevrozel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 19.09.2004
Eu folosesc Safari si Opera. Imi place mai mult Safari pt ca e un pic mai rapid ca Opera insa am intalnit un neajuns. Si Safari are taburi in sa can d dau click pe un link care vrea sa se deschida intr-un nou tab, mi se deschide o noua fereastra cu un nou tab in loc sa se deschida un tab in fereasra curenta. Cred ca intelegeti la ce ma refer. Am activat toate setarile pt taburi insa singura posibilitate pt a deschide automat un nou tab in fereastra curenta este sa tii apasat MAR+SHIFT cand dai click pe un link. E un inconvenient fata de Opera care le deschide automat in aceeasi fereastra.
De asemenea, ma deranjeaza la Safari ca pt a vedea bookmarksurile trebuie sa deschida o intreaga fereastra cu ele. La Opera apesi pe Bookmarks si face scroolldown.
Opera parca il intrece pe Safari la optiuni si facilitati insa l-am votat pe Safari pt ca imi place mai mult cum arata si incarca mai repede paginile pt dial-up, cum am eu :(.

#3
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
eu nu inteleg, dar folosesc safari... :lol: ie nici  nu imi place, iar in rest nu am incercat nimic altceva...

#4
nevrozel

nevrozel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 19.09.2004
O sa apara poimaine Firefox 1.0 final. Sa vedem cum e...

#5
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
Camino este preferatul meu


nevrozel, la  Preferences-Tabs activeaza si Always show tab bar (activind si optiunea ramasa te scuteste de Shift apasat). taburile tale se deschid, dar nu sunt selectate automat. Cmd-T creeaza un nou tab, iar un Cmd-<link> deschide un nou tab

B)

Edited by Centris, 08 November 2004 - 10:33.


#6
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002
Folosesc Netscape.
Am incercat opera ( mai multe versiuni) dar toate aveau acelasi bug, nu puteam activa optiunea de a folosi proxy-ul; (varianta de a pune proxiul la System preferences nu ma incanta),
Safari mi s-a parut dragut, mi-a placut si sistemul de taburi, dar again, problema cu proxyul (daca nu era asta, safari ar fi fost alegerea mea),
Camino nu am reusit sa-l vad (probabil nu vrea 10.2.6, nu mi-am batut prea tare capul).
Netscapul avea si taburi, si password manager, client de mail, are tot ce-mi trebuie.

#7
nevrozel

nevrozel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 19.09.2004
Am descarcat si eu azi Camino 0.8.1 si pot spune ca imi place mai mult decat Safari. Incarca la fel de repede, scroll la pagina merge mai bine (cel putin la mine), are optiune de a memora parolele de pe diferite situri pe care le accesezi, bookmarksurile fac scrolldown si nu neaparat trebuiesc deschise intr-o fereastra noua (ca la Safari) si are search engine de Google integrat in interfata, usor accesibil. Mai are o optiune interesanta: "Prevent sites from changing the status bar or window size". Cam atat deocamdata.

#8
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,909
  • Înscris: 24.06.2002

nevrozel, on Nov 9 2004, 16:32, said:

Am descarcat si eu azi Camino 0.8.1 si pot spune ca imi place mai mult decat Safari.

<{POST_SNAPBACK}>


Arata chiar cool. Am sa-l incerca si eu.Totusi, consuma sau nu mai multe resurse decit Safari? Este mai rapid ca Safari sau nu?

Un screenshot cu Camino mai jos:

Attached Files



#9
nevrozel

nevrozel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 19.09.2004
[quote name='Masterboy' date='Nov 10 2004, 02:02']
Arata chiar cool. Am sa-l incerca si eu.Totusi, consuma sau nu mai multe resurse decit Safari? Este mai rapid ca Safari sau nu?

Din cate am observat in cele doua zile de cand il folosesc, este un pic mai rapid ca Safari, mai ales cand intrii pe paginile care sunt deja in cache. Si crede-ma ca imi dau seama cel mai bine de viteza unui browser pt ca sunt mereu pe dial-up, unde fiecare sutime face diferenta. :)


P.S. S-a lansat ieri mult asteptatul Firefox 1.0 (care este si pt OSX) . L-am incercat si este mai ,,greoi" ca si Camino. Arhiva e de 2 ori mai mare --- are prea multe in el si poate de aceeea merge un pic mai greu. Pt windows am inteles ca este foarte bun, ca este foarte popular. Ca o statistica, versiunea PR (pre-release) a fost descarcata de peste 8 milioane de ori in numai cateva zile. Va dati seama ce a fost cu versiunea finala. Intrebare ar fii daca este la fel de bun si pt OSX. Camino este produs tot de Mozilla (autorii lui Firefox) insa optimizat pt MAC. Parerea mea este ca acest Camino este mai ,,usor" pt sistem si incarca mai repede. Convingeti-va singuri.
Firefox il gasiti aici: [url="http://www.mozilla.org/"]http://www.mozilla.org/[/url]
Camino il gasiti aici: [url="http://www.mozilla.org/products/camino/"]http://www.mozilla.org/products/camino/[/url]

Am incalcat vreo regula postand aceste linkuri?! Daca da, scuze insa nu stiam. :)

#10
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,909
  • Înscris: 24.06.2002
E f bun Camino, mai ales la incarcatul paginilor si scroll-ing. Daca nu ar avea butoanele atit de coloarate si bar-ulrile nu ar ocupa 1/4 din aria browser-uluil ar fi excelent. Oricum, imi place f mult cum se misca si faptul ca nu consuma asa multe resurse. E peste Firefox si IE oricum.
  De 3 ore stau si ma gindes ce browser sa mi-l fac default Camino sau Safari? :cursing: i

#11
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
poti elimina bar-urile care nu iti sunt necesare din view, iar daca nu iti plac butoanele ai customize toolbar in meniul de view.

al meu nu are icoane ci doar text. merge excelent pe un G3 cu Jaguar.8. ocazional, mai apare cite un SBOD cind deschid multe (>6) taburi.

daca esti adeptul extensiilor si temelor, Firefox este in regula si functioneaza relativ rapid

cele bune
B)

#12
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,909
  • Înscris: 24.06.2002

Centris, on Nov 10 2004, 10:46, said:

poti elimina bar-urile care nu iti sunt necesare din view, iar daca nu iti plac butoanele ai customize toolbar in meniul de view.

al meu nu are icoane ci doar text. merge excelent pe un G3 cu Jaguar.8. ocazional, mai apare cite un SBOD cind deschid multe (>6) taburi.

daca esti adeptul extensiilor si temelor, Firefox este in regula si functioneaza relativ rapid

cele bune
B)

<{POST_SNAPBACK}>


Done!Am lasat doar text in locul la butoanele alea imense. Thanks pt info Centris. Abia acum incep sa-l descopar B)

#13
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
fa si tu un print active window, sa vad cum arata...

#14
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
iata

Attached Files



#15
nevrozel

nevrozel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 19.09.2004
masterboy lasa nehotararea si alege Camino ca default. Asta pt ca iti cam place dupa cate vad eu, nu-i asa? :)
Oricum Camino are scrollul mai bun decat Safari, Google integrat, acces usor la bookmarks si memorare de parole. Ce avantaje are Safari fata de Camino?? Brushed Steel look, atat.

#16
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
pai fereastra aia de google o am si eu la safari...

centris, multumesc.

#17
licedk50

licedk50

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 11.06.2003
MOZILLA! Uneori e cam incet, uneori invarte roata pana ametesti, dar face tot!
Am niste netcamere Axis, care nus e vad bine decat in mozilla. In safari nu am imagine iar in ie flicare. Topata treaba este facuta cu java.

La flash insa alta poveste. Mai au de lucru.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate