Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Magazin piese auto

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 13.02.2003
Se pare ca intervin cam tarziu pe acest topic, dar poate foloseste cuiva.
Am un prieten care are un magazin de acest fel, deschis intr-un spatiu de 4x4 mp si pot spune ca afacerea ii merge destul de bine.

sa o luam pe rand:
- Spatiul de vanzare - poate fi oriunde, cu cat e mai "la strada", cu atat mai bine. Daca e mai ascuns trebuiesc investiti mai multi bani in promovare (fluturasi, pliante, anunturi la posturi de radio, nu in ultimul rand cate o "atentie" data mecanicilor pe la service-uri ca sa iti trimita clienti)

- Distribuitori - cea mai simpla problema. Cautati despre autonet, unix, si mai sunt. Nu iti trebuie decat un computer legat la internet, cauti distribuitori care iti instaleaza programul lor (o mare baza de data in esenta) faci contract. Din momentul in care ai lansat o comanda ferma piesa comandata ajunge la tine in max 48 ore.

- Vanzarea - in functie de spatiu iti umpli magazinul cu consumabile (filtre, uleiuri, antigel, apa parbriz, odorizante) pentru ultimele doua aplici politica Orbit, si anume la pui cat mai la vedere - sunt asa-numitele cumparari din impuls, daca nu ma insel. Pentru piese ceri clientului un avans, ca sa fii sigur ca nu ramai cu piesa pe stoc, cand distribuitorul iti aduce comanda iei si restul de bani.

Cum spuneam, am un prieten cu un rulaj de aprox 15 000 ron lunar. Socotind asta la un adaos de 15-20%, nu e foarte mult, dar pot spune ca pentru un spatiu de 15 mp patrati e binisor.

Edited by as xxl, 14 May 2009 - 11:35.


#38
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
Sunt mai multe aspecte pentru care nu aș recomanda investiția într-un magazin de piese auto:

- toți importatorii sunt orientați pe vânzarea directă către service-uri, așa încât, dacă nu oferi unui service condiții excepționale de livrare, preț și termen de plată, nu o să cumpere de la tine ca și magazin. Nu merge cu atenții, pe mecanici îi interesează cash-ul;

- câțiva importatori au magazine proprii în marile orașe, cu vânzare la raft, așa că trebuie să le faci concurență;

- îți trebuie cunoștințe solide despre automobile și despre vânzarea pieselor (e preferabil să fi lucrat câțiva ani în domeniu) astfel ca să știi de la început fiecare furnizor ce gamă de produse are, ce prețuri și ce termene de livrare. Deasemenea trebuie să știi ce piese se pot găsi aftermarket și care originale, cine le aduce și la ce preț;

- pentru piese originale îți trebuie programele producătorilor. Sunt câțiva - BMW, Fiat, Citroen - care au programe online dar pe celelalte trebuie să ți le procuri și să înveți să le folosești. Nu o să stea nici un client lângă tine o oră să-i găsești cine știe ce clemă...

- trebuie să fii cât mai sigur că piesa pe care o comanzi este cea care trebuie, altfel o să ai clienți nemulțumiți (unii chiar foarte nemulțumiți) și furnizori care vor strâmba din nas. Unii acceptă retururi, alții deloc sau cu penalizare, sau păstrează piesa la ei până când o va cere alt client (nu știi dacă și când se va întâmpla să le-o ceară cineva). Dacă iei un avans de 100 de lei la o piesă de 500 și nu mai vine să o ia, ești în gaură cu 400;

- găsești foarte greu vânzători specializați, nu oricine a vândut telefoane poate vinde piese, formezi un vânzător și, dacă devine bun, trebuie să-l plătești bine că altfel ți-l ia altul. Sau pleacă oricum să-și deschidă el un magazin.

Pe scurt, e o afacere cu mari dureri de cap, în care trebuie să fii pregătit psihic de la început că o mai poți lua în freză sau că mai trebuie să aduci bani de-acasă.

Edit: Există și satisfacții - tocmai am făcut pe cineva fericit, i-am dat o coroană de reductor  pentru un demaror de BMW (10 lei), umbla de 2 zile după ea  :smoke:

Edited by silviu_n, 16 May 2009 - 11:14.


#39
vali79m

vali79m

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 04.05.2006
Este vreun forumist detinator de magazin de piese auto in Bucuresti?
As dori cateva informatii de baza.

#40
vali79m

vali79m

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 04.05.2006
Chiar nu are nimeni cunostiinte care pot oferi cateva informatii..inafara de cei ca mine care doar isi dau cu parerea?

#41
Vorbaretzu

Vorbaretzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 22.09.2007
Imi cer scuze ca n-am mai postat pe acest topic, insa odata cu investitia in firma de transport, am abandonat ideea cu magazinul de piese auto.Erau prea multe lucruri inca "necunoscute" pentru mine.Adica nu aveam relatii in domeniu si trebuia sa o iau cam de la "0".Nu am de gand sa mai investesc in asa ceva insa nu mi se pare chiar o alegere proasta.Am zis ca pot continua afacerea tatalui si mai bine muncesc aici decat sa o iau de la "0" cu nu stiu cate sanse de reusita.
Spor la bani celor care vreti sa incepeti o afacere si un sfat pe care l-am primit si eu si cred ca majoritatea il stiu: "Daca nu cunoasteti domeniul, nu va bagati!".
Poate doar sa te pasioneze un domeniu anume si atunci te documentezi, dar nu cred ca are nimeni atatia bani incat sa-i arunce pe o afacere despre care nu stie mai nimic.
Am planuri de extindere in afacerea mea si trebuie sa ma documentez destul de bine.Pe zi ce trece imi dau seama de cat de putine stiam la inceput.

Pentru service auto, in cazul meu, e foarte multa bataie de cap.Pentru a face o impresie buna, ai nevoie de oameni pregatiti si multa implicare din partea ta si a lor.Si e cel mai greu sa gasesti mecanici seriosi in ziua de azi.

#42
vipercarcom

vipercarcom

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.04.2012
Stiu ca din 2008 pana acum a trecut ceva timp, dar pentru cititori care or sa vina pe acest post, si sunt interesati de ideea de un magazin fie el online sau pe strada de piese auto sa stiti ca nu este foarte greu, aveti nevoie doar de ambitie si putina rabadare, eu asta am facut si am castigat desi nu sunt foarte mare pe piata am preturi bune si astfel prind si comenzi, pt inceput am fost prezent doar cu un magazin de piese auto online http://www.vipercar.com/ , puteti intra sa vizita pentru cei care vor sa inceapa o astfel de afacere si vreti ajutor ma puteti contacta pe acest forum. A da era sa uit la inceput am avut un buget doar de 1000 lei ( 10 mil lei vechi ). Va salut.

#43
andreyandrei90

andreyandrei90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.11.2012
salut...spune`mi si mie cam care era profitul si adaosul la piese auto?adica cat puteai sa pui peste pretul de la furnizor

#44
sergiu123

sergiu123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 19.09.2006

 silviu_n, on 16 mai 2009 - 10:54, said:

Sunt mai multe aspecte pentru care nu aş recomanda investiţia într-un magazin de piese auto:

- toţi importatorii sunt orientaţi pe vânzarea directă către service-uri, aşa încât, dacă nu oferi unui service condiţii excepţionale de livrare, preţ şi termen de plată, nu o să cumpere de la tine ca şi magazin. Nu merge cu atenţii, pe mecanici îi interesează cash-ul;

- câţiva importatori au magazine proprii în marile oraşe, cu vânzare la raft, aşa că trebuie să le faci concurenţă;

- îţi trebuie cunoştinţe solide despre automobile şi despre vânzarea pieselor (e preferabil să fi lucrat câţiva ani în domeniu) astfel ca să ştii de la început fiecare furnizor ce gamă de produse are, ce preţuri şi ce termene de livrare. Deasemenea trebuie să ştii ce piese se pot găsi aftermarket şi care originale, cine le aduce şi la ce preţ;

- pentru piese originale îţi trebuie programele producătorilor. Sunt câţiva - BMW, Fiat, Citroen - care au programe online dar pe celelalte trebuie să ţi le procuri şi să înveţi să le foloseşti. Nu o să stea nici un client lângă tine o oră să-i găseşti cine ştie ce clemă...

- trebuie să fii cât mai sigur că piesa pe care o comanzi este cea care trebuie, altfel o să ai clienţi nemulţumiţi (unii chiar foarte nemulţumiţi) şi furnizori care vor strâmba din nas. Unii acceptă retururi, alţii deloc sau cu penalizare, sau păstrează piesa la ei până când o va cere alt client (nu ştii dacă şi când se va întâmpla să le-o ceară cineva). Dacă iei un avans de 100 de lei la o piesă de 500 şi nu mai vine să o ia, eşti în gaură cu 400;

- găseşti foarte greu vânzători specializaţi, nu oricine a vândut telefoane poate vinde piese, formezi un vânzător şi, dacă devine bun, trebuie să-l plăteşti bine că altfel ţi-l ia altul. Sau pleacă oricum să-şi deschidă el un magazin.

Pe scurt, e o afacere cu mari dureri de cap, în care trebuie să fii pregătit psihic de la început că o mai poţi lua în freză sau că mai trebuie să aduci bani de-acasă.

Edit: Există şi satisfacţii - tocmai am făcut pe cineva fericit, i-am dat o coroană de reductor  pentru un demaror de BMW (10 lei), umbla de 2 zile după ea  Posted Image

eventual poate mai sunt persoane interesate de dominiul asta,si cum am experienta imi dau si eu cu parerea:

-da,serviceurile mari au ele contracte cu importatorii,dar sunt destule care nu,mai ales cele mici.se ruleaza si in serviceurile de cartier ceva banuti,nu sunt de aruncat!

-pe majoritatea importatorilor o sa-i bati la preturi cu proprile lor produse!ei pentru persoane fizice vand cu pretul de raft,din care tu ai discount intre 20-50%,poate mai mult!(unix spre exemplu)

-despre cunostinte asa e,chiar trebuie sa stii cu ce se mananca o masina!

-pentru piesele originale nu iti trebuie niciun program,oricum sunt foarte scumpe,cu un telefon sau mail primesti orice raspuns doresti,cu acuratete de 100%,deci fara griji!(la call centerul autototal spre exemplu iti raspunde oricand cineva,si sunt profesionisti)

-da,trebuie atentie cu comandatul pieselor,clientii pot deveni extrem de iritati cand gresesti(imagineaza-ti sa stai cu masina desfacuta pt un ambreiaj si sa vezi ca cel cumparat e gresit,poate cel bun vine a 2-a zi,e problema).cu retururile nu e foarte complicat,in 30 de zile iti primesc orice piesa inapoi,doar sa ai ambalajul ok,fisa de retur,ma rog,o procedura standard!

-cu vanzatorul iti dau dreptate,dar oricum toata lumea stie,know-how-ul e cea mai importanta resursa!

#45
bassmafya17

bassmafya17

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 03.12.2013
te salut,ma intereseaza si pe mine ideea unui magazin de piese dar daca ma poti ajuta cu sfaturi concrete pentru ca tu ai deschis si stii cat de cat despre ce e vorba.
pe netul asta numai persoane care te descurajeaza.
Mai ai magazinul?merge treaba?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate