Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Operatii cu laser pt ochi

- - - - -
  • Please log in to reply
573 replies to this topic

#469
orllandoz

orllandoz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.12.2006
Uite raspunsul celor de la ALCOR:

Buna ziua! Va multumim ca ati accesat site-ul nostru si avem placerea sa
va raspundem la intrebarea d-vstra.
   Aveti o miopie mica (-2)care poate fi operata prin laser fara
probleme(sigur daca nu exista o patologie oculara supraadaugata)
    Laserul excimer al clinicii: MELL 70 produs de firma ZEISS din Germania.
    Pentru mai multe informatii ne puteti contacta pentru consultatie la
nr de tel. 3268014 sau 3268015.


#470
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Salut,

Si eu ma gandesc tot mai serios la o astfel de operatie desi nu ma dau bani afara din casa.
Dar o sa radeti de mine daca va spun ce ma sperie cel mai tare...am o mare problema atunci cand se indreapta ceva spre ochiul meu, tocmai din acest motiv mi-e frica de un tratament postoperator cu picaturi - nu cred ca voi reusii sa-mi pun picaturi in ochi pt ca nu-l pot tine deschis. Miopia de care sufar este de - 1.75 si - 2.00.

In timpul operatiei cu laser cum este "imobilizat" ochiul, pleoapa?

#471
bigdi

bigdi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 01.07.2007

View PostSilviaStefania, on Aug 23 2007, 17:54, said:

Buna,

Am tot citit acest topic am vazut avantaje si dezavantaje pentru operatiile Lasik si Lasek. Nu a spus nimeni nimic deppre implantul refractiv- cu cristalin artificial. Eu am -9 cu -9.25. Din cate am mai citit cred ca asta mi s-ar recomanda. oricum intentionez sa merg la un consult amanuntit pentru ca vreau sa ma operez cat mai repede!!! Daca a mai facut cineva `operatia` asta va rog sa-mi dati mai multe detalii, sau daca aveti mai multe informatii.

Va multumesc anticipat,

Silvia

mama mea s`a operat saptamana trecuta la ambii ochi. transplant de cristalin acrysoft restor.
operatia dureaza 20 min. si costa cam 1400euro/ochi. (cataracta si reducere dioptrii).
asadar, la timisoara la opticlas, dr. ivanescu. e nebunie acolo, trebuie rabdare si tutun. omu isi ia meseria in serios. are vreo 8 asistente si face 17 operatii pe zi. tratamente cu laser, inclusiv pt diabetici si toate nebunelile posibile.

#472
daylight

daylight

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 04.10.2005

View Postdaniel21, on Sep 3 2007, 15:26, said:

Salut,

Si eu ma gandesc tot mai serios la o astfel de operatie desi nu ma dau bani afara din casa.
Dar o sa radeti de mine daca va spun ce ma sperie cel mai tare...am o mare problema atunci cand se indreapta ceva spre ochiul meu, tocmai din acest motiv mi-e frica de un tratament postoperator cu picaturi - nu cred ca voi reusii sa-mi pun picaturi in ochi pt ca nu-l pot tine deschis. Miopia de care sufar este de - 1.75 si - 2.00.

In timpul operatiei cu laser cum este "imobilizat" ochiul, pleoapa?


cu niste clame ...sa nu miste defel :)

eu zic la dioptriile tale sa nu te agiti , nu pentru ca nu ar fi rezultate ci pentru ca poti sa ai o corectie f. buna cu lentilele

#473
Pleasure Seeker

Pleasure Seeker

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 29.08.2006

View PostSilviaStefania, on Aug 24 2007, 11:09, said:

Pleasure Seeker ne poti spune mai multe despre vecina ta - unde s-a operat, ce metoda a ales medicul, cat a costat?

Multumesc,


vecina mea s-a operat in bucuresti,mi se pare ca la oculus,nu stiu sigur.cand o mai intalnesc o sa o intreb.

#474
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,112
  • Înscris: 22.01.2004
Am cochetat si eu cu ideea sa imi fac operatie pentru miopie (LASIK sau LASEK). Dupa ce am facut un pic de research pe internet am constatat ca sunt prea mari riscurile pentru a ma opera. Nu procentul de pacienti care au probleme post-op m-a speriat ci faptul ca daca faci parte din aceia 1% (prin cine stie ce joc al sortii) problemele sunt in marea majoritate ireversibile. Nu ma refer la primele luni de dupa operatie pana cand se stabilizeaza, ci de cele care persista dupa aceea.

Nu sunt genul de "aventurier" daca este vorba de ochii mei, asa ca am optat pentru lentilele de contact. M-a surprins cand am vazut ca exista lentile de contact chiar si cu dioptrii de -26!! la fel de subtiri ca cele pe care o sa le port eu (-3)  :D Oricum, la lentile riscurile sunt mult mai mici si in general daca patesti ceva nasol de la ele se pot trata, nu sunt ireversibile.

#475
metalghost

metalghost

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.09.2006
Din pacate vad ca in continuare nimeni nu se inghesuie sa recomande clinici din Bucuresti...

Pe de alta parte, o fosta colega de-a mea de facultate s-a operat de curand. La clinica Ama Optimex, Dr. Mircea Filip. Operatia am inteles ca duce (cu toate consultatiile si ce mai este necesar) la 1300 Euro pentru ambii ochi. Doua saptamani nu tu televizor, nu tu calculator, n-ai voie in vant si praf excesiv, iar apoi trei luni tb. sa porti ochelari de soare, indiferent de vreme. Alte detalii nu mai stiu, dar daca mai aflu, va anunt.
Mai are si altcineva cunostinte despre aceasta clinica? Tinand cont de faptul ca aceasta colega s-a operat acolo, m-ar tenta si pe mine sa o aleg, dar... inca nu sunt hotarata, si mai am nevoie de cateva pareri din partea voastra.

Multumesc!

#476
cyfail

cyfail

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.08.2007
Salut!


Urmaresc discutia (disputa? :) ) de la inceputul anului, si ma bucur sa vad ca lumea continua sa aduca informatii noi.

@sedricmeister, daca mai citesti: Am aceeasi problema, cu dreptul vedeam perfect, cu stangul nu vad mai nimic; dreptul probabil supracompenseaza si a facut un -0.25 asa, de bun simt, ca a obosit, stangul e la fel ca inainte. N-am avut rabdare sa port ochelarii, fiindca diferenta era mare (cred ca am -6 pe stangul, si poate chiar mai mult dar doctorita nu mi-a dat ca sa ma obisnuiesc intai cu dioptria).
Nu ma durea capul dar coboram din autobuz la statia gresita (mai ales dimineata cand mi-era somn), trebuia sa fac efort sa citesc, se mai dubla imaginea si in general ma enerva sa nu vad bine - fiindca fara ei vad aproape perfect, mai ales pe dreapta ;))

Am renuntat la ochelari, dar acum lucrez foarte mult cu calculatorul - 12-16 ore pe zi, si am inceput sa-mi fac griji, asa ca am inceput sa caut solutii, si evident ca ma atrage foarte mult posibilitatea unei rezolvari definitive, sau macar pe o perioada lunga. Asa ca, va rog si eu, cine are experienta in privinta aceasta - translation: cine a facut operatia, fie cu laser, fie cu implanturi - sa ne spuna si noua; linkurile si testimonials si articolele sunt foarte bune, dar nu se compara nimic cu experienta first hand.

2. Tata se plangea la fel de puncte care ii afectau vederea, si am presupus ca sunt chestii trecatoare - am vazut si eu de vreo 2 ori, dar ale mele erau transparente... N-au fost trecatoare. Tata a facut cataracta (nota: el are cam 60 de ani, iar incidenta in randul tinerilor a problemei e mica). M-am gandit mult, dar nu stiam cum sa zic altfel, nu intentionez sa te sperii, dar sfatul meu e sa te duci la un consult. Oricum, cataracta se trateaza, si am inteles ca nu e nevoie sa fie luata din stagii incipiente, ba chiar nu se recomanda; mai bine e sa stii din timp totusi. Cat de bine se trateaza, va spun in episodul viitor, dupa ce il conving pe old man sa isi rezolve problema.

Scuze de lungimea post-ului, aveam ceva informatii de prima mana, poate ajuta pe cineva...

P.S. N-am citit nicaieri despre recuperarea post-operatorie de 2 saptamani fara computer si 3 luni cu ochelari de soare... Cu ochelarii as fi ok (:P), dar fara computer nu se poate, momentan... Am sa intreb cand ajung pe la clinici, si revin cu detaliii.

#477
nightwish06

nightwish06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 10.01.2007
Nu vreau sa speri pe nimeni, si eu ma gandesc sa fac aceasta operatie si in timpul cautarilor mele am dat peste asta.
(Sa vedeti in ce consta operatia)
Nici eu nu am gasit partea cu "fara calculator..." si nici nu cred ca e adevarata...

Edited by nightwish06, 17 September 2007 - 21:08.


#478
puppe

puppe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 18.09.2007

View PostMarius_25, on Nov 21 2005, 20:23, said:

Buna seara tuturor
Visul meu a devenit realitate si mi-am facut operatia cu cel mai nou si mai performant laser excimer din lume intr-o clinica specializata numai pe asa ceva , ei nu primesc oameni pentru prescriptii pentru ochelari sau alte probleme ei fac numai operatii cu laser excimer si discuta cu tine deshis despre riscuri si beneficii .

Buna!
Datorita experientei tale, am reusit si eu sa-mi iau inima in dinti si sa ma programez pt. operatie la institutul Eyestar Lasik. Sapt. viitoare pe 26.09 ma duc la ei, pe 27 ma opereaza si pe 28 vin acasa. Am emotii deja, banuiesc ca e normal, dar sunt optimista.
Nu am dioptrii mari, -4 la ambii ochi, dar urasc ochelarii si nici lentilele de contact nu le pot purta mult timp incontinuu.
O sa va povestesc cand ma intorc cum a fost!
Toate cele bune!

#479
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

View PostSilviaStefania, on Aug 23 2007, 17:54, said:

Buna,

Am tot citit acest topic am vazut avantaje si dezavantaje pentru operatiile Lasik si Lasek. Nu a spus nimeni nimic deppre implantul refractiv- cu cristalin artificial. Eu am -9 cu -9.25. Din cate am mai citit cred ca asta mi s-ar recomanda. oricum intentionez sa merg la un consult amanuntit pentru ca vreau sa ma operez cat mai repede!!! Daca a mai facut cineva `operatia` asta va rog sa-mi dati mai multe detalii, sau daca aveti mai multe informatii.

Va multumesc anticipat,

Silvia

Personal, multumesc lui Dumnezeu, nu am nevoie de nici o interventie la ochi. Inca vad nesperat de bine, pentru cat timp imi petrec cu ochii beliti in diverse ecrane. Dar, acum doi ani,  am operat-o pe mama la ambii ochi, de cataracta. Cu unul aproape ca nu mai vedea. Operatiile le-am facut la Oculus, prima data ochiul stang -cel cu probleme mai mari, la 2 luni dupa, cel drept. A evoluat super bine, fara complicatii, fara nici o problema. Acum vede fara ochelari atat la citit cat si la distanta (purta -5 pentru citit si +2 pentru distanta ..sau invers ca nu le stiu bine pe astea cu + si -). A costa cam 1900 ron /ochi, cu un cristalin...asa zis "natural"...ma rog, cica treaba si-ar face-o si cele mai ieftine, dar astea presupun o incizie mai mica si au tot felul de protectii de genul antireflex si protectie la ultraviolete. Operatia in sine dureaza putin, dar cu tot cu pregatire +asteptare, pierzi cam jumatate de zi pana ajungi sa fii operat.

#480
gabyygsm

gabyygsm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 25.07.2007

View Postpuppe, on Sep 18 2007, 14:54, said:

Buna!
Datorita experientei tale, am reusit si eu sa-mi iau inima in dinti si sa ma programez pt. operatie la institutul Eyestar Lasik. Sapt. viitoare pe 26.09 ma duc la ei, pe 27 ma opereaza si pe 28 vin acasa. Am emotii deja, banuiesc ca e normal, dar sunt optimista.
Nu am dioptrii mari, -4 la ambii ochi, dar urasc ochelarii si nici lentilele de contact nu le pot purta mult timp incontinuu.
O sa va povestesc cand ma intorc cum a fost!
Toate cele bune!

salut.. ce tip de interventie vei face? lasik ...lasek?  te astept cu multe detalii concrete dupa operatie... multa bafta

#481
puppe

puppe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 18.09.2007
Lasik. Nu stiu asa multe despre metodele astea, ma las pe mana medicilor de acolo, ei aleg ce e mai bine pt. fiecare pacient. Din cate am citit despre ei, am incredere 100%. Aici in tara nu m-as duce pt. nimic in lume, si sa-mi faca gratuit operatia. E vorba de igiena, de relatia cu pacientul etc, etc.
Nici nu-mi vine sa cred ca peste o saptamana la ora asta o sa vad perfect :)
O sa va povestesc cu siguranta cum a fost.
Toate cele bune!

#482
metalghost

metalghost

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.09.2006
Intr-un final, dupa mai multe discutii cu cateva cadre medicale (un medic pediatru, o asistenta la oftalmologie si un medic rezident la oftalmologie - din trei locuri diferite), recomandarea a fost unanima: Oculus. Este adevarat ca este mai scump, insa sunt multe persoane, din anturaje diferite, care recomanda aceasta clinica, si nu neaparat clinica, cat pe Dr. Moraru. Ca atare, saptamana viitoare voi suna pentru o programare.

Totusi, dupa discutia cu tipa care isi face rezidentiatul pe oftalmologie, am avut ceva dubii. Dupa ce i-am spus ca am nevoie sa imi recomande o clinica unde sa ma operez, mi-a spus ca prima ei recomandare este sa nu o fac, pentru ca ma supun unor riscuri. I-am explicat ca sunt constienta ca orice interventie asupra ochilor implica un risc, dar ca sunt dispusa sa mi le asum. Mi-a mai spus, insa, un lucru, care m-a pus putin pe ganduri (lucru pe care mi se pare ca l-am mai citit intre posturile de pe acest forum), si anume ca organismul nostru, mai exact creierul, tinde sa recupereze miopia, deoarece el asa este obisnuit, si nu ii este natural sa vada ok. Dintre cei care v-ati operat, ati patit careva asa ceva??? Adica dupa un timp de sa va creasca din nou dioptriile? Si, din punctul meu de vedere mai conteaza foarte mult urmatorul aspect: cat de mult pot reveni dioptriile. Daca ajung la niste dioptrii de pana la -1, e ok, dar daca revin la -5... nu mai e asa ok. Chiar sunt curioasa.

Pana una alta, hotararea mea ramane totusi sa ma operez (bineinteles daca si medicul imi da OKul). Promit sa va impartasesc impresiile dupa ce voi face pasul.

#483
_kali_

_kali_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 10.07.2006
Tot citesc lucruri in contradictioriu, si nu stiu ce decizie sa iau.
Am 19 ani impliniti in iunie, miopie de -3 (-2,5 dar am fortat cu niste ochelari mai puternici) la ambii ochi, stabilizata de vreo 2 ani.
Am citit intr-un loc ca trebuie sa ai peste 18 ani si miopie stabilizata, in alt loc ca trebuie sa ai peste 21 de ani, iar azi am auzit varianta peste 25.

As vrea sa stiu care dintre variante este adevarata. Am sunat la cabinetul Dr. Pop si am zis toate lucrurile astea si au zis ca e perfect. As vrea totusi si o a doua parere.

Anyone?

#484
Andreea-Diutza

Andreea-Diutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.09.2007
Salutare!
Nu am apucat sa citesc toate mesajele, ci mai mult am rasfoit parerile ca sa zic asa. Scriu doar pt ca am trecut printr-o operatie cu laser la ochi si ma gandesc ca poate experienta mea va ajuta pe cineva.
Am 20 de ani si jumatate si am avut o miopie de -5 stabilizata de aproape 3 ani. Am apelat la clinica Oculus din Bucuresti, dr. Moraru, dupa ce am citit mai multe pareri pe diverse forumuri si am fost la mai multe consultatii la alte clinici din Bucuresti care ofereau aceste servicii. Desi poate nu par o sursa foarte credibila, intrucat am facut operatia acum o saptamana, primele impresii sunt foarte bune. Eu personal ma simt foarte multumita, iar rezultatele sunt peste asteptari. Am avut mari emotii inainte de operatie pt ca nu ma asteptam sa fie atat de usoara. Vazusem un filmulet cu operatia Lasik pe site-ul clinicii www.eye.ro si ma speriasem putin, insa nu a fost deloc dureros si nici dupa nu am simtit absolut nicio senzatie de usturime sau mancarime.Vad extraordinar de bine, nici acum nu imi vine sa cred si parca nu m-am obisnuit cu ideea ca nu mai trebuie sa port ochelarii sau lentilele de contact.Inca mai imi vine sa ridic ochelarii pe nas  :D Este uimitoare trairea si chiar am tot respectul pt Dr. Moraru in ciuda tuturor comentariilor impotriva clinicilor din Romania pe care le-am vazut pe forum. Ma simt foarte bine, nu ma deranjeaza ochii in niciun fel si pot sa imi vad de viata normal, doar cu ceva mai multa grija fata de ochi. Si nu sunt singura de aceasta parere pt ca am o cunostinta apropiata care s-a operat acum 4 luni tot la clinica Oculus si spune ca nu are niciun fel de probleme.
Toate cele bune!

#485
gabyygsm

gabyygsm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 25.07.2007

View PostAndreea-Diutza, on Sep 25 2007, 23:38, said:

Salutare!
Nu am apucat sa citesc toate mesajele, ci mai mult am rasfoit parerile ca sa zic asa. Scriu doar pt ca am trecut printr-o operatie cu laser la ochi si ma gandesc ca poate experienta mea va ajuta pe cineva.
Am 20 de ani si jumatate si am avut o miopie de -5 stabilizata de aproape 3 ani. Am apelat la clinica Oculus din Bucuresti, dr. Moraru, dupa ce am citit mai multe pareri pe diverse forumuri si am fost la mai multe consultatii la alte clinici din Bucuresti care ofereau aceste servicii. Desi poate nu par o sursa foarte credibila, intrucat am facut operatia acum o saptamana, primele impresii sunt foarte bune. Eu personal ma simt foarte multumita, iar rezultatele sunt peste asteptari. Am avut mari emotii inainte de operatie pt ca nu ma asteptam sa fie atat de usoara. Vazusem un filmulet cu operatia Lasik pe site-ul clinicii www.eye.ro si ma speriasem putin, insa nu a fost deloc dureros si nici dupa nu am simtit absolut nicio senzatie de usturime sau mancarime.Vad extraordinar de bine, nici acum nu imi vine sa cred si parca nu m-am obisnuit cu ideea ca nu mai trebuie sa port ochelarii sau lentilele de contact.Inca mai imi vine sa ridic ochelarii pe nas  :D Este uimitoare trairea si chiar am tot respectul pt Dr. Moraru in ciuda tuturor comentariilor impotriva clinicilor din Romania pe care le-am vazut pe forum. Ma simt foarte bine, nu ma deranjeaza ochii in niciun fel si pot sa imi vad de viata normal, doar cu ceva mai multa grija fata de ochi. Si nu sunt singura de aceasta parere pt ca am o cunostinta apropiata care s-a operat acum 4 luni tot la clinica Oculus si spune ca nu are niciun fel de probleme.
Toate cele bune!

pai mai da si tu detalii... cat a costat, ce fel de interventie ai facut si ce crezi tu ca mai este important (tu doar ai laudat oculus dar pe noi nu asta ne intereseaza ci detalii efective de operatie )

#486
Ale123

Ale123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 02.09.2007
mi-a trecut si mie prin minte o operatie din asta dar nu as vrea sa ma supun anumitor riscuri mai ales ca nu am asa dioprii mari. ma gandeam totusi la niste lentile dar am cica niste chestii mai complicate care nu prea stiu ce inseamna. am citit dor pe hartiuta aia ce mi-au dat-o ceva de genu - ochiul drept : -0.50 AX 85 si ochiul stang : -0.50 DP 64 ,stie cineva cam ce inseamna astea? si daca pot sa fac lentile la ce pret sunt?ms

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate