Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Filme cu lupte din antichitate

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Johnny89sv

Johnny89sv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 25.12.2007
Mai zice-ti-mi si mie va rog niste filme gen Troia, Gladiator, 300 sau Alexander :)

#2
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Acuma depinde si de ce fel de lupte doresti sa vezi...
Cum nu vreau sa mi sa spuna ca "In nemernicia mea de caine (care) musc(a) mana stapanului care l-a  hranit" o sa incep cu ai nostrii ca brazii, si cu..
"Dacii", "Caderea imperiului roman", "Columna",
La strainezi "Cleopatra" cu o lupta navala care l-a impresioant atat de mult pe pustiul care eram ca nu a uitat-o dupa 30 de ani..Si m-a aruncat in cartile de istoria marinei cu liburnele, bireme, triremele, tactici folosite, focul grecesc, etc..
"Spartacus", Dzeule ce super actori..
"Ben Hur"...Ma rog, e un alt fel de lupta, dar secventa cu cursele de qvadrige a fost mentionata la loc de cinste in memoria cinefililor..
Nu vreau sa ma uit pe imdb, dar parca luat si un Oscar...
Daca imi mai amintesc, va spui, hi, hi..
PS. "Qvo vadis", dupa exceptionala carte- o recomand oricui- evident ca nu avea cum sa scape de Hollywodizare..

#3
djdata

djdata

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.09.2007

 Johnny89sv, on May 24 2008, 17:55, said:

Mai zice-ti-mi si mie va rog niste filme gen Troia, Gladiator, 300 sau Alexander :)

First Knight, Last Legion, King Arthur, Kingdom Of Heaven, Helen Of Troy, Braveheart.
Cam astea sunt cle pe care m-am straduit eu sa le am.

#4
eddie91tm

eddie91tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 04.02.2007

 Prien, on May 24 2008, 19:12, said:

Acuma depinde si de ce fel de lupte doresti sa vezi...
Cum nu vreau sa mi sa spuna ca "In nemernicia mea de caine (care) musc(a) mana stapanului care l-a  hranit" o sa incep cu ai nostrii ca brazii, si cu..
"Dacii", "Caderea imperiului roman", "Columna",
La strainezi "Cleopatra" cu o lupta navala care l-a impresioant atat de mult pe pustiul care eram ca nu a uitat-o dupa 30 de ani..Si m-a aruncat in cartile de istoria marinei cu liburnele, bireme, triremele, tactici folosite, focul grecesc, etc..
"Spartacus", Dzeule ce super actori..
"Ben Hur"...Ma rog, e un alt fel de lupta, dar secventa cu cursele de qvadrige a fost mentionata la loc de cinste in memoria cinefililor..
Nu vreau sa ma uit pe imdb, dar parca luat si un Oscar...
Daca imi mai amintesc, va spui, hi, hi..
PS. "Qvo vadis", dupa exceptionala carte- o recomand oricui- evident ca nu avea cum sa scape de Hollywodizare..

@Johnny89sv
Exact astea ti le-as fi recomandat si eu, daca nu o facea Prien inaintea mea.
Iar daca nu ai vazut cele patru filme straine recomandate de Prien, ofera-le prioritate maxima!!! Sunt filme memorabile, care, in ciuda faptului ca sunt vechi(cel mai "batran" dintre ele avand aprope 50 de ani), vor mai desfata multi cinefili si de acum incolo.

"Ben-Hur", daca nu ma insel, este primul film premiat cu unsprezece premii Oscar.

Edited by eddie91tm, 24 May 2008 - 20:36.


#5
Johnny89sv

Johnny89sv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 25.12.2007
Multumesc de recomandari...dar sincer mi-e greu sa ma uit la filme atat de vechi :blush: ..inteleg ca v-ati uitat la ele in perioada cand erau in voga astfel de filme si mi se pare normal sa va amintiti cu placere de ele.Eu ..fiind obisnuit cu filmele din epoca recenta nu ma simt atras de filme atat de vechi..oricum, poate voi incerca sa urmaresc unul..daca ziceti sa le acord prioritate maxima :D

#6
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

 Johnny89sv, on May 26 2008, 16:26, said:

Multumesc de recomandari...
Cu placere. Am facut-o sperand sa va largesc orizontul. Pt ca exista filme de care fiind tineri, nu ati avut ocazia sa auziti. Eu raman la ideea de "oldies, but goldie's". Dar mi se pare normal ca nici hodorogul de mine sa nufi auzit de cele mai  noi.

 Johnny89sv, on May 26 2008, 16:26, said:

dar sincer mi-e greu sa ma uit la filme atat de vechi :blush: ..
De ce? La fel de sincer, nu pricep motivul. E ca si cum as spune ca nu ma pot uita la parintii mei pt ca mai batrani decat mine..Pls, lumineaza-ma si pe mine...

 Johnny89sv, on May 26 2008, 16:26, said:

..inteleg ca v-ati uitat la ele in perioada cand erau in voga astfel de filme si mi se pare normal sa va amintiti cu placere de ele.Eu ..fiind obisnuit cu filmele din epoca recenta nu ma simt atras de filme atat de vechi..
Oh, Papa Freud...Ma scuzati. Se vede clar ca nu ii inteleg pe tinerii de azi pt care mi-am tocit tastatura..Va rog repectuos sa ne scrieti macar catvea -mai multe -randuri deapre unul din filmele care v-au impresionat pe dvoastra. Va astept cu nerabdare. Evident fara copy paste pt ca imediat dupa ce voi vede numele filmului il voi cauta si pe imdb, etc..

 Johnny89sv, on May 26 2008, 16:26, said:

 poate voi incerca sa urmaresc unul..daca ziceti sa le acord prioritate maxima :D
Ma rog, cum vrei dta. Mie nu imi creste leafa. Oricum nu sunt platit sa fac recomandari de filme..

Am remarcat ca ca si eddie 91 tm a marshat pe ideea mea. Daca 91 ii indica anul nasterii, nu pot decat sa il felicit si sa ma bucur pt dansul.
Si sa il provoc la comentarii, pt ca am senzatia ca va spune lucruri interesante.

#7
filmcurier

filmcurier

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 21.04.2008

 Johnny89sv, on May 24 2008, 17:55, said:

Mai zice-ti-mi si mie va rog niste filme gen Troia, Gladiator, 300 sau Alexander :)

:lol:  oare ce cauta "Alexander" langa "300" ?

#8
2Pirates2

2Pirates2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.11.2009

 filmcurier, on 4th June 2008, 12:29, said:

:lol:  oare ce cauta "Alexander" langa "300" ?

   Sa a vrut el sa le puna. alte intrebari ? A da daca nu stiai vroia sa scrie 300 eroii de la termopile si Alexandru cel Mare sau Alexandru Macedon, dar nu conta pentru ca erau aceeasi persoana. Dupa cum spuneam alte intrebari? <_<

 Prien, on 4th June 2008, 09:30, said:

Cu placere. Am facut-o sperand sa va largesc orizontul. Pt ca exista filme de care fiind tineri, nu ati avut ocazia sa auziti. Eu raman la ideea de "oldies, but goldie's". Dar mi se pare normal ca nici hodorogul de mine sa nufi auzit de cele mai  noi.De ce? La fel de sincer, nu pricep motivul. E ca si cum as spune ca nu ma pot uita la parintii mei pt ca mai batrani decat mine..Pls, lumineaza-ma si pe mine...Oh, Papa Freud...Ma scuzati. Se vede clar ca nu ii inteleg pe tinerii de azi pt care mi-am tocit tastatura..Va rog repectuos sa ne scrieti macar catvea -mai multe -randuri deapre unul din filmele care v-au impresionat pe dvoastra. Va astept cu nerabdare. Evident fara copy paste pt ca imediat dupa ce voi vede numele filmului il voi cauta si pe imdb, etc..Ma rog, cum vrei dta. Mie nu imi creste leafa. Oricum nu sunt platit sa fac recomandari de filme..

Am remarcat ca ca si eddie 91 tm a marshat pe ideea mea. Daca 91 ii indica anul nasterii, nu pot decat sa il felicit si sa ma bucur pt dansul.
Si sa il provoc la comentarii, pt ca am senzatia ca va spune lucruri interesante.


   Dumnule Prien cum sa va spun noua ne plac filmele cu multa actiune, aventura si multe alte lucruri asa este generatia dupa 1990, nu pot sa spun imi plac si alte filme mai vechi romanesti si straine: Cleopatra varianta veche, Mihai Viteazul, Stefan cel Mare si in general filmele cu Sergiu Nicolaescu, dar mai sunt si Batman varianta veche si multe alte filme cu gangsteri, dar cred ca ne indepartam prea mult de sensul discutiei. <_<

Nu stiu poate ca ar trebuii sa te uiti si la ,,Razboiul stelelor" daca nu lai vazut ceva imposibil. Cred ca o sa apara si alte filme gen ,,Razboiul stelelor" nu e un film care se bazeaza pe antichitate dar se bazeaza pe razboi: e gen sf. <_<

#9
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
Colosul din Rhodos:
http://www.imdb.com/title/tt0054756/
(exclus tinerilor de dupa 1990 - n-o sa vedeti sabii laser si teleportare  :P )

#10
2Pirates2

2Pirates2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.11.2009

 florinbad, on 16th November 2009, 20:45, said:

Colosul din Rhodos:
http://www.imdb.com/title/tt0054756/
(exclus tinerilor de dupa 1990 - n-o sa vedeti sabii laser si teleportare  :P )

ha ha ha ce amuzant singurul film cu sabi laser pe care il stiu eu e Razboiul stelelor asa ca ne uitam si la alte filme. a da ramai la Star Trek prietene cred cati place.

 Prien, on 24th May 2008, 18:12, said:

Acuma depinde si de ce fel de lupte doresti sa vezi...
Cum nu vreau sa mi sa spuna ca "In nemernicia mea de caine (care) musc(a) mana stapanului care l-a  hranit" o sa incep cu ai nostrii ca brazii, si cu..
"Dacii", "Caderea imperiului roman", "Columna",
La strainezi "Cleopatra" cu o lupta navala care l-a impresioant atat de mult pe pustiul care eram ca nu a uitat-o dupa 30 de ani..Si m-a aruncat in cartile de istoria marinei cu liburnele, bireme, triremele, tactici folosite, focul grecesc, etc..
"Spartacus", Dzeule ce super actori..
"Ben Hur"...Ma rog, e un alt fel de lupta, dar secventa cu cursele de qvadrige a fost mentionata la loc de cinste in memoria cinefililor..
Nu vreau sa ma uit pe imdb, dar parca luat si un Oscar...
Daca imi mai amintesc, va spui, hi, hi..
PS. "Qvo vadis", dupa exceptionala carte- o recomand oricui- evident ca nu avea cum sa scape de Hollywodizare..

tea impresionat cleopatra? pe mine ma facut sa vomez nu are nici o logica filmul

#11
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006

 2Pirates2, on 21st November 2009, 09:52, said:

ha ha ha ce amuzant singurul film cu sabi laser pe care il stiu eu e Razboiul stelelor asa ca ne uitam si la alte filme. a da ramai la Star Trek prietene cred cati place.
tea impresionat cleopatra? pe mine ma facut sa vomez nu are nici o logica filmul

" Ha ! Ha ! Ha ! Ce amuzant, singurul film cu sabii laser pe care il stiu eu este Razboiul Stelelor, asa ca ne uitam si la alte filme. A, da, ramai la Star Trek, prietene, cred ca-ti place. "
" Te-a impresionat Cleopatra ? Pe mine m-a facut sa vomit, nu are nicio logica filmul. "


Am tradus cu GoogleTranslate si au rezultat frazele de mai sus. Presupun ca asta ai vrut sa spui, nu ?
Ce am spus eu la "Colosul din Rhodos" a fost o ironie. Nu cred ca ai priceput-o...

#12
Sucre_Bolivar88

Sucre_Bolivar88

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 06.09.2015
Mie imi plac filmele din ani 60 alea sandale si nisip erau destul de grandomane , decoruri supradimensionate  etc

#13
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Mda, discutia murise. Asa ca am vazut abia acum
Intrarea Cleopatrei e super spectaculoasa. Si batalia de la Actium, la fel.
Si normal, era necesar sa fie asa..
Stiu ca e prea taziu, dar, vezi matalica, 2Pirates2 Cleopatra a fost ...cum sa zic ca sa pricepi si matalica, o gagica faina, o bucata buna.. Adica foarte importanta. Istoria Egiptului s-a scrins intr-un mare fel inainte de ea.., Si dupa ..altfel.
Acuma daca matalica nu ai citi niste carti despre  cucoana aia, asta e. Imi pare rau pt matalica..
Dar "trust in me.." pt ca pe mine si m-a dus capul sacitesc si mi-a placut
PS, In realitate Cleo.. a aparut in fata lui Iul..imbracata ..cum o facuse mamica ei. Si e logic de ce..
In film au tratat altfel faza asta, si iarasi e logic de ce..Dar pacat..

#14
Arentan1

Arentan1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,678
  • Înscris: 29.07.2015
auzisem ca astia de la Holywood erau asa de grandomani ca faceau decorurile mult mai mari decat erau ale adevarate, nah trebuia sa dea bine. Dar mie mi-au placut filmele astea . Era unul despre Mucius Scaevola, apoi era unul cu titlul ,, Maximus steaua Romei,, ceva soldat din timpul lui Aurelian daca nu gresesc. erau faine te introduceau in epoca .

#15
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Acum 2 saptamani am vazut un film frumos,Egipteanul (The Egyptian),a fost super.
Eu ma declar un fan infocat al genului,la fel sunt de infocat si in ale western-ului.

#16
Arentan1

Arentan1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,678
  • Înscris: 29.07.2015

 I2O, on 15 septembrie 2015 - 14:23, said:

Acum 2 saptamani am vazut un film frumos,Egipteanul (The Egyptian),a fost super.
Eu ma declar un fan infocat al genului,la fel sunt de infocat si in ale western-ului.
am vazut cateva secvente din film, dar neaparat il voi viziona, atat cat am vazut m-a fascinat atmosfera.

#17
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 Arentan1, on 15 septembrie 2015 - 14:56, said:

am vazut cateva secvente din film, dar neaparat il voi viziona, atat cat am vazut m-a fascinat atmosfera.
Chiar te rog sa il vizionezi si sa lasi si o parere.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate