Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Rulota?

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#19
marinareasa

marinareasa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 30.11.2007
Merci mult de raspunsuri, din nou.
Teren am, de 350 mp :)

Nu as vrea totusi ceva de 70 mp, e mult mai mult decat imi trebuie, insa nici 16 mp nu as vrea (precum casuta mobila adria), mi se pare prea putin.

O sa mai studiez problema, o sa ma interesez de autorizatii, de preturile la rulote etc. si voi reveni cu informatii si intrebari in cazul unei decizii.
Daca va fi cazul, pentru o izolatie, voi da un pm, mutulica_41, iti multumesc.


PS: Imi permit sa fiu off-topic pe threadul meu :P :
Ce parere aveti de o casuta de acest tip, ieftina ca braga: http://www.apicom.ro...c...d=0&lang=ro
Din site-ul lor nu reiese ca pretul ar include si fundatia.
Ar fi prea frumos sa fie adevarat.

#20
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.01.2007

View Postmarinareasa, on May 24 2008, 19:22, said:

Merci mult de raspunsuri, din nou.
Teren am, de 350 mp :)

Nu as vrea totusi ceva de 70 mp, e mult mai mult decat imi trebuie, insa nici 16 mp nu as vrea (precum casuta mobila adria), mi se pare prea putin.

O sa mai studiez problema, o sa ma interesez de autorizatii, de preturile la rulote etc. si voi reveni cu informatii si intrebari in cazul unei decizii.
Daca va fi cazul, pentru o izolatie, voi da un pm, mutulica_41, iti multumesc.


PS: Imi permit sa fiu off-topic pe threadul meu :P :
Ce parere aveti de o casuta de acest tip, ieftina ca braga: http://www.apicom.ro...c...d=0&lang=ro
Din site-ul lor nu reiese ca pretul ar include si fundatia.
Ar fi prea frumos sa fie adevarat.


5-600 E mp...e deja pretul unei case de caramida protherm

#21
marinareasa

marinareasa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 30.11.2007

View PostLukkkkas, on May 24 2008, 19:47, said:

5-600 E mp...e deja pretul unei case de caramida protherm

Nu, este vorba de pretul exprimat in RON, ce ai vazut tu :P
Pretul maxim in euro este de 280, si asta pentru constructiile de lemn masiv.
Constructiile la care ma refer eu sunt cele cu imbinare simpla de tip nut-feder, gen alice, olivia.
Ar fi convenabil, insa suna prea frumos sa fie adevarat, trebuie sa fie un "clenci" pe undeva :)

#22
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.01.2007

View Postmarinareasa, on May 24 2008, 20:05, said:

Nu, este vorba de pretul exprimat in RON, ce ai vazut tu :P
Pretul maxim in euro este de 280, si asta pentru constructiile de lemn masiv.
Constructiile la care ma refer eu sunt cele cu imbinare simpla de tip nut-feder, gen alice, olivia.
Ar fi convenabil, insa suna prea frumos sa fie adevarat, trebuie sa fie un "clenci" pe undeva :)

Da ,ai dreptate...desi m-ar mira sa fie asa de ieftin...am fost la multi producatori, si...costul minim pe mp finisat la lemn era 600 E finisaje medii...la care daugau costuri de transport, si cazare muncitori...deci montajul. Am sa ma interesez mai indeaproape...oferta in felul in care o prezinta pare foarte tentanta.

#23
marinareasa

marinareasa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 30.11.2007
Da, este extraordinar de tentanta, pentru un om cu buget mic, precum al meu. Pare prea frumos sa fie adevarat :lol:
O sa ma interesez si eu mai indeaproape (din pacate eu nu ma pricep prea bine, o a doua opinie mi-ar fi de mare folos :peacefingers: ).
Daca pretul modic afisat de ei nu include fundatia etc., o sa raman pe varianta rulota. :OK:

#24
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.01.2007

View Postmarinareasa, on May 24 2008, 20:33, said:

Da, este extraordinar de tentanta, pentru un om cu buget mic, precum al meu. Pare prea frumos sa fie adevarat :lol:
O sa ma interesez si eu mai indeaproape (din pacate eu nu ma pricep prea bine, o a doua opinie mi-ar fi de mare folos :peacefingers: ).
Daca pretul modic afisat de ei nu include fundatia etc., o sa raman pe varianta rulota. :OK:


Fundatia pentru o asemena structura nu costa mult, ia afara de asta o casa de lemn de 60 - 80 mp se poate construi si pe o structura de piloni

#25
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Ai aflat ceva de la aia cu casele de lemn? Nu ca mi-ar fi lene sa ii sun, dar daca ai ceva informatii n-ar mai avea rost (poate). Eu am o problema asemanatoare, vreau sa mai fac la tara 3 camere si beleaua principala e ca nu am cum sa dedic prea mult timp, mai ales ca e prin jud Olt, la 2 ore, chiar 2 ore jumate, depinde de trafic. Prin urmare nici nu prea gasesc oameni acolo, si nici aici. As fi preferat o casa rapida, dar toti cu care am reusit sa vorbesc (fabricanti de case prefabricate de lemn) mi-au dat ori termene astronomice, ori preturi la fel. Asa ca momentan nu stiu ce sa fac.

#26
marinareasa

marinareasa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 30.11.2007

View Postabancor, on May 26 2008, 16:48, said:

Ai aflat ceva de la aia cu casele de lemn? Nu ca mi-ar fi lene sa ii sun, dar daca ai ceva informatii n-ar mai avea rost (poate). Eu am o problema asemanatoare, vreau sa mai fac la tara 3 camere si beleaua principala e ca nu am cum sa dedic prea mult timp, mai ales ca e prin jud Olt, la 2 ore, chiar 2 ore jumate, depinde de trafic. Prin urmare nici nu prea gasesc oameni acolo, si nici aici. As fi preferat o casa rapida, dar toti cu care am reusit sa vorbesc (fabricanti de case prefabricate de lemn) mi-au dat ori termene astronomice, ori preturi la fel. Asa ca momentan nu stiu ce sa fac.

Nu, inca nu m-am interesat; iti promit ca scriu toate detaliile in momentul in care o sa aflu, si sper sa aflu cat de curand.

#27
99ton

99ton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 19.11.2007
Mie mi se pare foarte practica solutia cu rulota daca ai de unde sa iei apa si curent.Ia-o,foloseste-te de ea cativa ani,vezi cum merg lucrurile,ce probleme ai si pe urma o sa stii exact ce ai de facut.Am fost in situatia ta,am construit o casuta de lemn,acum vreau altceva....dar stiu exact ce-mi trebuie.Imi pare rau ca n-am incercat sa iau o rulota pt.inceput-mai ales ca nu trebuie decat sa platesti un impozit f.mic,anual....fara autorizatii,acorduri,etc.Si apoi poti sa pastrezi rulota pt.musafiri. :D

#28
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
eu am niste rezerve legate de izolatia termica a rulotei. in florida era ok, ca acolo e cald si nici curentul electric nu e asa scump, da la noi iarna s-ar putea sa fie mai costisitor pe termen lung.
un prieten a avut discutia cu autorizatia acu un an. daca e pe roti si ai inmatriculare nu iti trebuie autorizatie, ca e ca si cum ai parca masina la tine in curte. da daca vrei sa te bransezi la curent electric si poate alte facilitati publice, nu te branseaza nimeni - decit cu spaga - si atunci trebuie sa o declari locuinta si sa iei autorizatie.
exista la lilieci pe stinga cum vii din bucuresti, chiar la inceputul satului, o casa din lemn dupa sistemul discutat de tine. in iarna inca mai era de vinzare. am o prietena de familie care are o casa similara pe valea doftanei dar la 60 mp (se fac fara fundatie, fundatia o torni tu separat). amindoua au aceleasi probleme: asa cum sint finalizate izolatia termica si fonica e insuficienta. iarna consumi mult sa incalzesti (si la o casa mica de regula fiecare camera are 2 pereti afara). iar ansamblul e ca o cuit de rezonanta, amplifica orice soapta. probabil ca asta e clenciul.

#29
gogoroiu

gogoroiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 01.06.2007
ideea e foarte buna si destul de veche cu rulota.

(si eu eram tentat sa fac asa ceva dar pana la urma mi-am gasit o casuta batrineasca undeva la marginea unei paduri la un pret decent si s-au rezolvat lucrurile altfel)

rulota:
ideea e buna si as sugera sa te duci pina in olanda de unde eu am achizitionat mai demult 2 rulote.
una am folosit-o o vreme, iar cealalta a fost baraca de muncitori pe santiere.
de ambele s-a ales praful dar mai mult din vina mea...
era un parc (de fapt sunt multe parcuri) cu cateva sute poate chiar peste mie, ai de unde alege...
partea nasoala la cele vechi sau foarte vechi este ca miros urat la interior... vorbesc serios si in cunostinta de cauza, miros fie a mucegai, fie a statut si nespalat... si mirosul ala nu dispare cu nimic...
ma refer la cele vechi si foarte vechi ca sa nu dai decat max 4.000 pe ea... exista insa si mai noi si brici...
in alta ordine de idei trebuie sa-ti atrag atentia ca mobilierul dintr-o rulota e destul de fragil si trebuie sa fii foarte atent... sigur vei mai avea cate ceva de carpit sau reparat la ea...
la interior sunt facute din pal melaminat in marea majoritate si usor de intretinut
daca o vei tine fixa bineinteles ca vei putea face multe modificari
din punct de vedere termic e asa si asa, are peretii cxam subtiri... dar cred ca se poate face ceva...

oricum rulotele europene nu se compara cu "casele americane" din ce am vazut prin filme... alte experiente nu am...

containerele:
sunt mai ok decat rulota si mai usor de organizat la interior dar sunt urate rau! merg numai pe santiere...

autobuzul transformat:
de ruginit nu va rugini decat in 20 de ani probabil asa incat sa nu-l mai poti folosi... asa ca nu asta e problema...
autobuzul e facut din metal si sticla ceea ce este exact inversul confortului termic: metal+sticla = frig iarna, canicula vara deci te va costa mai mult sa-l incalzesti iarna si sa-l racesti vara

eu as merge pe rulota in ideea ca vei strange bani sa pui piatra pe piatra candva...
sa ai noroc si te-apuci de treaba!

cu autorizatia de constructie nu trebuie sa-ti faci griji, nu te intreaba nici dracu de rulota...
bransamentele le faci pe proprietatea ta in perspectiva constructiei unei case...
dupa cum ti-am zis am avut rulota pe teren (santier) si nimeni nu m-a intrebat niciodata nimic si controale de la primarie au mai fost...

#30
laurentiu_206

laurentiu_206

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 08.10.2006
Dupa ce am fost pe afara, eu si tatal meu ne-am hotarat sa ne luam o rulota. El si-a cumparat un teren undeva la munte langa apa si vrea sa o duca acolo, mai ales ca aceasta solutie a ales-o si un vecin de pe-acolo. Eu stau in Buc. si nu am unde sa o tin dar vreau s-o folosesc o luna vara sa merg cu ea in concediu.
Ideea e simpla: o rulota te scapa de complicatii, poate mai iesi cu ea pe undeva, cand te saturi de ea o vinzi si iti recuperezi mare parte din bani (daca o iei sh).

#31
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.01.2007

View Postlaurentiu_206, on Jul 10 2008, 22:00, said:

Dupa ce am fost pe afara, eu si tatal meu ne-am hotarat sa ne luam o rulota. El si-a cumparat un teren undeva la munte langa apa si vrea sa o duca acolo, mai ales ca aceasta solutie a ales-o si un vecin de pe-acolo. Eu stau in Buc. si nu am unde sa o tin dar vreau s-o folosesc o luna vara sa merg cu ea in concediu.
Ideea e simpla: o rulota te scapa de complicatii, poate mai iesi cu ea pe undeva, cand te saturi de ea o vinzi si iti recuperezi mare parte din bani (daca o iei sh).


la pretul pe care il dai pe o rulota, mai bine cumperi o cabana din lemn demontabila de 20-30 de mp pe care o asezi pe piloni...e mult mai confortabila, se poate izola calumea termic, si spre deosebire de rulota, pretul nu i se devalorizeaza in timp (daca ai grija de ea bineinteles).

View PostLukkkkas, on Jul 11 2008, 08:58, said:

la pretul pe care il dai pe o rulota, mai bine cumperi o cabana din lemn demontabila de 20-30 de mp pe care o asezi pe piloni...e mult mai confortabila, se poate izola calumea termic, si spre deosebire de rulota, pretul nu i se devalorizeaza in timp (daca ai grija de ea bineinteles).


...asa pt informarea ta...am locuit in New Zealand vre-o 3 luni in asa ceva si credema la 10 grade era inauntru un frig si o umezeala de iti venea sa plangi...mergea radiatorul electic non stop, in timpul zilei...din cauza caldurii din nou nu se putea sta inauntru...(exact ca in cort). Rulota va inlocui cu succes cortul pt drumetii sau stil de viata nomad (la noi inca nu avem conditii pt asa ceva gen Caravan Park cum sunt la altii SUA, Australa NZ), nu va putea inlocui insa niciodata o cabana frumoasa unde inauntru miroase a lemn, unde mai faci un foc etc. Parerea mea...

#32
ovidiu1961

ovidiu1961

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 19.05.2008

View Postmarinareasa, on May 23 2008, 20:43, said:

in legatura cu ideea mea?
Multumesc. :)
  Iata ideea ta cu putin zoom .
Attached File  Dg2UFlAiDH3XJe8wiu.jpg   125.59K   236 downloads

#33
ceaki

ceaki

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.11.2006
la treaba cu locuitul in rulota, ma bate si pe mine gandul de vreo 2-3 luni. am un teren la 12km de cluj cu o panorama faina, si m-am gandit sa locuiesc acolo fiindca de cumparat un apartament nici nu poate fi vorba. am vazut pe www.mobile.de rulote vechi dar care arata destul de bine si is la preturi de la 500e si pan la 1500e. in stare buna zic eu, dupa cum arata pozele. acuma nu stiu mirosul cum e ^_^ .ma gandesc , ca, cu transport as iesii pana in 2000e, poate chiar si mai ieftin. alimentarea cu energie electrica vreau sa o fac cu centrala eolianacumparata din magazin, sau daca nu facuta chiar de mine, numai ca nu cred ca-mi iese mie din prima :P . pt canalizare  fac o fosa, iar pt apa nu am de sapat mult. pt o izolare termica mai buna, as face-o cu polistiren de 2mm dupa care as acoperio cu placi de pfl( cum se folosesc pt spatele dulapurilor) ^_^ . io sper ca o sa-mi iasa planurile, deocamdata strang bani pana in primavara cand am de gand sa cumpar rulota si sa amenajez gardul si terenul. cand o sa fie gata o sa pun si niste poze si o sa va spun si cum e viata in rulota, fara bocanelile vecinilor, fara sa platesc curent si cheltuieli de intretinere, si cu, curte si gradina langa 'casa' :P . stiu ca pt multi suna cam aiurea cum gandesc, da eu cred ca e o solutie destul de convenabila in situatia mea :P .

#34
beligerantu

beligerantu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 396
  • Înscris: 04.09.2008
cum naiba sa locuiesti intr-o rulota veche in care s-au babardit generatii intregi???
cred ca pute ca intr-un bordel de pe Stefan Furtuna...

Edited by beligerantu, 29 September 2008 - 11:52.


#35
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.01.2007

View Postceaki, on Sep 29 2008, 12:35, said:

la treaba cu locuitul in rulota, ma bate si pe mine gandul de vreo 2-3 luni. am un teren la 12km de cluj cu o panorama faina, si m-am gandit sa locuiesc acolo fiindca de cumparat un apartament nici nu poate fi vorba. am vazut pe www.mobile.de rulote vechi dar care arata destul de bine si is la preturi de la 500e si pan la 1500e. in stare buna zic eu, dupa cum arata pozele. acuma nu stiu mirosul cum e ^_^ .ma gandesc , ca, cu transport as iesii pana in 2000e, poate chiar si mai ieftin. alimentarea cu energie electrica vreau sa o fac cu centrala eolianacumparata din magazin, sau daca nu facuta chiar de mine, numai ca nu cred ca-mi iese mie din prima :P . pt canalizare  fac o fosa, iar pt apa nu am de sapat mult. pt o izolare termica mai buna, as face-o cu polistiren de 2mm dupa care as acoperio cu placi de pfl( cum se folosesc pt spatele dulapurilor) ^_^ . io sper ca o sa-mi iasa planurile, deocamdata strang bani pana in primavara cand am de gand sa cumpar rulota si sa amenajez gardul si terenul. cand o sa fie gata o sa pun si niste poze si o sa va spun si cum e viata in rulota, fara bocanelile vecinilor, fara sa platesc curent si cheltuieli de intretinere, si cu, curte si gradina langa 'casa' :P . stiu ca pt multi suna cam aiurea cum gandesc, da eu cred ca e o solutie destul de convenabila in situatia mea :P .


cu banii astia cumperi o cabana de 30 mp, langa Cluj sunt multi proprietari care demonteaza cabanele si le vand la pret de lemn de foc pt ca se apuca de construit vila. Pt o casutza de weekend...o rulot amare e o solutie, pt o casa in care sa te muti....categoric nu, mirosul nu ai cum sa-l scoti, fac condens etc...am locuit in asa ceva vre-o 3 luni de zile...dar pe acolo clima e alta...si in motorcamp aveai bucatarie separata, bloc cu baie separat etc.

Apropos...o instalatie eoliana suna bine, dar nu acopera nevoile unei case...acolo un bec.Sau poate ma insel, daca ai si te pricepi dane te rog si noua mai multe detalii , si eu am gasit un teren frumos la 20 km de CJ ...nu are curent, doar apa si m-ar interesa.

#36
ceaki

ceaki

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.11.2006
eu stiu ca o casuta ar fi mai buna, si mi-ar place, numai ca din cate am inteles trebuie autorizatii de construire chiar daca o faci pe piloni.problema e ca nu am salar mare, iar din banca sa iau un imprumut cat de cat, nu-mi permit. asa ca, incet incet o sa imi fac eu rost de ce imi trebuie. oricum as locui singur in rulota, ca nevasta si copii nu am ca sa stea cu mine. oricum decat sa stau in chirie intr-o garsoniera confort 3 cu wc si dus comun, atunci mai bine pe teren in rulota, parerea mea. treaba cu locuitul in rulota ar fi pe un termen de un an doi. intre timp mi-as strange materiale pt o casuta. asa daca le las acolo si nu locuiesc pe teren le fura romanii, ca si asa mi-or furat din stalpii de la gard si mi-or rupt si sarma ghimpata( cred ca turistii care se dau cu atv-urile, ma mir ca nu s-or decapitat <_< ) . treaba cu eoliana inca o analizez. am vazut la o firma din cluj, acuma un an si ceva, o centrala eoliana pe 12v si 500w. mie mi-ar ajunge ca si asa nu am pe ce consuma mult. si sa sti ca o astfel de centrala nu iti duce numai un bec. daca pui invertor de 12v/220v poti sa aprinzi chiar si 10 becuri odata , daca is becuri de 15w economice sau tuburi de neon de 18w. bineinteles tre sa ai o baterie in care sa stochezi energia, si de preferinta cat mai mare, astfel poti sa ai mai mult timp curent chiar daca eoliana nu se invarte. centrala eoliana pe care am vazuto in magazin era la 1200lei doar motorul cu palete. restul sunt separate. tre sa ma duc sa vad cam la ce pret e acuma. de construit as construi eu una, numai ca nu stiu de unde sa cumpar magneti si sarme pt bobine. am un manual de construire numai ca din pacat e in engleza si eu stau cam prost cu engleza. oricum in mare am inteles principiul de functionare. io sper sa gasesc una mai ieftina in magazin , fiindca stiu ca aia e facuta mai cu cap decat una facuta de mine <_< . si oricum imi cumpar si un generator pe benzina pt cazuri de urgenta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate