Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...
 Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 

Ruptura ligamente la genunchi

  • Please log in to reply
330 replies to this topic

#199
musatalin2000

musatalin2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 13.04.2010

 scarface83, on 18th March 2010, 15:16, said:

Salut.. Am si eu o intrebare: daca se folosesc suruburi metalice la ligamentoplastie ele se scot dupa o anumita perioada sau dupa refacerea completa a ligamentului operat sau raman in organism pe toata perioada vietii?

Multumesc frumos.
Nu se vor scoate niciodata suruburile metalice datorita faptului ca acestea se osteointegreaza si scotandule faci o leziune f mare osoasa  in comparatie cu beneficiile pe care le poti avea.
Pt acest motiv exista suruburi resorbibile sau pini resorbibil

Edited by musatalin2000, 13 April 2010 - 11:42.


#200
musatalin2000

musatalin2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 13.04.2010

 3k3r, on 13th March 2010, 15:21, said:

Salutare.

Am rasfoit topicul in incercarea de a gasi un raspuns insa n-am gasit unul complet asa ca voi incerca sa va zic si io povestea mea cat mai pe scurt.

Prin august am fost sa joc fotbal, iar la o schimbare brusca de directie genuchiul mi-a pocnit si am simiti o durere foarte mare timp de 1 min. Am stat ceva pe loc si m-am dus acas. Nestiind despre ce e vorba am pus gheata iar timp de o luna am mers cu o atela care o aveam prin casa. Crezand ca mi-a trecut mam dus din nou la fotbal (proasta miscare :( ) si mi s-a intampalt din nou asa ca am decis sa ma duc la doctor. Mi-a zis ca tre sa fac artoscopie si odata cu observarea neregulilor le va si repara. Mi-a zis ca am avut 75% din ligament incrucisat rupt si a trebuit inlaturat. Nu mi-a facut nici o ligamentoplastie. Am facut recuperare 8 saptamani la o policlinica cu tot felul de exerciti pt intarirea muschiului, am fost si la piscina, apoi am facut si exerciti la sala si totusi , dupa 5 luni jumate m-am dus la baschet. Am jucat vreo ora si dupa ce am sarit odata la aterizare s-a intamplat DIN NOU.

Nu stiu ce sa mai fac. Parca orice as face o sa se intample din nou. Oare salvarea este ligamentoplastie? Nu mai suport. Nu pot fara sa fac sport fie el fotbal baschet sau tenis. Inainte de accident mergeam aproape in fiecare zi.

Daca poate sa ma lamureasca si pe mine cineva pt ca sunt distrus. :(
Teoria spune ca trebuie facuta refacerea in timpul aceleiasi interventii(cum defapt au spus multi aici pe forum)dar probabil doctorul vroia sa iti ia banii de doua ori.Mergi la un  doctor care se pricepe.Cartilajul genunchiului tau este in pericol datorita instabilitatii genunchiului.Mergi repede sa iti refaci ligamentul.Oricum faptul ca a taiat ligamentul complet si ti-a lasat genunchiul asa arata cat de" bun " e domnul doctor si ce mult citeste si se informeaza.Era mult mai bine daca taia doar partea rupta lasand macar cei 25% "sanatos",nelasand astfel genunchiul in voia sortii.Bafta multa

#201
ttavi

ttavi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 15.08.2006
Salut,
Tocmai ce am fost la Codorean si mi-a spus cat ma costa operatia de ruptura lia + menisc intern.
M-a cam uimit, avand in vedere preturile pe care le citisem inainte.
Adica ~1800e = suruburi, instrumente de unica folosinta, substanta pentru artroscopie, alte pastile. (dar primesc factura - de parca am ce face cu ea)
Fara atentii.
Si mi-a zis ca nu primesc niciun decont de la casa de asigurari.

Din experientele celor care au facut operatia asta, cum vi se pare suma asta? Aveti alte recomandari, unde casa de asigurari deconteaza ?

Merci.

#202
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005

 ttavi, on 20th April 2010, 08:11, said:

Din experientele celor care au facut operatia asta, cum vi se pare suma asta?
Bine, in general e 2500 (cu partrea medicului inclusa).

#203
rlsp1

rlsp1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 19.05.2008

 ttavi, on 20th April 2010, 08:11, said:

Salut,
Tocmai ce am fost la Codorean si mi-a spus cat ma costa operatia de ruptura lia + menisc intern.
M-a cam uimit, avand in vedere preturile pe care le citisem inainte.
Adica ~1800e = suruburi, instrumente de unica folosinta, substanta pentru artroscopie, alte pastile. (dar primesc factura - de parca am ce face cu ea)
Fara atentii.
Si mi-a zis ca nu primesc niciun decont de la casa de asigurari.

Din experientele celor care au facut operatia asta, cum vi se pare suma asta? Aveti alte recomandari, unde casa de asigurari deconteaza ?

Merci.


pa mine m'a costat 1000 si ceva de euro,toata operatia pt ligamente(suruburi,operatia in sine,anestezist)! la tine e si meniscu..mi se pare ok pretul.alt doctor de aici (timisoara) ,cerea doar pentru ligamente 2000 de euro  :nonobad:!
siiiiii...eu din cate am inteles,dupa ce am vorbit in mai multe locuri,poti primii o parte din bani de la spitalul la care te'ai operat:D.da na..se poate sa nu fii inteles eu bine

#204
cristiturlea

cristiturlea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.04.2010
nu cofundati ruptura de ligamente.....,ligamente incrucisate ,.............cu entorse....k tot la fel am facut si eu si acum trag pentru a doua operatie de ligamente.........prima a fost meniscul.....si de preferabil de facut in regim urgent ca sa nu tragi mai tarziu


in craiova m-a costat 200 euro doctoru si 2 mil anestezistu pentru menisc........iar la ligamente mai pun inca 250 euro la doctor si 2 mil la anestezist............lumea vorbeste ca doctoru este destul de bun avand in vedere ca este sef de clinica si doctor universitar........astept a doua operatie la ligamente si mai vb atunci

 ttavi, on 20th April 2010, 09:11, said:

Salut,
Tocmai ce am fost la Codorean si mi-a spus cat ma costa operatia de ruptura lia + menisc intern.
M-a cam uimit, avand in vedere preturile pe care le citisem inainte.
Adica ~1800e = suruburi, instrumente de unica folosinta, substanta pentru artroscopie, alte pastile. (dar primesc factura - de parca am ce face cu ea)
Fara atentii.
Si mi-a zis ca nu primesc niciun decont de la casa de asigurari.

Din experientele celor care au facut operatia asta, cum vi se pare suma asta? Aveti alte recomandari, unde casa de asigurari deconteaza ?

Merci.





ai cumparat tu suruburile pentru ligamente..............daca da da-mi te rog si mie adresa sau nr de tel

Edited by adadoi, 25 April 2010 - 16:57.


#205
ttavi

ttavi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 15.08.2006
@cristiturlea
nu le-am cumparat. firma care le livreaza vine cand fac operatia si se achita dupa.

#206
cristiturlea

cristiturlea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.04.2010
cat au costat si de care  ai pus k am inteles ca sunt de mai multe feluri...........

Edited by Mig VWFan, 28 April 2010 - 15:32.


#207
ttavi

ttavi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 15.08.2006
Nu m-am operat inca. Cica n-ar fi locuri libere. O sa va scriu dupa. Acum ma interesa cam cum tre sa stau cu banii.

#208
cristiturlea

cristiturlea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.04.2010
sa ma anunti si pe mine cand te operezi la menisc ...........vreau sa stiu daca ai putut sa calci in picior.......mie nu mi-au zis nimic dupa operatie am calcat in el si vad ca merge bine deocamdata ........dar am inteles ca multi dupa operatie nu au mers cateva zile ,eu nu am simtit nici o durere inafara de cea de la cusaturi..........sa fie bine  oare????????


 ttavi, on 26th April 2010, 13:32, said:

Nu m-am operat inca. Cica n-ar fi locuri libere. O sa va scriu dupa. Acum ma interesa cam cum tre sa stau cu banii.



in rate nu vor .............ca daca ar fi unu fara bani ar muri si nici pe dracu nu l-ar interesa de el .....noi avem noroc k suntem mai tineri si ne mai descurcam, dar aia mai batrani si fara bani yoc................fuck sistem de sanatate......si culmea ca lucrez si eu tot intr-un domeniu apropiat

Edited by adadoi, 27 April 2010 - 15:29.
fara puncte si fara "k". data viitoare sterg.


#209
sygeplejersken

sygeplejersken

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 18.01.2010

 Mig VWFan, on 20th April 2010, 10:31, said:

Bine, in general e 2500 (cu partrea medicului inclusa).

Daca medicului ii revine sa zicem suma de 1000 euro, iar el efectueaza 10 operatii pe luna, asta inseamna 10.000 euro castigati la negru, nu?

#210
musatalin2000

musatalin2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 13.04.2010
Ai vrea sa te opereze un doctor care castiga 10 mil de lei vechipe luna.
Macar cu banii pe care ii castiga poate merge afara ,la congrese sau in schimb de experienta, sa mai invete cate ceva.
Nu e gresit ca doctorii castiga mult ,chiar si in felul asta,e gresit ca ceilalti au salariile care le au.

#211
ionut_cd

ionut_cd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.05.2010
Buna ziua tuturor!

Scriu acest comentariu din dorinta de a multumi unei echipe profesioniste si de a ajuta si alti pacienti in cautare de informatii/clinici/medici cu specializarea Ortopedie.

In luna ianuarie am avut un accident la schi, soldat cu o ruptura a Ligamentului Incrucisat Anterior al genunchiului stang. In luna mai 2010 am avut o interventie artroscopica de ligamentoplastie a LIA la Brasov , realizata de domnii doctori chirurgi Andor Balint si Ion Loghinescu, cu aportul doamnei doctor anestezist Ecaterina Popa. Interventia a decurs fara probleme, anestezia a fost o combinatie de epidurala si totala.

Recomand aceasta clinica pentru profesionalismul echipei de chirurgi, pentru atitudinea de apropiere si deschidere catre pacient (normala de altfel, insa neintalnita in spitalele romanesti) si pentru spitalizarea in conditii ireprosabile. Spitalizarea a durat 5 zile (4 nopti), interventia avind loc a doua zi de la internare.

In ziua de dinaintea interventiei are loc obisnuitul "interviu" cu medicul anestezist, in care i se explica amanuntit pacientului procedura de anesteziere prin care urmeaza sa treaca. Cum spuneam mai sus, anestezia a fost una combinata, avand ca avantaj o trecere mult mai usoara prin operatie decat o anestezie doar cu componenta epidurala (pacientul doarme, nu trebuie sa asiste la proceduri operatorii invazive, care implica bormasini, ciocane si zgomotele produse de acestea :0 ), cu mentinerea cateterului epidural si dupa interventie - pentru administrarea ulterioara automata de calmante. Acest gen de interventie se pare (din informatiile pe care le am de pe internet si de la altii care au trecut prin ea) ca este destul de dureroasa in prima zi postoperatorie. Insa prin mentinerea cateterului pentru cat timp este nevoie, se elimina aceasta problema, n-am avut parte de dureri postoperatorii semnificative.

A doua zi are loc interventia, materialele folosite sunt: 2 suruburi resorbabile (pentru fixarea capatului inferior al tendonului), un retrobutton metalic(pentru capatul superior) - acesta ramane in femur, un kit de ghidare (nu stiu denumirea exacta). Interventia a durat 2 ore (de la intrarea la iesirea din sala de operatii). Dupa 2-3 ore de terapie intensiva am fost transferat in rezerva, fiind deplin constient.

Urmatoarele zile au decurs foarte bine, datorita vizitelor dese ale doctorilor si asistentelor, datorita infirmierelor care sunt tot timpul la dispozitia pacientului (pentru orice pahar cu apa tot ce trebuia sa fac era sa apas pe buton :) ), datorita atitudinii generale pro pacient. Conditiile de spitalizare sunt foarte bune (2 pacienti in rezerva dotata cu baie proprie, televizor, paturi reglabile, curatenie impecabila). Si, nu in ultimul rand, mesele au fost ok, clinica are contract cu o firma de catering pentru mancare.

Un alt aspect, pe durata spitalizarii nu se accepta vizitatori, pentru reducerea riscurilor de infectie.

Pretul total (materiale, interventie artroscopica, spitalizare) a fost de apx. 1000 EUR (cu factura, in sistem de coplata cu CNAS, pentru asiguratii salariati/pensionari). Nu se accepta spagi :)

Protocolul postoperator: primele 6 zile se poarta o orteza reglabila, blocata la 10 grade. Primele 10-14 zile se merge in carje, dupa care doar in orteza, care nu va mai fi limitata la 10 grade.

Scuze pentru comentariul extins, insa am fost determinat de dorinta de a disemina informatie, pentru ca si eu, la randul meu, am trecut printr-o faza de documentare, fara sa gasesc prea multe/complete informatii pe forumurile romanesti. Daca cineva doreste mai multe informatii, sa nu ezite sa ma contacteze.

Mentionez ca am termeni de comparatie si ca, pana sa ma hotarasc la interventia in aceasta clinica, am mai trecut si prin alte consultatii, pe la alti doctori, inclusiv pe la Sf Ioan (la faimosul doctor Filipescu) - experiente total dezagreabile... Stiti cum e vorba cu pomul laudat...

Multumesc,
Ionut

Edited by adadoi, 27 May 2010 - 18:24.
fara numele clinicii, daca vrei sa multumesti medicilor


#212
beje

beje

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 19.12.2005

 musatalin2000, on 13th April 2010, 23:21, said:

Teoria spune ca trebuie facuta refacerea in timpul aceleiasi interventii(cum defapt au spus multi aici pe forum)dar probabil doctorul vroia sa iti ia banii de doua ori.Mergi la un  doctor care se pricepe.Cartilajul genunchiului tau este in pericol datorita instabilitatii genunchiului.Mergi repede sa iti refaci ligamentul.Oricum faptul ca a taiat ligamentul complet si ti-a lasat genunchiul asa arata cat de" bun " e domnul doctor si ce mult citeste si se informeaza.Era mult mai bine daca taia doar partea rupta lasand macar cei 25% "sanatos",nelasand astfel genunchiul in voia sortii.Bafta multa
nu e neaparat. Sunt doctori care recomanda sa nu se faca ligamentoplastie daca nu e cazul. Daca ligamentul original mai poate fi folosit fac artroscopie pentru menisc si pentru curatarea rupturii (lasand partea buna de ligament) si recomanda recuperare cu cresterea masei musculare. Numai ca pacientii (cum a fost si cazul meu) nu pun accentul pe ultima parte si considera ca operatia (eventual si cu "un pic de recuperare") e de ajuns. Ei se pare ca nu (cum e si cazul meu dar si al lui 3k3r) si in final se ajunge (si) la ligamentoplastie.

Daca imi faceam recuperare cum trebuie cu cresterea masei musculare pe picior nu mai ajungeam nici eu la a doua operatie  :confuzzled:

#213
musatalin2000

musatalin2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 13.04.2010

 beje, on 28th May 2010, 14:45, said:

nu e neaparat. Sunt doctori care recomanda sa nu se faca ligamentoplastie daca nu e cazul. Daca ligamentul original mai poate fi folosit fac artroscopie pentru menisc si pentru curatarea rupturii (lasand partea buna de ligament) si recomanda recuperare cu cresterea masei musculare. Numai ca pacientii (cum a fost si cazul meu) nu pun accentul pe ultima parte si considera ca operatia (eventual si cu "un pic de recuperare") e de ajuns. Ei se pare ca nu (cum e si cazul meu dar si al lui 3k3r) si in final se ajunge (si) la ligamentoplastie.

Daca imi faceam recuperare cum trebuie cu cresterea masei musculare pe picior nu mai ajungeam nici eu la a doua operatie  :confuzzled:
Spui ca nu e chiar ASA si apoi scrii ce era scris mai sus.Eu reiau ce este scris mai sus si ca recuperarea si fizioterapia postoperatorie sunt f importante si dau rezultate bune doar dacă sunt făcute bine ..Dacă Instabilitatea genunchiului e mare atunci este Obligatoriu ca reconsructia de LIA sa fie făcută in aceeași intervenție .In orice caz intervenția trebuie făcută bine pt a putea face o recuperare buna.
Leziunile de cartiaj ce pot deriva din aceasta instabilitate sunt IREVERSIBILE.Facad recuperare musculara cu o instabilitate de genunchi se ajunge la leziuni de cartiaj.
ASA ca alege tu ce e mai bine
Faptul ca se ajunge la o a doua intervenție are numeroase cauze,multe din acestea fiind greșeli de tehnica chirurgica.
Sănătate
PS : Tu de ce trebuie sa faci o a doua intervenție?

#214
beje

beje

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 19.12.2005
eu am facut acum aproape 6 saptamani a doua interventie pentru ca am reusit sa rup de tot LIA. In proportie de 85% cred ca daca ma recuperam complet si imi cresteam masa musculara pe picioare nu m-as mai fi accidentat si nu as fi avut nevoie de a doua operatie.

#215
musatalin2000

musatalin2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 13.04.2010

 beje, on 30th May 2010, 12:22, said:

eu am facut acum aproape 6 saptamani a doua interventie pentru ca am reusit sa rup de tot LIA. In proportie de 85% cred ca daca ma recuperam complet si imi cresteam masa musculara pe picioare nu m-as mai fi accidentat si nu as fi avut nevoie de a doua operatie.
marirea masei musculare iti da o mai mare stabilitate a genunchiului dar la un soc mai puternic nu pot tine locul LIA.Ce trebuie sa intelegi e ca trebuie sa ai grija de tine
Sanatate

#216
beje

beje

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 19.12.2005
eu stiu ca stabilitatea genunchiului e data 80% de ligamente si 20% de masa musculara. Daca la asta te referi cand spui ca muschii nu tin locul ligamentelor sunt de acord... dar prin cresterea musculaturii cresti acei 20% ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate