Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Siria

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#73
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Deci, una peste alta, nu este prea ieftin aurul în Siria față de Turcia, de exemplu!!!

#74
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Am fost eu de curand, peste tot era afisat pretul de 1490 lire, cam 30$, pe aurul de 14K.

#75
telefon_satelit

telefon_satelit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 17.04.2010
Nu va imaginati ca Siria e in afara lumii cand vine vorba despre pretul aurului :D. Multe alte chestii costa mai nimic, dar cand vine vorba de aur zici ca au fir direct cu bursa metalelor de la Londra. Poti face achizitii interesante din cauza ca au mestesugari foarte buni, care lucreaza modele deosebite, iar manopera este ieftina. Dar nu va ganditi la afaceri cu aur la kil...

#76
iRufy

iRufy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 21.10.2009

View Postalexxxxx, on 14th April 2010, 21:20, said:

Am fost eu de curand, peste tot era afisat pretul de 1490 lire, cam 30$, pe aurul de 14K.
Poate in Damasc 1500 lire, eu am fost in Alep acum 3 saptamani si aurul de 14K costa in jur de 1300 lire.

#77
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Eu am spus pretul afisat, atat in Alep cat si in Damasc: 1490. Probabil daca negociai lasau la pret, nu m-a interesat. Date valabile la inceputul lui martie.

#78
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
In caz ca nu te-ai documentat pana acum cu viza, iti trebuie bilet de avion (optional), 2 fotografii, rezervarea de la hotel si un formular de o pagina pe care-l completezi la ambasada (in care, in principal, te juri ca n-ai calcat in Palestina ocupata). Viza costa 26 de euro si ti-o elibereaza in aceiasi zi. Programul de depunere e aprox. 9:30-12:30, de ridicare 14:30-15:30. Mie mi-au mai cerut certificat de casatorie, avand in vedere ca eu si sotia n-avem acelasi nume.

#79
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Fără rezervare la hotel nu se poate?
Nu călătoresc cu rezervare decât în anumite cazuri....

#80
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Trebuie. Fa una la misto, anuleaz-o dupa aia, e simplu. Trebuie sa declari hotelurile unde stai si locurile unde o sa mergi pe formularul de viza si la intrarea in tara, pe arriving card.

#81
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Am înțeles... :huh:
Fotografiile ce dimensiune trebuie să aibă?

#82
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Fotografii de pasaport, 4/3 cm. Daca n-ai rezervare la hotel, o sa-ti ceara scrisoare de invitatie de la cineva din Siria (unde o sa stai), asa ca e mult mai putina bataie de cap cu o rezervare facuta prin mail la un hotel. Eventual fa o invitatie la un singur hotel pt toata perioada, apoi anuleaz-o si mergi pe unde te taie capu'.

#83
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Mulțumesc mult!
O să aplic zilele astea... cu un prieten sirian, ca să scap de problemele de cazare...

#84
arakosta

arakosta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 06.09.2010
Am fost si eu in Siria si am ramas uimit de frumusetea tarii si de generozitatea localnicilor.Am stat in Alep, dar am vizitat si Damasc, Lattakia si Hama.In Alep cea mai importanta atractie turistica este o fortareata in centrul orasului.(Aleppo citadel).In jurul fortaretei sunt niste terese exagerat de scumpe, mai bine va luati un suc si va plimbati pe langa ea.Inauntru e un mic oras:case mici, camera regelui, un fel de arena,o inchisoare(e foarte cool mai ales vara ca e foarte rece si intuneric,pasaje secrete, iar la sfarsit cand ajungi in varf ai un view peste tot orasul.Mai sunt de vizitat moschei, muzee, biserici, bazaruri(sunt multe si ieftine)...etc.
In Damasc am stat doar 1 zi si nu prea am apucat sa vizitez prea mult.Am fost la "Suk al Hamidieh" o piata lunga de cativa kilometri plina cu magazine de aur, haine ,"arghile", accesorii.. , am mai vizitat "Jameh al amawy", un muzeu si o biserica despre care am aflat ca  e unu dintre cele mai vechi din lume(am uitat numele).
In Lattakia nu am vizitat nimic.Am fost mai mult sa ma relaxez.Am stat la hotelul "coasta de azur" sau ceva de genu si nu prea am fost impresionat de litoral.Macar nu a fost plin de betivi ca la mamaia:lol:
Nici in Hama nu am avut prea mult timp la dispozitie si am vizitat doar rotile de apa imense.
Mi-a parut rau ca nu am putut sa vizitez palmyra dar totusi a fost o experienta de neuitat.

#85
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Cum e cazarea in Latakia?
Incerc sa ajung pe 29 Noiembrie pentru o saptamana... sau doua, in functie de bani.
Oricum, viza este valabila cel putin 3 luni!

#86
George2210

George2210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.04.2010
Stie cineva cat costa viza de Siria? Parca si la iesire e o taxa...?

#87
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Mi se pare ca am scris eu mai sus, viza e 26 de euro si e valabila pe minimul cat ai nevoie, in cazul meu aveam nevoie de 5 zile si mi-au dat-o pe 15. De 3 luni nici vorba.
La iesire era o taxa, de vreo 1700 SYP, insa acum, de vreun an, e inclusa in biletul de avion. Pe rutier se mai plateste inca, e vreo 500 SYP daca-mi amintesc bine.

#88
auramatei19

auramatei19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.12.2010
Buna, am vazut ca aveti un subiect pe care ma intereseaza si pe mine...despre siria, as dori sa stiu daca se pot trimite bani din siria in romania si prin ce metode.  :naughty:

#89
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Sunt convins ca ai observat ca discutiile de aici acopera si se axeaza pe zona turistica... Cum trimiti bani sau cum il trimiti pe Omar Hayssam din Siria in Romania cred ca se discuta mai bine in alte arii ale forumului...

#90
auramatei19

auramatei19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.12.2010
am crezut ca ma poti ajuta deaorece am vazut ca ai fost in siria si am crezut ca sti despre modalitatile de plata


Scuze pentru deranj

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate