Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Siria

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#37
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postmr-bek, on Apr 14 2009, 11:19, said:

Stiu ca nu s-a mai vorbit de mult de Siria, dar ma intereseaza si pe mine cateva amanunte.
Vreau sa plec in Siria in septembrie, cu trenul (Buc.-Istanbul, Istanbul- Allep, Allep-Damasc si retur). Vreau sa ma opresc 2-3 zile la Alep, 2-3 zile la Damasc (sau chiar mai mult in Damasc, pt a face excursii de o zi in afara orasului). Am uitat sa precizez ca voi pleca singur.
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu urmatoarele:

1. cat de sigur este daca calatoresti prin orasele siriene si cu mijloacele de transport locale, fiind singur?
2. ceva recomandari pentru cazari ieftine in Alep si Damasc?
3. alte observatii (obiective, recomandari) de care ar trebui sa tin cont?

Multumesc anticipat.
Cred ca nu se merita sa mergi asa de mult cu trenul pentru a sta aproape deloc in Siria... sunt atatea lucruri care merita.
Alep merita relaxat vreo 2 zile, la fel si Damasc. In plus, cred ca e obligatoriu sa te duci la Palmyra (aici nu e tren, doar cu autobuzul), Hama si de acolo o tura pana la Crac des Chevaliers. Nu rata insa satele crestine de langa Damasc  - Sydnaya si Maalula - de neratat !!!!

#38
mr-bek

mr-bek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 03.10.2008

View PostImperator, on Apr 14 2009, 21:37, said:

Cred ca nu se merita sa mergi asa de mult cu trenul pentru a sta aproape deloc in Siria... sunt atatea lucruri care merita.
Alep merita relaxat vreo 2 zile, la fel si Damasc. In plus, cred ca e obligatoriu sa te duci la Palmyra (aici nu e tren, doar cu autobuzul), Hama si de acolo o tura pana la Crac des Chevaliers. Nu rata insa satele crestine de langa Damasc  - Sydnaya si Maalula - de neratat !!!!

Multumesc pt informatii, Imperator.
Off the topic: nici nu stii cat te invidiez (in sens bun daca exista  :bandit: ) pt ca ai fost in coreea de nord

#39
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postmr-bek, on Apr 14 2009, 22:24, said:

Multumesc pt informatii, Imperator.
Off the topic: nici nu stii cat te invidiez (in sens bun daca exista  :bandit: ) pt ca ai fost in coreea de nord
Iti dau o veste buna.... trebuie sa schimbi doar de 3 ori trenul sa ajungi acolo :) Bucuresti - Moscova - Beijing - Pyongyang :)

#40
mr-bek

mr-bek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 03.10.2008

View PostImperator, on Apr 14 2009, 23:56, said:

Iti dau o veste buna.... trebuie sa schimbi doar de 3 ori trenul sa ajungi acolo :) Bucuresti - Moscova - Beijing - Pyongyang :)

Exista doi austrieci care au mers de la Viena la Pyongyang, numai cu trenul :)
Povestea lor este pe http://vienna-pyongyang.blogspot.com/

Sunt interesante mai ales pozele care le-au facut de la granita chineza-nord-coreeana pana in capitala, pentru ca sunt imagini foarte rare. Cand ai timp, arunca-ti o privire pe link, poate ti se pare interesant.

dar deja deviez de la subiect...

View PostImperator, on Apr 14 2009, 23:56, said:

Iti dau o veste buna.... trebuie sa schimbi doar de 3 ori trenul sa ajungi acolo :) Bucuresti - Moscova - Beijing - Pyongyang :)

Si de fapt am gresit.de doua ori. Pt ca austrieci de mai sus au mers doar cu un singur tren de la Moscova. Exissta o zi pe saptamana cand un vagon nord coreean este atasat Transsiberianului de Vladivostok, si care de aici meerge mai departe la Phenian. Si inca o rectificare: pozele lor interesante sunt de la granita Rusiei pana la Phenian, nu a Chinei cum mentionasem eronat anterior, pt ca pe ruta aceasta se pare ca nu mai circulasera occidentali de ani buni, si de aceea pozele facute de austrieci sunt extraordinare, pentru ca nu au avut nici un ghid pana in Phenian, putand sa fotografieze tot ce au vrut.

Imi cer scuze pt devierea de la topic.  :D

#41
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postmr-bek, on Apr 14 2009, 23:14, said:

Exista doi austrieci care au mers de la Viena la Pyongyang, numai cu trenul :)
Povestea lor este pe http://vienna-pyongyang.blogspot.com/

Sunt interesante mai ales pozele care le-au facut de la granita chineza-nord-coreeana pana in capitala, pentru ca sunt imagini foarte rare. Cand ai timp, arunca-ti o privire pe link, poate ti se pare interesant.

dar deja deviez de la subiect...



Si de fapt am gresit.de doua ori. Pt ca austrieci de mai sus au mers doar cu un singur tren de la Moscova. Exissta o zi pe saptamana cand un vagon nord coreean este atasat Transsiberianului de Vladivostok, si care de aici meerge mai departe la Phenian. Si inca o rectificare: pozele lor interesante sunt de la granita Rusiei pana la Phenian, nu a Chinei cum mentionasem eronat anterior, pt ca pe ruta aceasta se pare ca nu mai circulasera occidentali de ani buni, si de aceea pozele facute de austrieci sunt extraordinare, pentru ca nu au avut nici un ghid pana in Phenian, putand sa fotografieze tot ce au vrut.

Imi cer scuze pt devierea de la topic.  :D
Super tare site-ul ! Si din masina poti vedea multe lucruri pozate de austriac... evident mai putin caile ferate... in rest... pentru mine imagini familiare pentru a tara incredibila

#42
szmack01

szmack01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 09.05.2009
vad ca a inceput sa prinda viata din nou topicu asta ..ceea ce e bine

revin si eu cu o intrebare poate putin mai obisnuita pentru cei care au fost deja in Siria. Cum este mancare si intreb din punctul de vedere a unui pretentios :) asa este recunosc sunt mai sensibil cu stomacul.

Ma intereseaza daca se gasesc locuri (in Damasc in special) unde poti gasi restaurante cu specific european sau cu un stil ceva mai apropiat de al nostru. Ma gandesc sa merg acolo pentru o perioada mai lunga de timp (cateva luni) si aspectul asta cantareste enorm pentru mine(nu suport de nici un fel mancarea spicy, ceva probleme mai vechi cu stomacul  <_< si pretentios din fire pe deasupra).

#43
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postszmack01, on May 9 2009, 23:10, said:

vad ca a inceput sa prinda viata din nou topicu asta ..ceea ce e bine

revin si eu cu o intrebare poate putin mai obisnuita pentru cei care au fost deja in Siria. Cum este mancare si intreb din punctul de vedere a unui pretentios :) asa este recunosc sunt mai sensibil cu stomacul.

Ma intereseaza daca se gasesc locuri (in Damasc in special) unde poti gasi restaurante cu specific european sau cu un stil ceva mai apropiat de al nostru. Ma gandesc sa merg acolo pentru o perioada mai lunga de timp (cateva luni) si aspectul asta cantareste enorm pentru mine(nu suport de nici un fel mancarea spicy, ceva probleme mai vechi cu stomacul  <_< si pretentios din fire pe deasupra).
Daca ai fost in restaurantele libaneze din Romania, cam asta e mancarea. Cred ca daca stai mai mult timp, vei putea da si de niste restaurante italiene si grecesti, probabil in zona crestina moderna din Damasc...

#44
carpatic

carpatic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 22.01.2006
Mancarea araba nu e "spicy". Daca poti trai fara gratare de porc vei manca bine si ieftin in Siria. Un pui intreg rotisat, cu salata si cu humus era 5 dolari acum cativa ani.

#45
szmack01

szmack01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 09.05.2009

View Postcarpatic, on May 10 2009, 07:22, said:

Mancarea araba nu e "spicy". Daca poti trai fara gratare de porc vei manca bine si ieftin in Siria. Un pui intreg rotisat, cu salata si cu humus era 5 dolari acum cativa ani.

aha ... oarecum suna bine ... nu-s eu chiar asa bun prieten cu porcul deci pot trai si fara lejer :)

faza e ca nu poti trai doar cu pui rotisati si kebab mai multe luni mai ai nevoie si de-o ciorbita ceva :D, am mai gasit undeva pe net ca in Damasc se gasesc foarte multe restaurante cu specific european... sper sa fie asa

merci de raspunsuri

#46
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
se face ciorba si in siria. si inca buna. numa' ca o sa fie de legume. seamana cu a noastra, asa ca nu tre' s e duci la restaurante cu specific. mergi langa Al-Haramain Hotel, la 20 de metri mai jos de el e o spelunca in care se face cea mai buna si mai ieftina mancare. e un nene acolo foarte simpatic care te bag in "bucatarie" si-ti arata ce-are e foc. are si ciorba nu are meniu, nu are decat 2 mese, cat m-am invartit p-acolo n-am vazut sa intre decat cativa prieteni la un ceai de menta. 3-4$/cuplu. ma indoiesc amarnic sa intre vreun turist acolo, localul e foarte...modest.

nu tre' sa manci numa' carne ca sa te saturi. un shake de banane cu lapte de capra si un sandwich cu branza de capra te va satura garantat. shake-ul are juma' de kil si impreuna te vor scutura de 1$. de altfel nici nu merita sa bei altceva decat sucuri de fructe. sunt ingrozitor de ieftine. incearca toate combinatiile de fructe care-ti trec prin minte.

#47
szmack01

szmack01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 09.05.2009
merci de recomandari ... o sa tin cont de ele daca ajung pe acolo.

Oricum stii cum e banul nu mai conteaza cand te gandesti la sanatate ...asa ca sa se gaseasca mancare de calitate ...ca fac imprumut de nevoi personale :D ca sa mai fac si misto de criza asta.

#48
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Cat de sigura este Siria pentru cineva care e soldat americam? Hm?

#49
Africanul

Africanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2003
Ca o mica paranteza:
Am fost si eu de vreo 3 ori in Syria, cand eram mic, si am vazut toate chestiile importante.
Asta se intampla pe vremea lui Ceausescu, cand in Syria erau mii de romani care lucrau acolo.
Mi-a placut o chestie: la 50 grade celsius, pe marginea drumului, fara umbra deasupra capetelor, mai multi arabi imbracati in negru cu broboadele alea ale lor stateau in jurul unui foc mic, la care isi faceau un ceai (pahare mici de sticla, foarte concentrat) pe care il beau fierbinte...

#50
air_america

air_america

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 15.07.2008

View PostThomas-, on 14th June 2009, 22:05, said:

Cat de sigura este Siria pentru cineva care e soldat americam? Hm?
Acum depinde..... daca e in F16, la 11000 m si nu singur...cred ca destul de sigura!

#51
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008
Salutare!
Am ocazia sa vizitez Damascul anul asta,la invitatia cuiva.Deci cazarea as avea-o asigurata.Am studiat ofertele diferitelor companii aeriene si pretul unei calatorii Bucuresti-Damasc,dus-intors,mi se pare destul de mare.As vrea ceva sfaturi de la cei care ati fost deja pe acolo.Ce companie aeriana ati folosit?

In legatura cu viza,are cineva informatii actuale?Cat costa,in cat timp se acorda,ce se cere,mai ales in cazul in care nu ma voi caza la hotel?Ceva gen invitatie?
Palmyra se poate vizita pe cont propriu sau doar cu ghid?Cat ar costa inchirierea unei masini cu sofer din Damasc,pentru a merge acolo?
Fotografiatul prin oras e restrictionat cumva?Esti privit cu suspiciune,risti ceva?
Care ar fi principalele obiective de vizitat in Damasc?

#52
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postzuv, on 28th February 2010, 14:54, said:

Salutare!
Am ocazia sa vizitez Damascul anul asta,la invitatia cuiva.Deci cazarea as avea-o asigurata.Am studiat ofertele diferitelor companii aeriene si pretul unei calatorii Bucuresti-Damasc,dus-intors,mi se pare destul de mare.As vrea ceva sfaturi de la cei care ati fost deja pe acolo.Ce companie aeriana ati folosit?

In legatura cu viza,are cineva informatii actuale?Cat costa,in cat timp se acorda,ce se cere,mai ales in cazul in care nu ma voi caza la hotel?Ceva gen invitatie?
Palmyra se poate vizita pe cont propriu sau doar cu ghid?Cat ar costa inchirierea unei masini cu sofer din Damasc,pentru a merge acolo?
Fotografiatul prin oras e restrictionat cumva?Esti privit cu suspiciune,risti ceva?
Care ar fi principalele obiective de vizitat in Damasc?
Biletul de avion de Damasc costa destul de mult - verfica preturile la Tarom, Syrian, Malev si eventual Turkish. Oricum o sa te coste mai mult decat daca ai zbura in alte destinatii din zona (gen Cairo, Amman, Tel Aviv). Eu am zburat cu Malev.
Viza se ia de la Ambasada din Bucuresti. Nu mi-aduc aminte sa fi fost mare problema, dar aveam un mail de la un guesthouse din Damasc. Intreaba inainte, da-le un telefon.
Palmyra se poate vizita linistit fara nici un ghid. Despre masina, noi am inchiriat un mini-van pentru ca eram vreo 5, dar nu mai retin cat am dat... nu foarte mult, insa. Exista autobuze foarte decente directe Damasc - Palmyra.
Este strict interzis fotografierea instalatiilor militare, a puscariilor si a altor instalatii strategice. Esti privit cu mai multa suspiciune daca fotografiezi in Bucuresti decat in Damasc.
Damasc - orasul vechi, Via Recta, moscheea principala, bisericile maronite, ortodoxe, armene. Practic, daca te invarti prin orasul vechi, vezi toate monumentele din Damasc.

#53
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

View PostImperator, on 28th February 2010, 15:07, said:

Biletul de avion de Damasc costa destul de mult - verfica preturile la Tarom, Syrian, Malev si eventual Turkish. Oricum o sa te coste mai mult decat daca ai zbura in alte destinatii din zona (gen Cairo, Amman, Tel Aviv). Eu am zburat cu Malev.
Multumesc pentru raspuns!
La Tarom m-am uitat si mi s-a parut scump.Malev-ul a avut o oferta foarte buna prin februarie,care insa a venit prea devreme pentru mine.Poate mai apare...
La Syrian si Turkish nu m-am uitat inca,dar sigur o voi face.
Intr-adevar,m-am uitat si la zboruri pentru Amman si sunt mult mai scumpe(ma gandeam sa fac un ocol pe acolo).Ca veni vorba,Petra se poate vizita pe cont propriu?

View PostImperator, on 28th February 2010, 15:07, said:

Exista autobuze foarte decente directe Damasc - Palmyra.
E suficient pentru mine...

View PostImperator, on 28th February 2010, 15:07, said:

Este strict interzis fotografierea instalatiilor militare, a puscariilor si a altor instalatii strategice.
Asta e valabil oriunde.Oricum,nu aveam de gand sa fotografiez asa ceva.

Edited by zuv, 28 February 2010 - 15:29.


#54
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postzuv, on 28th February 2010, 15:28, said:

Multumesc pentru raspuns!
La Tarom m-am uitat si mi s-a parut scump.Malev-ul a avut o oferta foarte buna prin februarie,care insa a venit prea devreme pentru mine.Poate mai apare...
La Syrian si Turkish nu m-am uitat inca,dar sigur o voi face.
Intr-adevar,m-am uitat si la zboruri pentru Amman si sunt mult mai scumpe(ma gandeam sa fac un ocol pe acolo).Ca veni vorba,Petra se poate vizita pe cont propriu?


E suficient pentru mine...


Asta e valabil oriunde.Oricum,nu aveam de gand sa fotografiez asa ceva.
Sigur si Petra se poate vizita linistit pe cont propriu. De la Amman iei un microbuz spre oraselul Wadi Musa. Daca ai timp, e bine sa stai cel putin 1 noapte acolo si sa petreci vreo 2 zile in Petra. Petra e langa Wadi Musa, iar in Wadi Musa vei gasi destule hoteluri sau guesthouse-uri la preturi super decente.
Cand m-am uitat la un moment dat, Amman era 166 euro in mai pe Tarom (dar m-am uitat pe 31 ian, stiu ca am scris pe blog).

Despre Siria, am scris mai multe pe blogul meu si in curand o sa bag si un post despre Petra.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate