Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Transfagarasan

- - - - -
  • Please log in to reply
235 replies to this topic

#91
Danny1

Danny1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 21.06.2005

 Marius3k, on Aug 27 2008, 15:17, said:

Bun, m-am holbat de doua ori la el. Concluzia: de ce dracu' n-au zis ca drumul ala e in ROMANIA???

pentru ca nu e in ROMANIA

#92
badboyallyn

badboyallyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,875
  • Înscris: 01.05.2007

 Marius3k, on Aug 27 2008, 16:17, said:

Bun, m-am holbat de doua ori la el. Concluzia: de ce dracu' n-au zis ca drumul ala e in ROMANIA???

pentru ca e in italia. :P

#93
carabetz86

carabetz86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 21.07.2007
Eu nu inteleg de ce toata lumea recomanda frana de motor. Iarna sunt de acord dar pe timp de vara nu inteleg de ce e mai bine pe transfagarasean cu frana de motor.

#94
badboyallyn

badboyallyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,875
  • Înscris: 01.05.2007
ai mai sus explicatia tehnica exacta. daca vrei mai pe scurt: se incing franele, ramai fara si faci poc in prapasite.

#95
CataPro

CataPro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,852
  • Înscris: 09.04.2005

 kalmar33, on Aug 27 2008, 00:41, said:

pana la urma, fiecare cu stilul lui de condus.
exista doar un stil, cel corect. Restul sunt stiluri, dar nu de condus.

#96
kalmar33

kalmar33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.07.2008

 CataPro, on Aug 28 2008, 22:51, said:

exista doar un stil, cel corect. Restul sunt stiluri, dar nu de condus.
ai dreptate. incercam sa nu fiu categoric in text pentru a nu deranja cititorii, sa nu o ia personal, margand pe ideea ca in acest fel vor fi mai receptivi la sfaturi.

#97
Arlechin

Arlechin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.05.2005
Am cutie de viteza automata. Cu 3 trepte doar (motor mic de 1.2). Pe cutie am 1, 2, D, N, R si P. Cum naiba urc si cum cobor? Mersi :-)

#98
M@nuel

M@nuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 22.08.2006
Las-o pe D.

#99
Above_Gods

Above_Gods

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 03.06.2008

 Arlechin, on Sep 4 2008, 16:18, said:

Am cutie de viteza automata. Cu 3 trepte doar (motor mic de 1.2). Pe cutie am 1, 2, D, N, R si P. Cum naiba urc si cum cobor? Mersi :-)


si daca ai rampe accentuate si simti ca motorul nu prea face fata da-i pe 2 sau chiar pe 1 atunci cand drumul e foarte abrupt . de coborat , las-o pe D .

#100
c1p0

c1p0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 21.08.2002
Hello again!

N-am mai scris de muuuult pe forumu asta.

Eu am permis de 5 ani, in ultimul an si 8 luni am facut 45.000km. Pana acum un an si 8 luni mai facusem vreo 50.000. Am mers foarte foarte mult in tara. La munte, la mare, aproape peste tot. Cu drumurile sinuase si cu serpentine am inceput sa conduc inca de la 2 sapt. de cand am avut permis. Stiu ce inseamna sa conduci o masina aproape profesionist, stiu sa iau in calcul factorii externi gen presiunea scazuta a aerului sau calitatea si natura drumului, daca ploua, ninge, e soare etc. TOTUSI, nu am putut sa fac Transfagarasanul pentru ca am rau de inaltime. Am incercat, am ajuns pana la Vidraru si m-am intors constient fiind ca nu fac fata. Proababil ca daca nu as fi vazut in jos as fi putut sa merg pe acolo fara probleme.  Tineti cont si de lucrul asta inainte sa va aventurati!

#101
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 dintimisoara, on Aug 5 2008, 13:11, said:

ruiamit,nu ma consider o experta in ale trecatorilor si pasurilor romanesti,insa parerea mea este asa:Transfagarasanul e cel mai usor pas,trecatoare sau cum s-o mai numi comparativ cu :Cheile Bicazului,Pasul Gutai,drumul in serpentine catre Paltinis sau chiar Pasul Prislop,mai usor si decat coborarea de la Arieseni catre Beius.Eu am mers si facut de cate doua ori cel putin fiecare din traseele de mai sus si cel mai greu,pana in clipa de fata,mi s-a parut in Cheile Bicazului....Transfagarasanul e apa de ploaie pe langa cheile astea...Transfagarasanul sperie,zic eu,prin inaltimea la care se circula,aerul rarefiat si lipsa parapetilor de pe marginea soselei...ce lasa posibilitatea soferului de a surprinde cu coada ochiului sau chiar cu intreaga privire haul de dedesupt.Deci,daca vrei sa-l faci...go for it!Daca esti incepator in ale sofatului,ia-ti un copilot langa...trebuie vigilenta maxima,atentie ultrasporita si tehnica de pilotat masina cu frana de motor si schimbat din viteza 2 in 3 si invers....Succes!
Scuze, dar gresesti.....
Am fost pe toate traseele pe care le-ai enumerat....
Asa cum spui de Transfagarasan ca e apa de ploaie, fata de Cheile Bicazului, asta spun EU dar invers....
Pardon!
Nu stiu care e criteriul in baza caruia ai facut aceasta deosebire..... si invit si pe altii care au mers pe ambele trasee sa isi spuna parerea...

 Above_Gods, on Aug 25 2008, 18:59, said:

eu am experienta de ~3000 km si am condus pe un drum , zic eu , mai dificil ca Transfagarasanul . este vorba de drumul ce leaga localitatiel Stelvio si Dervio in italia . am ajuns la 2760 m altitudine . asfaltul este foarte bun , insa drumul e dificil pt ca este EXTREM de virajat , are curbele foarte stranse si rampele sunt mai pronuntate ca pe Transfagarasan . am folosit treptele 2 si 3 , iar in unele cazuri treapta 1 . cat timp nu vrei sa arati ca esti superman , poti sa stai linistit .
deci , du-te fara probleme pe Transfagarasan si mergi linistit(calm si fara demonstratii de virtuoazitate) .

P.S. : am coborat cu motorul scos din viteza si foloseam frana de serviciu   :)  e drept ca eram foarte atent la viraje , iar cand , la un moment dat , a inceput ploaia , am folosit frana de motor , pt ca riscam prea mult cu frana de picior .

in rest ... drum bun !

Stelvio.jpg
Superba fotografie....
Unde este facuta?
Mai precis?

#102
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 01.08.2007
In primul rand,copjob,cred ca am tot dreptul sa-mi spun propria parere pe acest forum....asa cum eu nu te combat pe tine,nu inteleg de ce ma combati.Mie,asa cum am scris, mi s-a parut si am sa merg pe parerea mea mereu...poate pana voi face cu ochii inchisi toate aceste trasee :D ....si da,pentru mine transfagarasanul este apa de ploaie si asa va ramane,atata vreme cat fac traseul de cate 2-3 ori pe an si de fiecare data mi se pare tot mai usor.Punct.

Edited by dintimisoara, 30 October 2008 - 12:28.


#103
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004
si ca tot vorbeam de drumuri tari va recomand sa treceti pe autostrada dintre Parma si Spezia in Itlaia (Nord Vest in zona Toscana Liguria, parca)... drumul urca relativ lin dinspre Parma spre Spezia si este foarte putin circulat dupa carte intri intr-o zona cu viraje extrem de rapide ( http://www.territori..._A15_Italia.svg )... daca urcarea este un chin la coborare am mers cu 130 Km/h cu motorul pe liber aproape 5 minute... efectiv cobori ca nebunul si se duce masina la vale ca super tare... nu recomand asta dar drumul este foarte tare, nu foarte aglomerat si este autostrada, adica ai 2 benzi... totusi in foarte multe locuri sunt limitari la 60 km/h chiar si pe autostrada... per total este bestial cu o groaza de poduri si tunele si permite si viteze destul de mari plus ca ofera un peisaj foarte salbatic...
dintre drumurile facute d emine si care m-au impresionat as mai adauga Klagenfurt spre Venetia precum si cealalta iesire nordica a Italiei prin Bolzano (o autostrada suspenda deasupra unui rau gen Olt ce ma ducea cu gandul la Valea Oltului nostru dar cu o autostrada)... Un alt peisaj impresionat este si la trecerea prin MontBlanc unde mergi pe niste poduri la o inaltime ametitoare... ii vezi pe cei din fata si te intrebi cum au ajuns acolo dupa care in cateva minute te trezesti si tu pe panglica de asfalt intinsa intre munti... la MontBlanc sa mergeti dupa ora 10-11 sa se ridice ceata pentru a putea vedea intregul peisaj... Transfagarasanul l-am facut de cateva ori pana acum cu diferite masini si mi-a placut de fiecare data... orpirea sus la lac face toti banii si o plimbare pe acolo relaxeaza... pacat ca e foarte aglomerat in ultimul timp si un loc de parcare este un vis...

Attached File  Autocamionabile_Cisa.jpg   1.73MB   205 downloads

Edited by akajohn, 30 October 2008 - 16:35.


#104
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 dintimisoara, on Oct 30 2008, 12:27, said:

In primul rand,copjob,cred ca am tot dreptul sa-mi spun propria parere pe acest forum....asa cum eu nu te combat pe tine,nu inteleg de ce ma combati.Mie,asa cum am scris, mi s-a parut si am sa merg pe parerea mea mereu...poate pana voi face cu ochii inchisi toate aceste trasee :D ....si da,pentru mine transfagarasanul este apa de ploaie si asa va ramane,atata vreme cat fac traseul de cate 2-3 ori pe an si de fiecare data mi se pare tot mai usor.Punct.

Scuze pentru ca nu am mai intrat demult pe forum si acum am vazut ca mi-ai raspuns....
1. In primul rand,copjob,cred ca am tot dreptul sa-mi spun propria parere pe acest forum....asa cum eu nu te combat pe tine,nu inteleg de ce ma combati.
Eu te-am combatut? Cum asa? Eu nu obisnuiesc sa combat.... mai ales pe cineva care "nu prea le are"  dar posteaza ca sa se afle in treaba! :nonobad:

2. Mie,asa cum am scris, mi s-a parut si am sa merg pe parerea mea mereu...poate pana voi face cu ochii inchisi toate aceste trasee :D ....si da,pentru mine transfagarasanul este apa de ploaie si asa va ramane,atata vreme cat fac traseul de cate 2-3 ori pe an si de fiecare data mi se pare tot mai usor.Punct.
Daca spui ca acest traseu este usor, de ce il faci "de cite 2-3 ori pe an"??? si mai si spui ca "de fiecare data mi se pare tot mai usor"??? Cred ca recunosti dificultatea traseului si, "pentru a te da mare", te antrenezi.... :lol:
Si, ca sa termin in aceeasi nota, Virgula, :thumbdown:

#105
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 01.08.2007

 copjob2000, on Dec 4 2008, 23:32, said:

Scuze pentru ca nu am mai intrat demult pe forum si acum am vazut ca mi-ai raspuns....
1. In primul rand,copjob,cred ca am tot dreptul sa-mi spun propria parere pe acest forum....asa cum eu nu te combat pe tine,nu inteleg de ce ma combati.
Eu te-am combatut? Cum asa? Eu nu obisnuiesc sa combat.... mai ales pe cineva care "nu prea le are"  dar posteaza ca sa se afle in treaba! :nonobad:

2. Mie,asa cum am scris, mi s-a parut si am sa merg pe parerea mea mereu...poate pana voi face cu ochii inchisi toate aceste trasee :D ....si da,pentru mine transfagarasanul este apa de ploaie si asa va ramane,atata vreme cat fac traseul de cate 2-3 ori pe an si de fiecare data mi se pare tot mai usor.Punct.
Daca spui ca acest traseu este usor, de ce il faci "de cite 2-3 ori pe an"??? si mai si spui ca "de fiecare data mi se pare tot mai usor"??? Cred ca recunosti dificultatea traseului si, "pentru a te da mare", te antrenezi.... :lol:
Si, ca sa termin in aceeasi nota, Virgula, :thumbdown:


1.Asa o fi,ca noi ne cunoastem din copilarie,nu?Si tocmai d-aia sti tu ca eu nu le am si postez ca sa ma aflu in treba,este?Minunat! :OK:
2.Nu ma antrenez....nici un caz,poate tu te antrenezi...si nu ma dau mare,eu sunt mare...io-te ca asta n-ai stiut-o.... :P
Pun punct definitiv acestei conversatii puerile....Sa auzim numai de bine si sa ai drum bun intotdeauna!

#106
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 dintimisoara, on Dec 5 2008, 10:07, said:

1.Asa o fi,ca noi ne cunoastem din copilarie,nu?Si tocmai d-aia sti tu ca eu nu le am si postez ca sa ma aflu in treba,este?Minunat! :OK:
2.Nu ma antrenez....nici un caz,poate tu te antrenezi...si nu ma dau mare,eu sunt mare...io-te ca asta n-ai stiut-o.... :P
Pun punct definitiv acestei conversatii puerile....Sa auzim numai de bine si sa ai drum bun intotdeauna!

Nu are importanta daca ne cunoastem din copilarie..... regulile forumului sint acelea care permit oricui sa posteze, indiferent daca te cunosti sau nu cu cineva!
Te cam contrazici in ce afirmi pe aici.... intii spui ca faci transfagarasanul de 2, 3 ori pe an, si apoi ca nu te antrenezi.....
Dar ce faci? Daca nu te antrenezi, atunci care este ratiunea pentru care mergi asa des pe acolo? Eu, cred ca totusi te antrenezi.... Bravo!
Tine-o tot asa! Poate ca imi vei da dreptate....
De unde sa stim noi ca esti mare? Din ce postezi pe aici, nu prea rezulta asta  :D  dimpotriva..... vrei sa pari mare....   -_-  dar asta e treaba ta!
De ce sa pui punct "acestei discutii puerile"?
Ca sa revenim la punctul pe plecare al acestei discutii puerile cum ii spui tu, dupa ce ai spus ce si cum ai vrut..... te-ai ofensat ca te-am combatut....
In primul rind citeste regulile forumului!
In al doilea rind, nu te mai contrazice aiurea.... ori Transfagarasanul este unul dintre cele mai periculoase drumuri, ori de citeva ori pe an te antrenezi pe el!
In al treilea rind, nu punem punct acestei discutii constructive o vad eu... iar daca te deranjeaza ca si altii sa vada ce fel de persoana esti (mare, mica, mai priceputa in ceva, sau nu, desteapta sau nu, etc...), o poti continua pe PM...

#107
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,908
  • Înscris: 03.12.2005
Inceteaza sa-i mai ceri socoteala persoanei de deasupra ta. Nu asta e scopul acestei discutii. For all I care, si eu ma duc pe TF de cel putin 2 ori pe an pur si simplu pentru ca-mi place. E vreo problema?

#108
ady_chesnoiu

ady_chesnoiu

    Supercharged

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 27.05.2007
E chiar frumos să mergi pe TF , peisaj foarte plăcut , dacă prinzi și liber e perfect :D
E deschis acum ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate