Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Magneti in apropierea monitorului

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
alina_ioana

alina_ioana

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 326
  • Înscris: 19.04.2008
Buna tuturor!

Cu siguranta ati auzit de acele jucarii cu magneti care se "lipesc" de frigidere, masini de spalat, si bineinteles, vestitele unitati centrale :). Din cunostintele mele practice, stiu ca nu este indicat ca boxele sa fie la o distanta mica fata de monitor, pentru ca se creaza acel proces de magnetizare.
As dori sa stiu...jucariile cu magneti afecteaza unitatea centrala, dar si monitorul (care este alaturi) ?

Multumesc!

Edited by alina_ioana, 21 May 2008 - 16:18.


#2
nano_thrust

nano_thrust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 10.08.2007
nu afecteaza, poti sa lipesti si un magnet pe unitate ca nu se intampla nimic(sper ca nu vrei sa pui un magnet din ala mareeeecu care poti ridica 100 kg ca nu garantez ca nu se strica, magnetii astia de prin jucarii nu fac nimic), iar daca boxele stau langa monitor nu se intampla nimic numa daca pui un magnet pe monitor.

Edited by nano_thrust, 21 May 2008 - 16:21.


#3
alina_ioana

alina_ioana

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 326
  • Înscris: 19.04.2008

 nano_thrust, on May 21 2008, 17:20, said:

nu afecteaza, poti sa lipesti si un magnet pe unitate ca nu se intampla nimic(sper ca nu vrei sa pui un magnet din ala mareeeecu care poti ridica 100 kg ca nu garantez ca nu se strica, magnetii astia de prin jucarii nu fac nimic), iar daca boxele stau langa monitor nu se intampla nimic numa daca pui un magnet pe monitor.

Am jucarii micute, in forma de animale, care au un mic magnet pe fiecare piciorus. La un loc, sunt mai multi magneti (fac colectie pe unitate, care este in apropierea monitorului). De curand am avut o problema din asta cu magnetizarea...din cauza boxelor care erau prea aproape de monitor, imaginea imi era bruiata, imi facea dungi enervante, etc. E ecran din ala...LCD, care cica este mai usor de "imbolnavit" cu magnetii.

Multumesc de raspuns.  ^_^

#4
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,567
  • Înscris: 17.09.2005
Monitoarele LCD nu sunt influentate de campul magnetic.Deloc.
Numai la cele CRT este valabil.

Dungile care apareau aveau o cu totul alta cauza.

#5
alina_ioana

alina_ioana

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 326
  • Înscris: 19.04.2008

 bit 61, on May 21 2008, 17:59, said:

Monitoarele LCD nu sunt influentate de campul magnetic.Deloc.
Numai la cele CRT este valabil.

Dungile care apareau aveau o cu totul alta cauza.

Multumesc pentru raspuns.

Insa, nu stiu ce altceva ar putea cauza acele dungi. Cum inchid boxele sau le indepartez de monitor, se potoleste. Nu stiu daca are vreo importanta, dar nu sunt doar obisnuitele doua boxe. Este o unitate mica la care se conecteaza boxele pentru a se auzi mai bine. Nu stiu daca are vreo legatura. Sper sa nu. :)

#6
ultimo

ultimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 20.01.2007
Pai daca dungile de care pomeneai, dispar cand inchizi sau indepartezi boxele de monitor, atunci este clara treaba. Inseamna ca magnetii acelor boxe sunt prea puternici pentru monitor.

#7
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,172
  • Înscris: 02.04.2007
Nu cred ca magnetii afecteaza monitoarele LCD. In schimb, la CRT-uri e alta poveste. Am apropiat odata un magnet de televizor si si-a schimbat definitiv culorile in portiunea respectiva iar la monitorul CRT de la calculator, din cauza ca boxele stateau prea aproape, s-a simtit o usoara diferenta de culoare pe margini. Noroc ca monitorul avea optiune de demagnetizare.

#8
alina_ioana

alina_ioana

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 326
  • Înscris: 19.04.2008
OK, va multumesc pentru raspunsuri.

Apreciez interesul!

#9
CLAXON

CLAXON

    din Republica Bananiera Romania

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 07.04.2006

 alina_ioana, on May 22 2008, 15:00, said:

Multumesc pentru raspuns.

Insa, nu stiu ce altceva ar putea cauza acele dungi. Cum inchid boxele sau le indepartez de monitor, se potoleste. Nu stiu daca are vreo importanta, dar nu sunt doar obisnuitele doua boxe. Este o unitate mica la care se conecteaza boxele pentru a se auzi mai bine. Nu stiu daca are vreo legatura. Sper sa nu. :)


Daca era de la magnetii difuzoarelor efectul nu ar fi incetat odata cu "inchiderea boxelor" pentru ca aceeia sunt magneti permanenti. Deci problema este de la acel amplificator la care conectezi boxele ca sa se auda mai bine

#10
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,197
  • Înscris: 09.02.2007
LCD-urile, plasmele nu sunt influentate de campul magnetic... CRT-urile (cathode ray tube) sunt...
Ce zici tu o fi ori o problema de la monitor, ori de la placa video , ori de la alimentare.

#11
nelu97

nelu97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 19.11.2006

 ultimo, on May 23 2008, 10:43, said:

Pai daca dungile de care pomeneai, dispar cand inchizi sau indepartezi boxele de monitor, atunci este clara treaba. Inseamna ca magnetii acelor boxe sunt prea puternici pentru monitor.

Campul magnetic al magnetilor nu se "inchide" din buton.

Este vorba de campul magnetic alternativ al transformatorului integrat in una din boxe, care este prea aproape de cablul de la monitor.

Monitoarele CRT sunt influentate de magneti. cele LCD nu.

#12
CLAXON

CLAXON

    din Republica Bananiera Romania

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 07.04.2006

 nelu97, on May 30 2008, 16:34, said:

Campul magnetic al magnetilor nu se "inchide" din buton.

Este vorba de campul magnetic alternativ al transformatorului integrat in una din boxe, care este prea aproape de cablul de la monitor.

Monitoarele CRT sunt influentate de magneti. cele LCD nu.

Quote

Este o unitate mica la care se conecteaza boxele pentru a se auzi mai bine. Nu stiu daca are vreo legatura. Sper sa nu

sau de la misterioasa unitate..nu crezi?

#13
alina_ioana

alina_ioana

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 326
  • Înscris: 19.04.2008

 CLAXON, on May 28 2008, 15:10, said:

Daca era de la magnetii difuzoarelor efectul nu ar fi incetat odata cu "inchiderea boxelor" pentru ca aceeia sunt magneti permanenti. Deci problema este de la acel amplificator la care conectezi boxele ca sa se auda mai bine

Foarte posibil sa fie asa. Am indepartat putin monitorul de unitate, si nu a mai facut dungi o perioada, acum iar a inceput. Am mai indepartat un pic, a stat; apoi iar a inceput. Ma gandesc sa pun doar boxele, desi la ele nu exista buton de inchidere/deschidere a sunetului si nici reglarea volumului.

Quote

Campul magnetic al magnetilor nu se "inchide" din buton.

Este vorba de campul magnetic alternativ al transformatorului integrat in una din boxe, care este prea aproape de cablul de la monitor.

Deci ar trebui sa mut cablul de la monitor de langa boxe?
Am inteles partea cu "doar monitoarele CRT sunt afectate de magneti" dar poate e cum a zis shadow_x3x, sa fie de vina placa video (care a mea este destul de slaba).

Quote

sau de la misterioasa unitate..nu crezi?

Uite, am adaugat o poza cu "unitatea". Se pot vedea si jucariile cu magneti :)

Edited by alina_ioana, 03 June 2008 - 18:58.


#14
bleh

bleh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 936
  • Înscris: 30.08.2004
Boxele pc de obicei sunt ecranate, exceptie fac de obicei cele X.1 unde subwooferul nu este ecranat si e bine sa stea la cel putin 1 m distanta de CRT.
Dar am avut si boxe ieftine, pocnitori, si le-am desfacut si nu am vazut nimic special in ele, plasticul chel si difuzorul, atat, si nu influentau monitorul cu nimic, poate din cazua ca erau mici. Cu boxe de combina sau statie nu cred ca scapi asa usor.
Daca ai multe electronice inghesuite in zona cu pc-ul, si acelea ar putea contribui la efecte.
Cablul de semnal de la monitor iarasi conteaza, vezi daca miscandu-l usor la iesirea din placa video si pe traseu se modifica si imaginea, poate e monitorul batran si atata i-a fost, pot sa fie multe. Tu nu poti face mai mult decat sa ii lasi loc sa respire si sa vezi daca ti-s conectate bine toate cablurile.
Magneti pe unitate eu parca nu mi-as pune desi sunt aproape sigur ca sunt prea slabi sa faca ceva, dar nu vreau nici un camp suplimentar care se poate evita in preajma hard-discului care se stie cum stocheaza informatia, bine hardul sigur e protejat cumva dar de ce sa risti inutil.

#15
nelu97

nelu97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 19.11.2006

 alina_ioana, on Jun 3 2008, 18:56, said:

Uite, am adaugat o poza cu "unitatea". Se pot vedea si jucariile cu magneti :)

Aoleu, ce pocnitoare. Bag-o sub masa imediat! Acolo se afla amplificatorul si transformatorul care genereaza probleme.


 bleh, on Jun 3 2008, 22:22, said:

Dar am avut si boxe ieftine, pocnitori, si le-am desfacut si nu am vazut nimic special in ele, plasticul chel si difuzorul, atat, si nu influentau monitorul cu nimic, poate din cazua ca erau mici

Pai difuzorul are magnetul ecranat, in sensul ca are un blindaj din fier care inchide circuitul magnetic, astfel incat nu vezi acel magnet (negru), ci numai blindajul de obicei alb-galbui. Nu se ecraneaza incinta in care se afla difuzoarele, ar fi prea scump si ar genera probleme. Aceste difuzoare se folosesc si la TV-uri, unde nu pot sta decat in apropierea tubului catodic. Chiar si asa, mai "scapa" o parte din campulmagnetic afara.
Anumite boxe mai cu pretentii mai au un magnet mic la exteriorul difuzorului (peste magnetul deja existent), pus astfel incat sa anuleze campul magnetic "scapat" in exterior de magnetul "mare".
Eu am luat 2 boxe care au pretentia de a se numi "monitor" si care oficial erau ecranate, dar le-am pus langa TV-ul unui prieten si am reusit astfel sa ii fac o bucurie.

Edited by nelu97, 04 June 2008 - 21:50.


#16
alina_ioana

alina_ioana

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 326
  • Înscris: 19.04.2008

 bleh, on Jun 3 2008, 23:22, said:

Magneti pe unitate eu parca nu mi-as pune desi sunt aproape sigur ca sunt prea slabi sa faca ceva, dar nu vreau nici un camp suplimentar care se poate evita in preajma hard-discului care se stie cum stocheaza informatia, bine hardul sigur e protejat cumva dar de ce sa risti inutil.

Mie mi s-a stricat deja un hard. Mi s-a spus ca are baduri fizice. NU cred sa fi fost de la magnetii cei mici ale jucariilor, pentru ca pe vremea aia nu ii aveam, in schimb unitatea de la boxe, da.

Quote

Aoleu, ce pocnitoare. Bag-o sub masa imediat! Acolo se afla amplificatorul si transformatorul care genereaza probleme.

:D Hihi, deci am aflat sursa de probleme.

Multumesc frumos !

#17
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Si ce poti sa-i faci unui televizor care a inceput sa se vada ciudat dupa prezenta unui magnet in vecinatatea lui si care nu mai vrea sa-si revina?

#18
Grigt

Grigt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 06.07.2008

 Lyvyoo, on 29th August 2009, 13:46, said:

Si ce poti sa-i faci unui televizor care a inceput sa se vada ciudat dupa prezenta unui magnet in vecinatatea lui si care nu mai vrea sa-si revina?



sa-l demagnetizezi cu o bobina (una de pe gatul unui tub crt). :peacefingers:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate