Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Casa prefabricata (Dom Geodezic)

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#1
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.01.2007
Doresc sa construiesc o casa tip Dom Geodezic produsa de o firma din Corea de Sud si as fi interesat de opinii respectiv colaboratori. Majoritatea constructiilor de acest tip pe care le-am vazut nu sunt fezabile din punctul de vedere al raportului cost-calitate. De curand am vazut o oferta la o firma din Corea de Sud care fabrica asa ceva. Exporta in Europa cel putin 10 unitati (atata incape intr-un conteiner) iar eu as fi interesat sa cumpar 3 (pt o casa de 100 mp)...deci ar mai fi nevoie de personae interesate care sa cumpere alte 7 pentru a le transporta in conditii de eficienta. :rolleyes:

Informatii gasiti aici (detalii, preturi, modele de interior)
http://www.aving.net...?...3&SP_Num=19
http://www.domendome.../eng_index.html
http://www.domendome.com/kcata.html    (prezentare in flash)
http://www.alibaba.c...ed_Houses_.html

#2
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Pacat ca sunt din plastic. Cat costa un container din ala cu 10 module si ce suprafata are un modul?

#3
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.01.2007

 blimpyway, on May 21 2008, 11:04, said:

Pacat ca sunt din plastic. Cat costa un container din ala cu 10 module si ce suprafata are un modul?

...Nu sunt din plastic, ci dintr-un fel de fibra de fibra de sticla cu izolatia din poliuretan. In Japonia exista o colonie formata din 360 de asemenea case. Ti-am dat catalogul in flash unde sunt prezentate si dimensiunile. Cea mai mare are parca 30 mp...3 unitati ar veni cam 90 mp (unitatea prezentata la expozitie costa 5200 E , acu nu precizeaza daca cu sau fara izolatie, instalatii etc). Nu stiu cat ar costa un conteiner cu 10 module a 553 kg modulul (la transport masini din Ro spre New Zealand adica distanta dubla, e parca 3000 E conteinerul).

#4
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Scria pe undeva ca-s doua straturi de FRP cu izolatie intre ele  - FRP stands for "Fiber Reinforced Plastics".  Pe romaneste e mase plastice armate cu fibre de sticla, deci tot plastic este.  Pretul ma interesa la transport + 10 cele domuri care zici ca intra intr-un container.

#5
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.01.2007

 blimpyway, on May 21 2008, 13:54, said:

Scria pe undeva ca-s doua straturi de FRP cu izolatie intre ele  - FRP stands for "Fiber Reinforced Plastics".  Pe romaneste e mase plastice armate cu fibre de sticla, deci tot plastic este.  Pretul ma interesa la transport + 10 cele domuri care zici ca intra intr-un container.



Ce sa zic...asa o fi. I-am contactat pe cei de la firma cu un e-mail...daca nu raspund pana maine le dau un telefon (desi ca idee un conteiner de 5 tone costa in jur de 3000 E...de unde ar rezulta un cost de transport de 300 E per modul...convenabil as zice)....ce nu cunosc sunt taxele vamale (daca sunt). Nu stiu cum se realizeaza sistemul de aerisire-ventilatie al unor asemenea case (si nu numai)...avand in vedere ca peretii nu respira.

...pe urma ideea ca se pot amplasa pe orice structura si pe orice teren, + te poti extinde dupa pofta inimii si dimensiunea buzunarului...as zice ca trage la cantar in luarea unei decizii.

 Lukkkkas, on May 21 2008, 14:04, said:

Ce sa zic...asa o fi. I-am contactat pe cei de la firma cu un e-mail...daca nu raspund pana maine le dau un telefon (desi ca idee un conteiner de 5 tone costa in jur de 3000 E...de unde ar rezulta un cost de transport de 300 E per modul...convenabil as zice)....ce nu cunosc sunt taxele vamale (daca sunt). Nu stiu cum se realizeaza sistemul de aerisire-ventilatie al unor asemenea case (si nu numai)...avand in vedere ca peretii nu respira.

...pe urma ideea ca se pot amplasa pe orice structura si pe orice teren, + te poti extinde dupa pofta inimii si dimensiunea buzunarului...as zice ca trage la cantar in luarea unei decizii.
+ daca ne-am strange mai multi interesati am putea sa trimitem pe careva direct in Corea sa vada la fatza locului despre ce e vorba, sa negocieze etc...un bilet dus intors e in jur de 600 oiro (adica cam 60 oiro de cap).

#6
99ton

99ton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 19.11.2007
La 6000euroi sunt si eu interesat de 1buc.(casuta de oaspeti-mi se pare potrivita)

#7
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.01.2007

 99ton, on May 21 2008, 14:14, said:

La 6000euroi sunt si eu interesat de 1buc.(casuta de oaspeti-mi se pare potrivita)


keep in tuch then :-)...M-am mai gandit c ape fatada domului se poate aplica o plasa iar deasupra plasei placa cu muschi verde (ca la casutele islandeze sau norvegiene)...adica un strat de izolatie in plus + integrare totala in natura. :P     vad ca japilor nu le-a venit ideea.

#8
99ton

99ton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 19.11.2007

 Lukkkkas, on May 21 2008, 14:21, said:

keep in tuch then :-)...M-am mai gandit c ape fatada domului se poate aplica o plasa iar deasupra plasei placa cu muschi verde (ca la casutele islandeze sau norvegiene)...adica un strat de izolatie in plus + integrare totala in natura. :P     vad ca japilor nu le-a venit ideea.
Sau: ne asociem,luam mai multe+un teren si facem un sat de vacanta"cu specific coreean" :notangel:

#9
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.01.2007

 99ton, on May 21 2008, 14:30, said:

Sau: ne asociem,luam mai multe+un teren si facem un sat de vacanta"cu specific coreean" :notangel:

poate specific eschimos...arhitectura in sine a domurilor nu are nimic de-a face cu arhitectura traditionala coreana...

#10
99ton

99ton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 19.11.2007

 Lukkkkas, on May 21 2008, 14:38, said:

poate specific eschimos...arhitectura in sine a domurilor nu are nimic de-a face cu arhitectura traditionala coreana...
Corect.Si mai bine-gasim multi fitosi interesati de lucruri noi.Apropos-cum ai gandit sa folosesti 3 pt o casa?

Edited by 99ton, 21 May 2008 - 13:48.


#11
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.01.2007

 99ton, on May 21 2008, 13:46, said:

Corect.Si mai bine-gasim multi fitosi interesati de lucruri noi.Apropos-cum ai gandit sa folosesti 3 pt o casa?


vezi aici in catalogul de prezentare la pagina 2  http://www.domendome.com/kcata.html

#12
99ton

99ton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 19.11.2007

 Lukkkkas, on May 21 2008, 14:51, said:

vezi aici in catalogul de prezentare la pagina 2  http://www.domendome.com/kcata.html
NU vrea deloc sa se incarce.

#13
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.01.2007

 99ton, on May 21 2008, 14:39, said:

NU vrea deloc sa se incarce.


Acu vad ca pretind ca un conteiner poete transporta pana la 30 de domuri...10 domuri fiind comanda minima pt care exporta.

#14
99ton

99ton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 19.11.2007

 Lukkkkas, on May 21 2008, 16:09, said:

Acu vad ca pretind ca un conteiner poete transporta pana la 30 de domuri...10 domuri fiind comanda minima pt care exporta.
Eu ziceam de catalog! :D

#15
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.01.2007

 99ton, on May 21 2008, 15:35, said:

Eu ziceam de catalog! :D
la mine se descarca in 30 sec

#16
99ton

99ton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 19.11.2007

 Lukkkkas, on May 21 2008, 16:39, said:

la mine se descarca in 30 sec
S-a descarcat,am gasit o pagina plina de "tractorase"cu care nu ma descurc.Pune si tu un link cu schita-sau explica cum faci.Ca nu ma mai chinui cu lb.coreeana sau ce-o fi ea,pls.

Edited by 99ton, 21 May 2008 - 15:56.


#17
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.01.2007

 99ton, on May 21 2008, 16:54, said:

S-a descarcat,am gasit o pagina plina de "tractorase"cu care nu ma descurc.Pune si tu un link cu schita-sau explica cum faci.Ca nu ma mai chinui cu lb.coreeana sau ce-o fi ea,pls.
cums afac...simplu, dau clik pe adresa si se deschide...probabil nu ai instalat Flash (ca e in Flash catalogul)

#18
99ton

99ton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 19.11.2007
Insfarsit s-a hotarat sa mearga.N-ar merge si pe terasele blocurilor?Poate se gaseste un importator-cred ca ar fi destui clienti-pt.tot felul de aplicatii-poate si organizare de santier-cred ca sunt mai ieftine decat casele container?!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate