Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Casa prefabricata (Dom Geodezic)

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#1
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.01.2007
Doresc sa construiesc o casa tip Dom Geodezic produsa de o firma din Corea de Sud si as fi interesat de opinii respectiv colaboratori. Majoritatea constructiilor de acest tip pe care le-am vazut nu sunt fezabile din punctul de vedere al raportului cost-calitate. De curand am vazut o oferta la o firma din Corea de Sud care fabrica asa ceva. Exporta in Europa cel putin 10 unitati (atata incape intr-un conteiner) iar eu as fi interesat sa cumpar 3 (pt o casa de 100 mp)...deci ar mai fi nevoie de personae interesate care sa cumpere alte 7 pentru a le transporta in conditii de eficienta. :rolleyes:

Informatii gasiti aici (detalii, preturi, modele de interior)
http://www.aving.net...?...3&SP_Num=19
http://www.domendome.../eng_index.html
http://www.domendome.com/kcata.html    (prezentare in flash)
http://www.alibaba.c...ed_Houses_.html

#2
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Pacat ca sunt din plastic. Cat costa un container din ala cu 10 module si ce suprafata are un modul?

#3
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.01.2007

 blimpyway, on May 21 2008, 11:04, said:

Pacat ca sunt din plastic. Cat costa un container din ala cu 10 module si ce suprafata are un modul?

...Nu sunt din plastic, ci dintr-un fel de fibra de fibra de sticla cu izolatia din poliuretan. In Japonia exista o colonie formata din 360 de asemenea case. Ti-am dat catalogul in flash unde sunt prezentate si dimensiunile. Cea mai mare are parca 30 mp...3 unitati ar veni cam 90 mp (unitatea prezentata la expozitie costa 5200 E , acu nu precizeaza daca cu sau fara izolatie, instalatii etc). Nu stiu cat ar costa un conteiner cu 10 module a 553 kg modulul (la transport masini din Ro spre New Zealand adica distanta dubla, e parca 3000 E conteinerul).

#4
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Scria pe undeva ca-s doua straturi de FRP cu izolatie intre ele  - FRP stands for "Fiber Reinforced Plastics".  Pe romaneste e mase plastice armate cu fibre de sticla, deci tot plastic este.  Pretul ma interesa la transport + 10 cele domuri care zici ca intra intr-un container.

#5
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.01.2007

 blimpyway, on May 21 2008, 13:54, said:

Scria pe undeva ca-s doua straturi de FRP cu izolatie intre ele  - FRP stands for "Fiber Reinforced Plastics".  Pe romaneste e mase plastice armate cu fibre de sticla, deci tot plastic este.  Pretul ma interesa la transport + 10 cele domuri care zici ca intra intr-un container.



Ce sa zic...asa o fi. I-am contactat pe cei de la firma cu un e-mail...daca nu raspund pana maine le dau un telefon (desi ca idee un conteiner de 5 tone costa in jur de 3000 E...de unde ar rezulta un cost de transport de 300 E per modul...convenabil as zice)....ce nu cunosc sunt taxele vamale (daca sunt). Nu stiu cum se realizeaza sistemul de aerisire-ventilatie al unor asemenea case (si nu numai)...avand in vedere ca peretii nu respira.

...pe urma ideea ca se pot amplasa pe orice structura si pe orice teren, + te poti extinde dupa pofta inimii si dimensiunea buzunarului...as zice ca trage la cantar in luarea unei decizii.

 Lukkkkas, on May 21 2008, 14:04, said:

Ce sa zic...asa o fi. I-am contactat pe cei de la firma cu un e-mail...daca nu raspund pana maine le dau un telefon (desi ca idee un conteiner de 5 tone costa in jur de 3000 E...de unde ar rezulta un cost de transport de 300 E per modul...convenabil as zice)....ce nu cunosc sunt taxele vamale (daca sunt). Nu stiu cum se realizeaza sistemul de aerisire-ventilatie al unor asemenea case (si nu numai)...avand in vedere ca peretii nu respira.

...pe urma ideea ca se pot amplasa pe orice structura si pe orice teren, + te poti extinde dupa pofta inimii si dimensiunea buzunarului...as zice ca trage la cantar in luarea unei decizii.
+ daca ne-am strange mai multi interesati am putea sa trimitem pe careva direct in Corea sa vada la fatza locului despre ce e vorba, sa negocieze etc...un bilet dus intors e in jur de 600 oiro (adica cam 60 oiro de cap).

#6
99ton

99ton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 19.11.2007
La 6000euroi sunt si eu interesat de 1buc.(casuta de oaspeti-mi se pare potrivita)

#7
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.01.2007

 99ton, on May 21 2008, 14:14, said:

La 6000euroi sunt si eu interesat de 1buc.(casuta de oaspeti-mi se pare potrivita)


keep in tuch then :-)...M-am mai gandit c ape fatada domului se poate aplica o plasa iar deasupra plasei placa cu muschi verde (ca la casutele islandeze sau norvegiene)...adica un strat de izolatie in plus + integrare totala in natura. :P     vad ca japilor nu le-a venit ideea.

#8
99ton

99ton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 19.11.2007

 Lukkkkas, on May 21 2008, 14:21, said:

keep in tuch then :-)...M-am mai gandit c ape fatada domului se poate aplica o plasa iar deasupra plasei placa cu muschi verde (ca la casutele islandeze sau norvegiene)...adica un strat de izolatie in plus + integrare totala in natura. :P     vad ca japilor nu le-a venit ideea.
Sau: ne asociem,luam mai multe+un teren si facem un sat de vacanta"cu specific coreean" :notangel:

#9
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.01.2007

 99ton, on May 21 2008, 14:30, said:

Sau: ne asociem,luam mai multe+un teren si facem un sat de vacanta"cu specific coreean" :notangel:

poate specific eschimos...arhitectura in sine a domurilor nu are nimic de-a face cu arhitectura traditionala coreana...

#10
99ton

99ton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 19.11.2007

 Lukkkkas, on May 21 2008, 14:38, said:

poate specific eschimos...arhitectura in sine a domurilor nu are nimic de-a face cu arhitectura traditionala coreana...
Corect.Si mai bine-gasim multi fitosi interesati de lucruri noi.Apropos-cum ai gandit sa folosesti 3 pt o casa?

Edited by 99ton, 21 May 2008 - 13:48.


#11
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.01.2007

 99ton, on May 21 2008, 13:46, said:

Corect.Si mai bine-gasim multi fitosi interesati de lucruri noi.Apropos-cum ai gandit sa folosesti 3 pt o casa?


vezi aici in catalogul de prezentare la pagina 2  http://www.domendome.com/kcata.html

#12
99ton

99ton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 19.11.2007

 Lukkkkas, on May 21 2008, 14:51, said:

vezi aici in catalogul de prezentare la pagina 2  http://www.domendome.com/kcata.html
NU vrea deloc sa se incarce.

#13
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.01.2007

 99ton, on May 21 2008, 14:39, said:

NU vrea deloc sa se incarce.


Acu vad ca pretind ca un conteiner poete transporta pana la 30 de domuri...10 domuri fiind comanda minima pt care exporta.

#14
99ton

99ton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 19.11.2007

 Lukkkkas, on May 21 2008, 16:09, said:

Acu vad ca pretind ca un conteiner poete transporta pana la 30 de domuri...10 domuri fiind comanda minima pt care exporta.
Eu ziceam de catalog! :D

#15
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.01.2007

 99ton, on May 21 2008, 15:35, said:

Eu ziceam de catalog! :D
la mine se descarca in 30 sec

#16
99ton

99ton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 19.11.2007

 Lukkkkas, on May 21 2008, 16:39, said:

la mine se descarca in 30 sec
S-a descarcat,am gasit o pagina plina de "tractorase"cu care nu ma descurc.Pune si tu un link cu schita-sau explica cum faci.Ca nu ma mai chinui cu lb.coreeana sau ce-o fi ea,pls.

Edited by 99ton, 21 May 2008 - 15:56.


#17
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.01.2007

 99ton, on May 21 2008, 16:54, said:

S-a descarcat,am gasit o pagina plina de "tractorase"cu care nu ma descurc.Pune si tu un link cu schita-sau explica cum faci.Ca nu ma mai chinui cu lb.coreeana sau ce-o fi ea,pls.
cums afac...simplu, dau clik pe adresa si se deschide...probabil nu ai instalat Flash (ca e in Flash catalogul)

#18
99ton

99ton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 19.11.2007
Insfarsit s-a hotarat sa mearga.N-ar merge si pe terasele blocurilor?Poate se gaseste un importator-cred ca ar fi destui clienti-pt.tot felul de aplicatii-poate si organizare de santier-cred ca sunt mai ieftine decat casele container?!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate