Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

problema de pozitionare

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
vali38

vali38

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,845
  • Înscris: 16.10.2005
din nou o problema de pozitionare

am urmatorul cod

<html>
<head>
<style type="text/css">
body {
	margin-top:0px;
	margin-bottom:0px;
	background:url(images/bkg_main.png) repeat-y center #000000;
}
#c {
	margin:0 auto;
	background:#FFFFFF;
	position:relative;
	width:1000px;
}
#h {
	width:1000px;
	height:100px;
}
#nb {
	width:1000px;
}
.ni {
	width:100px;
	float:left;
}
</style>
</head>
<body>
<div id="c">
	<div id="h"></div>
	<div id="nb">dskljflsd jfdlsj flksdjfl ksdjlfkjdslkjf dsf </div>
	<div id="mc">sakl jdlskajdlsajdlksajldkjaslk djlskaj dlksajdlk sajlkdjas kldjasdsa dasdlksaj</div>
</div>
</body>
</html>

in FF imi pozitioneaza imi pozitioneaza totul centrat si asa vreau iar in IE nu vrea...am un cod asemanator cu acesta si in IE cu celalalt merge perfect

#2
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
bai stiti ce? eu m-am cam plictisit sa tot explic acelasi lucru again and again and again. Tu ai citit macar cate ceva despre html? Imi inchipui ca nu, pt ca daca ai fi citit ai fi aflat ca un doctype (de preferat html 4.01 strict) este un lucru care trebuie sa existe neaparat intr-o pagina.

De asemenea daca treceai codul printr-un validator ca cel de aici: http://validator.w3.org, iti aparea cat casa o singura eroare: This page is not Valid (no Doctype found)!. Dar e greu nu? lasa mai bine ca imi zic aia de pe softpedia. Una doua repede: am o problema. Dupa parerea mea ar trebui introduse avertismente pentru intrebari ale caror raspuns il gasesti in mod natural folosind 1-2 tool-uri free.

O seara placuta.

#3
Talpa Iadului

Talpa Iadului

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 08.02.2007
someone had a bad day :)

#4
radu-tanasescu

radu-tanasescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 03.05.2008
In afara de faptul ca asa trebuie inceputa o pagina web:
<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">
<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml">
<head>
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" />
<title>Untitled Document</title>
</head>

<body>
</body>
</html>
Si ca tot codul sursa css trebuie pus intrun fisier separat la care se face legatura asa (pe motiv ca "@import" nu e recunoscut de browsere care suporta css mai vechi, ca atunci cand aceste browsere deschid pagina e mai bine sa nu puna css de loc decat sa incarce css-ul gresit):
<style type="text/css">
@import url("director/nume_fisier.css");
</style>
Ca un obiect (div, img, etc.) sa stea centrat in <body>, trebuie ca <body> sa fie setat sa aseze tot ce e pus in el pe centru, cu css asta se face asa:
body {
	text-align:center;
}
La div-uri ai facut bine cu exceptia ca ai pus "position:relative;" la ce ti-o trebui nu stiu.
Daca vrei sa te mai ajut in continuare, posteaza codul cum ar trebui sa fie sa vad c-ai priceput.

Edited by radu-tanasescu, 21 May 2008 - 14:29.


#5
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
@radu-tanasescu: text-align:center nu este necesar, in mod standard compliant IE >= 6 recunoaste margin:0 auto si il si aplica. Tu faci o mica-mare confuzie: niciodata nu aliniezi un element de tip block cu text-align:center. Asta functioneaza la elementele inline (de orice fel ar fi ele). Pt elemente de tip block, se foloseste margin:0 auto;.

cu regulile de import: sunt o modalitate foarte interesanta de a include css-uri din alte css-uri, ajutand la crearea de controllere generale pentru pagini cu chestii diferite pt fiecare pagina. Totusi cea mai buna solutie este [in cazul in care ai mai multe css-uri] sa creezi un php in care sa importi css-ul si sa il servesti cu content-type: text/css. La fel si la js-uri, text/javascript. Ultima metoda te ajuta sa tii numarul requesturilor la minim (1) in acelasi timp in spate tu putand beneficia de functiile php si avand acces la diversele variabile de prin pagina.

Edited by xnoise, 21 May 2008 - 15:36.


#6
radu-tanasescu

radu-tanasescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 03.05.2008
Metode sunt 1000 sa faci orice, nu consider un php necesar pentru includerea a catorva css-uri intr-o pagina, mai ales intrun site static, cat despre alinierea la mijloc, mie personal imi place sa pun si acel text allign, nu functioneaza totul in toate browserele asa cum scrie la W3C, cate-odata chestii de genul asta ajuta (in diverse circumstante).

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
text-align:center funcționează și la elemente block. asta doar în IE 6 în quirks mode (și evident în versiuni mai vechi de IE). Dacă testezi site-ul și îl faci să se vadă la fel și în IE 5.5, are rost să pui și center. altfel... nu :)

#8
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
@radu: esti in afara discutiei. probabil cai ai ratat partea cu standardele nu? altul care sare cand explic ceva? mai bine incercati sa faceti ceva experienta in real life si dupa aia mai discutam. Nu sunt platit la greu sa fac layout-uri proaste si nici nu m-am chinuit ultimii ani sa invat tot ce se poate despre browsere and stuff ca sa vina cineva si sa imi zica ca nu e asa si mai ales sa zica ca e mai ok din punctul lui de vedere sa NU respecte standardele, chiar daca acest lucru se poate.

@radu: de unde ai presupus tu ca e vba de un site static cu cateva pagini? nu cred ca a zis cineva asa ceva. Evident ca inainte de a aplica ceva trebuiesc pusi in balanta mai multi factori, dar o sa observi ca la un site de productie e mult mai ok sa ai mai putine requesturi decat mai multe. 5 css-uri = 5 requesturi = astept de 5 ori dupa apache sa imi serveasca ceva = daca apache are treaba si nu imi serveste o componenta, eu astept mult si bine pana imi vine randul. Evident astea sunt notiuni prea avansate pt multi utilizatori ca sa se poata face. NU?

Cat despre cele 1000 metode de a face ceva, pe care o alegi? text-align:center; margin:0 auto sau margin:0 auto;? eu o aleg pe a doua. E standard compliant, merge in browserele care ma intereseaza daca am doctype strict (adica din nou daca respect standardele). Cat despre W3C, ei sunt dumnezeii in jocul asta. Specificatiile sunt date de catre ei, si in ultimul timp au ajuns sa fie chiar respectate (cu cateva exceptii).

@ionutz: buna observatia, dar pt IE < 6 deja cred ca e ineficient sa faci un html. asta pt ca sunt extrem de putini care mai au IE 5.5 si mai mic, si pt ei poti folosi cond-comm.

#9
radu-tanasescu

radu-tanasescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 03.05.2008
Evident nici tu nu ai inteles mare lucru din primul meu reply in topicul asta, am spus ca trebuie sa puna text allign center pe langa faptul ca div-ul respectiv trebuie sa aiva margin 0 auto, ca o metoda in plus de a te asigura ca merge in toate browserele, poate gresesc, dar chiar daca nu am dreptate, nu vad de ce trebuie sa te enervezi, sau sa te lauzi ca esti platit bine, felicitari, la salariu mai mare!

Si pentru ca esti un mare maestru web designer stii ca Internet Explorer 7 inca are 3 pagini de erori de afisare, lucru care il pune departe de standardele W3C... si dupa cum stim cu totii, vrem nu vrem, pagina tb. sa se vada si pe IE6,7 motiv pentru care, la stilizarea lui body cand vreau sa fac o pagina web centrata nu pun doar text allign center ci si toate astea (nu doar ca sa stea pe centru, ca sa evit tot felul de probleme in diverse situatii) :
html,body,p,div,img,h1,h2,h3,h4,li,ul,ol,dl,dd,dt,form,table,td,tr,fieldset {
	margin:0px;
	padding:0px;
	border:0px;
	border-collapse:separate;
	border-spacing:0px;
}
Tot ca un mare web designer stii ca majoritatea utilizatorilor web, chiar si cei ai acestui forum, nu sunt web designeri profesionisti, ca un web designer profesionist care esti, tu ar trebui sa sti ca atunci cand prezinti o informatie, trebuie ca aceasta informatie sa fie cat mai accesibila oamenilor care o vor primi, nu pricep cum te astepti tu sa priceapa cineva ceva din postul tau cand ne faci pe toti idioti pe fata si te lauzi ca esti adevarat fara vre-un scop anume decat sa demonstrezi ca tu esti mai jmecher... as indrazni sa spun tinere ca ai o atitudine total nepotrivita -_-

Edited by radu-tanasescu, 21 May 2008 - 20:48.


#10
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
deci reiau:

1: text-align:center este inutil din moment ce doar in quircks mode este folositor. pt a intra in standards mode poate pui un doctype. Nu vad de ce un user incepator nu ar trebuis a stie asta. Chiar ar trebui sa fie printre primele lucruri pe care ar trebui sa le bage la cap, alaturi de prezenta obligatorie a html, head title si body.

2: stiu toate erorile de afisare ale IE7 + inca vreo doua care se intampla in cazuri speciale si care nu le intalnesti peste tot. Stiu de asemenea ca selectorii sunt inca neimplementati complet, pseudo-elementele si pseudo-clasele nu functioneaza corect, dar mai stiu pe langa asta ca nu le folosesti toata ziua (desi viata ar fi mai usoara cu ele activate). Pe langa asta stiu si ce s-a gasit pana acum in IE 8 daca tot te intereseaza asa de mult cate stiu. Ca o explicatie aditionala, FX inca nu a implementat pe 3.0 o parte din selectori si cateva alte chestii, la fel si opera sau safari. Insa aproape tot ce nu e implementat nu este foarte folosit, si daca e folosit nu e folosit de un user incepator. (arata-mi tu ce incepator foloseste :after sau :before).

3: folosesti gresit regula regulile mentionate mai sus de catre tine, si ele fac parte din suprascrierea stilurilor default pe care le aplica fiecare browser. Intamplator asta nu are nicio treaba cu W3C, eu putand modifica stilurile default la orice browser (singurul pe care nu am incercat cred ca e IE, dar banuiesc ca si acolo se poate). Regula scrisa de tine este incompleta. ea se foloseste cam asa: * { margin:0; padding:0; }. border-collapse nu are niciun sens acolo la fel ca si border spacing. Intr-un design modern tabelele sunt aproape absente exceptand cazul in care ai date tabulare si atunci oricum prefer sa targetez altfel tabelul meu. border:0 este din nou nefolositoare si asta pt ca singurul element care poate avea un border este o imagine intr-o ancora. pt asta folosesti a img { border:0; }. Eu pe langa asta mai declar si font-family si size generic in regulile principale pe langa alte cateva chestii.

4: Intamplator eu sunt aici sa dau niste sfaturi, e treaba lor sa citeasca mai departe. eu nu am timpul necesar si nici nu am cine stie ce beneficii stand sa trag de useri pentru ca ei sa citeasca sau sa faca ceva. COnsider ca informatiile pe care le-am dat sunt exact ce le trebuie, asta daca au bunavointa sa citeasca putin mai mult si sa invete ceva. Daca tu consieri altfel, be my guest. In alta ordine de idei, am dat pana acum o groaza de exemple si de cele mai multe ori nu am primit nimic in raspuns, dar userul respectiv nici nu a avansat. M-am trezit cu topicuri la fel de "incepatoare" ca si cele initiale asta la 2-3 luni dupa ce eu am explicat problema si am dat solutia. Which kinda sucks pt ca nu imi place sa repet la infinit aceeasi placa.

5: explica te rog ce nu ai inteles din asta:

Quote

@radu-tanasescu: text-align:center nu este necesar, in mod standard compliant IE >= 6 recunoaste margin:0 auto si il si aplica. Tu faci o mica-mare confuzie: niciodata nu aliniezi un element de tip block cu text-align:center. Asta functioneaza la elementele inline (de orice fel ar fi ele). Pt elemente de tip block, se foloseste margin:0 auto;.

dar dina asta ce nu ai inteles?:

Quote

Imi inchipui ca nu, pt ca daca ai fi citit ai fi aflat ca un doctype (de preferat html 4.01 strict) este un lucru care trebuie sa existe neaparat intr-o pagina.

ce zici de: http://htmlhelp.com/...ml40/block.html [am scris in bara de adrese a FX-lui: html block elements si bunul google m-a dus direct acolo]. ce nu e clar acolo?

de asta ce zici: http://htmlhelp.com/...l40/inline.html [am scris in bara de adrese a FX: html inline elements si din nou bunul google mi-a livrat ceva interesant]. aici ce nu e clar?
de asta ce mai zici: http://www.simplebit.../centering.html [am scris in bara de adrese a FX: css margin:0 auto; si iar [god damnit] bunul google a sarit si m-a dus unde trebuie]. Aici ce e neclar?

PS: ultimul link: pt a nu imi sari in cap domnul tanasescu, ii recomand sa citeasca foarte atent chestia aia cu Update: pentru a vedea de ce am zis ca pe orice browser (inclusiv IE >= 6) merge margin:0 auto si ca singurul motiv pt care text-align:center ar fi folosit este targetarea browserelor IE < 6. Motivele pt care IE < 6 nu ar trebui targetat este ca e aceste browsere sunt niste dinozauri de mult disparuti.

Acum din nou documentatie: http://www.quirksmod...ss/condcom.html cititi despre cond-comms [e adresat multor membri de pe acest forum] pentru a vedea cum se face targetarea unui browser MSIE specific dupa versiune. E interesant nu, ce multe stie gogu asta [ma refer la google].

PS: sa stii ca nu m-am laudat cu salariul meu, ci doar am dat motivul pt care acesta este cu mult peste media din romania, acesta fiind motivul pt care am colaborari destul de interesante si mari cu clienti importanti din romania si din afara strict pe partea de html/css/js. Daca voiam sa ma laud, iti ziceam o suma, dar nu cred ca este cazul aici de asemenea discutii.

PS2: am uitat sa ma iau de tine pt folosirea unui doctype tranzitional si XHTML. dar asta intr-o discutie ulterioara.

O seara placuta.

Edited by xnoise, 21 May 2008 - 21:43.


#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postradu-tanasescu, on May 21 2008, 20:42, said:

Si pentru ca esti un mare maestru web designer stii ca Internet Explorer 7 inca are 3 pagini de erori de afisare, lucru care il pune departe de standardele W3C... si dupa cum stim cu totii, vrem nu vrem, pagina tb. sa se vada si pe IE6,7 motiv pentru care, la stilizarea lui body cand vreau sa fac o pagina web centrata nu pun doar text allign center ci si toate astea (nu doar ca sa stea pe centru, ca sa evit tot felul de probleme in diverse situatii) :
html,body,p,div,img,h1,h2,h3,h4,li,ul,ol,dl,dd,dt,form,table,td,tr,fieldset {
	margin:0px;
	padding:0px;
	border:0px;
	border-collapse:separate;
	border-spacing:0px;
}
Tot ca un mare web designer stii ca majoritatea utilizatorilor web, chiar si cei ai acestui forum, nu sunt web designeri profesionisti, ca un web designer profesionist care esti, tu ar trebui sa sti ca atunci cand prezinti o informatie, trebuie ca aceasta informatie sa fie cat mai accesibila oamenilor care o vor primi, nu pricep cum te astepti tu sa priceapa cineva ceva din postul tau cand ne faci pe toti idioti pe fata si te lauzi ca esti adevarat fara vre-un scop anume decat sa demonstrezi ca tu esti mai jmecher... as indrazni sa spun tinere ca ai o atitudine total nepotrivita -_-


View Postxnoise, on May 21 2008, 21:17, said:

3: folosesti gresit regula regulile mentionate mai sus de catre tine, si ele fac parte din suprascrierea stilurilor default pe care le aplica fiecare browser. Intamplator asta nu are nicio treaba cu W3C, eu putand modifica stilurile default la orice browser (singurul pe care nu am incercat cred ca e IE, dar banuiesc ca si acolo se poate). Regula scrisa de tine este incompleta. ea se foloseste cam asa: * { margin:0; padding:0; }. border-collapse nu are niciun sens acolo la fel ca si border spacing. Intr-un design modern tabelele sunt aproape absente exceptand cazul in care ai date tabulare si atunci oricum prefer sa targetez altfel tabelul meu. border:0 este din nou nefolositoare si asta pt ca singurul element care poate avea un border este o imagine intr-o ancora. pt asta folosesti a img { border:0; }. Eu pe langa asta mai declar si font-family si size generic in regulile principale pe langa alte cateva chestii.
copii, vreți și o riglă să vedeți care o are mai mare? :w00t:

Un CSS reset ce te scutește de multe bătăi de cap este cel de la Eric Meyer:
/* resetting some default styles */

html, body, div, span, applet, object, iframe,
h1, h2, h3, h4, h5, h6, p, blockquote, pre,
a, abbr, acronym, address, big, cite, code,
del, dfn, em, font, img, ins, kbd, q, s, samp,
small, strike, strong, sub, sup, tt, var,
b, u, i, center,
dl, dt, dd, ol, ul, li,
fieldset, form, label, legend,
table, caption, tbody, tfoot, thead, tr, th, td {
	margin: 0;
	padding: 0;
	border: 0;
	outline: 0;
	font-size: 100%;
	vertical-align: baseline;
	background: transparent;
}
body {line-height: 1;}
ol, ul {list-style: none;}
blockquote, q {quotes: none;}
blockquote:before, blockquote:after,
q:before, q:after {content: '';content: none;}
:focus {outline: 0;}
a:focus {outline:1px dotted #999;}
ins {text-decoration: none;}
del {text-decoration: line-through;}
table {border-collapse: collapse;border-spacing: 0;}

html { font-size:100.01%; }
body { font-size:1em; }

textarea {overflow:auto}
button {cursor:pointer}
a {text-decoration:none}
a:hover {text-decoration:underline}
/*  -----------------------------------
	a better and smarter way to clear floats
--------------------------------------*/

.clearfix:after {content:".";display:block;height:0;clear:both;visibility:hidden}
.clearfix {display:inline-block}
/* Hide from IE Mac \*/
.clearfix {display:block}
/* End hide from IE Mac */
* html .clearfix {height:1px}
Despre chestiile astea am scris și pe blogul meu.

Revenind:
border-collapse și border spacing își au un loc foarte bun și îți spun și de ce. Dacă folosește tabel și vrei să-l stilizezi, singura modalitate de a face „pătrățele” la tabel este să îi dai border la celule (TD). Dacă nu ai border-collapse, border-ul a două celule va fi dublu, astfel încât între celule vei avea un border de 2px (presupunând că ai border:1px la TD). Cu border-collapse elimini această „problemă” într-un mod foarte simplu :)

Oricum, sper că observați că omu' a întrebat cum centrează un element, da? :w00t:

#12
radu-tanasescu

radu-tanasescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 03.05.2008

View Posti0nutzb, on May 22 2008, 01:43, said:

copii, vreți și o riglă să vedeți care o are mai mare? :w00t:
Nu am nevoie de nici o rigla, sunt absolut sigur ca forta mea este mai mare ca a lui  B)

@xnoise

o luam pe puncte:

1. probabil ca ai dreptate si io am tot pus ca boul conditia respectiva un an de zile in pagini... se mai intampla, traiesti si inveti.
2. exista google, stim cu totii, stim ca stii si tu.
3. se pare ca i0nutzb a gasit un css reset mai bun ca al meu, iarasi, traiesti si inveti.
4. + 5. nu ma indoiesc de calitatea informatiei, ci de modul arogant in care este prezentata.

Probabil ca esti un web designer foarte bun, si in mod sigur stii lucruri pe care eu nu le stiu, incearca totusi sa fi mai relaxat, nu esti in competitie cu mine sau cu nimeni altcineva de pe forumul asta, si stii care-i faza cea mai tare, ne certam chiar aiurea pentru ca persoana care a deschis initial topicul si avea nevoie de ajutor nici macar nu s-a uitat pe vreun raspuns!

#13
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
@ionutz: css-ul de reset al lui eric este mult prea complicat pt majoritatea site-urilor. Din pacate eu sunt maniac. Nu includ chestii de care nu am nevoie si regulile mentionate mai sus de mine sunt cam singurele de care am nevoie la scara larga. + ca este destul de contestat, la un moment dat aparuse un articol parca pe ala care elminina o parte din regulile din acel reset. Sunt de acord totusi ca un html-ist ar trebui sa includa un reset. Cum si-l creeaza depinde de ce nevoi are. Nu vreau rigla, doar ca nu suport discutiile legate de standarde si de ocolirea lor chiar cand acestea sunt posibil de implementat. Cam de la asta a pornit toata discutia.

@radu: nu stiu daca sunt mai bun ca tine, probabil ca sunt mai informat si am mai multa exeprienta. Nu am vrut sa par chiar asa de rau, dar totusi problema din topic este una la care am mai raspuns de cel putin 5 ori ana acum. ceea ce e enervant si frustrant. Mai ales cand vezi ca oamenilor le e frica sau lene sa foloseasca un tool care le este pus la dispozitie gratuit. Drept urmare am reactionat cum am crezut de cuviinta si ma indoiesc ca am facut rau. Chestia asta cu: nu stiu cum se face de ce nu imi aratati voi e de mult dusa si e cumva o lipsa de respect fata de cel care incearca sa iti raspunda. In mod normal as fi ignorat acest topic cum am facut ultimele 3-4 luni cu probleme similare dar asta chiar m-a scos din sarite. Si in mare parte pt ca stiu ce fel de web-dizainari se invart pe piata romaneasca pt ca dupa unii se intampa sa curat eu. Si curatarea=rescriere de la 0 de cele mai multe ori sau tona de hack-uri.

O zi cat mai placuta.

PS: persoana respectiva a monitorizat topicul dar nu a zis nimic. Cred ca i-a fost frica. Poate a invatat sa vina cu probleme reale data viitoare. Si poate citeste link-urile pe care le-am dat (macar pe alea).

Edited by xnoise, 22 May 2008 - 08:52.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate