Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Viza de flotant

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
pizzaman18

pizzaman18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 20.03.2008
Buna ziua,

Am citit ceva pe forumuri legat de viza de flotant dar totusi sa va explic situatia mea .

Sunt student in Bucuresti,locuiesc la o matusa de aproape 1 an si nu am viza de flotant si nici nu intentionam sa fac. Ideea e ca azi am fost la un interviu in care pt o eventuala angajare trebuie sa am domiciliul stabil in Bucuresti.

Toate bune bune si frumoase ( eu ma gandeam ca merg pana la politie si se rezolva ) pana cand dau cu capu de indecizia matusii mele de a-mi face viza de flotant pt ca ea crede ca o trece la fisc si ca trebuie sa plateasca etc... mentionez ca eu nu platesc chirie unde stau si e absurd sa platesca impozit pentru o suma inexistenta de bani?

Ce trebuie sa fac? Ma refer ce sa fac sa nu am vreo problema... daca este adevarata partea cu fiscul,cum poate fi evitata?

#2
arbmed

arbmed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 21.01.2007

View Postpizzaman18, on May 13 2008, 18:51, said:

Ideea e ca azi am fost la un interviu in care pt o eventuala angajare trebuie sa am domiciliul stabil in Bucuresti.

Ce trebuie sa fac? Ma refer ce sa fac sa nu am vreo problema... daca este adevarata partea cu fiscul,cum poate fi evitata?
1. Ce vrea angajatorul e neconstitutional si discriminatoriu.
2. Iti face matusa un contract de comodat (gasesti modelul pe net sau te duci la notar). Adica un fel de contract de inchiriere, dar fara sa platesti chirie. Cu contractul de comodat te duci la politie, n-ai treaba la fisc. S-ar putea ca politia sa ceara ca acest contract sa fie facut neaparat de notar, caz in care te costa taxele respective ...

#3
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View Postarbmed, on May 13 2008, 22:42, said:

1. Ce vrea angajatorul e neconstitutional si discriminatoriu.
2. Iti face matusa un contract de comodat (gasesti modelul pe net sau te duci la notar). Adica un fel de contract de inchiriere, dar fara sa platesti chirie. Cu contractul de comodat te duci la politie, n-ai treaba la fisc. S-ar putea ca politia sa ceara ca acest contract sa fie facut neaparat de notar, caz in care te costa taxele respective ...
Doamne, frate, pai mai usor imi deschid baza militara.
Fa-ti viza de flotant, iar matusa trebuie doar sa declare, in cazul in care i se solicita, ca nu iti ia bani. Doar ca te va trece la cheltuielile comune. Ce comodat? Sau notar. pai nici daca-mi fac firma nu-mi trebuie act autentic, iar tu-l  trimiti la notar pt o chirie?
Nu e abuziva clauza conform careia angajatorul iti cere sa fi din Buc si nici discriminatorie. Angajatorul se protejeaza, in ce fel? Cine sta in chirie, are chirie de platit. Deci, ori vrea salariu mare, ori pleaca cum da de un salariu mai mare. Si nu esti sigur pe angajat.

Edited by snipest, 14 May 2008 - 08:16.


#4
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006
Omule, nu mai trebuie acum neaparat contract pt viza de flotant.
doar da matusa o declaratie ca te ia in spatiu la ea(gratis bineninteles)
Si mai scoate-o pe matusa in lume... :huh:

#5
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postortega, on May 14 2008, 09:14, said:

Omule, nu mai trebuie acum neaparat contract pt viza de flotant.
doar da matusa o declaratie ca te ia in spatiu la ea(gratis bineninteles)
Si mai scoate-o pe matusa in lume... :huh:

mi-ai luat-o din gura :D

exact...daca e matusa ta si nu platesti chirie, te ia in spatiu si gata !
free, numai ca trebuie sa mergeti impreuna la politie !
pe urma iti schimbi buletinul si in 2 saptamani esti fresh ;)

#6
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
da, mergi cu matusa la politie (si cu actele casei in original)
e gratis
nu schimbi buletinul
il lasi la politie si astia in 2-3-4 saptamani ti-l dau inapoi cu un stiker cu stampila si noua adresa lipit pe spate
partea proasta este ca pentru toata aceasta perioada nu iti dau nimic inlocuitor de buletin, o hartie, ceva

#7
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postaeon, on May 14 2008, 09:28, said:

da, mergi cu matusa la politie (si cu actele casei in original)
e gratis
nu schimbi buletinul
il lasi la politie si astia in 2-3-4 saptamani ti-l dau inapoi cu un stiker cu stampila si noua adresa lipit pe spate
partea proasta este ca pentru toata aceasta perioada nu iti dau nimic inlocuitor de buletin, o hartie, ceva
amice !!! daca iti faci viza de flotant nu schimbi buletinul !

daca te ia in spatiu se cheama ca schimbi domiciliul si atunci trebuie sa schimbi si cartea de identitate 

#8
Kyandra

Kyandra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 18.11.2006

View Postspare-me, on May 14 2008, 09:40, said:

amice !!! daca iti faci viza de flotant nu schimbi buletinul !

daca te ia in spatiu se cheama ca schimbi domiciliul si atunci trebuie sa schimbi si cartea de identitate 

Daca te ia in spatiu, poate inseamna ca iti stabileste atat domiciliul = schimbare de buletin(nu e cazul de fata), cat si resedinta = FLOTANT (iti pune un abtibild pe spatele cartii de identitate cu o stampila, valabil 12 luni si gata). Normal ca trebuie sa te ia in spatiu si la flotant, ca, teoretic, unde stai?? in aer? in balcon?? intr-un spatiu, logic :P
Eu cred ca in Buc. se misca mai repede astia la flotant, am o prietena i l-au facut in 4 zile (fara atentii) :D

#9
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
mai domnisoara, nu amesteca borcanele cu logica asta "Ca nu stai in aer"

ce nu pricepi ? la "luarea in spatiu" este trecut in cartea imobilului si ai drept de resedinta acolo si poti/trebuie (?) sa iti schimbi actul de identitate

domiciliul FLOTANT (ca de-aia ii spune flotant - variabil/miscator) inseamna ca tu esti inregistrat intr-un imobil cu domiciliul stabil si acolo domiciliezi temporar.

e chiar asa de greu ?!

#10
Kyandra

Kyandra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 18.11.2006

View Postspare-me, on May 14 2008, 21:27, said:

mai domnisoara, nu amesteca borcanele cu logica asta "Ca nu stai in aer"

ce nu pricepi ? la "luarea in spatiu" este trecut in cartea imobilului si ai drept de resedinta acolo si poti/trebuie (?) sa iti schimbi actul de identitate

domiciliul FLOTANT (ca de-aia ii spune flotant - variabil/miscator) inseamna ca tu esti inregistrat intr-un imobil cu domiciliul stabil si acolo domiciliezi temporar.

e chiar asa de greu ?!
Resedinta este acel atribut de identificare in spatiu a persoanei fizice prin indicarea locuintei vremelnice ori temporare.

Atat la stabilirea domiciliului, cat si a resedintei, titularul dreptului de proprietate asupra imobilului in care "vei fi luat in spatiu" (definitiv/temporar) - daca nu esti tu, of course, isi exprima acordul ca X sa isi stabileasca domiciliul/resedinta pe proprietatea lui (in spatiul lui). Adevarat ca la flotant nu-ti schimbi buletinul, dar proprietarul tre' sa fie de acord sa te "ia in spatiul lui" in ambele situatii... Cat despre cartea de imobil... n-am vazut asa ceva pe la politie :D (si am atat domiciliu, cat si resedinta)...Poate pe la tara sa te mai treaca prin registrul agricol...

#11
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006
Cartea de imobil o tine administratorul blocului(chiar si la hoteluri exista asa ceva). Si eu am crezut ca e o prostie de pe vremuri...dar nu este asa.Prevederea este valabila,a fost retiparita recent in lege si exista chiar si sanctiuni intre 40-80 de lei.(nici vorba de abrogare)

Nu s-au schimbat chiar asa multe dpdv legislativ in cei aproape 20 ani de la revolutie. Si acum politia(militia) are nevoie de informatii(adica lucreaza prin metode specifice :lol: )

Edited by ryky, 21 May 2008 - 16:10.


#12
BNG

BNG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 07.03.2005
O mica nelamurie am si eu, se poate face viza de flotant daca stau cu chirie si nu am contract de inchiriere? Nu stiu daca are vreo importanta insa nu sunt in nici un grad de rudenie cu proprietarul.
Multam si sper sa raspunda cei care stiu sigur daca se poate sau nu.

#13
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006

View PostBNG, on Aug 6 2008, 19:59, said:

O mica nelamurie am si eu, se poate face viza de flotant daca stau cu chirie si nu am contract de inchiriere? Nu stiu daca are vreo importanta insa nu sunt in nici un grad de rudenie cu proprietarul.
Multam si sper sa raspunda cei care stiu sigur daca se poate sau nu.


Se poate si fara contract daca vrea proprietarul sa-ti faca flotant(eu am facut cuiva).(l-ai intrebat ? ca sincer ,daca nu ti-a facut nici contract f putin probabil sa-ti faca flotant).

#14
BNG

BNG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 07.03.2005

View Postryky, on Aug 6 2008, 20:18, said:

Se poate si fara contract daca vrea proprietarul sa-ti faca flotant(eu am facut cuiva).(l-ai intrebat ? ca sincer ,daca nu ti-a facut nici contract f putin probabil sa-ti faca flotant).

El sustine ca s-a interesat si nu se poate.
Ideea este ca urmeaza sa fac contract de inchiriere dar cu ocazia asta o sa creasca si chiria ca doar o sa trebuiasca sa plateasca impozit iar eu as vrea sa renunt la contractul de inchiriere (pentru a nu creste chiria sau cel putin nu cu mult ca oricum sa o creasca) daca se poate face viza de flotant fara contractul de inchiriere.

Si inca ceva, daca primesc vreo reclamatie si ma trezesc cu politia la usa faptul ca nu am contract de inchiriere ci doar viza de flotant ar reprezenta o problema? Ma gandesc ca pentru proprietar ar fii pentru ca are un venit nedeclarat, asta in caz ca nu o pot scoate la capat cu garcea.
Am spus asta pentru ca vecina de sub mine care a fost obisnuita foarte mult timp ca deasupre ei sa nu stea nimeni si sa nu auda nici un sunet la inceput cand m-am mutat aici am avut ceva probleme cu ea desi nu am exagerat cu galagia insa femeia e capu', pe bune  :).  Acum s-a mai potolit, probabil s-a obisnuit si ea cu viata la bloc insa nu vreau sa am surprize in viitor.
Multam.

#15
hera25w

hera25w

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 11.03.2008
Pentru orice ati face flotant sa aveti grija cu actele. Pentru ca peste tot scrie ca trebuie contractul pe locuinta in original, ca il lasi acolo si ti-l dau ei cand e gata buletinul si cand sa ridic actele nu mai era contractul pe locuinta. Si imi indruga tanti de la ghiseu alta decat cea la care am depus actele ca nu era nevoie sa il las la ei ca nu trebuie cu toate ca cealalta mi-a cerut si originalul. Asa ca am ramas fara contractul pe casa, din fericire copie legalizata, originalul e acasa.  Deci aveti grija. Nu lasati actele in original pe mana lor ca nu se stie daca le mai primiti. Noi eram si doi care vroiam flotant pe aceeasi locuinta si nu l-a pus in dosar langa buletine ci undeva deoparte. Ah, prostii astia sunt din Cluj-Napoca.

#16
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,979
  • Înscris: 24.02.2006

View PostBNG, on Aug 6 2008, 19:59, said:

O mica nelamurie am si eu, se poate face viza de flotant daca stau cu chirie si nu am contract de inchiriere? Nu stiu daca are vreo importanta insa nu sunt in nici un grad de rudenie cu proprietarul.
Multam si sper sa raspunda cei care stiu sigur daca se poate sau nu.


daca nu ai contract de inchiriere, atunci tu nu locuiesti acolo, din punct de vedere legal.
poti incerca sa vorbesti cu proprietarul sa te ia in spatiu sau sa-ti faca un contract de comodat pe apartament, la ala nu platesti impozit.

#17
germi

germi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 16.04.2008

View PostBNG, on Aug 6 2008, 22:00, said:

El sustine ca s-a interesat si nu se poate.
Ideea este ca..........daca se poate face viza de flotant fara contractul de inchiriere.

Si inca ceva, daca primesc vreo reclamatie si ma trezesc cu politia la usa faptul ca nu am contract de inchiriere ci doar viza de flotant ar reprezenta o problema? ........

1.  Nu este adevarat. Iti poate face daca vrea.
2.  Se poate face viza de flotant fara contractul de inchiriere, fiind necesara insa, in acest caz, prezenta proprietarului la ghiseu atunci cind depui actele pt flotant; proprietarul completeaza acolo formularul 12, iar tu-formularul 19.
3.  nu este nici o problema.
Acum ceva detalii:
1+2.  Nu se cere contractul de inchiriere daca proprietarul isi da acordul in fata lucratorului de la ghiseu., prin completarea form 12 si prin semnarea form 19 la rubrica CONSIMTAMINTUL GAZDUITORULUI. Daca ai un contract de inchiriere , NU este nevoie de prezenta proprietarului; asta-i toata diferenta. Si mai completez prin a-ti spune ca foarte bine poti sa locuiesti la o ruda care nu-ti cere chirie si atunci nu se incheie contract de inchiriere, dar viza de flotant poti sa-ti faci cu acordul proprietarului dupa cum ti-am spus. Nu spun toate astea din auzite...am facut chiar eu in urma cu 2 luni pentru fiul unei verisoare o asemenea viza de flotant. Nu mi-a cerut sa demonstrez ca suntem rude, purtam, evident, alte nume, nu avem contract de inchiriere pentru simplul fapt ca sta la mine fara a plati ceva.

Edited by clara_spiele, 08 August 2008 - 14:16.
reclama inutila


#18
BNG

BNG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 07.03.2005
Multumesc mult pentru lamurire germi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate