Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Hemoleucograma

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
KARINA73

KARINA73

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 13.03.2008
Buna ziua,

as avea si eu o intrebare...pt. cine m-ar putea lamuri. Am facut recent o hemoleucograma si mi-a iesit o valoare f. scazuta a tromobocitelor, amune 514 !!! Poate fi real sau e vreo eroare!?! Medicul m-a pus sa repet urgent analizele la alt laborator, asa ca asta urmeaza sa fac dar, adevarul e ca m-am cam speriat! Mentionez ca analizele le-am facut la 2 zile dupa ciclu + ca in urma cu vreo 2 sapt. am fost racita si am facut un tratament cu paracetamol sinus. Ar fi putut afecta toate astea rezultatul analizei? Va multumesc.

#2
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

Numaratoarea trombocitara
Trombocitele (plachetele sanguine) sunt fragmente de citoplasma provenite din megacariocite, celule din maduva hematogena (care produce celule ale sangelui). Au o forma discoida si un rol esential in procesul de coagulare prin constituirea initiala a unui cheag temporar. Acesta se realizeaza prin atasarea trombocitelor la peretele vascular lezat si intre ele. Ulterior, prin aderarea trombocitelor la cheagul de fibrina, format ca urmare a desfasurarii intregii cascade a coagularii se constituie cheagul stabil.
Fiecare laborator poate avea valori de referinta proprii, insa in general valorile normale sunt considerate intre 150000 si 300000 trombocitecm cub de sange.
Un numar mic de trombocite  (trombocitopenie) poate aparea in urmatoarele afectiuni:

    * Limfoame
    * Lupus eritematos
    * Diferite infectii virale
    * SIDA
    * Anemie aplastica
    * Leucemie


Un numar mic de trombocite poate fi secundar unui tratament cu aspirina, clopidogrel, chinina sau alte antiinflamatoare nesteroidiene.
Un numar crescut de trombocite (trombocitoza) apare in sindroamele mieloproliferative.

sursa : aici

#3
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
E imposibil sa fie 514 trombocite! Poate s-a format un cheag in eprubeta...
Sigur nu e 514000 (eventual 514 X 103)?

#4
KARINA73

KARINA73

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 13.03.2008

 antigen, on May 12 2008, 13:56, said:

E imposibil sa fie 514 trombocite! Poate s-a format un cheag in eprubeta...
Sigur nu e 514000 (eventual 514 X 103)?


Sincer, cum nu sunt de specialitate, m-am dus la medic, iar acesta asa mi-a spus...si ca e musai sa repet de urgenta analiza. Normal ca m-am speriat, si m-am gandit ca s-o fi intamplat ceva...De asta m-am si gandit la cauzele erorii respectivei analize. Cert e ca din alte 2 valori( hematii si leucocite) ar reiesi ca ar fi si o anemie la mijloc.

#5
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008
Repeta hemoleucograma la un laborator de incredere.

#6
eea

eea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 28.11.2006
am facut analizele ( timp sangerare, coagulare, coagulograma, tgp si tgo) la sange saptamana aceasta si m-a ingrijorat foarte tare rezultatul

PDW 19.3  valorile normale sunt cuprinse intre  12 - 16.5 %

MPV 10.5   valorile normale sunt cuprinse intre  7.4 - 10.4 fL

metionez ca restul valorilor se inacdreaza in parametrii normali. Stie careva la ce se refera mai exact PDW si MPV?
Am citit undeva pe net ca pentru PDW marit cauza este trombocitemia esentiala, din cate stiu in cazul trombocitemia esentiale , ar trebui sa am un nr mai mare de trombocite, insa la mine nu este asa: valoarea mea: PLT 226 valorile normale sunt cuprinse intre : 150 - 450 *10^3/mm3.. Mutltumesc f mult si astept un raspuns din partea voastra

#7
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
sunt caracteristici ale trombocitelor - distributia si volumul mediu.

stai calm, la valorile astea, foarte putin marite fata de normal, n-ai nimic, nu te mai gandii la trombocitemii esentiale si alte povesti de groaza.

#8
eea

eea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 28.11.2006

 mianna, on May 16 2008, 16:12, said:

sunt caracteristici ale trombocitelor - distributia si volumul mediu.

stai calm, la valorile astea, foarte putin marite fata de normal, n-ai nimic, nu te mai gandii la trombocitemii esentiale si alte povesti de groaza.


Multumesc pentru raspuns  :D ...  probabil ca m-am gandit eu prea departe  :D   insa nu as putea spune ca nu am nimic, pt ca  mi-am scos o masea si locul a sangerat aproximativ   mai mult de o zi ( nu a fost deloc placut  -_-   ) ...oricum saptamana viitoare direct la medic ajung
merci  :kisstogether:

#9
biceman

biceman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 922
  • Înscris: 19.06.2006

 KARINA73, on May 12 2008, 14:27, said:

Sincer, cum nu sunt de specialitate, m-am dus la medic, iar acesta asa mi-a spus...si ca e musai sa repet de urgenta analiza. Normal ca m-am speriat, si m-am gandit ca s-o fi intamplat ceva...De asta m-am si gandit la cauzele erorii respectivei analize. Cert e ca din alte 2 valori( hematii si leucocite) ar reiesi ca ar fi si o anemie la mijloc.
anemia o observi doar din numarul/volumul hematiilor si hematocrit. Oricum este o eroare, la 500 bucati trombocite ai avea hemoragii spontane, grave.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate