Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Importanta Culturismului!

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Adorian Moldovan

Adorian Moldovan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 23.09.2007
Avand in vedere ca m-am plictisit acuma seara, m-am gandit sa ma bag putin pe la aceasta rubrica a culturismului si sa va explic si voua tuturor cum sta treaba defapt cu acest sport si daca merita sa-l faceti.
  Nu stiu daca s-au mai deschis topicuri de genul aceasta, insa daca nu, tin eu sa va informez cu unele chestii foarte importante de alfel, voi incerca sa cuprind cam totul.

  In primul rand cu totii trebuie sa stim ca, culturismul este un sport foarte complex si complicat de alfel. Nu multi ajung sa fie multumiti de rezultate si nu multi stiu sa il practice corect, chiar dupa vreo 2 ani de experienta, ca mai cunosc cazuri de genul acesta.
  Eu am 18 ani si m-am apucat de culturism inca dinainte sa fac 16 ani, intr-adevar, eram lipsit de exprienta si de cunostinte in domeniu, insa pe parcurs am descoperit ca merita si ca pot sa fiu un culturist versat. Am avut norocul ca am dat de oameni cu o experienta foarte mare care la urma lor m-au ajutat foarte mult, le multumesc, iar acum m-am gandit sa transmit si eu mai departe cunostintele mele, mai exact ale lor, vorbind nu numai din experienta lor de cativa ani buni, dar si dintr-amea.

  Are vreun sens sa ma apuc de acest sport? Merita? Oare eu pana la varsta de 16 ani am facut ceva miscare sau doar am stat in fata blocului si umblam dupa femei si/sau ma imbatam cu toti ratatii la toate ocaziile? .... Sunt niste intrebari care toti incepatorii trebuie sa si le puna.
  Sunt rare cazurile in care un baiat ajunge sa aiba randament din culturism daca pana inainte fuma, bea, nu facea miscare fizica suficienta si nu se alimenta corect, eu sincer inca nu am intalnit, poate ma uimiti voi totusi. E important sa faci un sport inca de mic copil, aparte ca te ajuta mult pentru fibra musculara si sanatatea organismului e vorba si de educatia sportiva a copilului, el va stii sa abordeze si sa reziste mai bine antrenamentelor si solicitarilor musculare ale lui. Eu de exemplu m-am orientat inca de mic pe un sport care sa includa toate grupele musculare ale corpului, si anume INOTUL. Eu acest sport il recomand tuturor sa il faca de perfomanta, parerea mea e cel mai complex si frumos, care de asemenea ajuta mult la dezvoltarea mushcilor de mai tarziu. Evident ca o data ce tu prin acest sport ti-ai format o anume constitutie de sportiv, iti va fii foarte usor sa faci culturism si sa ai randament foarte repede FARA suplimente nutritive. E suficient in cazul acesta sa executi miscarile corect si sa inveti unele chestii.

  Va spun ca daca toata viata ati fost o planta, mai bine nu va apucati de culturism, va irositi timpul si banii degeaba, ca pun pariu ca mai bagati bani si in suplimente de care habar nu aveti ce efecte au in timp sau cel putin cu ce se deosebesc fata de celelalte.
  Pentru a avea un efect, trebuie sa ai rabdare si sa ai o alimentatie foarte buna, lasati-le dracului de suplimente, ca sincer eu nu sunt curios de cat de mare e X si Y, sunt curios de cat de sanatos e si de cat de bine arata. E mult mai important sa fii fibrat decat masiv, plin de grasimi in tine. Cat tine de creatina, aaa, inteleg, vrei forta? De unde dracu sa ai forta daca mancai ca un iepuras mereu? Sau de unde dracu sa ai daca tu mereu ai fost copilul lui mama? Crezi ca Coca - Cola Company si Chipsurile dau forta? Te inseli amarnic. Crezi ca prima masa dinainte de a merge la scoala nu e importanta? Din nou te inseli amarnic. Va spun ca nu are rost sa va apucati de sala si sa faceti fibrare, iar apoi sa va ganditi sa faceti masa, gresit. Nu te poti fibra la varsta de 16 - 18 ani in sala. Pentru aceasta ai avut o copilarie tocmai buna si profitabila pentru a-ti consuma caloriile intr-un sport de performanta. Vad mereu in sala ca apar o gramada de smecherasi deformati care se pun sa faca masa musculara, dar nici macar fibra nu au. Va spun ca, cu tot cu suplimente si tot ce ati lua voi, daca nu esti fibrat, nu merge treaba, vei fii mereu asa, eventual cateva kg. in + si te vei mira de cel de langa tine ca de una mama dracului el are forta si arata si bine. E greu de inteles pentru unii credeti-ma.

  Asadar sa stiti ca sportul de mic copil va formeaza buna constitutie, nu ma refer aici la culturism. Culturismul e pentru cei care vor sa fie mai marisori, dupa ce s-au lasat de un alt sport anume. Ca mai sunt cei de performanta care altceva nu au facut in viata lor, ei, acolo e alta lipeala, aceea nu s-au apucat la 15- 16 ani. Si pe deasupra ei sunt din nastere facuti pentru acest sport. Ca sa nu ma intrebati pe urma ca ei de unde arata cum arata avand in vedere ca alt sport nu prea au facut. Dar trebuie sa mentionez ca putini dintre ei fac natural, si mai mentionez ca aveti voi impresia ca ei arata chiar asa cum ii vedeti in televizoare, stati linistiti, sunt unsi cu crema ca sa luceasca si sa iasa fibra in evidenta. Daca nu ma credeti, pentru cei care arata bine, ia luati o crema de genul acela, faceti-va bine cu ea si o sa vedeti ca in reflectoare aratati ca un culturism de profesie ^_^ . Apropo sa nu uit ca dupa cum bine stiti in fotografiile de reclama, alea sunt editate in Photoshop, nu sunt ei chiar perfecti, stati linistiti.

  Bagati de seama ce am zis mai sus, ca sunt chestii logice fie ca sunteti de acord sau nu. Am tinut sa mentionez acest lucruri esentiale, pe langa antrenamente, nutritie si multe altele. Astea s-au cam discutat, dar daca cumva vreti ceva sfaturi legat de culturism, oricand sunt disponibil sa ajut, cu cea mai mare placere.

  Astept sa vad si eu ceva pareri de la voi, precizati daca va rog si experienta ce o aveti, ca sa stiu unde va incadrez in functie de critica/comentariu.

  Numai bine si bafata!

#2
ciutacu

ciutacu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.08.2007
Sa stii ca nu e adevarat ce spui tu: culturistii de performanta nu se apuca de la 15 - 16 ani, ci mai devreme. Tin sa te informez ca sunt culturisti care au inceput sa practice culturismul de la peste 20 de ani si au castigat premii importante. Si daca nu esti facut pentru culturism ce ? Fiecare om are dreptul sa practice culturismul, din alte motive decat participarea la concursuri. Sunt foarte multe beneficii ale acestui sport. Zici ca daca nu esti fibrat nu merge treaba. Masa musculara se obtine cel mai bine atunci cand ai un strat suficient de grasime.

Edited by ciutacu, 12 May 2008 - 06:14.


#3
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Sunt unsi cu ulei de corp? Eu credeam ca-s asa de sanatosi de le straluceste pielea. Mersi ca mi-ai zis. Dupa ce am citit postul tau am decis sa ma las de sala si sa revin la viata mea sedentara.

#4
Adorian Moldovan

Adorian Moldovan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 23.09.2007

 ciutacu, on May 12 2008, 07:13, said:

Sa stii ca nu e adevarat ce spui tu: culturistii de performanta nu se apuca de la 15 - 16 ani, ci mai devreme. Tin sa te informez ca sunt culturisti care au inceput sa practice culturismul de la peste 20 de ani si au castigat premii importante. Si daca nu esti facut pentru culturism ce ? Fiecare om are dreptul sa practice culturismul, din alte motive decat participarea la concursuri. Sunt foarte multe beneficii ale acestui sport. Zici ca daca nu esti fibrat nu merge treaba. Masa musculara se obtine cel mai bine atunci cand ai un strat suficient de grasime.


ciutacu ciutacu, am precizat in post ca cei de performanta nu au inceput de la 15 -16 ani, reciteste. Si mai sunt exceptii, si asta am precizat. Dar sa zici ca din grasime obti ce iti doresti, tu te auzi ce vorbesti? Eu am postat din urma experientei si nu numai, ci si din experienta altor mari culturisti. Si apropo, pentru tine conteaza sa fii gras (cica masa musculara). Omule bun, intelege ca masa musculara e atunci cand esi fibrat, nu cand e stratul de grasime pe tine de sta sa cada. Cine te-o invatat pe tine culturism? :lol:

#5
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007

 Adorian Moldovan, on May 11 2008, 22:57, said:

Avand in vedere ca m-am plictisit acuma seara, m-am gandit sa ma bag putin pe la aceasta rubrica a culturismului si sa va explic si voua tuturor cum sta treaba defapt cu acest sport si daca merita sa-l faceti.


  Sunt rare cazurile in care un baiat ajunge sa aiba randament din culturism daca pana inainte fuma, bea, nu facea miscare fizica suficienta si nu se alimenta corect

Va spun ca daca toata viata ati fost o planta, mai bine nu va apucati de culturism, va irositi timpul si banii degeaba, ca pun pariu ca mai bagati bani si in suplimente de care habar nu aveti ce efecte au in timp sau cel putin cu ce se deosebesc fata de celelalte.

E mult mai important sa fii fibrat decat masiv, plin de grasimi in tine.
Cat tine de creatina, aaa, inteleg, vrei forta
Va spun ca nu are rost sa va apucati de sala si sa faceti fibrare, iar apoi sa va ganditi sa faceti masa, gresit
Vad mereu in sala ca apar o gramada de smecherasi deformati care se pun sa faca masa musculara, dar nici macar fibra nu au.
Va spun ca, cu tot cu suplimente si tot ce ati lua voi, daca nu esti fibrat, nu merge treaba, vei fii mereu asa, eventual cateva kg. in + si te vei mira de cel de langa tine ca de una mama dracului el are forta si arata si bine. E greu de inteles pentru unii credeti-ma.


  dar daca cumva vreti ceva sfaturi legat de culturism, oricand sunt disponibil sa ajut, cu cea mai mare placere.

  Astept sa vad si eu ceva pareri de la voi, precizati daca va rog si experienta ce o aveti, ca sa stiu unde va incadrez in functie de critica/comentariu.

Deci copii si care mai cititi pe aici. ASA NU ! Aberant si al dracu de gresit.

 Adorian Moldovan, on May 12 2008, 13:57, said:

Si apropo, pentru tine conteaza sa fii gras (cica masa musculara). Omule bun, intelege ca masa musculara e atunci cand esi fibrat, nu cand e stratul de grasime pe tine de sta sa cada. Cine te-o invatat pe tine culturism? :lol:

Omule..explica odata ce intelegi tu prin fibrat ?

#6
Adorian Moldovan

Adorian Moldovan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 23.09.2007
Tocmai asta e ideea Valy, ca majoritatea nu intelegeti cu ce se mananca un sport. De aceea am postat ce am postat, fie ca esti de acord sau nu. Ce inteleg prin fibrare? Banuiesc ca ar trebui sa te prinzi singur, fara sa mai explic eu.
  Apropo, e logic ca cineva care nu are un fizic bun sa se apuce sa comenteze cand o persoana critica putin ici pe colo. Dar, cine e vinovat de treaba asta? Cumva eu? Ca doar v-am explicat cum sta treaba, nimic altceva.
  Voi nu intelegi ce inseamna un corp sanatos, fibrat si cu masa musculara in acelasi timp. Faceti confuzie, eu oricum vorbeam acolo la modul general. Si prin cate sali de forta am umblat, mi-am dovedit treaba asta ^_^ . Nici macar nu m-as sinchisi sa scriu daca nu as stii.
  Ca veni vorba, cati dintre voi aveti habar de sportul asta si il faceti cum trebuie?

#7
ciutacu

ciutacu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.08.2007
Fibrat inseamna asa cum e un culturist pe o scena: cu bodyfat % cat mai mic, si muscultatura cat mai bine separata. Intr-o asemenea forma e extrem de dificil sa acumulezi masa musculara, deoarece esti mult timp in catabolism, plus ca nu e sanatos ai mult timp un bodyfat % mic.
Nu mai cita ce crezi tu ca am vrut sa spun, ci ceea ce am spus: pentru a acumula masa musculara nu e bine sa iti atarne grasimea pe tine, ci sa ai un strat de grasime suficient. No, bine ca esti tu fibrat si ti se vad patratelele pe abdomen.

#8
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007
Si de ce ne vorbesti pe tonul asta ?
"sa va spun" , "sa va lamuresc" , "cati dintre voi aveti habar de sportul asta si il faceti cum trebuie?" , "a doar v-am explicat cum sta treaba " .

Eu zic sa-ti revizuiesti masiv  cunostintele pentru ca ai maaaari lacune.
Daca nu esti de acord cu asta te rugam cauta alt forum pe care sa-ti expui parerile.
Nu cred ca esti in masura sa contrazici pe cineva de pe aici (cu atat mai mult moderatori care chiar stiu ce vorbesc [ciutacu,adi185]) ,sau sa iei peste picior, atata timp cat incurci grav de tot lucrurile.

#9
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003

 ciutacu, on May 12 2008, 19:59, said:

No, bine ca esti tu fibrat si ti se vad patratelele pe abdomen.
las ca-i bine...fibrat la 65 de kile..... :lol: :lol:

#10
cristee90

cristee90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.12.2007
Multi dintre voi habar nu aveti ce vorbiti...E drept, fiecare cu parerea lui, ca altfel nu ar mai fi dezbateri pe subiectul asta, nu s-ar mai afla parerile altora, nu s-ar impartasi cunostintele detinute de unii mai experimentati celor mai putin "versati".
Dar Adorian are dreptate intr-o mare masura !
"Fenomene" exista peste tot, si te crucesti cand le auzi parerile, si experienta acumulata de la alti zei ai culturismului, cum sunt baietasii ce bat "flosteru" in fata blocului,care nu au atins in viata lor o gantera...In fine, oricine a facut sala si are cat de cat o experienta, sigur a auzit pareri si pareri...dar multe teorii eronate sunt lansate de cei care nu au pus un picior in viata lor, in sala de culturism.
Oricum , cine face, invata,cunoaste si exerseaza!
Fiecare are organismul, metabolismul, fizionomia, structura,constitutia lui...de aceea exista pareri si opinii diferite!
Dar nu e nicio problema, le dezbatem si pentru cei mai putin experimentati, sau pentru cei care doresc sa guste din sportul asta!
Bafta! ;)

#11
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007

 Adorian Moldovan, on May 12 2008, 15:54, said:

Sunt rare cazurile in care un baiat ajunge sa aiba randament din culturism daca pana inainte fuma, bea, nu facea miscare fizica suficienta si nu se alimenta corect

Va spun ca daca toata viata ati fost o planta, mai bine nu va apucati de culturism, va irositi timpul si banii degeaba, ca pun pariu ca mai bagati bani si in suplimente de care habar nu aveti ce efecte au in timp sau cel putin cu ce se deosebesc fata de celelalte.

E mult mai important sa fii fibrat decat masiv, plin de grasimi in tine.
Cat tine de creatina, aaa, inteleg, vrei forta
Va spun ca nu are rost sa va apucati de sala si sa faceti fibrare, iar apoi sa va ganditi sa faceti masa, gresit
Vad mereu in sala ca apar o gramada de smecherasi deformati care se pun sa faca masa musculara, dar nici macar fibra nu au.
Va spun ca, cu tot cu suplimente si tot ce ati lua voi, daca nu esti fibrat, nu merge treaba, vei fii mereu asa, eventual cateva kg. in + si te vei mira de cel de langa tine ca de una mama dracului el are forta si arata si bine. E greu de inteles pentru unii credeti-ma.


 cristee90, on May 13 2008, 14:48, said:

Multi dintre voi habar nu aveti ce vorbiti..
Ok , noi nu stim ce vorbim, tu clar ne vei lumina. Spune-mi ce crezi tu ca este corect din quote-ul de mai sus.

#12
cristee90

cristee90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.12.2007

 Valy1, on May 13 2008, 15:54, said:

Ok , noi nu stim ce vorbim, tu clar ne vei lumina. Spune-mi ce crezi tu ca este corect din quote-ul de mai sus.
valy1 :)) te simti?

#13
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003

 cristee90, on May 14 2008, 14:26, said:

valy1 :)) te simti?
raspunde la intrebarea lui valy1 , nu posta la misto!!!

#14
Adorian Moldovan

Adorian Moldovan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 23.09.2007

 Valy1, on May 12 2008, 19:28, said:

Si de ce ne vorbesti pe tonul asta ?
"sa va spun" , "sa va lamuresc" , "cati dintre voi aveti habar de sportul asta si il faceti cum trebuie?" , "a doar v-am explicat cum sta treaba " .

Eu zic sa-ti revizuiesti masiv  cunostintele pentru ca ai maaaari lacune.
Daca nu esti de acord cu asta te rugam cauta alt forum pe care sa-ti expui parerile.
Nu cred ca esti in masura sa contrazici pe cineva de pe aici (cu atat mai mult moderatori care chiar stiu ce vorbesc [ciutacu,adi185]) ,sau sa iei peste picior, atata timp cat incurci grav de tot lucrurile.

Nu iau peste picior pe nimeni, ma intelegi gresit, si sincer pt. ca e moderator nu inseamna ca stie chiar orice, oricum, am tot respectul pentru el. Aici e un forum, eu imi dau cu parerea, la fel si tu, sunt comentarii pro si contra. Problema e cata experienta ai ca sa le zici

#15
cristee90

cristee90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.12.2007

 adi185, on May 14 2008, 14:11, said:

raspunde la intrebarea lui valy1 , nu posta la misto!!!
Si care anume e intrebarea lui valy1 , smart-boy?  :lol:

#16
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003

 cristee90, on May 15 2008, 00:39, said:

Si care anume e intrebarea lui valy1 , smart-boy?  :lol:
"Spune-mi ce crezi tu ca este corect din quote-ul de mai sus"


daca esti chior iti pui ochelari!!!

#17
cristee90

cristee90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.12.2007

 adi185, on May 15 2008, 08:04, said:

"Spune-mi ce crezi tu ca este corect din quote-ul de mai sus"


daca esti chior iti pui ochelari!!!
Am specificat ca are dreptate intr-o mare masura! Exemple mai precise? :
-in legatura cu inotul, sau un sport de club ce ar putea fi practicat inainte,este intru totul folositor...
-o viata sanatoasa,lispita de "viciile" ce dauneaza...
-o alimentatie sanatoasa
-un program strict si respectat
-etc

Scuze daca tzi s-a parut ca am facut offtopic :lol:
Is chior, si o sa imi pun ochelari/ tu esti moderator...respecta-te si da dovada ca detii acest statut pe merit.(fi un exemplu)

PS -valy1,ti se pare ca nimic din ce a zis Adorian nu e corect?o spui intr-un fel in care esti dezgustat de sfaturile si de parerile lui...
-spune-mi tu acuma, care e parerea ta aici?sau nu ti se pare nimic corect din ce sustine Adorian?Lumineaza-ne dumneata!ca lumina mea e slaba.....ca nu's sigurul cu "off"-u  :lol:

Edited by cristee90, 15 May 2008 - 08:39.


#18
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007

 cristee90, on May 15 2008, 08:31, said:

Am specificat ca are dreptate intr-o mare masura! Exemple mai precise? :
-in legatura cu inotul, sau un sport de club ce ar putea fi practicat inainte,este intru totul folositor...
-o viata sanatoasa,lispita de "viciile" ce dauneaza...
-o alimentatie sanatoasa
-un program strict si respectat
-etc


PS -valy1,ti se pare ca nimic din ce a zis Adorian nu e corect?o spui intr-un fel in care esti dezgustat de sfaturile si de parerile lui...
-spune-mi tu acuma, care e parerea ta aici?sau nu ti se pare nimic corect din ce sustine Adorian?

Nu am spus ca nu mi se pare corect din ce sustine. Ce ai enumerat tu acolo este foarte adevarat , dar cand 90% sunt aberatii celelalte 10% informatii bune pentru mine nu au nici o valoare. Si acum ca vad ca tu si adorian tot nu stiti ce mi sa parut mie gresit :

Quote

1.Sunt rare cazurile in care un baiat ajunge sa aiba randament din culturism daca pana inainte fuma, bea, nu facea miscare fizica suficienta si nu se alimenta corect
2.Va spun ca daca toata viata ati fost o planta, mai bine nu va apucati de culturism, va irositi timpul si banii degeaba
3.lasati-le dracului de suplimente, ca sincer eu nu sunt curios de cat de mare e X si Y, sunt curios de cat de sanatos e si de cat de bine arata
4.E mult mai important sa fii fibrat decat masiv, plin de grasimi in tine
5.Cat tine de creatina, aaa, inteleg, vrei forta? De unde dracu sa ai forta daca mancai ca un iepuras mereu?
6.Dar trebuie sa mentionez ca putini dintre ei fac natural
7.asa cum ii vedeti in televizoare, stati linistiti, sunt unsi cu crema ca sa luceasca si sa iasa fibra in evidenta
8.logic ca cineva care nu are un fizic bun sa se apuce sa comenteze cand o persoana critica
Cu toate aceste afirmatii nu sunt de acord si cred ca multi dintre cei care stiu ce vorbesc nu sunt.

1.Ai fi uimit sa stii cati dintre marii culturisti se regasesc aici.
2.Mai bine stam cu berea in mana in fata TV-ului nu ?
3.Dar cu suplimente nu poti fii sanatos ?
4.Nu poti sa fii masiv fara grasimi ?
5.Stii ce este creatina ? vad ca nu. Baga un ochi aici
6.Si cum trec de testele anti-doping ?  -_-
7.Aici keeekeees a spus-o cel mai bine. Lucesc de sanatosi ce sunt  :lol:
8.Noi astia cu fizicul la pamant te invitam sa atasezi o poza cu un fizic bun.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate