Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Intrebari din domeniul tipografiei...

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
The|SpAwN

The|SpAwN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,333
  • Înscris: 09.07.2002
As avea si eu nevoie de cateva informatii...

1. Am tot citit intr-o revista de specialitate despre imprimante (si nu numai) offset... ma poate lamuri si pe mine cineva care-i faza cu offset-urile astea ??

2. Sunt si eu curios cum se imprima modelele alea care sunt un pic iesite in afara... parca un pic 3D (cam 1 mm)

3. Ce fel de foi sunt cele care se folosesc la reviste ?? cele extra fine...

4. Pe unele pagini ale revistelor se poate vedea cum, daca tragi degetul peste ea ramana e urma (nu se ia vopseaua dar ramana e urma) - e de la foaie sau de la tus ?

5. Imprimeurile pe pix-uri, scrumiere, etc etc sunt facute cu ceva imprimanta speciala sau sunt scoase modele apoi lipite pe pix-uri, scrumiere, etc etc...

6. Cam cat costa un aparat de laminat ?? (pentru a scoate cartele - carton + fasie de plastic...)

  hmm... stiu ca imi mai scapa ceva dar nu stiu ce :)

  Multumesc anticipat.

#2
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
:D iti scapa cam multe...

6. aparatele de laminat sunt de diverse marimi si forme / preturile le gasesti la magazinele care le vind

5. pixurile, scrumierele... sunt facute prin procedeul numit tampografiere, pe o masina de tampografiat
    ca sa te prinzi, du-te la unirea la parter unde se imprima tricouri (prin serigrafiere) si vezi / intreaba acolo

4. daca e tiparit ceva pe o foaie lucioasa, si dai cu degetul, normal ca ramine urma - ramine si pe geam cind dai cu degetul...

3. hirtia are mai multe grosimi si grade de alb, putind fi lucioasa sau mata dupa dorinta
   o coala a4 banala, din imprimanta, are de cele mai multe ori 80 grame/metru patrat, un grad de alb de 85-95 % si este mata

2. reclamele alea de la tigari, sunt embosate in procesut de tiparire, pe masini tipografice, nu pe imprimante

1. despre offset, este un procedeu tipografic, despre care e mai bine sa citesti singur

http://www.nist.gov/...TML/offset.html
http://entertainment...et-printing.htm



:peacefingers:

#3
necromanc

necromanc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 24.07.2002

Quote

. pixurile, scrumierele... sunt facute prin procedeul numit tampografiere, pe o masina de tampografiat
ca sa te prinzi, du-te la unirea la parter unde se imprima tricouri (prin serigrafiere) si vezi / intreaba acolo


As vrea si eu mai multe detalii ,despre cum sa imprim pe tricouri, haine ..etc.De ce am nevoie preturi, tips&tricks.Cat mai multe informatii.Ma poate ajuta cineva ?

Multumesc !  :coolspeak:

#4
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
dacu, ce inseamna embosate?

eu vreau sa imi fac niste carti de vizita care sunt in relief, dar nu relief normal, ci relief pe ambele parti, sa se vada pe spate ca hartia a plecat in partea cealalta... exista vreo tipografie care sa faca asta?

#5
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
Emboss
Procedeu de formare prin presarea unei imagini în relief pe hârtie sau carton. Se mai numește și "timbru sec".


Embossing
Imagini în relief formate cu ajutorul unei matrițe.


sursa: http://www.rpd.ro/pr...losar_tipar.htm



ce vrei tu poti face dar la costuri mari  /   mai bine le dai print pe o imprimanta cu sublimare

:peacefingers:

#6
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
ok, sublimare presupun ca este procedeul normal, care reliefeaza partea respectiva prin ingrosare...

ce inseamna costuri mari? mai precis la (sa bagam din burta) 1000 de bucati? stau si ma intreb daca totusi face cineva la 1000 de bucati...

Edited by vektor12, 28 October 2004 - 15:11.


#7
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
1000 de buc nu-ti face nici o tipografie / e un tiraj muuult prea mic pentru carti de vizita embosate

gindeste-te ca majoritatea lucreaza in format 50 / 70 cm

iar o masina de acest format trage cam pe la 8-9000 de coli pe ora

deci este nerentabil si pentru tipografie, si pentru tine  dpdv costuri (asta si fara sa mai vorbesti si de embos)  :naughty:

#8
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
ok, s-a dus visul meu... ma gandeam ca poate gasesc o masina de embosat, un fel de patent de notar, dar cum fac sa imprim dupa??? :o :crybaby:

#9
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
intii imprimi, pe urma embosezi  :peacefingers:

#10
gollum

gollum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 02.06.2004
1. Hartia mata se usuca mai greu decat cea lucioasa. Nu invers cum zicea dacu (sau cel putin asa am inteles eu). Ea se usuca, dar nu se fixeaza. Dc se vrea rezistenta crescuta sa lacuieste/plastifiaza. Si aceste protectii sunt de multe feluri...
2. "Embosarea" nu se face in procesul de imprimare. Se face cel mult in procesul de stantare.
3. Hartia e de mai multe tipuri, gramaje, sorturi..etc
4. Offset e cand zonele care se imprima si cele care nu se imprima sunt in acelasi plan. Mai e adanc si inalt..usor de intuit ce si cum :) (stampilele sunt tipar inalt ;)

Daca mai vreti detalii bagati intrebari.

A

#11
The|SpAwN

The|SpAwN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,333
  • Înscris: 09.07.2002
Inca o intrebare...

    As vrea sa fac cu un prieten o mica firma de publicitate... ar iesi ceva profit daca am apela la o tipografie locala (nu sunt din Bucuresti) sa ne scoata afise, carti de vizita, imprimeuri pe pixuri, etc ?

#12
gollum

gollum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 02.06.2004
pai depinde cum te misti...s-a mai strans piata, insa daca esti bun si stii ce sa faci cred ca e loc pt toti.

Nu stiu ce intelegi prin "ceva profit"?

A

#13
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004

Quote

intii imprimi, pe urma embosezi
ok, dar cum pot avea precizie??? cartile de vizita actuale se tiparesc la imprimanta, deci la taiere pot exista erori...

eu am vazut niste carti de vizita de-ale bunicului meu, si sunt convins ca pe vremea aia nu existau imprimante, iar ele erau "perfecte", in sensul ca nu existau erori...

Edited by vektor12, 28 October 2004 - 16:19.


#14
gollum

gollum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 02.06.2004
precizie la ce??

A

#15
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
am modificat...

#16
gollum

gollum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 02.06.2004
pai erau "embosate" si embosul era potrivit cu tiparul??

A

#17
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
nu erau embosate, insa erau taiate frumos... daca sunt taiate frumos, pot fi embosate la fel de frumos, cghiar daca nu automat...

Edited by vektor12, 28 October 2004 - 16:35.


#18
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
cartile pe care le avea bunicul tau, erau facute intr-o tipografie care lucra cu zincuri  /  din nefericire pt tine, nu prea mai gasesti asa ceva  -  atunci era alta tehnologie

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate