Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

pb cu un domain controller

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
jely

jely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 20.05.2002
Am la munca un retea de vreo 100 de pc uri. Pe unu din ele e pus win2000server si pe el e activat domain controllerul.Acuma pb care o am e ca la o pana de curent mi a cam dat reteua peste cap.
Pe o partea din calculatoare reteaua merge normal , numai la unele face figuri ca nu intra in reteaua cu domeniu.Intre ele daca le bag pe workgroup merg normal.
Acuma cel care se ocupa de asta e plecat pt mai mult timp si vreau sa rezolv intr-un fel problema.
Daca merg calc intre ele  in afara celei cu domeniu imi spune ca nici cablurile si nici sw nu e afectat.Cand incerc sa le bag inapoi in domeniu imi spune ca nu e dns activat pe local.
Bine prea mult nu am avut timp sa studiez pb si nici sa fac teste si poate imi explica cineva cum se baga corect un pc in domeniu.

#2
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
EventLogul pe domain controller ce spune?

#3
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
@jely:in primul rand te rog sa descrii exact mesajul de eroare care il primesti .. lasa traducerile aproximative  ;)

in principiu, o pana de curent nu poate sa iti dea peste cap calc-urile cum descrii tu ... cel mult ti-a dat peste cap DC-ul.

revino cu detalii complete ...

#4
Corco

Corco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 27.04.2003
eroarea de DNS cand incerci sa bagi un comp in domeniu o da din 2 cauze (cel putin la astea m-am gandir eu la ora asta):
- nu are conectivitate (nu e cazul, zici ca se vad in workgroup);
- PC-urile nu primesc de la DNS adresa DC-ului - verifica serverul DNS in primul rand si inregistrarile de tip srv pentru DC (o structura bazata pe Active Directory nu functioneaza bine fara un DNS configurat corect )
Deci: verifica DNS-ul (vezi daca este configurat corect pe PC-urile locale si daca rezolva + inregistrarile srv de pe DC).

#5
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
@corco: mai depinde si ce fel de eroare de DNS are .... de asta am cerut detalii exacte.

anyway, despre cum se verifica SRV-urile ptr. un DC:

http://support.micro...product=win2000

spor

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate