Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Timisoara-Bucuresti (ambasada SUA)

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 01.11.2005
Trebuie sa ajung la ambasada pt interviu.Intrucat sunt ceva probleme cu trenurile a ramas varianta cu masina.

In primul rand  nu stiu ce traseu sa urmez caci de cand am ajuns ultima oara cu masina in B au trecut multi ani.

1.Tm-Lugoj-Deva-Sibiu-Rm Valcea-Pitesti-B
2.Tm-Lugoj-Caransebes-Drobeta - Craiova-Pitesti-B

Puteti propune si alte variante.Ma intereseaza in mod special starea drumului(am ramas cu sechele dupa un drum in Moldova),poate fi si mai lung cu 50-70km dar sa fie bun,voi circula noaptea,masina e aproape noua si se tine la ea.

Mi-ar fi utile si ceva sfaturi generale privind radarele pe timp de noapte...nu am detector.

Ca si viteza medie ,pana la intrarea in B nu sper la mai mult de 60km/h.In general afara nu merg mai mult de 140,prin localitati,noaptea max 120 daca e liber.E ok pentru a-mi calcula timpul?

Ajuns in B nu vreau sa las masina la intrare  :) ,bine macar ca am numere de B  :P .
Vreau sa-mi spuneti la ce ora ar fi bine sa ajung la intrare tinand cont ca la 8 ar trebui sa fiu la ambasada si as vrea sa evit si traficul de dimineata.Decat sa stau in trafic prefer sa ajung mai repede si sa beau o cafea.5.30-6 ar fi OK??

Cum ajung la ambasada?Am un gps care banuiesc ca ma va incurca putin.Imi puteti da ceva puncte intermediare?
O ultima intrebare ar fi legata de locul de parcare,am inteles ca nu prea este unde parca in zona.

#2
florinj

florinj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 14.03.2008
Varianta 1 este relativ ok (desi nu stiu cum este drumul intre Tm si Deva - din cele auzite de mine, este foarte rau).
Varianta 2 nu o recomand - pe segmentul Cranasebes - Drobeta drumul este destul de rau.
Prietenii mei din Tm care fac bilunar drumul Tm - B merg pe varianta: Tm - Arad - Deva - Sibiu - Rm. Vilcea - Pitesti - B. Drumul este mai lung cu 50 km dar este mai bun.
Radare mobile, pe timp de noapte, mai rar.
In legatura cu restul problemelor sper sa te ajute, pe forum, cineva din B.
Cu stima,
florinj

#3
rocaddy

rocaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 11.03.2007
Drum facut in toamna :
TM-LUGOJ-CARANSEBES-HATEG-PETROSANI-TG-JIU-VALCEA-PITESTI-BUCURESTI .
Traseul asta e ales si de un prieten timisorean , sofer profesionist , care vine saptamanal in Bucuresti .
Avantajul traseului il reprezinta numarul extrem de mic de tiruri fata de clasicul drum prin DEVA - SB.
TM-LUGOJ - banuiesc ca ii stii starea
Lugoj -Caransebes - acceptabil
Caransebes - Hateg - impecabil , proaspat asfaltat in toamna
Hateg- Petrosani - portiuni bune si unele in reparatii
Petrosani -Tg-jiu- bun , cu grija pe Valea Jiului la depasiri , bun de facut ziua pentru peisaj
TG-jiu -Valcea - impecabil , asfalt turnat anul trecut doar un pod e in lucru
Valcea- Pitesti - destul de bun dar ceva gropi la intrarea in Pitesti
In Pitesti intri direct pe centura noua , la profil de autostrada .
In B : se circula binisor pana maxim la ora 7 cand incepe exodul la munca . Un 5 1/2 - 6 de intrat ar fi foarte indicat .
Ambasada e in centru , langa Intercontinental , greu de gasit un loc de parcare chiar si la ora 6 , sfatul meu e sa ajungi in parcarea de la Sala Palatului si sa lasi masina acolo . Pe jos in max. 10-15 min esti la ambasada . Mai exista posibilitatea sa lasi masina pe Iuliu Maniu (bulevardul pe care intrii dinspre A1 in B) si sa iei metroul spre centru . Asa scapi practic de tot balamucul din oras si la venire si la plecare .

Edited by rocaddy, 06 May 2008 - 16:48.


#4
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Da...am vazut la tv ca au bagat ceva restrictii pe la Deva....deci partea aia ar cam pica. In concluzie cea mai buna varianta ar fi intr-adevar  cea prin Hateg-Tg Jiu -Valcea.  E ok, destul de rapida si de sigura...grija mare doar pe defileul jiului pentru ca il vei face noaptea.
In Bucuresti e cel mai bine de intrat pe la ora 6:00 cel tarziu, pentru a ajunge rapid in zona ambasadei. Pe drum faci cam 7:30-8:00 ore, poate chiar mai putin noaptea. Eu zic sa pleci pe la 10:30-11:00 seara....depinde si cum alergi...asta tu stii. Parcare, gasesti chiar in spatele teatrului national, e o parcare subterana in care gasesti loc mai tot timpul. De acolo la ambasada...faci 1 minut pe jos.

#5
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 01.11.2005
Multumesc de informatii. :cheers:
Si eu ma gandeam sa evit Deva caci e foarte aglomerat iar drumul Lugoj-Deva e prost.

Voi pleca  prin Hateg la ora 21 caci nu cunosc deloc drumul,deci nu pot merge foarte tare,mai ales cu un Yaris si 4 persoane.

LA intoarcere cred ca voi veni prin Craiova-Drobeta-Orsova-Bozovici-Anina-Resita-Tm.

#6
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
in fiecare luna fac drumul bucuresti - timisora o data sau de doua ori, pe diferite variante...

in cazul tau eu la dus as alege urmatorul traseu: timisoara - lugoj - caransebes - hateg - petrosani - tg jiu - rm valcea - pitesti - bucuresti

in bucuresti e bine sa ajungi pana la 6.30, dupa aceasta ora devine stresant


la intoarcere, daca totul a decurs bine ( iti tin pumnii :) ) pentru destindere poti alege urmatorul traseu (asta daca mergi pe ziua, o varianta ar fi sa dormi o noapte in bucuresti) : bucuresti - pitesti - rm valcea - tg jiu - baia de arama - baile herculane - bozovici - anina - resita - bocsa - timisoara ; e un traseu care intradevar necesita o perioada de timp mai mare pentru parcurgere dar peisaje sunt deosebite, drumul este bun si traficul redus

bafta la ambasada.

#7
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 01.08.2007
rexkroki....faine trasee...

bolo,subscriu la ce a scris rekroki...afta la ambasada!

#8
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 01.11.2005
multumesc pentru urari doar ca eu nu intru in ambasada  :P ,sunt soferul cu mai multa experienta si curaj pentru a infrunta traficul din B,sa vad si eu de ce se tot plange lumea pe forum  :D  
Le transmit prietenilor urarile.

Cum am mai spus,la dus voi urma traseul lui rexkroki.

Pentru intoarcere mai meditez...nu prea imi place sa fac acelasi traseu deci vois schimba ceva,e foarte frumos prin Baia de arama si Anina doar ca e cam lent,mai lung cu vreo 60 km si voi fi nevoit sa vin in aceeasi zi.

Revin sambata cu impresii despre drum.

Edited by bolo, 07 May 2008 - 16:17.


#9
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,554
  • Înscris: 01.02.2007
Ca sa nu mai deschid un thread nou imi permit sa scriu aici. Ma intereseaza:

1 -  o varianta de ocolire pt Valea Muresului si m-am gindit la Hateg - Caransebes - Lugoj - Radna - Arad. Am citit ce ati scris mai sus, asa ca a ramas descoperita portiune Lugoj - Radna. Stie cineva detalii despre aceasta portiune?

2 - pt bucata Rm.Valcea - Petrosani recomandati:
a - varianta Rm.Valcea -> Horezu -> Targu Jiu -> Petrosani,
b - varianta Rm.Valcea -> Brezoi -> Voineasa -> Petrosani

Multumesc.

Edited by dacibesti, 08 May 2008 - 19:19.


#10
florinj

florinj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 14.03.2008

View Postdacibesti, on May 8 2008, 19:55, said:

Ca sa nu mai deschid un thread nou imi permit sa scriu aici. Ma intereseaza:

1 -  o varianta de ocolire pt Valea Muresului si m-am gindit la Hateg - Caransebes - Lugoj - Radna - Arad. Am citit ce ati scris mai sus, asa ca a ramas descoperita portiune Lugoj - Radna. Stie cineva detalii despre aceasta portiune?

2 - pt bucata Rm.Valcea - Petrosani recomandati:
a - varianta Rm.Valcea -> Horezu -> Targu Jiu -> Petrosani,
b - varianta Rm.Valcea -> Brezoi -> Voineasa -> Petrosani

Multumesc.
Te pot ajuta doar la punctul 1.
Nu inteleg de ce vrei sa ocolesti Valea Muresului. In definitiv drumul este destul de bun, cu exceptia unei mici portiuni in apropiere de Savarsin, dar care nu prezinta probleme.
Segmentul Caransebes - Lugoj este acceptabil. In schimb segmentul Lugoj - Radna nu ti-l recomand. Mai bine, daca tot vrei sa ocolesti Valea Muresului, continua cu Lugoj - Timisoara - Arad.
Cu stima,
florinj

#11
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,554
  • Înscris: 01.02.2007

View Postflorinj, on May 8 2008, 20:49, said:

...
Nu inteleg de ce vrei sa ocolesti Valea Muresului. In definitiv drumul este destul de bun, cu exceptia unei mici portiuni in apropiere de Savarsin, dar care nu prezinta probleme.
....

Stiu cum e drumul ca acum o saptamina m-am intors de la Arad pe acolo, dar intre timp a aparut problema URMATOARE


Astept detalii de la cei care au fost pe acolo recent (adica de la 5-6 mai incoace)
Multumesc

#12
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006

View Postdacibesti, on May 8 2008, 18:55, said:

Ca sa nu mai deschid un thread nou imi permit sa scriu aici. Ma intereseaza:

1 -  o varianta de ocolire pt Valea Muresului si m-am gindit la Hateg - Caransebes - Lugoj - Radna - Arad. Am citit ce ati scris mai sus, asa ca a ramas descoperita portiune Lugoj - Radna. Stie cineva detalii despre aceasta portiune?

2 - pt bucata Rm.Valcea - Petrosani recomandati:
a - varianta Rm.Valcea -> Horezu -> Targu Jiu -> Petrosani,
b - varianta Rm.Valcea -> Brezoi -> Voineasa -> Petrosani

Multumesc.

1- singura alternativa viabila dupa parerea mea, adica care sa cuprinda drum asfaltat pe toata lungimea este aceasta: Hateg  - Caransebes (asfalt foarte bun) - Lugoj (asfalt bunicel) Timisoara (in lucru de nu stiu cati ani, dar se circula ok cu grija ) - Arad (asfalt bun)

2a- drum foarte bun, excep[tie cateva scurte portiuni pe defileul jiului. Este recomandat daca te grabesti sau daca parcurgi traseul noaptea sau pe vreme nefavorabila, ploi abundente etc. Deasemenea prezinta avantajul ca pe defileul Jiului este inchisda momentan circulatia vehiculelor cu o masa mai mare de 3.5 t

2b- daca timpul nu te preseaza poti alege aceasta varianta, trece prin locuri salbatice, cum sunt de ex Cheile Jietului, si este putin circulata, exceptie face portiunea pannna la Brezoi unde traficul este foarte intens. Drumyul este deasemenea bun cu cateva exceptii, pe portiuni relativ mici. Deasemenea acest drum este inchis pe o bucata de aproximativ 6 km pe perioada iernii. Mi multe despre acest drum gasesti aici.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate