Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Problema monitor LCD -->dunga rosie verticala lata ~5cm

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
DungeonMaster

DungeonMaster

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.05.2008
SAlutare! Am si eu o problema, (anexez poze sa vedeti mai bine despre ce vorbesc). Am dat ieri un restart, si dintr-o data mi-a aparut dunga ai rosie pe car eo vedeti la mijlocul ecranului.

Am incercat sa modific rezolutia, sa sterg monitorul, sa il rotesc cum am mai vazut intr-un topic... da rnu cred ca are treaba, deoarece apare dunga imediat ce deschid laptopul... inainte de bootscreen chiar.. :\
De la ce poate fi? Am cum sa o rezolv afar ade garantie? Inca mai e in perioada, dar e luat din metro si aia nu rezolva ei garantia, ci ma pun sa il trimit la furnizor, adic din Timisoara, eu fiin in Iadi. :\ Asta inseamna2 sapt fara el, nu prea am cum sa ma lipsesc d eel pana in vacanta ~X(.

Mentionez ca e vorba de monitorul la un DELL Inspiron 1501...



Multumesc mult, celor care ma pot ajuta in orice fel :)

Attached Files


Edited by DungeonMaster, 05 May 2008 - 16:34.


#2
achim_andrei

achim_andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 12.03.2006
du-l la garantie, la laptopuri nu prea ai ce sa "mesteresti".  Zi merci ca nu a expirat garantia, si nu trebuie sa platesti reparatia.

#3
DungeonMaster

DungeonMaster

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.05.2008

View Postachim_andrei, on May 6 2008, 23:36, said:

du-l la garantie, la laptopuri nu prea ai ce sa "mesteresti".  Zi merci ca nu a expirat garantia, si nu trebuie sa platesti reparatia.


Sau, am mai inteles la cineva :\...poate sa fie placa video? ....
imaginea imi apare fix inainte de bootscreen la windows...
intre cea de dell si bootscrenn

#4
achim_andrei

achim_andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 12.03.2006
nu este exclus, dar tind sa cred ca este de la ecran. In orice caz problema se rezolva prin garantie.

#5
alexandrudicu

alexandrudicu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 06.04.2006
La garantie, problema a cu LCD-ul nu cu cipul grafic. Doar ca 2 saptamani esti optimist. Pune o luna.  <_<

#6
v_razvan_c

v_razvan_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 08.03.2005
Salut baieti!
Am si eu un LCD Hyundai 17" B17A, care prezinta o dunga foarte foarte subtire de culoare rosie pe negru, pe alb dunga devine verde... Este nasol defectul, mai poate fi reparat?
Merci! :rolleyes:

#7
DungeonMaster

DungeonMaster

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.05.2008
Daca nu e de latime cat un sir de pixeli,(ci mai mare,ca in pozele mele :D) se poate repara, in garantie, nu e chiar scump, (daca nu mai ai garantie)....problema este de la cablul care face legatura intre display si placa video (din ce mi-au zis si mie aia de la service)...


Si nu incerca sa il schimbi tu, poti sa ai mai mari probleme...


Chiar si dca ai o dunga de pixeli morti se poat repara, dar cica e mai scump

#8
maryus75

maryus75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 25.08.2006

View PostDungeonMaster, on May 5 2008, 17:21, said:

SAlutare! Am si eu o problema, (anexez poze sa vedeti mai bine despre ce vorbesc). Am dat ieri un restart, si dintr-o data mi-a aparut dunga ai rosie pe car eo vedeti la mijlocul ecranului.

Am incercat sa modific rezolutia, sa sterg monitorul, sa il rotesc cum am mai vazut intr-un topic... da rnu cred ca are treaba, deoarece apare dunga imediat ce deschid laptopul... inainte de bootscreen chiar.. :\
De la ce poate fi? Am cum sa o rezolv afar ade garantie? Inca mai e in perioada, dar e luat din metro si aia nu rezolva ei garantia, ci ma pun sa il trimit la furnizor, adic din Timisoara, eu fiin in Iadi. :\ Asta inseamna2 sapt fara el, nu prea am cum sa ma lipsesc d eel pana in vacanta ~X(.

Mentionez ca e vorba de monitorul la un DELL Inspiron 1501...



Multumesc mult, celor care ma pot ajuta in orice fel :)
data viitoare ia rosiile de la aprozar si produsele IT de la magazine specializate,cu service instant

#9
marianxxlvs08

marianxxlvs08

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.11.2009
salutare am si eu o problema ma monitor de cateva zile imi apare o dunga pe monitor un mov mai spre roz si daca apas putin pe ea se face albastra am  dunga e ff subtire cam un rand de pixeli inainte daca miscam monitorul disparea acum nu mai dispare de la placa video nu cred ca e pt cam daca e pc ul inchis si deschid monitorul imi apare dunga astept un sfat ms anticipat :D

#10
darondny

darondny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 18.11.2009
Si eu am cumparat un laptop de pe okazii , de la "moonwatcher" si am aceeasi problema bate-o-ar norocul , pe langa un hdd plin cu baduri . Nu avea nici placa video din descriere nv9300 ci doar o amarata de incorporata... Dar nu pe acestea vreau a pune accentul .

Ecranul prezinta cam acelasi defect... in dreptul unei fise de pe verticala , pe toata portiunea de ecran de sus pana jos, verdele este ceva mai accentuat... In windows nu prea se observa , ba chiar deloc , dar pe dinamica unui film se vad tot felul de remanente verzi in locurile mai deschise de contrast . Ceva in genul initiatorului acestui subiect .


..ce am incercat eu... dupa ce l-am desfacut am constatat ca daca presez cu cam multicica forta acea fisa de pe verticala , trece de la un verde mult mai predominant la imaginea corecta . Am impresia ca ar fi problema la capatul fisei acela lipit direct pe ecran , pe sticla .

Daca dau jos folia , scotch-ul acela , in speranta ca poate rezolv ceva il mai pot alinia la loc dupa aceea? Sau ce sa fac..



...Craciun fericit!

#11
darondny

darondny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 18.11.2009
..sa va spun si voua , ca poate are careva nevoie .

Dupa ce m-am mai jucat pe la acea problema , s-a agravat si mai mult . Defectul , dupa cate am studiat e iremediabil pentru ca s-a dezlipit primul TAB , folia de pe sticla .
Cat stau in camin , prin Buc. , pot face si eu rost  la randul meu de LCD-uri 15.4'' Glossy, noi , 200/buc , ca am cautat pana la urma si mi-am facut 'legaturi .

Edited by darondny, 09 February 2011 - 01:26.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate