Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 

Zgarietura

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006
Zilele trecute am luat o cazatura pe niste pietris si cam 2 cm patrati de piele mi-a fost jupuita [scuzati-ma daca nu ma explim in termeni medicali] ...  La farmacie mi sa spus sa dau cu crema de galbenele  :mellow: , Acum a inceput sa se vindece si mie frica sa nu ramana cicatrice.  Mentionez ca zona cu probleme este pe obraz mai exact dedesubtul tamplei.



    Multumesc anticipat.

#2
K-hole

K-hole

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 06.03.2008
Depinde de severitate. Cred că cel mai bun sfat ți-l poate da un dermatolog după ce te examinează.

#3
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Pfoaaa, si daca ramine le dai pe spate pe gajici. "Sa-l vezi pe celalalt, l-o luat ambulanta" !!! :P
Teoretic, ma gindesc eu, ar fi trebuit sa fugi imediat la doctor, daca esti asa ingrijorat. Acum ar fi cam tirziu, daca zici ca deja se vindeca.

#4
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006

 queensoft, on Apr 30 2008, 17:35, said:

Pfoaaa, si daca ramine le dai pe spate pe gajici. "Sa-l vezi pe celalalt, l-o luat ambulanta" !!! :P
Teoretic, ma gindesc eu, ar fi trebuit sa fugi imediat la doctor, daca esti asa ingrijorat. Acum ar fi cam tirziu, daca zici ca deja se vindeca.


abia acum am ajuns in bucuresti...  deci doctor nu aveam de unde in zona respectiva.    


  Vreau sa stiu daca crema de galbenele reduce cicatricele sau ea chiar lasa cicatrice, adica sa grabeasca procesul de vindecare si sa lase niste urme urate.

#5
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
crema de galbenele grabeste procesul de vindecare si nu lasa cicatrice, ba chiar ajuta sa se vindece rana frumos, fara asa ceva. ai grija sa nu se infecteze si sa nu-ti rupi "coaja".

#6
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006

 adadoi, on Apr 30 2008, 18:19, said:

crema de galbenele grabeste procesul de vindecare si nu lasa cicatrice, ba chiar ajuta sa se vindece rana frumos, fara asa ceva. ai grija sa nu se infecteze si sa nu-ti rupi "coaja".

mia spus farmacista sa dau cu apa... adica sa ma spal cu apa pe rana. E indicat?

Edited by adadoi, 30 April 2008 - 18:42.


#7
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 Cap-shoot, on Apr 30 2008, 19:31, said:

mia spus farmacista sa dau cu apa... adica sa ma spal cu apa pe rana. E indicat?
tu aveai de gand sa nu te speli pana-ti trece? :huh:

poti sa te speli si cu sapun, nu patesti nimic, stai linistit. Sa nu pui tot felul de ghidusii pe rana aia, chiar daca te asigura vecinii ca-s cele mai bune. Pastreaza zona curata si vezi ca se vindeca mai bine la aer, deci nu-i nevoie sa pui plasturi daca ai grija sa nu se infecteze.

#8
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
Incearca o solutie cu aloe, sau chiar petale de aloe, asta dupa ce dezinfectezi bineinteles.

#9
jedialex1985

jedialex1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 09.04.2004
Sunt intr-o situatie asemantoare, doar ca mi-am mai agrvat-o si eu. Am mers cu rolele si m-au batut in zona unde se curbeaza talpa (de fapt am putin platfsu si poate de aceea). Se formase o zona de vreo 2 cm patrati de piele alba, am zis ca e moarta asa ca am taiat-o. Am curatit si dezinfectat tot evident. Dar acum a ramas o zona rosie, cred ca e carne si pot sa spun ca doare destul de tare la atingere :). Ce tb sa fac sa grabesc vindecarea? Am dat cu baneocin pt a preveni infectiile si unguent de galbenele.  Sau ceva care sa desisibilizeze zona aceea?

#10
polyana

polyana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 22.02.2008
crema de galbenele este foarte buna la vindecare. daca te intereseaza si leacurile babesti, mierea de albine face minuni si stiu sigur ca nu ramai cu cicatrice. sa nu rupi coaja ca ai sa ramai cu semne! pana nu cade singura sa nu te atingi de ea.

#11
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006

 polyana, on May 2 2008, 16:14, said:

crema de galbenele este foarte buna la vindecare. daca te intereseaza si leacurile babesti, mierea de albine face minuni si stiu sigur ca nu ramai cu cicatrice. sa nu rupi coaja ca ai sa ramai cu semne! pana nu cade singura sa nu te atingi de ea.

sa vindecat 99%... acum pielea este putin iritata... dar nu vor ramane semne.     :thumbup: crema de galbenele  :thumbup:

#12
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Si Propolisul e foarte bun la fel si Bepanten care contine vitamina B5 - pantenol vitamina regenerarii celulelor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate