Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Linie verticala cam la 3 cm de marginea monitorului

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
clod

clod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 11.03.2007
Am un monitor LG M1717A si de ceva timp imi apare o linie galbena, care uneori devine alba sau chiar mov, cam la 3 cm de marginea din dreapra a monitorului.
Linia este verticala si are o grosime de 1 milimetru(sau poate mai putin) dar uneori devine este mai groasa. Stie cineva din ce cauza apare chestia asta??Sa fie pixeli morti??Se poate repara? ms anticipat

#2
arpisz

arpisz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,896
  • Înscris: 25.04.2008

 clod, on Apr 29 2008, 21:47, said:

Am un monitor LG M1717A si de ceva timp imi apare o linie galbena, care uneori devine alba sau chiar mov, cam la 3 cm de marginea din dreapra a monitorului.
Linia este verticala si are o grosime de 1 milimetru(sau poate mai putin) dar uneori devine este mai groasa. Stie cineva din ce cauza apare chestia asta??Sa fie pixeli morti??Se poate repara? ms anticipat

din cate stiu eu reparatia te costa o suma comparabila cu valoarea actuala a monitorului daca mai ai garantie apeleaza cu incredere la furnizor

#3
clod

clod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 11.03.2007
ideea e ca monitorul e luat din italia...am garantie dar nah....trebuie sa merg acolo, deci faza cu garantia pica :mellow:

#4
herren

herren

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 871
  • Înscris: 25.03.2006
Este foarte posibil sa fie de la cablul monitorului.Imprumuta unul si spune-ne daca se comporta la fel.

#5
clod

clod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 11.03.2007
Am schimbat cablul si degeaba :mellow:  Am uitat sa precizez ca si atunci cand mut pe TV apare aceeasi problema.

#6
clod

clod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 11.03.2007
chiar nu ma poate ajuta nimeni? :mellow:

#7
_Ciprian_

_Ciprian_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 06.09.2007
Daca ai garantie dar furnizorul e tocmai din Italia ai putea sa trimiti monitorul printr-un serviciu de curierat (sau prioripost prin posta dar ajunge mai tarziu la ei), in maxim 2 saptamani ar trebui sa se intoarca inapoi. Ca pret nu stiu cam cat ar putea sa coste transportul dar cred ca va fi mai mic decat monitorul/reparatia in sine. Eventual poti sa incerci la un service sa vezi ce-ti spune omul de acolo, poate nu o fi chiar asa de scumpa reparatia.

#8
rocky_manro

rocky_manro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 22.01.2007
Panelul de la monitorul tau are o linie sau mai multe linii de pixeli "defecti".
Aceste probleme nu se rezolva/repara....apeleaza cu incredere la garantie - trebuie sa iti schimbe monitorul

#9
clod

clod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 11.03.2007
Am folosit de cateva ori programelu` ala care repara pixelii blocati si am incercat sa apas usor in zona afectata si vad ca linia s`a mai micsorat. Acum este mai ingusta si parca a inceput sa`si schimbe culoarea mai des (mov, alb, galben si putin albastru). Oare daca continui nu reusesc sa o elimin de tot?  :P

#10
iuli_badila

iuli_badila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 30.09.2007

 clod, on Apr 30 2008, 16:36, said:

Am schimbat cablul si degeaba :mellow:  Am uitat sa precizez ca si atunci cand mut pe TV apare aceeasi problema.
daca si pe tv arata la fel probeaza cu alt  monitor ,iar daca face la fel probabil e placa video defecta

Edited by iuli_badila, 05 May 2008 - 19:58.


#11
clod

clod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 11.03.2007

 iuli_badila, on May 5 2008, 19:58, said:

daca si pe tv arata la fel probeaza cu alt  monitor ,iar daca face la fel probabil e placa video defecta
pai chiar daca inchid calcu` si deschid monitorul(dat pe TV) tot apare linia aia alba...deci nu are nicio treaba cu placa video.

#12
clod

clod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 11.03.2007
pentru cateva minute linia a disparut...dar dupa aia a revenit :mellow: am impresia ca sunt pixeli blocati si poate isi revin...voi ce credeti???

#13
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
pentru o problema de acest fel am trimis la garantie un philips 170b6.raspunsul lor a fost ca nu se poate repara si mi l-au inlocuit.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate