Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Primavara Militari

- - - - -
  • Please log in to reply
191 replies to this topic

#1
ketchup1981

ketchup1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 08.03.2007
Am vazut pe mai multe forumuri mentiuni razlete despre acest nou ansamblu rezidential, insa cred ca merita sa i se aloce un forum specific, mai ales ca va fi un ansamblu de mari dimensiuni (1000 apartamente).
Este dezvoltat tot de CAN SERV, cei care dezvolta Primavara Rezidential, din Prelungirea Ghencea. Din pacate, nu au creat inca site dedicat acestui nou proiect, asa ca in prezent informatiile despre Primavara Militari sunt destul de greu de gasit pe internet.
Pana se va crea pagina de net, poate cineva sa posteze informatii despre apartamente, preturi, suprafete, modalitati de plata, etc? de asemenea, schite sau alte imagini uploadate ar fi bine-venite :)
A contractat cineva aici?

#2
ancast

ancast

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 06.12.2005
Buna le-am facut o vizita cam acum 1 luna, am atasat detaliile. Inca nu aveau autorizatie de constructie dar ziceau ca deja nu stiu ce "investitor" le-a cumparat multeeee apartamente. Ma rog..Biroul lor este langa Cora Militari, latura spre fosta fabrica de lapte.
Aaaa si mai ziceau ca ei nu garanteaza ca vor pastra aceste preturi si dupa ce se lanseaza oficial proiectul, deci nu stiu daca preturile mai sunt de actualitate....

Attached Files



#3
ketchup1981

ketchup1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 08.03.2007
multumesc mult pentru informatii. cam comuniste suprafetele... si cam mari preturile... si la cat de inghesuit este blocul (pentru ca va fi un singur bloc, totusi), imi da senzatia de ghetou. castiga, totusi prin pozitie, accesul foarte rapid la metrou fiind un punct forte in zilele noastre, in care traficul a devenit infernal. treaba cu "investitorul care a cumpoarat deja jumatate din ansamblu" poate fi si strategie de marketing. am auzit-o de foarte multe ori la multe proiecte.
per ansamblu, mi se pare scump ansamblul. la preturile afisate acolo, se pot cumpara apartamente deja finalizate la Quadra Place 1, la "mana a doua", si suprafetele sunt mult mai generoase, desi localizarea e un pc mai slabuta.

#4
arp

arp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.09.2004
Eu nu inteleg, voi vreti sa va dati jos din bloc si sa intrati direct in metrou, hipermaket, bulevard principal dar in acelasi timp vreti sa aveti liniste, verdeata, loc de joaca,parc etc.  O locatie "izolata" la 5 minute de mers pe jos de bulevard/metrou/magazine, situata la marginea unui parc (unul prost intretinut, dar exista), fara zgomot de trafic, cu potential de dezvoltare semnificativ , o numiti locatie "mai slabuta" decat o ingramadeala de beton si fier?

#5
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 ketchup1981, on May 4 2008, 00:38, said:

multumesc mult pentru informatii. cam comuniste suprafetele... si cam mari preturile... si la cat de inghesuit este blocul (pentru ca va fi un singur bloc, totusi), imi da senzatia de ghetou. castiga, totusi prin pozitie, accesul foarte rapid la metrou fiind un punct forte in zilele noastre, in care traficul a devenit infernal. treaba cu "investitorul care a cumpoarat deja jumatate din ansamblu" poate fi si strategie de marketing. am auzit-o de foarte multe ori la multe proiecte.
per ansamblu, mi se pare scump ansamblul. la preturile afisate acolo, se pot cumpara apartamente deja finalizate la Quadra Place 1, la "mana a doua", si suprafetele sunt mult mai generoase, desi localizarea e un pc mai slabuta.

Eu zic ca va arata ca un ghetou. Eu zic sa te duci la Cora sa vezi cat de mare e curtea magazinului (acolo va fi construit mastodontul) si sa-ti imaginezi cum va arata un mastodont de 15 etaje care va inconjura efectiv magazinul in curticica aia de la cora.

#6
ketchup1981

ketchup1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 08.03.2007
chiar in curte, in locul unde e acum parcarea  :o ?  de unde ai aceasta informatie?
am vazut ca va fi situat complexul pe Iuliu Maniu, nr. 19A, fata de Iuliu Maniu nr. 19, unde e Cora, deci s-ar potrivi... M-am mai uitat si pe Google earth si am masurat suprafata parcarii de la Cora. Exact 14.000 MP, cat scrie si in brosura proiectului!

daca e asa, va fi naspa de tot! si asa se gasea greu loc de parcare la cora, daramite de acum inainte, daca se desfiinteaza parcarea supraterana....

#7
coldplay

coldplay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 28.03.2004
Chiar si din schita va puteti da seama ca nu e asa. Vedeti pe "etaj crt general" ca latura mai lunga este pe directia N-S, cu latura scurta la bulevard. Ansamblul va fi langa Cora, spre E.

#8
ketchup1981

ketchup1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 08.03.2007
Da, just.
Nu imi dau seama pe unde l-ar putea baga langa cora, tinand cont de dimensiunea proiectului si de faptul ca in jur sunt constructii, din cate vad pe google earth. probabil vor mai darama cate ceva...

Attached Files

  • Attached File  CORA.JPG   149.62K   407 downloads


#9
coldplay

coldplay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 28.03.2004
Daca retin bine, se spunea ca se va construi in locul nu stiu carei fabrici. Cred ca e fix constructia mai mare aproape lipita de Cora in dreapta, plus cele mai mici dinspre S. Ar avea cam aceeasi suprafata cu parcarea si orientarea potrivita.

#10
ancast

ancast

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 06.12.2005
Cora Militari s-a construit pe terenul fostei Fabrici de Lapte, dar au mai ramas niste cladiri care se vor darama.
Deci stati linistiti, nu se desfiinteaza parcarea Corei. E destul loc acolo, sunt multe ruine.

 coldplay, on May 6 2008, 15:21, said:

Daca retin bine, se spunea ca se va construi in locul nu stiu carei fabrici. Cred ca e fix constructia mai mare aproape lipita de Cora in dreapta, plus cele mai mici dinspre S. Ar avea cam aceeasi suprafata cu parcarea si orientarea potrivita.


#11
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
In tre timp se pare ca planul parterului s-a schimbat si acum exista si preturile la rosu la toate variantele de plata.

Attached Files



#12
wavve

wavve

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.05.2008
Salut,

De cateva saptamani pot spune ca sunt interesat si eu de acest proiect. Am facut numeroase drumuri/vizite pana la sediul lor de langa Cora Militari si urmeaza sa mai trec pe acolo pentru a incerca sa negociez putin contractul si posibilitatea rezervarii. Ce pot sa spun pe mine ma atrage acest proiect tocmai din cauza amplasarii si pot spune si pretului. Cora exact langa, Plaza la 10 min de mers, metrou la 5 minute si in plus o pozitionare undeva in Bucuresti. Iar prin "undeva in Bucuresti" ma refer nu la periferii sau gen Cosmopolis sau Volutari sau alte proiecte rezidentiale care au locatia mult sub Lujerului dar preturi mai ridicate.
Dubios mi se pare precizarea in contract a termenului de finalizare "Decembrie 2009 - Martie 2010 in functie de tronsoane". Evident nu se precizeaza data exacta  pe tronsoane iar pe langa aceasta data mai exista si cele 3 luni de gratie. Banuiesc ca au invatat ceva din proiectul din Prel. Ghencea care este deja in intarziere.

A mai contractat cineva?

Edited by wavve, 12 May 2008 - 16:05.


#13
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
> se zvoneste ca intr-o saptamana ar cam urca preturile

de unde stii?

#14
Jigodie

Jigodie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 25.11.2007
aproape contractasem un ap acolo, trebuia sa semnez ieri la 14:00 dar pe la 12 m-am razgandit si am contramandat.
Preturile par OK, si sunt decente.
Finisajele propuse insa lasa mult de dorit. De ex, mobilierul din baie este umilit de cel de spital ori sanatoriu.
Proiectul pare in regula dar sunt cateva chestii care m-au descurajat (pe langa bani), nu ofera nici macar contor pt gaze, un AC sau altceva decat peretii niste gresie ieftina, faianta la fel. In verdea si frumoasa curte din fata blocului va rasari in faza a 2-a un hotel ceea ce nu e tocmai bine.
Au inceput lucrarile, am fost sambata acolo si am vazut, e aproape lipit de Cora.

#15
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Hotelul nu este in curte, el "inchide" dreptunghiul gandit asa de la bun inceput. Si de ce ai abandonat tot, de ce nu ai luat la rosu ca sa-ti finisezi tu cu cea mai super calitate pe care ti-o doresti/permiti?

#16
Toma-N

Toma-N

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.05.2008
Problema nu este ca va fi lipit de Cora ci ca este lipit de blocul din fata, de la bulevard, unde locuiesc (10 etaje) si ne vom uita pe geam unii la altii. N-am gasit o imagine a acestui complex dar daca este prezentat cu frumoase spatii verzi in jur ... nici pomeneala de asa ceva. Utimii copaci stau sa cada  ca sunt exact pe marginea gropii pt fundatie. Eu cred ca ma voi muta de aici daca au de gand sa construiasca asa o enormitate lipita de geamurile noastre.
Aici este criza teribila de locuri de parcare, mai ca se lasa cu intepat de cauciucuri,  asa ca  daca nu este prevazut cu parcare subterana cred ca viitorii locuitori isi vor lua masinile pe scari cu ei.

#17
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Sunt cam o mie de locuri de parcare in subterna, crezi ca ajung?

#18
wavve

wavve

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.05.2008
@Toma-N
"Problema nu este ca va fi lipit de Cora ci ca este lipit de blocul din fata, de la bulevard, unde locuiesc (10 etaje) si ne vom uita pe geam unii la altii"

Nu este corect. Blocurile au geamuri/terase orientate spre Est, Vest, si Sud. Spre nord exista doar geamurile din holul de la fiecare etaj. Blocurile de la strada (iuliu maniu ) sunt orientate (aici ma refer la apartamente/geamuri/balcoane) spre nord si spre sud. Deci nu o sa fie de genu ca iesi pe balcon si iti saluti vecinul dintr-un alt bloc. Asta cel putin nu in urmatorii 3--5 ani ca cine stie poate se vor construi si alte ansambluri exact langa. Asta consider eu o problema. Din cate stiu eu prin lege trebuie sa fie un 15  m intre gardul despartitor dintre 2 propietati, adica fiecare trebuie sa lase 15 m distanta, deci facand un calcul simplu ar iesi un 30 m intre blocuri (minim) ceea ce este destul de putin.

in rest multa sanatate :D

Edited by wavve, 24 May 2008 - 01:35.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate