Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

2012 - chiar e sfarsitul ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
131 replies to this topic

#109
icx

icx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 25.02.2007
Noroc ca pe 21/12/2012 o sa fiu cam fucked up dupa birthday party. :)

Apropo de toate profetiile false de pana acum... nu zicea Biblia ca aparitia profetilor mincinosi este unul din semnele sfarsitului?  :roflmao:

... numai ca profeti mincinosi exista dintotdeauna, asa cum se vede si din datele acelea. ^_^

#110
gabiseN

gabiseN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 26.07.2008
Deja incep sa disper. Oameni buni, ceea ce scriu acum s-ar potrivi mai bine poate pe aria de religie, dar fie : Asa cum e scris si in Biblie si prin toate cartile de invatatura crestin-ortodoxa CORECTE, sublieniez corecte, numai Dumnezeu stie cand va fi sfarsitul lumii. Se spune ca nici macar Iisus Hristos nu stie cand va fi acesta, el fiind chiar Fiul Domnului. Daca o Divinitate ca El nu stie cand va fi acesta, de ce noi oamenii am face-o? Si ca o incheiere pt. cel care a deschis topicul si este impacientat de documentarul de pe Discovery : Stay chill man! Live your life!

P.S.: Ce nu face omul pentru bani.

#111
E_manuel1

E_manuel1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 09.12.2007
Mereu vine cinva si otraveste societatea cu "cioburi false de cristal",dezastru ala din U.S.A cu Ben Laden,nu l-a prevazut nimeni,ma doare burta de ras.
  Stiti pe cineva care prevesteste un sfarsit si deja a donat averea lui sarcilor ?
  Ori face donatia anainte cu 10 minute ?  :naughty:
  Dupa ce ca speranta unora de viata e an scadere vine cate un sarlatan striga cat poate:"Vine sfarsitu !"
Vine sfarsitu daca merge "prezicatoru" cu mine an masina,calc cat duce si virez brusc dreapta,an rest o sa vina,nu cand vrem si cand stim noi,fiecare sa fie prins dupa fapta.
  Nu exista sfarsitul omenirii,ci doar a omului pacatos pe Pamant.

Concluzia-Nu stie nimeni cand vine Apocalipsa !

Edited by E_manuel1, 02 January 2009 - 21:18.


#112
valixor

valixor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 08.05.2007
Aici intervine Nostradamus... Pacat ca nu pot face rost de prezicerile lui (traduse in limba romana)!

#113
dragos00

dragos00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.04.2008
"Timpul va ajunge la zero, clima se va schimba, se reprogrameazã ADN-ul, se schimbã polii, intrãm în Centura Fotonicã"... sincer, eu nu cred in chestiile astea.
pe mine cel mai tare ma sperie asta: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/B4AojLt7Cwg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]   :bicycle:

#114
akim_paulika

akim_paulika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 02.01.2009
Da si cu experimentul asta la Geneva , in Biblie scrie ca la Geneva o sa fie sfarsitul lumii , si astia or nimerit chiar la Geneva proiectul :)).

P.S. nu prea cred in asa ceva.

#115
gabiseN

gabiseN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 26.07.2008
In Biblie nu scrie nimic despre niciun sfarsit al lumii. Poate te referi la Noastradamus care a afirmat ca "Fugiti din Geneva". Aia e altceva.  :P

#116
Mitologul

Mitologul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.01.2009
Sansele sunt destul de mici ca sa se produca o gaura neagra (1,2%).Deci traitiva viata si nu mai ascultati dupa tot felul de neinformati.  

#117
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Sfirsitul prostiei, dar unii vor rezista. Va fi dureros, dar va fi ca dupa o infectie scoasa.

#118
kondordv

kondordv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 05.08.2007
Multi citesc, putini inteleg, si uite asa apar superstitii, teama, si frica. Din aceste superstitii si zvonuri multi se imbogatesc pentru ca masa de oameni, populatia se sperie, si reactioneaza exact cum massmedia vrea, iar massmedia este puterea, noi aflam si vedem doar ce vor ei sa aflam si sa vedem. Asa ca parerea mea este sa discutam despre stiinta, cum s-ar intampla fenomenul, de ce, si cum poate fi prevenit. Nu faptul ca murim cu totii deodata, oricum murim cu totii pe rand, care e diferenta? Voi iubiti ceea ce se intampla in lume in momentul de fata? Voi iubiti razboaiele, dezastrele economice, cutremurele si uraganele care nu sunt nici alea de capul lor fara o cauza umana, iubiti dependenta de o anumita energie care ni se impune fara sa fie permisa cea ecologica? Sau iubiti libertatea, pe care doar avem impresia ca o avem?

Vi se pare normal ca langa Dubai sa se construiasca un Oras Verde din banii obtinuti prin vanzarea petrolului intregii lumi pentru poluarea terestra? Priviti lucrurile in ansamblu, la scara mai mare si ganditiva ca nu avem nici o putere, in schimb ne putem bucura si discuta despre descoperirile miraculoase ale stiintei.

Mai intai de toate daca noi vom fi generatia care putem asista la un sfarsit al lumii atunci trebuie sa fim fericiti ca am avut norocul sa vedem asa ceva inainte de a muri, cred ca e mult mai bine decat sa mori ca ti-a picat o caramida in cap sau ca a dat masina peste tine. Bine a spus cineva, de va veni sau nu sfarsitul lumii, nu avem de unde stii, daca noi credem ca va fi in 2012 atunci sigur nu va fi in acel moment, caci in biblie scrie ca va fi un moment in care nimeni nu se va astepta, nimeni nu va stii.

Vanturile solare, alinierea planurilor galaxiilor. Nu stiu cum va imaginati o aliniere a planurilor galaxiilor, poate mai degraba o aliniere a centrelor galaxiilor existente in univers, si chiar si acest lucru e greu de spus pentru ca stiinta nu a ajuns sa inteleaga in totalitate galaxia noastra, matematic vorbind, daramite alte galaxii.

Nu stiu ce sa spun despre vanturile Solare si transformatoare, stiu doar caci daca oamenii de stiinta vor simti acest pericol, cu siguranta transformatoarele se pot ecrana complet fata de vanturile Solare.

Edited by kondordv, 06 January 2009 - 13:56.


#119
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Vine draq in 2012 cu sfarsitul lumii, dar va fi alungat dincolo de adancurile iadului de politicienii romani.

Next?

#120
damn-ed

damn-ed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 06.01.2009

View PostCampers, on Apr 28 2008, 14:12, said:

Salut,

De ceva timp a aparut vestea ca in 2012 o sa crapam cu totii .
Bineinteles ca am zis ca alti nesanatosi la cap au inceput sa viseze ani si asa a aparut vestea ! Mai m-am informat ..am vazut ca si calendaru' maiasilor (de fapt am citit ..nu am vazut io :D :P) se termina in 2012 si parca mai era ceva dar am uitat ce ..
In fine , a trecut vremea ..am si uitat de treaba asta ! Dar , aseara cand m-am dus la somn am aprins TV-ul si m-am uitat pe Discovery (Science parca , dar nu mai tin minte sigur) si ziceau ca or sa fie un fel de impulsuri magnetice sau ceva de genu' de la soare si cand or sa fie alea or sa se arda toate generatoarele , transformatoarele etc. Deci , o sa ramanem in pana de curent toata lumea.
Nimic infiorator pana aici ..ca nah ..pene de curent se mai intampla . Dar , am ramas uimit de durata extraordinar de mare in constructia unui transformator (1-2 ani) .Deci , tarile cele mai bogate vor avea transformatoare functionale in jur de 2 ani de la dezastru ! Tarile mai sarace vor avea mai mult de suferit ..
Dar ceea ce m-a "marcat" mai mult a fost ca , la sfarsitul emisiunii au zis ca media cea mai ridicata de furtuni mari magnetice (nu stiu cum sa ma exprim , dar sunt destul de sigur ca ati inteles ce am vrut sa zic) va fi in anul 2011 . Ceea ce mi-a amintit de anul 2012 .. :(

Voi ce ziceti ? e posibil sa dureze chiar asa mult constructia unui transformator ? Si ce parere aveti in legatura cu tot subiectul ..

oh come on, grow up

#121
kondordv

kondordv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 05.08.2007

View PostgabiseN, on Jan 4 2009, 15:30, said:

In Biblie nu scrie nimic despre niciun sfarsit al lumii. Poate te referi la Noastradamus care a afirmat ca "Fugiti din Geneva". Aia e altceva.  :P
Mergem deschidem biblia citim si apoi ne dam cu parerea, sau punem intrebari daca nu stim dar nu facem afirmatii desarte care nu-si au rostul. Iti recomand din biblie "pilda neghinei" ceva ce trebuie citit cu atentie, unde vei intelege cate ceva si despre sfarsitul lumii. Asta o gasesti la Matei 13 cu 24.
Chiar si intreaga Apocalipsa din Biblie iti spune multe despre sfarsitul lumii, numai ca e greu de inteles de catre noi oamenii!

Edited by kondordv, 06 January 2009 - 14:28.


#122
FantazioD

FantazioD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 27.11.2008

View PostgabiseN, on Jan 2 2009, 20:46, said:

Deja incep sa disper. Oameni buni, ceea ce scriu acum s-ar potrivi mai bine poate pe aria de religie, dar fie : Asa cum e scris si in Biblie si prin toate cartile de invatatura crestin-ortodoxa CORECTE, sublieniez corecte, numai Dumnezeu stie cand va fi sfarsitul lumii. Se spune ca nici macar Iisus Hristos nu stie cand va fi acesta, el fiind chiar Fiul Domnului. Daca o Divinitate ca El nu stie cand va fi acesta, de ce noi oamenii am face-o? Si ca o incheiere pt. cel care a deschis topicul si este impacientat de documentarul de pe Discovery : Stay chill man! Live your life!

P.S.: Ce nu face omul pentru bani.
In Biblie scrie ca sfarsitul lumii , apocalipsa , vor veni cand va aparea anti-cristul .
2012 .
Se spune ca in 2012 rezonanta pamantului va atinge un punct maxim si se vor inversa polurile .
Si multe alte chestii ....
Inventii ?  :naughty:
Vom trai si vom vedea...

#123
kondordv

kondordv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 05.08.2007

View PostE_manuel1, on Jan 2 2009, 22:16, said:

Mereu vine cinva si otraveste societatea cu "cioburi false de cristal",dezastru ala din U.S.A cu Ben Laden,nu l-a prevazut nimeni,ma doare burta de ras.
  Stiti pe cineva care prevesteste un sfarsit si deja a donat averea lui sarcilor ?
  Ori face donatia anainte cu 10 minute ?  :naughty:
  Dupa ce ca speranta unora de viata e an scadere vine cate un sarlatan striga cat poate:"Vine sfarsitu !"
Vine sfarsitu daca merge "prezicatoru" cu mine an masina,calc cat duce si virez brusc dreapta,an rest o sa vina,nu cand vrem si cand stim noi,fiecare sa fie prins dupa fapta.
  Nu exista sfarsitul omenirii,ci doar a omului pacatos pe Pamant.

Concluzia-Nu stie nimeni cand vine Apocalipsa !
Bine spuse cele de tine, bine punctat. Si fiindca tot veni vorba de Ben Laden, ca nici nu stiu cum se scrie, si acel eveniment, nu cumva a tot aparut Esca la stiri citindu-ni-l pe Nostradamus ca a prevestit? Caci foc mare va cadea din cer si orasul va fi in teroare? Nu stiu cum de a spus-o numai dupa, asta numa ea stie. Dupa, chiar si minunata Ohara sau cum o cheama pe romanca din USA, le-a stiut pe toate, numa ca Elodia tot n-a fost gasita precum zicea ea. Si revenind la Nostradamus, stiu ca tot Esca mai citea pe atunci si altele despre viitor din care am retinut una tare si anume, ca in anul 2005 fa fi descoperita o noua sursa de energie cu totul si cu totul diferita si mai buna decat toate. A trecut 2005 si eu n-am vazut sursa cea noua, mi-a scapat mie cumva?

Acum iar legat de evenimentul din New York, care a fost numit dupa data la care a avut loc, 911 adica luna a noua ziua 11, nu v-ati gandit niciodata caci ziua a fost aleasa sa fie egala cu 911 adica numarul HELP al americanilor? Asta doar mi-a trecut mie prin cap fara sa citesc undeva poate spun prostii dar coencidenta e mare. Si eu tot nu cred orice ati zice ca acele blocuri au cazut din cauza avioanelor, dar deh, daca intr-o tara ca Romania unul ca Iliescu traieste bine merci si totusi nu a fost inca nimeni gasit vinovat, de ce ar fi in America gasiti vinovatii?

Vorba vine, cand casa ti-e pradata nu cauta prea mult hotul departe, caci el e langa tine, poate e chiar cel mai bun vecin!

Si pentru alte adevaruri miraculoase va recomand cu caldura sa cautati pe google o pagina web care se chema "gauri negre ale istoriei documente secrete", o subpagina gasita cu google, adica nu pagina principala (pagina indicata la cautare va avea un TAB de la margine).

Edited by kondordv, 06 January 2009 - 15:05.


#124
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009
Domnilor,
Vad ca multa lume e interesata de tema si ca discuta de ceva luni despre ea.
De aceea intervin si eu, poate mai clarific una-alta.
Am observat ca avem trei tabere, scepticii/dubitativii, totalii oponenti si adeptii. Unii cred ca le stiu pe toate - in ambele directii, altii ca nu stiu destul.
Nici eu nu stiu destul. Habar n-am daca va fi ceva pe 2012. Dar am observat ca cei care nu cred ca e posibil sa aiba loc ceva cosmic de anvergura si neasteptat, se bazeaza pe stiinta oficiala de azi. Adica, o sa fie cel mult un asteroid, sau o eruptie solara etc. Nici vorba de realinieri bruste de planete, poli, planuri galactice, scufundari de continente etc.
Dar poate nu e chiar asa.
E drept, stiinta oficiala e una a schimbarilor lente si in general asteptabile, adica orice s-ar intampla, cu ...Soarele de pilda, vom sti din vreme, ca va da tot felul de semne, poate secole inainte. Poate va fi o eruptie care sa mai scurtcircuiteze niste chestii electrice, ceva, poate chiar toate chestiile electrice, dar nici vorba de a se stinge brusc cum zice Biblia ca va fi, sau sa-si schimbe brusc pozitia sau altele asemenea. De unde, scepticismul si chiar batjocura celor ce se cred informati/educati, cand aud atare zvonuri sau profetii sau altele.
Dar daca stiinta oficiala e falsa?
Nu vorbesc ca un adept al cine stie carui guru nebun.
Fapt e ca tot ce stim sau credem ca stim e cam 10% certitudine si cam 90% speculatie. Newton, Einstein, se aplica in unele cazuri. Dar doar in unele. Restul e umplutura de ecuatii si teorii care le explica exceptiile si erorile, umplutura facuta de doctoranzi care si-au facut cariere universitare sigure scriind un soi de "teologie matematica" in birourile lor. Media oficiala face o crima ca ne lasa sa credem ca tipii astia au explicat cam tot. Nu-i adevarat. Fizicieni si genii precum Tesla de pilda, sau Maxwell, sau Alfven, sunt in total sau partial dezacord cu Einstein si Newton. Stiati asta? Pun pariu ca nu, niciunul din voi n-am observat sa fie la curent. Sper ca stiti de Tesla, ii cam datoram juma' din tot ce s-a descoperit electronic in ultima suta de ani, de fapt Edison l-a cam plagiat. Iar titanul asta nu era deloc de acord cu Einstein!
Nu intru in detalii, dar exista o fizica paralela cu cea oficiala. Fizica adeptilor lui Tesla, Maxwell si Alfven. FIZICA UNIVERSULUI ELECTRIC , SAU FIZICA PLASMEI.
Daca vreti lamuriri, dati google pe Electric Universe, Plasma Physics, si, daca va tin curelele, dati pe Kronia Group, sau Thunderbolts of the Gods, sau God Star, sau Age of Urania.
Veti vedea acolo ca de fapt fizica universului e mult mai vasta decat pare. Legile fizicii Universului Electric sunt foarte conforme cu legile electricitatii in vid sau in plasma plutind in vidul cosmic, si permit adevarate miracole in raport cu fizica newtonian-einsteiniana: da, se pot naste si stinge sori in doar cateva ore. Da, se pot forma planete in cateva ore. Da, se pot scufunda sau ridica continente si munti in cateva ore. Da, se pot schimba orbite planetare in cateva ore. Da, pot fi schimbari ale polaritatii si intensitatii energiei ambiante care sa ne faca pe toti sa mutam in mici omuleti albastri sau uriasi rosii, in una-doua generatii. Sa murim toti instantaneu sau sa devenim nemuritori. Sau sa creasca sau sa scada planeta si cu ea sa faca la fel gravitatia, modificand toate datele vietii pe Pamant. Etc.
Probabil o sa ma intrebati de ce nu s-a intamplat deja asa ceva. Ei bine, s-a intamplat: Caderea din Rai, Potopul, Atlantida, oprirea soarelui de catre Joshua, fapturile de legenda, zeii ceresti si faptele lor titanice, toate astea-s amintiri ale unor dezastre foarte recente, pe care supravietuitorii le-au codificat in mituri.
Nu stiu daca va fi ceva in 2012, repet. Dar poate intreg universul sa se schimbe radical, in orice moment, fara sa vedem nici un fenomen premergator.
Eu zic ca e foarte posibil ca-n 2012 sau alt an sa vedem Pamantul micsorandu-se la dimensiunile lui Marte, gravitatia scazand la jumate, dinozaurii reintorcandu-se, continentele reunindu-se, muntii si oceanele disparand, in doar cateva luni. A, si Pamantul gravitand in jurul lui Saturn, noul Soare, in timp ce Soarele se stinge brusc. Si toti devenind nemuritori si tineri. Voila. Suna a delir de krackhead, dar conform fizicii plasmei, posibilitatea e net mai mare decat 0, mult mai mare decat crede un fizician clasicist.
Vom vedea. Dar inainte de a rade de mine, dati google unde v-am zis, si cititi macar un pic. Poate va mai schimbati din pareri.

#125
beboss

beboss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 04.04.2007
WOW 2012 SFARSITUL LUMII!!! SCARY!  :fear:  Fugiti in alte lumi si alte planete! ... mai mult loc si mai putina poluare pentru noi astilalti.   :clapping:

#126
ThunderSS

ThunderSS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 27.09.2007

Quote

2012 - chiar e sfarsitul ?, o emisiune de la discovery de aseara m-a pus pe ganduri.

DA! Intradevar este...pocaiti-va, dati banii la saraci (si ei la randul lor sa ii dea mai departe si tot asa...ajung ei la mine pana la urma), mergeti la biserica, stiti voi, chestiile obisnuite.

Si daca nu gresesc asta ar fi al...4-lea?...nu, nu, cred ca al cincilea sfarsit al lumii...in curand o sa le sarbatorim cu artificii ca revelioanele.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate