Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Finisarea (la gata) imediat dupa ce s-a construit !

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Vrem sa ne mai facem in curte o casuta din BCA . Ne-o construiesc niste baieti la rosu, saptamana asta. Ei au zis ca ne-o predau "la gata": rigips pe interior, polistiren pe exterion , acoperis, si data cu vopsea. Noua ne convine asa, ca terminam cu circul din curte (ma rog ... o parte din el).
Dar cineva ne-a spus ca trebuie lasati peretii sa se usuce 1 an, ca altfel ne va curge apa pe pereti si e pacat de bani.
E adevarat ? N-o putem finisa, nici macar peste 2 luni ?

Noi am construit in sistem Amvic si am inceput finisajele imediat. Nu am avut nici o problema. Dar la sistemul clasic nu ne pricepem.
Va multumesc anticipat pt sfaturi si explicatii.

Edited by Ana_Karr, 28 April 2008 - 10:33.


#2
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
BCA-ul sa se usuce?Dupa ridicare la rosu se poate trece la finisare fara probleme!!mai ales ca este vorba de tencuiala uscata la interior.la exterior e la fel se poate trece la izolare fara probleme!!
Dupa zidire e recomandat sa nu actionati asupra zidariei vre-o 15(20) zile sa se intareasca bine mortarul de zidarie,timp in care se reduce si umditatea din BCA si mortar

Spor :peacefingers:

Edited by adi_master, 28 April 2008 - 11:10.


#3
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Multumesc frumos !

#4
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 05.09.2007
Dar cineva ne-a spus ca trebuie lasati peretii sa se usuce 1 an, ca altfel ne va curge apa pe pereti si e pacat de bani.
E adevarat ? N-o putem finisa, nici macar peste 2 luni ?

Noi am construit in sistem Amvic si am inceput finisajele imediat. Nu am avut nici o problema. Dar la sistemul clasic nu ne pricepem.
Va multumesc anticipat pt sfaturi si explicatii.
[/quote]

intreaba-i, atunci cum sunt construite casele la cheie in trei luni? din cate am citit pe forum 1 an era la fundatie ca sa se aseze. sau poate la lemn la rosu pt uscare.

#5
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

View Postmarian.bazavan, on Apr 28 2008, 23:22, said:

... intreaba-i, atunci cum sunt construite casele la cheie in trei luni?
Aveti dreptate ... Dar am zis ca e bine sa intreb.

Ca fapt divers : avem niste cunostinte care si-au cumparat acum cativa ani o casa la cheie, in Pipera. Era facuta de Impact/ Intact . Nu mai stiu cum ii cheama, dar se zvonise ca dadusera o mega teapa la vremea aia. Nu stiu exact daca aveau vreun pic de polistiren pe exterior (si chiar daca ar fi avut de 5 cm, e ca si cum nu ar fi avut deloc), dar iarna le curgea apa pe geamuri (pe interior), aveau igrasie in toata casa, si era un frig crunt. Inca de atunci se chinuiau sa scape de casa aia. Nu mai pun la socoteala ca pierdeau 4 ore pe zi in ambuteiaje. Li se transformase viata intr-un iad.

Edited by Ana_Karr, 28 April 2008 - 23:52.


#6
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 05.06.2006
Da, dar locuiau in Pipera. Deh!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate