Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Ulcer varicos,gaura in picior

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Servetel

Servetel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.04.2008
Salutare tuturor ! fac acest topic in speranta ca voi gasi o alternativa la tratamentul care il fac acum,defapt tratamentul care il fac si care le-am facut dintotdeauna nu m-au ajutat cu nimic.
Doar au inrautatit situatia !

In urma cu aprox. 1 an jumatate probam o pereche de incaltari la un magazin si m-am lovit cu incaltatorul in picior,picior care il aveam umflat (asa mi se umfla deobicei picioarele cand stau mult in picioare )
Zona respectiva a inceput sa ma doara,sa ma manance,eu m-am scarpinat.

Iata unde s-a ajuns dupa diverse tratamente.

Attached File  picior1.JPG   51.04K   259 downloads
Attached File  picior2.JPG   49.86K   209 downloads
Attached File  picior3.JPG   41.23K   197 downloads


Durerile aproape ca au devenit INSUPORTABILE. Doctorii spun ca e ulcer varicos.

Ce sa mai fac ? ce sa mai incerc  ? mi-e frica sa nu-mi taie piciorul   :worthy:  :worthy:

#2
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Exista pansamente de genul Suprasorb H sau din gama Hartmann care dau rezultate dar trebuie vorbit cu un medic. Ce tratamante ai mai urmat ?

#3
drdsv

drdsv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 16.01.2007
De taiat piciorul nu o sa il taie, dar tot la cutit se va ajunge!
Creme, spray-uri, bioptroane.....toate sunt tratamente paliative.
Tratamentul curativ este cel chirurgical!

#4
Servetel

Servetel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.04.2008
Detralex
Veseldue
unguent de galbenele
biter suedez

Si ce sa-mi faca chirurgical ca nu pot sa-mi dau seama ?

#5
drdsv

drdsv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 16.01.2007
Tratamentul chirurgical consta in:
   - ligatura venei perofrante (care alimenteaza ulcerul)
   - reconstructie venoasa (in caz de recidiva dupa ligatura)
   - acoperirea defectelor mari (transplant de piele)

#6
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
spune-ne ce tratament urmezi acum, de ce anume mai suferi si ce tratament iei pentru alte boli...
Am vazut si ulcere mai urate, cu Actovegyn gel si apoi unguent sau crema ai incercat?

#7
andreibancianu

andreibancianu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 28.11.2008
Am ulcer varicos de 16 ani si nu am gasit pana acum o rezolvare a acestei probleme. Mai rau intre timp a mai aparut inca unul...Ce sa zic, cateodata sunt suparat tare pe acasta situatie, dar trebuie sa merg inainte. Noaptea cand dorm stau cu piciorul pe o perna, ziua port un ciorap compresiv (am si o tromboflebita profunda gamba stanga), cat despre pansamentele Suprasorb H, nici un rezultat, detralex pastile pentru intarirea vaselor de sange mi-au facut ficatul varza. Singura solutie pentru o viata normala este alimentatia echilibrata, evitarea lovirii zonei ulceroase, mersul mult pe jos si optimism.

Andrei Bancianu 34 de ani Constanta.

#8
majordomo

majordomo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 17.01.2007
ialuset a incercat cineva?

#9
pyu

pyu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 01.06.2005

 drdsv, on 27th April 2008, 12:35, said:

Tratamentul chirurgical consta in:
   - ligatura venei perofrante (care alimenteaza ulcerul)
   - reconstructie venoasa (in caz de recidiva dupa ligatura)
   - acoperirea defectelor mari (transplant de piele)

In cazul in care pacientul are proteza ( la sold ), ce solutie chirurgicala ar fi?

#10
Deryana

Deryana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.11.2013
Pare ulcer de gamba.
Mama s-a chinuit un an intreg cu el. Am incercat zeci de creme.A facut tratament pentru piele.Nimic  nu dadea roade.La operatie nu a vrut si nu-si permite din pensia de 350. Durerile erau insuportabile.Ajunsesem sa nu mai dormim si ea saraca.. era 'pe duca'.
  De o luna de zile , ceea ce fusese o rana de 10x15 cm s-a inchis!
Tratamentul care a dat roade: unguent kanamicina( ala de pus in ochi- 8 lei  tubulet) Apoi pansament steril.Spalata rana cu solutie RINGER- 3lei( 500ml) In acelasi timp   a luat  oxacilina pastile de 500( una dimineata si una seara)- Si cam 10 zile din fiecare luna- cate o fiola de B1 si B6. REGIM alimentar : strict vegetarian.( de  fapt  cum manca carne incepea sa se simta rau).

Am incercat si  pansamentele acelea moderne .Sunt extraordinar de bune sa tina rana curata dar nu va grabi procesul de vindecare deloc.Sa nu mai zic ca unul din medici i-a si spus ca in ultima instanta.. i se va amputa piciorul!
Am uitat sa spun ca mama este diabetica si  facea insulina de 4 ori /zi- Dupa ce a devenit vegetariana si rana incepuse sa se vindece cat de cat ... diabetul ei a devenit 'mai domol' - a ajuns sa faca insulina una la doua zile sau chiar la o saptamana.
  Pentru pielea uscata sau iritata din jurul ranii a folosit o crema pentru  bebelusi( SUDOCREAM sau cam asa ceva).- singura care a dat roade.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate