Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

cat pot circula cu nr de germania (de ex)

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
yule

yule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 13.04.2003
Ma gandesc la urmatorul lucru: sa ma duc in germania si sa aduc ceva la mana a doua pana in 500 de euro.Cat timp pot circula cu asa ceva in ro(masina neinmatriculabila)? Conteaza TUV-ul de la ei(TUV=verificare tehnica)?

Am auzit ceva de genul ca poti circula 6 luni, dupa care trebuie sa iesi odata intr-o tara din UE, ca sa prelungesti durata.True?

#2
gollum

gollum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 02.06.2004
sa nu fie cumva 30 de zile.

A

#3
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,391
  • Înscris: 29.11.2001
din cate stiu, s-a trecut la 30 de zile ... am o cunostinta care are masina de firma inmatriculata in afara ... iese lunar din tara (fie ca vrea sau nu).

Faza destul de stresanta.

#4
georges14

georges14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 02.03.2004
Am un prieten care si-a luat un 405 din franta si la 6luni iese in bulgaria, bea o cafea si se intoarce

#5
DanyBoss

DanyBoss

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,110
  • Înscris: 28.01.2004
Eu am un prieten ce are un Opel vectra cu numere de germania si iese odata la 3 luni din tzara si mere sa faca cumparaturi apoi vine inapoi, oricum ceva este singur, nu renteaza deloc sa ai masina neinscrisa si sa umbli cu ea...

#6
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
Noua lege a circulatiei, în vigoare la 1 februarie 2003
O.G. 195/2002

Art. 15. - (1) Persoanele care domiciliaza sau îsi stabilesc domiciliul ori resedinta în România si detin autovehicule ori remorci înmatriculate în alte state sunt obligate ca în termen de 90 de zile sa le înmatriculeze în circulatie în România.
(2) Termenul prevazut la alin. (1) se calculeaza:
a) de la data intrarii în tara a autovehiculului ori remorcii, pentru persoanele care domiciliaza sau care au resedinta în România;
.
Link: http://www.dpr.ro/le...rdonanta195.htm
******
Limpede, nu?

#7
yule

yule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 13.04.2003
mersi mult pentru reply-uri

#8
chiciuc

chiciuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 12.02.2004
adica la 90 de zile trebuie sa am o iesire din tara ?
trebuie sa am si intrarea in tara vecina ? sau ies de la noi si ma intorc ?
daca e inmatriculata in alta parte ce taxe se platesc (in romania si acolo) ?

#9
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
ce se intampla daca nu am domiciliul sau resedinta in Ro?

#10
dan2

dan2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2003
pai o inscrii acolo unde ai resedinta

#11
cniky

cniky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 24.05.2003
hai sa mai aduc si eu in dicutie o varianta daca se poate.  ;)

Sa spunem ca masina nu e pe numele tau, deci nici inmatriculata pe numele tau ci pe numele proprietarului, evident cetatean strain, evident numere straine.
Respectivul face o inputernicire oficiala cum ca am drept de folosinta asupra autovehiculului, eu o aduc in tara si circul cu ea, intrebarile ar fi urmatoarele:
1. ce perioada pot sa circul cu ea?!
2. faza cu iesit la 90 zile cu ea din tara este aplicabila si in cazul de fata?!

daca se poate raspunsuri concise si sigure..., multumesc...  :peacefingers:

P.S. in cazul in care te preste nenea `garcea`, si ai o masina cu numere straine, tu faci dovada ca ai iesit cu ea din tara intr-o perioada mai mica de 90 zile, pe baza unei copii xerox (nelegalizate) dupa fila pasaport unde este aplicata acea viza de intrare in tara, nu esti obligat sa porti la tine pasaportul ca dovada..., v-am dat idei?!  :notangel:

#12
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Da intri si iesi la fiecare 3 luni, pt a merge smecheria.
Intrebarea mea este, poti face asigurare obligatorie+casco pe masina in RO daca nu este inscrisa in circulatie cu numere romanesti?
Dar inspectie tehnica anuala se poate face la ea in RO?
  Voi ce stiti?
THANKS :peacefingers:

Edited by Masterboy, 26 October 2004 - 06:24.


#13
cniky

cniky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 24.05.2003
logic ar fi cam asa cu verificari si asigurare...

- asigurare obligatorie (adica cea impusa) nop..., nu cred ca se poate face, dat fiind faptul ca este o obligativitate impusa de statul roman.Nu ma intelegeti gresit, nu spun asta in senul ca in alte tari nu este asa ceva, vb-esc strict de prevedere pt. masini inmatriculate in ro, dar sigur poti sa-ti faci acelas tip de asigurare dar nu se va numi `obligatorie`.
- asigurare CASCO da, poti sa-ti faci.
- inspectia tehnica periodica, da o poti face in RO, doar e masina ta si o mai duci la un control uneori...  :D
- verificarea RAR (registru auto roman) NU, aceasta este verificarea pt. obtinerea sau prelungirea numerelor de circulatie romane, tu n-ai nici o treaba cu asta...

:notangel:

#14
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
mersi mult pt info cniky
In  alte cuvinte, exista o portita daca vrei sa-ti aduci dream car-ul din State sau din alta parte in RO si evita bataia de cap cu inmatricularea.

#15
cniky

cniky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 24.05.2003

Masterboy, on Oct 26 2004, 08:02, said:

mersi mult pt info cniky
In  alte cuvinte, exista o portita daca vrei sa-ti aduci dream car-ul din State sau din alta parte in RO si evita bataia de cap cu inmatricularea.

<{POST_SNAPBACK}>


nu spun ca neaparat este 100% asa cum am scris mai sus, nu sunt in masura sa cunosc toate prevederile legislative in vigoare si politicile de incheiere a asigurarilor, dar logic cam asa ar trbui sa fie...  :notangel:

#16
georges14

georges14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 02.03.2004
mai vin si eu cu o intrebare: eu am masina inscrisa pe numele meu in franta, cu adresa de aici din Fr. Cand am inscris-o mi-a cerut si adresa din Ro.Deci am trecut doua adrese. Intrebarea mea este: daca masina este asigurata si verificarea valabila doi ani, cat pot circula in ro ?

#17
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
(3) Pentru cetatenii straini ai statelor cu care România a încheiat întelegeri bilaterale termenul prevazut la alin. (1) se poate prelungi în conditiile stabilite în aceste întelegeri.

Deci cine are o masina inmatriculata in straintate ar putea prelungi acea perioada de 90 de zile daca exista intelegeri bilaterale. Nu stiu care sunt tarile.

Problema ar fi alta. O masina pentru a circula in straintate trebuie sa aiba asigurare internationala(carte verde) facuta in tara in care este inmatriculata. Dat fiind faptul ca asigurarile sunt foarte scumpe in Europa de vest, nu merita efortul de a te tot plimba in afara si inapoi in ro.

#18
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
Intrebarea mea este: daca masina este asigurata si verificarea valabila doi ani, cat pot circula in ro ? <<<

Poti, dar nu mai mult de 90 de zile. Sa nu te gandesti ca e ca si cum ar fi inmatriculata si in ro.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate