Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

driver placa video pt Linux

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
the_who

the_who

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 29.08.2007
Mi-am instalat mandriva 2008 pe calculator,si imi place cum e. Sunt  incepator in Linux,dar as vrea sa invat,cu toate ca stiu ca e mai greu.Dupa ce mi l-am instalat,am verificat daca a instalat si driverul placii video,si nu pot sa-mi dau seama daca e instalat sau nu.Imi arata la DISPLAY - 1280 x 800,adica atata e maxim,la monitorul meu Am cautat pe internet,pe site-ul oficial ,si am gasit driver pt linux,pt placa mea video.Intrebarea mea este urmatoarea : ma ajuta cu ceva daca instalez driverul????Pt ca am observat ca in Windows se vede ceva mai clar (luminozitate ,contrast)orice  imagine / text /poza /desktop/ site / folder / ... etc   !!!! Care e diferenta intre un driver VESA,si unul original al produsului ? Va multumesc.

#2
the_who

the_who

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 29.08.2007
Chiar nimeni nu-mi da un sfat? :cursing:
:death:

#3
chomulake

chomulake

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 15.02.2007

 the_who, on Apr 25 2008, 02:42, said:

Mi-am instalat mandriva 2008 pe calculator,si imi place cum e. Sunt  incepator in Linux,dar as vrea sa invat,cu toate ca stiu ca e mai greu.Dupa ce mi l-am instalat,am verificat daca a instalat si driverul placii video,si nu pot sa-mi dau seama daca e instalat sau nu.Imi arata la DISPLAY - 1280 x 800,adica atata e maxim,la monitorul meu Am cautat pe internet,pe site-ul oficial ,si am gasit driver pt linux,pt placa mea video.Intrebarea mea este urmatoarea : ma ajuta cu ceva daca instalez driverul????Pt ca am observat ca in Windows se vede ceva mai clar (luminozitate ,contrast)orice  imagine / text /poza /desktop/ site / folder / ... etc   !!!! Care e diferenta intre un driver VESA,si unul original al produsului ? Va multumesc.
pentru nvidia exista utilitarul nvidia-settings, din care poti modifica luminozitate....
avantaje fata de vesa: accelerare 3d (adica opengl)

Edited by chomulake, 25 April 2008 - 16:47.


#4
Rissi

Rissi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 14.01.2006
.

#5
Ripensis

Ripensis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 28.05.2007
sfatul meu este sa mergi pe Ubuntu daca esti incepator deoarece forumurile lor sunt pline de info si cam orice problema ai intalni sigur exista pe acolo rezolvarea, dar va trebui sa cauti putin.

#6
same75

same75

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 28.01.2007
Fratilor, cand cereti ajutor dati-ne macar niste date minimale referitoare la problema. In cazul asta nici macar nu ne-ai zis ce placa grafica ai, iar globul de cristal nu ma ajuta azi sa ghicesc. Poate trec pe la Mama Omida, posibil sa stie ea ce placa grafica ai si ce driver ai instalat.

#7
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Daca nu te intereseaza sa instalezi compiz=cubul sau cedega/crossover ca sa te joci... nu iti trebuie.

#8
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006
daca ai  ATi si iti merg efectele compozition... lasal asa cum e... pentru ca daca ai noroc sa iti mearga driverii o sa ai 2fps-uri in jocuri sau mai rau no sa mai mearga deloc nici macar compozition.

  Totusi daca vrei driverii producatorului baga Envyng si el ii instaleaza pentru tine

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate