Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Qatar

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Avem pe aici useri care au lucrat sau au petrecut mai mult timp in Qatar?

Plictiseala e cam mare ? Pt un tanar singur, fara familie sunt optiuni de distractie?

Cum e cu mancarea, cu bautura, cu chefuri, localuri, etc ? Inteleg ca e tara musulmana, si stiu cam ce implica sa ceva, dar totusi ?

In plus, unde se poate face o escapada de week-end din Qatar? Afara de tarile din Golf?

In cazul in care cazarea + cheltuielile sunt acoperite, ce venit lunar trebuie sa traiesti bine si sa mai si pui ceva deoparte?

Aviz moderatorului : daca crezi ca in alta sectiune thread-ul va fi mai bine vazut, sau crezi ca voi primi mai multe raspunsuri, te rog sa il muti.

#2
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Si impresii de calatorie sunt bune, daca altceva nu gasesc.....

#3
red_picasso

red_picasso

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.07.2008

 herlino, on Apr 24 2008, 10:25, said:

Avem pe aici useri care au lucrat sau au petrecut mai mult timp in Qatar?

Plictiseala e cam mare ? Pt un tanar singur, fara familie sunt optiuni de distractie?

Cum e cu mancarea, cu bautura, cu chefuri, localuri, etc ? Inteleg ca e tara musulmana, si stiu cam ce implica sa ceva, dar totusi ?

In plus, unde se poate face o escapada de week-end din Qatar? Afara de tarile din Golf?

In cazul in care cazarea + cheltuielile sunt acoperite, ce venit lunar trebuie sa traiesti bine si sa mai si pui ceva deoparte?

Aviz moderatorului : daca crezi ca in alta sectiune thread-ul va fi mai bine vazut, sau crezi ca voi primi mai multe raspunsuri, te rog sa il muti.
Buna!
Stiu o groaza de romani care muncesc (si traiesc) acolo; eu personal folosesc Doha/Qatar numai ca punct de tranzit si pot sa spun (din cit am intrat eu in conctact cu ea) ca e cu sute de ani inaintea Europei.
voi ruga unul din colegii mei din Doha sa-ti dea mai multe amanunte...
Ca destinatie de munca e BUNA...chiar daca este o tara musulmana, cu tot ce deriva de aici. Nu sta pe ginduri !

#4
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
S-a dus oferta... Dar cum sunt in relatii bune cu cei care mi-au facut-o, nu e exclus ca in viitor sa revina in actualitate. As aprecia orice informatii de la romani care traiesc acolo, deoarece as avea o imagine cat mai clara si as putea sa apreciez mai bine daca mi s-ar potrivi sau nu aceasta tara.

#5
florinioana

florinioana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.10.2008

 herlino, on Sep 2 2008, 10:25, said:

S-a dus oferta... Dar cum sunt in relatii bune cu cei care mi-au facut-o, nu e exclus ca in viitor sa revina in actualitate. As aprecia orice informatii de la romani care traiesc acolo, deoarece as avea o imagine cat mai clara si as putea sa apreciez mai bine daca mi s-ar potrivi sau nu aceasta tara.



salut
ma numesc florin si am primit o oferta de a lucra in qatar,as vrea sa stiu cum e viata acolo,trai ,mancare ,bautura,restricti
as vrea sa stiu daca 25 de euro pe zi pentru mancare miar ajunge acolo.
va rog sa ma ajutati dac puterti si miar place sa port discuti cu oameni care lucreaza acolo sau au lucrat acolo
Email meu este [email protected].
ID meu de mes este florin.ioana

As ramane dator tuturor care mar putea ajuta cu informati si sfaturi

#6
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
In niciun caz, Qatarul este foarte foarte scump. E oricum, inaintea Norvgiei ca GPA, deci iti imaginezi!

#7
carpatic

carpatic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 22.01.2006

 Thomas-, on Feb 13 2009, 22:04, said:

In niciun caz, Qatarul este foarte foarte scump. E oricum, inaintea Norvgiei ca GPA, deci iti imaginezi!
Nu sunt convins ca lumea isi va da seama ca ai postat "la mishto". De 5 luni probabil omul s-a lamurit deja cum e cu preturile. 25 euro pe zi pt mancare in mod clar nu iti ajunge... daca mananci la Sheraton.

#8
miel

miel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.03.2009
vad ca nu a mai postat nimeni nimic aici, de multa vreme. as avea si eu nevoie de info referitoare la viata in Doha, daca mai stie cineva...

#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
in legatura cu Qatar si Doha am si eu destule informatii.

partea buna: muncesti, castigi, nu prea ai pe ce sa ii cheltui [cu cateva exceptii :D ]
partea proasta pentru voi : nu aveti bautura.

cu toate astea, exista un bar undeva unde se intra pe baza de pasaport.

viata in Qatar e scumpa, aproximativ similar cu cea din Dubai.

desi e o tara calda, nu prea ai unde sa faci plaja ca la "Mamaia" ,acasa... pentru asta, dai fuga intr-o tara exotica.
au Carrefour intregrat intr-un super extra mega misto Mall :D dar, ca toate cele din Qatar, e scump...

ps. ca sa munciti acolo, va trebuie viza!
ca sa fiti turisti, iar va trebuie viza...

#10
mtape

mtape

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.03.2008

 miel, on 29th September 2010, 10:54, said:

vad ca nu a mai postat nimeni nimic aici, de multa vreme. as avea si eu nevoie de info referitoare la viata in Doha, daca mai stie cineva...

Nu-mi dau seama ce doresti sa stii, dar incerc sa-mi aduc aminte ce m-a interesat pe mine acum 3 luni cand am venit aici (Doha):
-in calculele pe care le fac folosesc 1rial=1leu, desi ei au o rata de schimb fixa pentru dolar : 3,64 riali, iar pentru euro variaza intre 4,7 si 4,9. Imi este mai usor pentru calcule sa folosesc 1 la 1.
- cateva preturi: benzina(premium)=0.7 riali/litru---la un plin (in jur de 35 riali);
- cazarea (unde stau la hotel este 11800 riali/luna) dar am colegi care stau si la 8500 de riali/luna. Am inteles ca se poate si mai ieftin, dar mi s-a spus ca nu as vrea sa stau in acele conditii.
- au Carrefoure-preturile sunt cam la fel ca in Ro la produsele gen cola (1.5 riali/cutie de 330), apa plata (bax de 6 sticle de 1.5l am gasit intre 6 si 8.5 riali), sapun (in jur de 4.5 riali), pasta de dinti Colgate (de la 7 riali la 13-15 riali).
                      - preturile la fructe si legume sunt sensibil (as spune chiar sensibil bine) mai mari decat in Ro (portocale-in jur de 8 riali, mere in jur de 7.5 riali, struguri am vazut chiar si la 34 riali) eu am cumparat mere din Franta in jur de 6 riali (cateodata 7riali);
- tara este mica si recunosc ca nu stiu cu ce sa compar de la noi (cred ca este totusi cat Bu+Ilfov--sper sa nu ma insel);
- autobuze nu am vazut decat pentru muncitori pentru diferitele santiere;
Pentru ca salariul meu a fost de Ro (nu am venit pe contract local, firma unde am venit mi-a asigurat doar cazarea si plata benzinei) am incercat sa ma descurc cu cat mai putin.
Din ce am urmarit in prima luna m-a costat mai mult (mi-am cumparat un fier de calcat -100 riali, dero, masa de calcat-45 riali) --in jur de 800 dolari, dupa aceea am reusit sa ajung la 600 de dolari (din pacate nu am reusit mai mult).
A.. sa nu uit permisul auto de Ro iti permite sa conduci aici maxim 2 saptamani. Apoi ti se face un permis temporar care se innoieste lunar si care te costa de fiecare data 150 riali.

Daca vrei mai multe informatii.. cred ca pot sa te mai ajut, dar nu ma intreba detalii gen religie (acestea le consider strict personale, care nu se discuta).

#11
21-Lancer

21-Lancer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 18.11.2004

 mtape, on 24th November 2010, 23:40, said:

Nu-mi dau seama ce doresti sa stii, dar incerc sa-mi aduc aminte ce m-a interesat pe mine acum 3 luni cand am venit aici (Doha):
-in calculele pe care le fac folosesc 1rial=1leu, desi ei au o rata de schimb fixa pentru dolar : 3,64 riali, iar pentru euro variaza intre 4,7 si 4,9. Imi este mai usor pentru calcule sa folosesc 1 la 1.
- cateva preturi: benzina(premium)=0.7 riali/litru---la un plin (in jur de 35 riali);
- cazarea (unde stau la hotel este 11800 riali/luna) dar am colegi care stau si la 8500 de riali/luna. Am inteles ca se poate si mai ieftin, dar mi s-a spus ca nu as vrea sa stau in acele conditii.
- au Carrefoure-preturile sunt cam la fel ca in Ro la produsele gen cola (1.5 riali/cutie de 330), apa plata (bax de 6 sticle de 1.5l am gasit intre 6 si 8.5 riali), sapun (in jur de 4.5 riali), pasta de dinti Colgate (de la 7 riali la 13-15 riali).
                      - preturile la fructe si legume sunt sensibil (as spune chiar sensibil bine) mai mari decat in Ro (portocale-in jur de 8 riali, mere in jur de 7.5 riali, struguri am vazut chiar si la 34 riali) eu am cumparat mere din Franta in jur de 6 riali (cateodata 7riali);
- tara este mica si recunosc ca nu stiu cu ce sa compar de la noi (cred ca este totusi cat Bu+Ilfov--sper sa nu ma insel);
- autobuze nu am vazut decat pentru muncitori pentru diferitele santiere;
Pentru ca salariul meu a fost de Ro (nu am venit pe contract local, firma unde am venit mi-a asigurat doar cazarea si plata benzinei) am incercat sa ma descurc cu cat mai putin.
Din ce am urmarit in prima luna m-a costat mai mult (mi-am cumparat un fier de calcat -100 riali, dero, masa de calcat-45 riali) --in jur de 800 dolari, dupa aceea am reusit sa ajung la 600 de dolari (din pacate nu am reusit mai mult).
A.. sa nu uit permisul auto de Ro iti permite sa conduci aici maxim 2 saptamani. Apoi ti se face un permis temporar care se innoieste lunar si care te costa de fiecare data 150 riali.
Daca vrei mai multe informatii.. cred ca pot sa te mai ajut, dar nu ma intreba detalii gen religie (acestea le consider strict personale, care nu se discuta).

Se aplica si pentru Abu Dhabi?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate